31976L0756



Oficialusis leidinys L 262 , 27/09/1976 p. 0001 - 0031
specialusis leidimas suomių kalba: skyrius 13 tomas 5 p. 0030
specialusis leidimas graikų k.: skyrius 13 tomas 3 p. 0229
specialusis leidimas švedų kalba: skyrius 13 tomas 5 p. 0030
specialusis leidimas ispanų kalba: skyrius 13 tomas 5 p. 0040
specialusis leidimas portugalų kalba skyrius 13 tomas 5 p. 0040


Tarybos direktyva

1976 m. liepos 27 d.

dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimu motorinėse transporto priemonėse ir jų priekabose, suderinimo

(76/756/EEB)

EUROPOS BENDRIJŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Europos ekonominės bendrijos steigimo sutartį, ypač jos 100 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę [1],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

kadangi techniniai reikalavimai, kuriuos motorinės transporto priemonės privalo atitikti pagal nacionalines teisės normas, be kita ko, siejasi su apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimu;

kadangi šie reikalavimai pavienėse valstybėse narėse skiriasi; kadangi dėl to būtina, kad visos valstybės narės arba papildytų, arba vietoje galiojančių jose nuostatų priimtų vienodus reikalavimus ypač siekiant, kad EEB tipo patvirtinimo tvarka, kuri buvo svarstoma 1970 m. vasario 6 d. Tarybos direktyvoje 70/156/EEB dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tipo patvirtinimą, suderinimo [3] galėtų būti taikoma kiekvienam transporto priemonės tipui;

kadangi apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų bendri konstrukcijos reikalavimai bus nustatyti kitose specialiose direktyvose;

kadangi nacionalinių įstatymų, susijusių su motorinėmis transporto priemonėmis, derinimas apima abipusį kiekvienos valstybės narės pagal bendrus reikalavimus atliktų patikrų abipusį pripažinimą; kadangi, jeigu sistema veikia tinkamai, tie reikalavimai turi būti taikomi nuo tos pačios datos,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Šioje direktyvoje "transporto priemonė" – tai bet kokia transporto priemonė, skirta naudoti kelyje, su kėbulu arba be jo, turinti bent 4 ratus, kurios maksimalus konstrukcinis greitis viršija 25 km/h, išskyrus transporto priemones, važiuojančias bėgiais, žemės ūkio arba miško pramonės traktorius bei viešosios paskirties transporto priemones.

2 straipsnis

Jokia valstybė narė negali atsisakyti suteikti EEB tipo arba nacionalinį tipo patvirtinimą transporto priemonei dėl priežasčių, susijusių su papildomų arba privalomų apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų, išvardytų I priedo 1.5.7–1.5.20 punktuose, įrengimu, jeigu tie įtaisai įrengti pagal I priede nurodytus reikalavimus.

3 straipsnis

Jokia valstybė narė negali atsisakyti arba uždrausti parduoti, registruoti, pradėti eksploatuoti ar naudoti transporto priemonės dėl priežasčių, susijusių su papildomų arba privalomų apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų, išvardytų I priedo 1.5.7–1.5.20 punktuose, įrengimu, jeigu tie įtaisai įrengti pagal I priede nurodytus reikalavimus.

4 straipsnis

EEB tipo patvirtinimą suteikusi valstybė narė imasi būtinų priemonių, kad būtų užtikrinta, jog jai būtų pranešta apie visus I priedo 1.1 punkte nurodytų sudedamųjų dalių arba techninių charakteristikų pakeitimus. Tos valstybės narės kompetentingos institucijos sprendžia, ar su modifikuotos transporto priemonės tipu reikėtų atlikti kitus bandymus ir ar reikėtų parengti nauja ataskaitą. Jeigu tų bandymų metu nustatoma, kad nesilaikoma šios direktyvos reikalavimų, transporto priemonės pakeitimas nepatvirtinamas.

5 straipsnis

Visi būtini pakeitimai, kad priedų reikalavimai būtų sutvarkyti taip, jog būtų atsižvelgta į technikos pažangą, priimami pagal Direktyvos 70/156/EEB 13 straipsnyje nustatytą tvarką.

6 straipsnis

1. Valstybės narės priima ir paskelbia būtinas nuostatas, kurios, įsigaliojusios iki 1977 m. liepos 1 d., įgyvendina šią direktyvą, ir apie tai nedelsdamos praneša Komisijai.

Valstybės narės šias nuostatas taiko ne vėliau kaip 1977 m. spalio 1 d. Tačiau iki 1979 m. spalio 1 d. valstybės narės negali atsisakyti suteikti EEB arba nacionalinį tipo patvirtinimą dėl priežasčių, susijusių su apšvietimo ar apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimu, jeigu nesilaikoma tik I priedo 4.2.6 punkto reikalavimų. Tačiau jeigu įrengiami 4.2.6 punkte paminėti įtaisai, jie atitinka to skirsnio reikalavimus.

2. Kai pranešama apie šią direktyvą, valstybės narės taip pat užtikrina, kad tinkamu laiku būtų informuojama Komisija, jog ji galėtų pateikti pastabas dėl bet kokių įstatymų ir kitų teisės aktų projektų, kuriuos valstybės narės siūlo priimti šios direktyvos taikymo srityje.

7 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 1976 m. liepos 27 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

M. van der STOEL

[1] OL C 55, 1974 5 13, p. 14.

[2] OL C 109, 1974 9 19, p. 22.

[3] OL L 42, 1970 2 23, p. 1.

--------------------------------------------------

I PRIEDAS

APŠVIETIMO IR APŠVIETIMO-SIGNALIZAVIMO ĮTAISŲ ĮRENGIMAS

1. APIBRĖŽIMAI

Šioje direktyvoje:

1.1. Transporto priemonės tipas, atsižvelgiant į apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimą

"Transporto priemonės tipas, atsižvelgiant į apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimą" – tai transporto priemonės, kurios nesiskiria tokiais pagrindiniais aspektais:

1.1.1. įtaisų skaičiumi ir jų išdėstymu;

1.1.2. įtaisų skaičiumi ir jų išdėstymu;

toliau nurodytu atveju taip pat nelaikoma, kad tai yra "skirtingo tipo transporto priemonės" transporto priemonės, kurios skiriasi kaip apibūdinta 1.1.1 ir 1.1.2 punktuose, tačiau ne tokiu būdu, kad dėl to tektų pakeisti atitinkamam transporto priemonės tipui nustatytų žibintų tipą, jų skaičių, padėtį ir geometrinį apžvelgiamumą, ir transporto priemonės, turinčios papildomus žibintus arba be jų.

1.2. Skersinė plokštuma

"Skersinė plokštuma" – tai vertikali plokštuma, statmena vidurinei išilginei transporto priemonės plokštumai.

1.3. Transporto priemonė be krovinio

"Transporto priemonė be krovinio" – tai parengta eksploatuoti transporto priemonė, kaip apibrėžta Direktyvos 70/156/EEB I priedo 2.6 punkto informacinio dokumento pavyzdyje.

1.4. Pakrauta transporto priemonė

"Pakrauta transporto priemonė" – tai transporto priemonė, kuri pakrauta iki didžiausios techniškai leistinos masės, kurią yra nurodęs gamintojas, taip pat nustatantis šios masės pasiskirstymą tarp tiltų pagal 1 priedėlyje aprašytą būdą.

1.5. Žibintas

"Žibintas" – tai įtaisas, skirtas keliui apšviesti (priekinis žibintas) arba šviesos signalui spinduliuoti. Galinio valstybinio numerio ženklo žibintai ir atšvaitai taip pat laikomi žibintais.

1.5.1. Lygiaverčiai žibintai

"Lygiaverčiai žibintai" – tai vienodos paskirties žibintai, kuriuos naudoti leidimas suteiktas transporto priemonės įregistravimo šalyje; techninės tokių žibintų charakteristikos, palyginti su transporto priemonėje, kai ji buvo patvirtinama, įrengtais žibintais, gali būti skirtingos, jeigu jie atitinka šio priedo reikalavimus.

1.5.2. Atskirieji žibintai

"Atskirieji žibintai" – tai žibintai, turintys atskirus sklaidytuvus, šviesos šaltinius ir žibintų korpusus.

1.5.3. Sugrupuotieji žibintai

"Sugrupuotieji žibintai" – tai įtaisai, turintys atskirus sklaidytuvus ir šviesos šaltinius, tačiau bendrą žibinto korpusą.

1.5.4. Kombinuotieji žibintai

"Kombinuotieji žibintai" – tai įtaisai, turintys atskirus sklaidytuvus, tačiau bendrą šviesos šaltinį ir žibinto korpusą.

1.5.5. Tarpusavyje sujungti žibintai

"Tarpusavyje sujungti žibintai" – tai įtaisai, turintys atskirus šviesos šaltinius (arba vieną šviesos šaltinį, kuris veikia esant skirtingoms sąlygoms), visiškai ar iš dalies bendrus sklaidytuvus ir bendrą žibinto korpusą.

1.5.6. Apšvietimo žibintas, kurį galima paslėpti

"Apšvietimo žibintas, kurį galima paslėpti" – tai priekinis žibintas, kurį, kai jis nenaudojamas, galima iš dalies arba visiškai paslėpti. Tam, kad priekinis žibintas būtų paslėptas, galima jį uždengti slankiojančiu gaubtu, pakeisti žibinto padėtį arba taikyti kitas tinkamas priemones. Apibrėžimas "įtraukiamasis" konkrečiu atveju taikomas paslepiamam žibintui, kurio padėtį keičiant tą žibintą galima įtraukti į transporto priemonės kėbulą, apibūdinti.

1.5.7. Priekinis tolimosios šviesos žibintas

"Priekinis tolimosios šviesos žibintas" – tai žibintas, kuriuo priešais transporto priemonę dideliu atstumu apšviečiamas kelias.

1.5.8. Priekinis artimosios šviesos žibintas

"Priekinis artimosios šviesos žibintas" – tai žibintas, kuriuo priešais transporto priemonę kelias apšviečiamas taip, kad nebūtų akinami priešais važiuojančių transporto priemonių vairuotojai ir kiti kelių eismo dalyviai ir kad jiems nebūtų sudaryta nepatogumų.

1.5.9. Priekinis rūko žibintas

"Priekinis rūko žibintas" – tai žibintas, taikomas kelio apšvietimui pagerinti transporto priemonei važiuojant rūke, sningant, per liūtį su audra arba dulkių kamuolius.

1.5.10. Atbulinės eigos žibintas

"Atbulinės eigos žibintas" – tai žibintas, taikomas keliui, esančiam už galinės transporto priemonės dalies, apšviesti ir kitiems kelių eismo dalyviams įspėti, kad transporto priemonė važiuoja atbuline eiga ar ketina pradėti važiuoti atbuline eiga.

1.5.11. Posūkio rodiklio žibintas

"Posūkio rodiklio žibintas" – tai žibintas, taikomas kitiems kelių eismo dalyviams parodyti, kad vairuotojas vairuojamos transporto priemonės važiavimo kryptį ketina pakeisti į dešinę arba kairę pusę.

1.5.12. Įspėjamasis pavojaus signalas

"Įspėjamasis pavojaus signalas" – tai kartu įjungti visi transporto priemonės posūkio rodiklio žibintai, kuriais atkreipiamas dėmesys į tai, kad kitiems kelių eismo dalyviams transporto priemonė laikinai kelia ypatingą pavojų.

1.5.13. Stop žibintas

"Stop žibintas" – tai žibintas, taikomas už galinės transporto priemonės dalies esantiems kitiems kelių eismo dalyviams parodyti, kad pastarosios vairuotojas yra nuspaudęs darbinį stabdį.

1.5.14. Galinio valstybinio numerio ženklo žibintas

"Galinio valstybinio numerio ženklo žibintas" – tai įtaisas, taikomas vietai, kuri skirta galiniam valstybinio numerio ženklui, apšviesti; jis gali būti sudarytas iš skirtingų optinių elementų.

1.5.15. Priekinis (šoninis) gabarito žibintas

"Priekinis (šoninis) gabarito žibintas" – tai žibintas, taikomas transporto priemonės buvimo vietai ir tos priemonės pločiui nurodyti, kai į ją žiūrima iš priekio.

1.5.16. Galinis (šoninis) gabarito žibintas

"Galinis (šoninis) gabarito žibintas" – tai žibintas, taikomas transporto priemonės buvimo vietai ir tos priemonės pločiui nurodyti, kai į ją žiūrima iš galo.

1.5.17. Galinis rūko žibintas

"Galinis rūko žibintas" – tai žibintas, taikomas tam, kad tirštame rūke transporto priemonė iš galo būtų geriau matoma.

1.5.18. Stovėjimo žibintas

"Stovėjimo žibintas" – tai žibintas, taikomas tam, kad būtų atkreiptas dėmesys į transporto priemonę, stovinčią gyvenamojoje zonoje. Tokiomis aplinkybėmis tas žibintas atstoja priekinius ir galinius (šoninius) gabaritinius žibintus.

1.5.19. Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintas

"Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintas" – tai prie labiausiai išsikišusio išorinės transporto priemonės dalies ir kiek galima arčiau transporto priemonės viršaus pritvirtinti žibintai, skirti aiškiai nurodyti gabaritinį transporto priemonės plotį. Tas žibintas taikomas tam tikrose transporto priemonėse bei priekabose ir juo papildomi priekiniai ir galiniai (šoniniai) gabarito žibintai, kad būtų atkreiptas dėmesys į transporto priemonės arba priekabos gabaritus.

1.5.20. Atšvaitas

"Atšvaitas" – tai transporto priemonės buvimo vietai nurodyti taikomas įtaisas, atspindintis šviesą, kurią spinduliuoja šviesos šaltinis, esantis ne transporto priemonėje, kai stebėtojas yra netoli šviesą spinduliuojančio šaltinio.

Šioje direktyvoje tokie įtaisai atšvaitais nelaikomi:

- šviesą atspindintys valstybinio numerio ženklai;

- šviesą atspindintys ženklai, išvardyti Europos sutartyje dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR);

- kiti numerio ir šviesą atspindintys ženklai, kurie turi būti taikomi tam, kad būtų laikomasi valstybės narės naudojimo specifikacijų reikalavimų, kuriuos ji yra nustačiusi tam tikrų kategorijų transporto priemonėms ir eksploatavimo metodams.

1.6. Šviečiamasis žibinto paviršius

1.6.1. "Šviečiamasis apšvietimo įtaiso paviršius" (1.5.7–1.5.10 punktai) – tai visos reflektoriaus apertūros statmenoji projekcija į skersinę plokštumą. Jeigu žibinto stiklas (arba stiklai) uždengia tik dalį visos reflektoriaus apertūros, tada atsižvelgiama tik į tos dalies projekciją. Jei tai yra artimosios šviesos žibintas, šviečiamasis paviršius atkarpos krašte apribojamas matomąja atkarpos linijos projekcija į sklaidytuvą. Jeigu reflektorių ir stiklą galima reguliuoti, abu jie turėtų būti nustatyti vidurinėje padėtyje.

1.6.2. Šviečiamasis signalinio žibinto, išskyrus atšvaitą, paviršius

"Šviečiamasis signalinio žibinto, išskyrus atšvaitą, paviršius" (1.5.11–1.5.19 punktai) – tai statmenoji žibinto projekcija į plokštumą, statmeną to žibinto atskaitos ašiai ir liečiančią išorinį žibinto šviečiamąjį paviršių, kai tą projekciją apriboja pirmiau minėtoje plokštumoje esančių ekranų, per kiekvieną iš kurių atskaitos ašies kryptimi prasiskverbia tik 98 % bendro šviesos stiprio, kraštai. Šviečiamojo paviršiaus apatinei, viršutinei ir šoninėms riboms nustatyti taikomi ekranai, turintys tik horizontalius ir vertikalius kraštus.

1.6.3. Šviečiamasis atšvaito paviršius

"Šviečiamasis atšvaito paviršius" (1.5.20 punktas) – tai šviečiamasis atšvaito paviršius atskaitos ašiai statmenoje plokštumoje, apribotas atšvaito plokštumos, į kurią projektuojama šviesa, kraštus liečiančiomis ir tai ašiai lygiagrečiomis plokštumomis. Šviečiamojo paviršiaus apatinei, viršutinei ir šoninėms riboms nustatyti taikomos tik vertikalios ir horizontalios plokštumos.

1.6.4. Išorinis šviesą spinduliuojantis paviršius

"Išorinis šviesą spinduliuojantis paviršius", atsižvelgiant į nustatytą stebėjimo kryptį - tai statmenoji šviesą spinduliuojančio paviršiaus projekcija į plokštumą, kuri yra statmena stebėjimo krypčiai (žr. 2 priedėlio brėžinį).

1.7. Atskaitos ašis

"Atskaitos ašis" – tai šviesos signalo sklidimo kryptį nusakanti ašis, kurią nustato gamintojas, kad ją būtų galima taikyti kaip atskaitos kryptį (H = 0°, V = 0°) fotometriniams matavimams atlikti ir žibintui prie transporto priemonės pritvirtinti.

1.8. Atskaitos centras

"Atskaitos centras" – tai žibinto gamintojo nurodytas atskaitos ašies susikirtimas su išoriniu šviesą spinduliuojančiu paviršiumi.

1.9. Geometrinio apžvelgiamumo kampai

"Geometrinio apžvelgiamumo kampai" – tai kampai, apibūdinantys mažiausią erdvinio kampo lauką, kuriame turi būti matomas išorinis šviesą spinduliuojantis žibinto paviršius. Tas erdvinio kampo laukas apibūdinamas rutulio nuopjovomis, iš kurių vidurinė sutampa su žibinto atskaitos centru, o ekvatorius lygiagretus žemei. Tie rutulio segmentai apibrėžiami atsižvelgiant į atskaitos ašį. Horizontalieji kampai β atitinka ilgumą, o kryžminiai kampai α – platumą. Vidinėje geometrinio apžvelgiamumo kampų dalyje turi nebūti jokių kliūčių, trukdančių sklisti šviesai, kurią spinduliuoja bet kokia žibinto išorinio šviesą spinduliuojančio paviršiaus dalis. Tas reikalavimas netaikomas jokiai kliūčiai, esančiai žibinto patvirtinimo metu, jeigu tą patvirtinimą prašoma suteikti.

1.10. Tolimiausias išorinis kraštas

"Tolimiausias išorinis kraštas" kiekviename transporto priemonės šone – tai vidurinei išilginei transporto priemonės plokštumai lygiagreti plokštuma, sutampanti su tolimiausiu išoriniu transporto priemonės kraštu, neatsižvelgiant į:

1.10.1 padangų iškyšą prie jų sąlyčio su žeme taško ir įtaisą padangų slėgio matuokliui prijungti;

1.10.2. jokius nuo slydimo apsaugančius įtaisus, kuriuos galima pritvirtinti prie ratų;

1.10.3 galinio vaizdo veidrodžius;

1.10.4. šoninius posūkio rodiklio, transporto priemonės skersinio kontūro gabarito, priekinius ir galinius (šoninius) gabarito ir stovėjimo žibintus;

1.10.5. plombas, kurias pritvirtina muitinės pareigūnai ir tų plombų užfiksavimo ir apsaugos įtaisus.

1.11. Gabaritinis plotis

"Gabaritinis plotis" – tai atstumas tarp dviejų 1.10 punkte apibrėžtų vertikalių plokštumų.

1.12. Vientisasis žibintas

"Vientisasis žibintas" – tai bet koks dviejų arba daugiau vienodų arba skirtingų žibintų derinys, spinduliuojantis tokios pačios spalvos šviesą, jeigu tas žibintas sudarytas iš įtaisų, kurių jungtinių šviesą spinduliuojančių paviršių projekcija į nustatytą skersinę plokštumą apima 60 % arba daugiau mažiausio stačiakampio, apribojančio tų šviesą spinduliuojančių paviršių projekcijas, ploto, kai tas žibintų derinys, jeigu prašoma suteikti patvirtinimą, patvirtinamas kaip vienas žibintas. Tas galimas žibintų derinys netaikomas tolimosios, artimosios šviesos ir priekiniams rūko žibintams.

1.13. Du žibintai arba lyginis tų žibintų skaičius

"Du žibintai" arba "lyginis žibintų skaičius" – tai vientisasis šviesą spinduliuojantis juostos formos ne trumpesnis kaip 800 mm paviršius, jeigu jis yra simetriškai išdėstytas atsižvelgiant į vidurinę išilginę transporto priemonės plokštumą ir jeigu jis nuo abiejų tolimiausių transporto priemonės kraštų tęsiasi ne trumpiau kaip 400 mm. Tokio paviršiaus apšvietimą užtikrina ne mažiau kaip 2 šviesos šaltiniai, kurie įrengiami kuo arčiau to paviršiaus galų. Šviesą spinduliuojantis paviršius gali būti sudarytas iš tam tikro skaičiaus gretimų sudedamųjų dalių, jeigu kelių atskirų šviesą spinduliuojančių paviršių projekcijos į pirmiau minėtą skersinę plokštumą užima ne mažiau kaip 60 % stačiakampio, apribojančio tų šviesą spinduliuojančių paviršių projekcijas, ploto.

1.14. Atstumas tarp dviejų žibintų

"Atstumas tarp dviejų žibintų, atsuktų į tą pačią pusę" – tai atstumas tarp statmenųjų projekcijų, esančių pagal 1.6 punkte nurodytą atvejį apibrėžtų dviejų šviečiamųjų paviršių kontūro atskaitos ašiai statmenoje plokštumoje.

1.15. Papildomas žibintas

"Papildomas žibintas" – tai žibintas, kurį gamintojas gali įrengti savo nuožiūra.

1.16. Veikimo kontrolės įtaisas

"Veikimo kontrolės įtaisas" – tai šviesos arba garsinis įtaisas, signalizuojantis, ar įjungtas įrenginys veikia pagal nustatytus reikalavimus, ar jo veikimas tų reikalavimų neatitinka.

1.17. Kontrolinė grandinės lemputė

"Kontrolinė grandinės lemputė" – tai lemputės šviesa, kuri signalizuoja, kad įtaisas yra įjungtas, tačiau ji nesignalizuoja, ar įtaisas veikia pagal nustatytus reikalavimus, ar jo veikimas tų reikalavimų neatitinka.

2. PARAIŠKA SUTEIKTI EEB TIPO PATVIRTINIMĄ

2.1. Paraišką, kad transporto priemonės tipui, atsižvelgiant į jos apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimą, būtų suteiktas EEB patvirtinimas, įteikia transporto priemonės gamintojas arba įgaliotasis jo atstovas.

2.2. Su paraiška įteikiama po tris toliau nurodytų dokumentų kopijas ir pateikiama tokia informacija:

2.2.1. transporto priemonės tipo aprašymas pagal 1.1 skirsnyje išvardytus punktus, kartu nurodant apribojimus, nustatytus dėl jos pakrovimo, ypač didžiausios leistinos masės, kurią galima krauti į bagažinę;

2.2.2. įtaisų, kuriuos gamintojas priskiria apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įrenginiui, sąrašas. Tame sąraše galima nurodyti kelis įtaiso, kuriuo atliekama kiekviena operacija, tipus. Kiekvienas įtaiso tipas turi būti tinkamai identifikuotas (pavyzdžiui, nurodomas sudedamosios dalies tipo patvirtinimo ženklas, gamintojo pavadinimas ir t. t.). Atsižvelgiant į kiekvieną operaciją, sąraše taip pat galima nurodyti tokią papildomą informaciją: "arba lygiaverčiai įtaisai";

2.2.3. viso apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaiso išdėstymo brėžinys, kuriame nurodyta skirtingų žibintų išdėstymo transporto priemonėje vieta;

2.2.4. kiekvieno atskiro žibinto išdėstymo brėžinys (-iai), kuriame (-iuose) nurodyti 1.6 punkte apibrėžti šviečiamieji paviršiai.

2.3. Techninei institucijai, atliekančiai patvirtinimo bandymus, turi būti pristatyta parengta eksploatuoti transporto priemonė, turinti 2.2.2 punkte nurodytą apšvietimo ir apšvietimo signalizavimo įrangą ir atitinkanti patvirtintinam transporto priemonės tipui taikomus reikalavimus.

2.4. Prie tipo patvirtinimo dokumento pridedamas II priede numatytas dokumentas.

3. BENDROSIOS SPECIFIKACIJOS

3.1. Apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisai turi būti įrengti taip, kad normaliomis eksploatavimo sąlygomis ir nepaisant jokios vibracijos, kuri gali tuos įtaisus veikti, jie išlaikytų šiame priede nustatytas technines charakteristikas ir leistų, kad transporto priemonė atitiktų šio priedo reikalavimus. Ypač užtikrinama, kad žibintų sureguliavimas netyčia nebūtų iškreiptas.

3.2. 1.5.7, 1.5.8 ir 1.5.9 punktuose aprašyti šviečiamieji žibintai turi būti įrengti taip, kad juos būtų galima lengvai nustatyti pagal reikalavimus.

3.3. Visų apšvietimo-signalizavimo įtaisų, įskaitant įrengiamus šoninėse plokštėse, žibintų, kai jie įrengiami transporto priemonėje, atskaitos ašis turi būti lygiagreti transporto priemonės slėgio į kelią plokštumai; be to, ta ašis turi būti statmena vidurinei išilginei transporto priemonės ašiai, jeigu įrengiami šoniniai atšvaitai, ir lygiagreti tai plokštumai, jeigu įrengiami visi kiti signalizavimo įtaisai. Kiekviena kryptimi leidžiama taikyti leistinąjį ± 3° nuokrypį. Be to, turi būti laikomasi visų konkrečių nurodymų, kuriuos gamintojas yra nustatęs įrengiant įtaisus.

3.4. Jeigu konkretūs reikalavimai nenustatyti, žibintų įrengimo aukštis ir jų sureguliavimas tikrinamas eksploatuoti parengtą transporto priemonę pastačius lygioje, horizontalioje vietoje.

3.5. Jeigu konkretūs reikalavimai nenustatyti, poriniai žibintai:

3.5.1. transporto priemonėje, atsižvelgiant į vidurinę išilginę jos plokštumą, įrengiami simetriškai;

3.5.2. vienas kito atžvilgiu, atsižvelgiant į vidurinę išilginę transporto priemonės plokštumą, yra įrengti simetriškai;

3.5.3. atitinka tokias pačias kolorimetrines charakteristikas;

3.5.4. jų fotometrinės charakteristikos iš esmės vienodos.

3.6. Transporto priemonėse, kurių išorinis kontūras asimetriškas, pirmiau minėtų reikalavimų laikomasi kaip galima labiau.

3.7. Skirtingoms operacijoms pritaikyti žibintai vieni nuo kitų gali būti įrengti nepriklausomai, kaip kombinuotieji arba viename įtaise tarpusavyje sujungti žibintai, jeigu kiekvienas toks žibintas atitinka jam taikomus reikalavimus.

3.8. Didžiausias aukštis virš žemės matuojamas nuo aukščiausio taško, o minimalus aukštis – nuo žemiausio šviečiamojo paviršiaus taško.

3.9. Jeigu nenustatyti konkretūs reikalavimai, mirksinčią šviesą gali spinduliuoti tik posūkio rodiklio ir įspėjamojo pavojaus signalo žibintai.

3.10. Į transporto priemonę žiūrint iš priekio, joje negali būti matoma raudonos spalvos šviesa, o į tą priemonę žiūrint iš galo, balta šviesa šviesti gali tik atbulinės eigos žibintas.

Tariama, kad šio reikalavimo yra laikomasi, jeigu:

3.10.1. nustatant, ar raudona šviesa matoma, kai į transporto priemonę žiūrima iš priekio: stebėtojas, judantis skersinės plokštumos, kuri yra 25 m atstumu nuo priekinės transporto priemonės dalies, 1 zonoje (žr. 3 priedėlio 1 paveikslą), tiesiogiai neturi matyti raudonos šviesos;

3.10.2. nustatant, ar balta šviesa matoma, kai į transporto priemonę žiūrima iš galo: stebėtojas, judantis skersinės plokštumos, kuri yra 25 m atstumu nuo galinės transporto priemonės dalies, 2 zonoje (žr. 3 priedėlio 2 paveikslą), neturi matyti baltos šviesos;

3.10.3. 1 ir 2 zonos, kurias mato stebėtojas, kiekviena savo plokštumoje yra apribotos taip:

3.10.3.1. nustatant tų zonų aukštį: 2 horizontaliomis plokštumomis, kurios yra atitinkamai 1 ir 2,2 m virš žemės;

3.10.3.2. nustatant tų zonų plotį: 2 vertikaliomis plokštumomis, kurios atitinkamai priekio ir galo link sudaro 15° kampą ir kurios už transporto priemonės išorės, atsižvelgiant į vidurinę transporto priemonės plokštumą, kerta vertikalių plokštumų, lygiagrečių vidurinei išilginei transporto priemonės plokštumai ir ribojančių gabaritinį transporto priemonės plotį, lietimosi tašką (taškus).

Jeigu yra keletas sąlyčio taškų, labiausiai į priekį nutolęs taškas sutampa su priekine, o labiausiai užnugaryje esantis – su galine plokštuma.

3.11. Elektros grandinės turi būti sujungtos taip, kad priekinius ir galinius (šoninius) gabaritinius, transporto priemonės skersinio kontūro gabarito, jeigu jie įrengti, žibintus ir galinio valstybinio numerio ženklo žibintą būtų galima įjungti arba išjungti visus kartu.

3.12. Elektros grandinės turi būti sujungtos taip, kad priekinių tolimosios ir artimosios šviesos bei priekinių ir galinių rūko žibintų nebūtų galima įjungti, jeigu taip pat nėra įjungti 3.11 punkte nurodyti žibintai. Tačiau tas reikalavimas netaikomas priekiniams tolimosios arba artimosios šviesos žibintams, jeigu įspėjamieji šviesos signalai, kurie gali būti perduoti tais žibintais– tai trumpi priekiniais tolimosios šviesos žibintais perduodami trūkčiojančios šviesos signalai arba tokie patys signalai, perduodami priekiniais artimosios šviesos žibintais arba jeigu pirmiau minėti įspėjamieji šviesos signalai – tai trumpais tarpais pakaitomis įjungiamų priekinių žibintų tolimosios ir artimosios šviesų signalai.

3.13. Žibintai arba reflektoriai spinduliuoja tokios spalvos šviesą:

—tolimoji priekinio žibinto šviesa: | balta arba pasirinkta geltona spalva, |

—artimoji priekinio žibinto šviesa: | balta arba pasirinkta geltona spalva, |

—priekinis rūko žibintas: | baltos arba geltonos, |

—atbulinės eigos žibintas: | baltos, |

—posūkio rodiklio žibintas: | gintaro spalvos, |

—įspėjamojo pavojaus signalas: | gintaro spalvos, |

—stop žibintas: | raudonos, |

—galinio valstybinio numerio ženklo žibintas: | baltos, |

—priekinis (šoninis) gabaritinis žibintas: | baltos; žibintas gali spinduliuoti pasirinktos geltonos spalvos šviesą, jeigu priekinis (šoninis) gabaritinis žibintas yra įrengtas pasirinktos geltonos spalvos šviesą spinduliuojančiame priekiniame žibinte, |

—galinis (šoninis gabaritinis žibintas): | raudonos, |

—galinis rūko žibintas: | raudonos, |

—stovėjimo žibintas: | iš priekio – baltos, iš galo – raudonos, gintaro spalvos, jeigu tas žibintas įrengtas šoniniuose posūkio rodiklio žibintuose, |

—transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintas: | iš priekio – baltos, iš galo – raudonos, |

—galinis atšvaitas, ne trikampis: | raudonos, |

—galinis atšvaitas, trikampis: | raudonos, |

—priekinis atšvaitas, ne trikampis: | tokios pačios spalvos kaip ir krintanti šviesa, |

—šoninis atšvaitas, ne trikampis: | gintaro spalvos. |

A: | 2 priekiniai posūkio rodiklio žibintai (1 kategorijos), |

2 galiniai posūkio rodiklio žibintai (2 kategorijos), |

2 šoniniai posūkio rodiklio žibintai (5 kategorija). |

B: | 2 galiniai posūkio rodiklio žibintai (2 kategorijos). |

4.5.4. Vieta

4.5.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto turi nebūti didesniu kaip 400 mm atstumu.

Atstumas tarp dviejų šviečiamųjų paviršių vidinių kraštų nėra mažesnis kaip 600 mm.

Jeigu vertikalus atstumas tarp galinio posūkio rodiklio žibinto ir atitinkamo galinio (šoninio) gabarito žibinto nėra didesnis kaip 300 mm, atstumas tarp tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto ir išorinio posūkio rodiklio žibinto krašto atstumo tarp tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto ir atitinkamo išorinio galinio (šoninio) gabarito žibinto krašto turi neviršyti daugiau kaip 50 mm.

Priekinių posūkio rodiklio žibintų šviečiamasis paviršius nuo šviečiamojo priekinių artimosios šviesos žibintų arba priekinių rūko žibintų, jeigu jie yra įrengti, paviršiaus turi nebūti arčiau kaip per 40 mm. Mažesnį atstumą leidžiama taikyti, jeigu posūkio rodiklio žibinto atskaitos ašyje šviesos spinduliavimo stipris yra bent 400 kandelų.

4.5.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: | 5 kategorijos posūkio rodiklio žibinto aukštis virš žemės yra ne mažesnis kaip 500 mm; 1 ir 2 kategorijų posūkio rodiklio žibintų aukštis virš žemės yra ne mažesnis kaip 350 mm; visų kategorijų posūkio rodiklio žibintų aukštis virš žemės yra ne didesnis kaip 1500 mm. Jeigu transporto priemonės konstrukcija yra tokia, kad taikyti pirmiau minėtą didžiausią skaičių neįmanoma, didžiausias šviečiamojo paviršiaus taško aukštis virš žemės gali būti 2300 mm, jei tai yra 5 kategorijos posūkio rodiklio žibintai, ir 2100 mm, jei tai yra 1 ir 2 kategorijų posūkio rodiklio žibintai. |

4.5.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Atstumas tarp šoninio posūkio rodiklio šviečiamojo paviršiaus atskaitos centro ("A" išdėstymo tvarka) ir skersinės plokštumos, sutampančios su priekine transporto priemonės gabarito riba, nėra didesnis kaip 1800 mm. Jeigu transporto priemonės konstrukcija yra tokia, kad taikyti mažiausius apžvelgiamumo kampus nėra įmanoma, tą atstumą galima didinti iki 2500 mm, kai transporto priemonės žibintai išdėstyti pagal "A" išdėstymo tvarkos reikalavimus.

4.5.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | žr. 4 priedėlį. |

Kryžminiai kampai: | 15° virš horizontalės ir 15° po horizontale. Kryžminį kampą po horizontale galima sumažinti iki 5°, jeigu tai yra šoniniai posūkio rodiklio žibintai, išdėstyti pagal "A" išdėstymo tvarką ir jeigu tie žibintai nėra aukščiau kaip 750 mm virš žemės. |

4.5.6. Sureguliavimas

Jeigu gamintojas yra nustatęs atskirus įrengimo reikalavimus, jų turi būti laikomasi.

4.5.7. Posūkio rodiklio žibintą galima "sugrupuoti"

su 1 žibintu arba su žibintų.

4.5.8. Posūkio rodiklio žibinto negalima "sujungti į vieną visumą"

su kitu žibintu.

4.5.9. Posūkio rodiklio žibintą galima "sujungti"

tik su stovėjimo žibintu.

4.5.10. Elektriniai sujungimai

Posūkio rodiklio žibintai įjungiami atskirai nuo kitų žibintų. Visi vienoje transporto priemonės pusėje esantys posūkio rodiklio žibintai įjungiami vienu valdymo įtaisu ir tuo pačiu įtaisu išjungiami bei tie žibintai turi mirksėti su pertrūkiais.

4.5.11. Veikimo kontrolės įtaisas

Tokį taisą privaloma įrengti visiems posūkio rodiklio žibintams, kurių vairuotojas tiesiogiai negali matyti. Veikimo kontrolės įtaisas gali būti optinis arba garsinis ar ir optinis, ir garsinis.

Jeigu įrengiamas optinis veikimo kontrolės įtaisas, jis yra mirksinčios šviesos įtaisas, kuris, jeigu sutrinka posūkio rodiklio žibinto, išskyrus šoninius antrinius posūkio rodiklio žibintus, veikimas, užgęsta arba kuris neužgęsta, tačiau dega nemirksėdamas, ar mirksi visiškai kitokiu dažniu. Jeigu įrengiamas tik garsinis veikimo kontrolės įtaisas, jo duodamas garsinis signalas yra aiškiai girdimas ir to signalo dažnis labai pasikeičia, kai sutrinka kokio nors žibinto veikimas.

Kai transporto priemonė turi įrangą, leidžiančią jai vilti priekabą, toje transporto priemonėje įrengiamas specialus priekabos posūkio rodiklio žibintams skirtas optinis veikimo kontrolės įtaisas, jeigu taikant signalinį vilkiko įtaisą negalima nustatyti, kad neveikia kuris nors suformuoto transporto priemonių junginio posūkio rodiklio žibintas.

4.5.12. Kiti reikalavimai

Šviesa yra mirksinti ir ji mirksi 90 ± 30 kartų per minutę. Įjungus šviesos signalo valdymo įtaisą, šviesa įsižiebia ne vėliau kaip po 1 sekundės, o antrą kartą šviesa įsižiebia ne vėliau kaip po 1,5 sekundės.

Jeigu motorinei transporto priemonei išduotas leidimas vilkti priekabą, posūkio rodiklio žibintų valdymo įtaisas taip pat įjungia ir priekabos posūkio rodiklio žibintus.

Jeigu sugenda 1 posūkio rodiklio žibintas, išskyrus tą atvejį, jei tai yra trumpasis sujungimas, kiti posūkio rodiklio žibintai turi mirksėti, tačiau jų mirksėjimo dažnis nuo nustatytojo pagal reikalavimus gali skirtis.

4.6. Įspėjamasis pavojaus signalas

4.6.1. | Įrengimas Įspėjamąjį pavojaus signalą privaloma įrengti. | |

4.6.2. | Skaičius | Kaip nustatyta atitinkamame punkte 4.5. |

4.6.3. | Išdėstymas |

4.6.4. | Vieta |

4.6.4.1. | Pagal gabaritinį plotį |

4.6.4.2. | Pagal gabaritinį aukštį |

4.6.4.3. | Pagal gabaritinį ilgį |

4.6.5. | Geometrinis apžvelgiamumas |

4.6.6. | Sureguliavimas |

4.6.7. | Įspėjamąjį pavojaus signalą galima "sugrupuoti/jo negalima sugrupuoti" |

4.6.8. | Įspėjamąjį pavojaus signalą galima "sujungti į vieną visumą/į vieną visumą jo sujungti negalima" |

4.6.9. | Įspėjamąjį pavojaus signalą galima "sujungti su/jo negalima sujungti su" |

4.6.10. | Elektriniai sujungimai Šviesos signalas įjungiamas atskiru valdikliu, leidžiančiu, kad visi posūkio rodiklio žibintai veiktų vienu metu. |

4.6.11. | Kontrolinė grandinės lemputė Jį įrengti yra privaloma. Mirksinti įspėjimo šviesa, kuri gali veikti kartu su signaliniu (-iais) įtaisu (-ais), nurodyta 4.5.11 punkte. |

4.6.12. Kiti reikalavimai

Žr. 4.5.12 punkto reikalavimus. Jeigu motorinė transporto priemonė turi įrangą, kad ji galėtų vilkti priekabą, įspėjamojo pavojaus signalo valdymo įtaisu turi būti galima įjungti priekabos posūkio rodiklio žibintus. Įspėjamasis pavojaus signalas turi veikti net tada, kai variklio įjungimo ir išjungimo įtaisas yra tokioje padėtyje, kad variklio įjungti negalima.

4.7. Stop žibintai

4.7.1. Įrengimas

Stop žibintus įrengti yra privaloma.

4.7.2. Skaičius

Du.

4.7.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodytos.

4.7.4. Vieta

4.7.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Stop žibintai vienas nuo kito įrengiami ne didesniu kaip 600 mm atstumu. Tą atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu gabaritinis transporto priemonės plotis yra mažesnis kaip 1300 mm.

4.7.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 1500 mm arba ne didesnis kaip 2100 mm, jeigu kėbulo forma yra tokia, kad neįmanoma laikytis reikalavimo dėl 1500 mm.

4.7.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Galinėje transporto priemonės dalyje.

4.7.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 45° į išorę ir vidų. |

Kryžminis kampas: | 15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra žibintai, įrengti ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės. |

4.7.6. Sureguliavimas

Galinės transporto priemonės dalies link.

4.7.7. Stop žibintus galima "sugrupuoti"

su 1 galiniu žibintu arba daugiau galinių žibintų.

4.7.8. Stop žibintų negalima "sujungti į vieną visumą"

su kitu žibintu.

4.7.9. Stop žibintus galima "sujungti"

su galiniu (šoniniu) gabarito žibintu arba stovėjimo žibintu.

4.7.10. Elektriniai sujungimai

Stop žibintai turi įsižiebti, kai paspaudžiamas darbinis stabdys.

4.7.11. Veikimo kontrolės įtaisas

Jį įrengti nėra privaloma. Jeigu toks įtaisas įrengiamas, jo skleidžiama šviesa turėtų būti nemirksinti ir ta šviesa turėtų įsižiebti tada, jeigu sutriktų stop žibintų veikimas.

4.7.12. Kiti reikalavimai

Stop žibintų skleidžiamos šviesos stipris yra kur kas didesnis kaip galinių (šoninių) gabarito žibintų.

4.8. Galinio valstybinio numerio ženklo žibintas

4.8.1. | Įrengimas Galinio valstybinio numerio ženklo žibintą įrengti yra privaloma. |

4.8.2. | Skaičius | Tokie, kad įtaisas galėtų apšviesti valstybinio numerio ženklui skirtą vietą. |

4.8.3. | Išdėstymas |

4.8.4. | Vieta |

4.8.4.1. | Pagal gabaritinį plotį |

4.8.4.2. | Pagal gabaritinį aukštį |

4.8.4.3. | Pagal gabaritinį ilgį |

4.8.5. | Geometrinis apžvelgiamumas |

4.8.6. | Sureguliavimas |

4.8.7. | Galinio valstybinio numerio ženklo žibintą galima "sugrupuoti" su 1 galiniu žibintu arba daugiau galinių žibintų. |

4.8.8. | Galinio valstybinio numerio ženklo žibintą galima "sujungti į vieną visumą" su galiniais (šoniniais) gabarito žibintais. |

4.8.9. | Galinio valstybinio numerio ženklo žibinto negalima "sujungti" su jokiu kitu žibintu. |

4.8.10. | Elektriniai sujungimai Galinio valstybinio numerio ženklo žibintas įžiebiamas kartu su galiniais (šoniniais) gabarito žibintais. |

4.8.11. | Kontrolinė grandinės lemputė Kontrolinės grandinės lemputės įrengti nėra privaloma. Jeigu tokia lemputė yra įrengta, jos funkciją turėtų atlikti signalinis įtaisas, kurį privaloma įrengti pagal priekiniams ir galiniams (šoniniams) gabarito žibintams taikomus reikalavimus. |

4.9. Priekiniai (šoniniai) gabarito žibintai

4.9.1. Įrengimas

Priekinius (šoninius) gabarito žibintus privaloma įrengti visose transporto priemonėse.

Priekinius (šoninius) gabarito žibintus privaloma įrengti platesnėse kaip 1600 mm priekabose.

Priekinių (šoninių) gabarito žibintų neprivaloma įrengti priekabose, jeigu jų plotis ne didesnis kaip 1600 mm.

4.9.2. Skaičius

Du.

4.9.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.9.4. Vieta

4.9.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto turi nebūti didesniu kaip 400 mm atstumu.

Jei tai yra priekaba, šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, turi nebūti didesniu kaip 150 mm atstumu nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto.

Atstumas tarp atitinkamų vidinių dviejų šviečiamųjų paviršių kraštų turi nebūti mažesnis kaip 600 mm.

4.9.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 1500 mm arba ne didesnis kaip 2100 mm, jeigu kėbulo forma yra tokia, kad neįmanoma laikytis reikalavimo dėl 1500 mm.

4.9.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Priekinėje transporto priemonės dalyje.

4.9.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis dviejų priekinių (šoninių) gabarito žibintų kampas:

45° į vidų ir 80° į išorę,

arba 80° į vidų ir 45° į išorę.

Kryžminis kampas:

15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra žibintai, įrengti ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės.

4.9.6. Sureguliavimas

Priekinės transporto priemonės dalies link.

4.9.7. Priekinius (šoninius) gabarito žibintus galima "sugrupuoti"

su kiekvienu kitu priekiniu žibintu.

4.9.8. Priekinių (šoninių) gabarito žibintų negalima "sujungti į vieną visumą"

su jokiais kitais žibintais.

4.9.9. Priekinius (šoninius) gabarito žibintus galima "sujungti"

su kiekvienu kitu priekiniu žibintu.

4.9.10. Elektriniai sujungimai

Atskirosios specifikacijos nenurodytos.

4.9.11. Signalinė lemputė

Signalinį įtaisą įrengti yra privaloma. Tas signalinis įtaisas skleidžia nemirksinčią šviesą ir jį įrengti nereikalaujama, jeigu prietaisų skydo apšvietimą galima įjungti kartu su priekiniais (šoniniais) gabarito žibintais.

4.10. Galiniai (šoniniai) gabarito žibintai

4.10.1. Įrengimas

Galinius (šoninius) gabarito žibintus įrengti yra privaloma.

4.10.2. Skaičius

Du.

4.10.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.10.4. Vieta

4.10.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto turi nebūti didesniu kaip 400 mm atstumu.

Atstumas tarp vidinių dviejų šviečiamųjų paviršių kraštų turi nebūti mažesnis kaip 600 mm. Tą atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu gabaritinis transporto priemonės plotis yra mažesnis kaip 1300 mm.

4.10.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 1500 mm arba ne didesnis kaip 2100 mm, jeigu kėbulo forma yra tokia, kad neįmanoma laikytis reikalavimo dėl 1500 mm.

4.10.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Galinėje transporto priemonės dalyje.

4.10.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis dviejų galinių (šoninių) gabarito žibintų kampas:

45° į vidų ir 80° į išorę,

arba 80° į vidų ir 45° į išorę.

Kryžminis kampas:

15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra žibintai, įrengti ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės.

4.10.6. Sureguliavimas

Galinės transporto priemonės dalies link.

4.10.7. Galinius (šoninius) gabarito žibintus galima "sugrupuoti"

su kiekvienu kitu galiniu žibintu.

4.10.8. Galinius (šoninius) gabarito žibintus galima "sujungti į vieną visumą"

su galinio valstybinio numerio ženklo žibintu.

4.10.9. Galinius (šoninius) gabarito žibintus galima "sujungti"

su stop žibintu arba galiniu rūko arba stovėjimo žibintu.

4.10.10. Elektriniai sujungimai

Atskirosios specifikacijos nenurodytos.

4.10.11. Kontrolinė grandinės lemputė

Kontrolinę grandinės lemputę įrengti yra privaloma.

Ta kontrolinė grandinės lemputė turi būti sujungta į vieną visumą su priekiniais (šoniniais) gabarito žibintais.

4.11. Galinis rūko žibintas

4.11.1. Įrengimas

Galinį rūko žibintą įrengti yra privaloma.

4.11.2. Skaičius

Vienas, antrojo galinio rūko žibinto įrengti nėra privaloma.

4.11.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.11.4. Vieta

4.11.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Jeigu įrengiamas tik 1 galinis rūko žibintas, atsižvelgiant į registravimo šalyje nustatytą važiuojamosios dalies juostą, kuria vyksta transporto priemonių eismas, tas žibintas turi būti priešingoje vidurinės išilginės transporto priemonės plokštumos pusėje.

Visais atvejais atstumas tarp galinio rūko žibinto ir stop žibinto turi būti didesnis kaip 100 mm.

4.11.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

250–1000 mm virš žemės.

4.11.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Galinėje transporto priemonės dalyje.

4.11.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 25° į vidų ir išorę. |

Kryžminis kampas: | 5° virš horizontalės ir 5° žemiau horizontalės. |

4.11.6. Sureguliavimas

Galinės transporto priemonės dalies link.

4.11.7. Galinį rūko žibintą galima "sugrupuoti"

su visais kitais galiniais žibintais.

4.11.8. Galinio rūko žibinto negalima "sujungti į vieną visumą"

su kitais žibintais.

4.11.9. Galinį rūko žibintą galima "sujungti"

su galiniu (šoniniu) gabarito arba stovėjimo žibintu.

4.11.10. Elektriniai sujungimai

Jie turi būti tokie, kad galinį rūko žibintą būtų galima įjungti tik kartu su priekiniais artimosios šviesos ir priekiniais rūko žibintais.

Jeigu yra įrengti priekiniai rūko žibintai, galinį rūko žibintą turi būti įmanoma išjungti atskirai nuo priekinių rūko žibintų.

4.11.11. Kontrolinė grandinės lemputė

Kontrolinę grandinės lemputę įrengti yra privaloma. Ta kontrolinė grandinės lemputė yra atskira, šviečianti nustatyto ryškumo šviesa.

4.12. Stovėjimo žibintas

4.12.1 Įrengimas

jei tai yra ne ilgesnės kaip 6 m ir ne platesnės kaip 2 m motorinės transporto priemonės: stovėjimo žibintą įrengti nėra privaloma;

jei tai yra visos kitos transporto priemonės: stovėjimo žibintą įrengti draudžiama.

4.12.2. Skaičius

Atsižvelgiant į kitų žibintų išdėstymą.

4.12.3. Išdėstymas

- 2 priekiniai ar 2 galiniai žibintai,

- arba po 1 žibintą kiekvienoje pusėje.

4.12.4. Vieta

4.12.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto turi nebūti didesniu kaip 400 mm atstumu. Be to, jei yra įrengti 2 žibintai, jie turi būti įrengti transporto priemonės šonuose.

4.12.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: | ne mažesnis kaip 350 mm; ne didesnis kaip 1500 mm arba 2100 mm, jeigu kėbulo forma yra tokia, kad neįmanoma laikytis reikalavimo dėl 1500 mm. |

4.12.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.12.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 45° į išorę, priekinės ir galinės transporto priemonės dalies link. |

Kryžminis kampas: | 15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra žibintai, įrengti ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės. |

4.12.6. Sureguliavimas

Stovėjimo žibintai sureguliuojami taip, kad jie atitiktų tiksliai nustatytas sąlygas, taikomas apžvelgiamumui priekinės ir galinės transporto dalies link.

4.12.7. Stovėjimo žibintą galima "sugrupuoti"

su kiekvienu kitu žibintu.

4.12.8. Stovėjimo žibinto negalima "sujungti į vieną visumą"

su kitais žibintais.

4.12.9. Stovėjimo žibintą galima "sujungti"

—priekinėje transporto priemonės dalyje: | su priekiniu (šoniniu) gabarito, priekiniu artimosios šviesos, priekiniu tolimosios šviesos ir rūko žibintu; |

—galinėje transporto priemonės dalyje: | su galiniu (šoniniu) gabarito, stop ir rūko žibintu; |

—su 5 kategorijos posūkio rodiklio žibintu. |

4.12.10. Elektriniai sujungimai

Elektriniai sujungimai turi būti tokie, kad stovėjimo žibintą (-us), įrengtą (-us) transporto priemonės šone, būtų galima įjungti nepriklausomai nuo bet kokių kitų žibintų.

4.12.11. Signalinė lemputė

Signalinio įtaiso įrengti nėra privaloma. Jeigu įrengiamas signalinis stovėjimo žibinto įtaisas, turi būti neįmanoma to įtaiso sumaišyti su priekinių ir galinių (šoninių) gabarito žibintų signaliniu įtaisu.

4.12.12. Kiti reikalavimai

Stovėjimo žibinto funkciją taip pat gali atlikti kartu įjungti priekiniai ir galiniai (šoniniai) gabarito žibintai, įrengti toje pačioje transporto priemonės pusėje.

4.13. Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintas

4.13.1 Įrengimas

Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintą yra privaloma įrengti transporto priemonėse, jeigu jos yra platesnės kaip 2,10 m.

4.13.2. Skaičius

2 transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintai įrengiami priekinėje transporto priemonės dalyje ir 2 tokie patys žibintai – galinėje jos dalyje.

4.13.3. | Išdėstymas Konkrečios specifikacijos nenurodomos. |

4.13.4. | Vieta |

4.13.4.1. | Pagal gabaritinį plotį: Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintas įrengiamas kuo arčiau prie tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto. |

4.13.4.2. | Pagal gabaritinį aukštį: Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintas įrengiamas didžiausiame aukštyje, kurį galima pasirinkti atsižvelgiant į reikalavimus dėl pločio ir žibintų simetrijos. |

4.13.4.3. | Pagal gabaritinį ilgį: Konkrečios specifikacijos nenurodomos. |

Horizontalusis kampas: | 80° į išorę. |

Kryžminis kampas: | 5° virš horizontalės ir 20° žemiau horizontalės. |

|

4.13.6. | Sureguliavimas Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibintai sureguliuojami taip, kad jie atitiktų apžvelgiamumui iš galo ir priekio taikomus reikalavimus. |

4.13.7. | Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibinto negalima "sugrupuoti" | su kitais žibintais |

4.13.8. | Transporto priemonės kontūro gabarito žibinto negalima "sujungti į vieną visumą" |

4.13.9. | Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito negalima "sujungti" |

4.13.10. | Elektriniai sujungimai Atskirosios specifikacijos nenurodytos. |

4.13.11. | Signalinė lemputė Signalinės lemputės įrengti nėra privaloma. |

4.13.12. | Kiti reikalavimai Jeigu laikomasi visų kitų sąlygų, žibintą, matomą iš priekio, ir žibintą, matomą iš galo, toje pačioje transporto priemonės pusėje galima sujungti į vieną įtaisą. Transporto priemonės skersinio kontūro gabarito žibinto vieta, atsižvelgiant į atitinkamą gabarito (šoninio) žibintą, yra tokia, kad atstumas tarp arčiausiai 2 atitinkamų žibintų šviečiamųjų paviršių esančių taškų projekcijų į skersinę vertikalią plokštumą būtų ne mažesnis kaip 200 mm. |

4.14. Galinis ne trikampio formos atšvaitas

4.14.1. Įrengimas

Galinį ne trikampio formos atšvaitą motorinėse transporto priemonėse įrengti yra privaloma.

Galinį ne trikampio formos atšvaitą priekabose įrengti draudžiama.

4.14.2. Skaičius

Du.

4.14.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.14.4. Vieta

4.14.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto turi nebūti didesniu kaip 400 mm atstumu.

Atstumas tarp vidinių atšvaito kraštų nėra mažesnis kaip 600 mm. Tą atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu gabaritinis transporto priemonės plotis yra mažesnis kaip 1300 mm.

4.14.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 900 mm.

4.14.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Konkrečios specifikacijos nenurodytos.

4.14.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 30° į vidų ir 30° į išorę, |

Kryžminis kampas: | 15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra atšvaitas, įrengtas ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės. |

4.14.6. Sureguliavimas

Galinės transporto priemonės dalies link.

4.14.7. Galinį ne trikampio formos atšvaitą galima "sugrupuoti"

su kiekvienu kitu žibintu.

4.14.8. Kiti reikalavimai

Tam tikra atšvaito šviečiamojo paviršiaus dalis gali būti bendra su kokio nors kito galinio žibinto šviečiamuoju paviršiumi.

4.15. Galinis trikampio formos atšvaitas

4.15.1. Įrengimas

Galinį trikampio formos atšvaitą priekabose įrengti yra privaloma.

Galinį ne trikampio formos atšvaitą motorinėse transporto priemonėse įrengti draudžiama.

4.15.2. Skaičius

Du.

4.15.3. Išdėstymas

Trikampio viršūnė turi būti nukreipta į viršų.

4.15.4. Vieta

4.15.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto turi nebūti didesniu kaip 400 mm atstumu.

Atstumas tarp vidinių atšvaito kraštų nėra mažesnis kaip 600 mm. Tą atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu gabaritinis transporto priemonės plotis yra mažesnis kaip 1300 mm.

4.15.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 900 mm.

4.15.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Konkrečios specifikacijos nenurodytos.

4.15.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 30° į vidų ir 30° į išorę, |

Kryžminis kampas: | 15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra atšvaitas, įrengtas ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės. |

4.15.6. Sureguliavimas

Galinės transporto priemonės dalies link.

4.15.7. Galinio trikampio formos atšvaito negalima "sugrupuoti"

su jokiu kitu žibintu.

4.15.8. Kiti reikalavimai

Trikampyje negalima įrengti jokio žibinto.

4.16. Priekinis ne trikampio formos atšvaitas

4.16.1. Įrengimas

Priekinį ne trikampio formos atšvaitą priekabose įrengti yra privaloma.

4.16.2. Skaičius

Du.

4.16.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.16.4. Vieta

4.16.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto neturi būti didesniu kaip 400 mm atstumu.

Jei tai yra priekaba, šviečiamojo paviršiaus taškas, labiausiai nutolęs nuo transporto priemonės vidurinės išilginės plokštumos, nuo tolimiausio išorinio transporto priemonės krašto neturi būti didesniu kaip 150 mm atstumu.

Atstumas tarp vidinių atšvaito kraštų nėra mažesnis kaip 600 mm. Tą atstumą galima sumažinti iki 400 mm, jeigu gabaritinis transporto priemonės plotis yra mažesnis kaip 1300 mm.

4.16.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 900 mm arba 1500 mm, jeigu transporto priemonės konstrukcija yra tokia, kad neįmanoma laikytis reikalavimo dėl 900 mm.

4.16.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Konkrečios specifikacijos nenurodytos.

4.16.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 30° į vidų ir 30° į išorę, |

Kryžminis kampas: | 15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra atšvaitas, įrengtas ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės. |

4.16.6. Sureguliavimas

Priekinės transporto priemonės dalies link.

4.16.7. Priekinis ne trikampio formos atšvaitą galima "sugrupuoti"

su priekiniu (šoniniu) gabarito žibintu.

4.16.8. Kiti reikalavimai

Tam tikra atšvaito šviečiamojo paviršiaus dalis gali būti bendra su priekinio (šoninio) gabarito žibinto šviečiamuoju paviršiumi.

4.17. Šoninis ne trikampio formos atšvaitas

4.17.1. Įrengimas

Šoninį ne trikampio formos atšvaitą privaloma įrengti:

- visose motorinėse transporto priemonėse, kurios ilgesnės kaip 6 m, išskyrus M1 kategorijos transporto priemones,

- visose priekabose.

Šoninį ne trikampio formos atšvaitą nėra privaloma įrengti:

- M1 kategorijos motorinėse transporto priemonėse,

- kitose, o ne M1 kategorijos, motorinėse transporto priemonėse, kurios nėra ilgesnės kaip 6 m.

4.17.2. Mažiausias šoninį ne trikampio formos atšvaitų skaičius vienoje transporto priemonės pusėje

Vienoje transporto priemonės pusėje šoninių ne trikampio formos atšvaitų įrengiama tiek, kad būtų laikomasi apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų išilginio išdėstymo taisyklių.

4.17.3. Išdėstymas

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.17.4. Vieta

4.17.4.1. Pagal gabaritinį plotį:

Konkrečios specifikacijos nenurodomos.

4.17.4.2. Pagal gabaritinį aukštį:

Virš žemės: ne mažesnis kaip 350 mm, ne didesnis kaip 900 mm. Jeigu transporto priemonės konstrukcija yra tokia, kad reikalavimo dėl maksimalaus aukščio laikytis neįmanoma, tą ribą galima padidinti iki 1500 mm.

4.17.4.3. Pagal gabaritinį ilgį:

Bent 1 atšvaitas turi būti įrengtas viduriniame transporto priemonės trečdalyje, pačiame priekyje esantis atšvaitas įrengiamas ne toliau kaip per 3 metrus nuo transporto priemonės priekio ir, jeigu tai yra priekabos, įskaitant priekabos vilkimo siją.

Atstumas tarp dviejų gretimų atšvaitų negali būti didesnis kaip 3 m.

Atstumas tarp galinio atšvaito ir transporto priemonės galo negali būti didesnis kaip 1 m.

4.17.5. Geometrinis apžvelgiamumas

Horizontalusis kampas: | 45° į priekį ir 45° į galą, |

Kryžminis kampas: | 15° virš horizontalės ir 15° žemiau horizontalės. Kryžminį kampą žemiau horizontalės galima sumažinti iki 5°, jei tai yra atšvaitas, įrengtas ne didesniame kaip 750 mm aukštyje virš žemės. |

4.17.6. Sureguliavimas

Atšvaito atskaitos ašis turi būti horizontali ir statmena vidurinei išilginei transporto priemonės plokštumai bei nukreipta į išorę.

4.17.7. Šoninį ne trikampio formos atšvaitą galima "sugrupuoti"

su kitais žibintais.

5. PRODUKCIJOS ATITIKTIS

5.1. Kiekviena pagal serijinės gamybos reikalavimus pagaminta transporto priemonė turi atitikti transporto priemonės, kuriai tipo patvirtinimas buvo suteiktas atsižvelgiant į jos apšvietimo ir apšvietimo-signalizavimo įtaisų įrengimą bei tų įtaisų technines charakteristikas, apibrėžtas šioje direktyvoje, tipui taikomus reikalavimus.

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

PAVYZDYS

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------