14.3.2016   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 98/23


2016 m. sausio 4 d. pareikštas ieškinys byloje Lenkijos Respublika/Europos Parlamentas, Europos Sąjungos Taryba

(Byla C-5/16)

(2016/C 098/30)

Proceso kalba: lenkų

Šalys

Ieškovė: Lenkijos Respublika, atstovaujama B. Majczyna

Atsakovai: Europos Parlamentas, Europos Sąjungos Taryba

Ieškovės reikalavimai

Panaikinti 2015 m. spalio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą (ES) 2015/1814 dėl Sąjungos šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos rinkos stabilumo rezervo sukūrimo ir veikimo bei kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB (1).

Priteisti iš Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos bylinėjimosi išlaidas.

Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

Lenkijos Respublika prašo panaikinti 2015 m. spalio 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą (ES) 2015/1814 dėl Sąjungos šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos rinkos stabilumo rezervo sukūrimo ir veikimo bei kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2003/87/EB, ir priteisti iš Europos Parlamento ir Europos Sąjungos Tarybos bylinėjimosi išlaidas.

Ginčijamame sprendime deklaruojamas tikslas imtis priemonių struktūriniam šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų pasiūlos ir paklausos disbalansui Sąjungos rinkoje mažinti. Dėl šio disbalanso taršos leidimai nepasiekia rinkoje Sąjungos teisės aktų leidėjo lūkesčius atitinkančių kainų. Pagrindinis būdas pasiekti šį tikslą yra sukurti rinkos stabilumo rezervo mechanizmą (RSM), kuris turi būti grindžiamas rinkoje esančių taršos leidimų skaičiaus mažinimu, padedant juos į rezervą tuo atveju, kai rinkoje jų yra per daug ir jei yra tenkinamos tam tikros sąlygos, o nukritus rinkoje esančių taršos leidimų skaičiui žemiau 400 mln. ribos – aukcionuose parduodamų taršos leidimų kiekio didinimu.

Lenkijos Respublika nurodo toliau pateikiamus ginčijamo sprendimo panaikinimo pagrindus:

Pirma, buvo pažeista SESV 192 straipsnio 1 dalis, atsižvelgiant į 192 straipsnio 2 dalies c punktą, nes ginčijamas sprendimas buvo priimtas pagal įprastą teisėkūros procedūrą, nors jis yra priemonė, turinti nemažai įtakos valstybėms narėms, kai šios renkasi skirtingus energijos šaltinius ir nustato savo energijos tiekimo bendrą struktūrą.

Lenkijos Respublikos nuomone, ginčijamas sprendimas turi nemažai įtakos renkantis skirtingus energijos šaltinius ir nustatant energijos tiekimo bendrą struktūrą Lenkijoje. Pagal SESV 192 straipsnio 2 dalies c punktą tokį sprendimą turi vieningai priimti Taryba pagal specialią teisėkūros procedūrą.

Antra, priėmus priemones, prieštaraujančias 2014 m. spalio 23 ir 24 d. Europos Tarybos išvadoms, buvo pažeistas lojalaus bendradarbiavimo principas ir Europos Tarybos kompetencija.

Remiantis 2014 m. Europos Tarybos išvadomis, gerai veikianti, pertvarkyta apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ES ATLPS) su priemone, skirta rinkos stabilumui užtikrinti, atitinkančia Komisijos, kuri nurodė, jog 2021 m. pradės veikti rinkos stabilumo rezervo mechanizmas, pasiūlymą, turi būti pagrindinė Europos priemonė siekiant tikslo sumažinti teršalų emisijos lygį. Ginčijamame sprendime nusprendus, kad rinkos stabilumo rezervo mechanizmas pradės veikti nuo 2019 m., buvo pažeistos 2014 m. Europos Tarybos išvados.

Trečia, buvo pažeistas teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių principas, nes priimtos priemonės įtraukiamos į prekybos taršos leidimais sistemą tebesitęsiant prekybos laikotarpiui, ir ypač paskutiniais to laikotarpio metais.

Ginčijamas sprendimas nukreipia 900 mln. taršos leidimų, išimtų iš rinkos 2014–2016 m., kurie turėjo sugrįžti į rinką 2019–2020 m., teisiai į stabilumo rezervą, ir dėl to galiausiai jie negrįžta į rinką. Todėl taršos leidimų skaičius, kuris yra prieinamas rinkos dalyviams šiuo prekybos laikotarpiu, yra mažesnis nei tikėtasi. Rinkos dalyviai turėjo pagrįstų lūkesčių, kad laikinai išimti iš rinkos leidimai vėl sugrįš į ją 2019–2020 m., ir tuo grindė savo verslo planus. Sistemos veikimo principai, kaip antai taisyklės, apibrėžiančios prieinamų taršos leidimų kiekį, neturi būti keičiami tebesitęsiant prekybos laikotarpiui, kuris apibrėžia sistemoje dalyvaujančių įmonių veiklos planus laiko atžvilgiu. Šie principai yra esminiai ir jie nulemia įmonių investicinę veiklą.

Ketvirta, priėmus priemones, kuriomis siekiama didesnių taršos emisijos mažinimo tikslų už tuos, kurie kyla iš Europos Sąjungos tarptautinių įsipareigojimų ir kuriuos reikia pasiekti įgyvendinant Direktyvos 2003/87/EB tikslą, buvo pažeistas proporcingumo principas.

Įgyvendinus ginčijamą sprendimą Sąjunga sieks tikslų, kurie yra didesni už tuos nei šiuo metu yra numatyti tarptautiniu lygmeniu pagal Kioto protokolo antrąjį įsipareigojimų laikotarpį, nustatytą 2012 m. Dohoje.

Penkta, buvo pažeista pareiga atlikti atitinkamą ginčijamo sprendimo poveikio atskiroms valstybėms narėms analizę ir pareiga pateikti pakankamą jo įgyvendinimo pasekmių taršos leidimų rinkai vertinimą.


(1)  OL L 264, p. 1.