Briuselis, 2017 09 06

COM(2017) 465 final

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

Penkioliktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


1Įvadas

Penkioliktoje perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaitoje nurodyti skubūs veiksmai, kurių dar reikia imtis, kad iš Italijos ir Graikijos būtų kuo greičiau perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys asmenys ir kad būtų įgyvendinti perkėlimo į ES tikslai.

Perkėlimo Europos Sąjungoje tempas tebėra geras – nuo 2017 m. vasario mėn. kas mėnesį perkeliama vidutiniškai 2 300 asmenų (šiais duomenimis patvirtinama, kad 2017 m. perkėlimas Europos Sąjungoje vykdomas daug sparčiau), o valstybės narės perkelia pusketvirto karto daugiau asmenų nei per tą patį laikotarpį 2016 m. 2017 m. rugsėjo 4 d. duomenimis, Europos Sąjungoje iš viso perkelta beveik 27 700 asmenų (19 244 asmenys perkelti iš Graikijos, 8 451 – iš Italijos). Vis dėlto, nors 2017 m. birželio mėn. Europos Sąjungoje perkeltas rekordinis skaičius asmenų, liepos ir rugpjūčio mėn. perkėlimo tempas sulėtėjo. Nepaisant Komisijos raginimų išlaikyti perkėlimo, visų pirma iš Italijos, tempą, jį padidinti ir toliau laikytis 2017 m. liepos 6 d. neoficialiame Teisingumo ir vidaus reikalų tarybos posėdyje prisiimtų įsipareigojimų imtis visų reikiamų veiksmų, siekiant užtikrinti, kad iš Italijos būtų perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys asmenys, vasaros mėnesiais iš Italijos ir Graikijos perkelta tik apie 4 400 asmenų (iš Italijos perkelta vidutiniškai po 600 asmenų kas mėnesį).

Italijoje, kur migracijos spaudimas išlieka labai didelis, tebėra daug perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančių migrantų. 2017 m. atvyksta palyginti nedaug Eritrėjos piliečių (jie sudaro pagrindinę Italijoje esančių perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančių asmenų grupę). 2016 m. į Italiją atvyko 20 700 Eritrėjos piliečių, o nuo 2017 m. pradžios – dar per 5 200, be to, Italijos krantus pasiekė beveik 2 000 sirų. Dabartinis perkėlimo Europos Sąjungoje tempas vis dar per lėtas, kad būtų perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys asmenys, todėl labai svarbu, kad dabar valstybės narės vykdytų prisiimtus įsipareigojimus bei teisines pareigas ir gerokai labiau stengtųsi perkelti asmenis iš Italijos. Tai padėtų sumažinti spaudimą, tenkantį didelį krūvį patiriančioms Italijos prieglobsčio ir priėmimo sistemoms.

Vasaros mėnesiais iš Graikijos perkeliamų asmenų skaičius stabilizavosi ir siekė 1 700 asmenų. Vis dėlto ir toliau reikia dėti dar daugiau pastangų, kad būtų perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys prašytojai. Rugsėjo 4 d. duomenimis, užregistruoti 27 382 Europos Sąjungoje perkeltini asmenys ir dar reikia perkelti ne mažiau kaip 2 800 asmenų. Valstybės narės turėtų ir toliau stengtis užtikrinti, kad būtų perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys asmenys.

Tebedaroma pažanga įgyvendinant 2015 m. liepos mėn. Tarybos išvadas 1 dėl 22 504 asmenų perkėlimo į ES. Nemažai valstybių narių, įsipareigojusių perkelti daug asmenų, savo įsipareigojimus jau įgyvendino ir dabar daugiausia dėmesio bei pastangų skiria asmenų perkėlimui į Europos Sąjungą pagal ES ir Turkijos pareiškimą. Valstybės narės, kurios dar nėra perkėlusios į ES asmenų arba kurioms dar reikia daug nuveikti, kad įvykdytų savo tikslą, turėtų nedelsdamos padidinti pastangas.

2Perkėlimas Europos Sąjungoje

Iš perkėlimo Europos Sąjungoje tempo matyti nuosekli teigiama didėjimo tendencija – nuo 2017 m. vasario mėn. kas mėnesį perkeliama vidutiniškai 2 300 asmenų. Dauguma valstybių narių reguliariai prisiima įsipareigojimus ir perkelia asmenis. Tačiau siekiant užtikrinti, kad būtų perkelti visi Italijoje ir Graikijoje esantys perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys asmenys, visos valstybės narės, į kurias perkeliama, turėtų dėti daugiau pastangų.

Valstybės narės, dar neperkėlusios visų joms priskirtų asmenų, turėtų padidinti savo įsipareigojimus ir sparčiau perkelti asmenis, kurių perkėlimas užtruko. Visos valstybės narės turėtų toliau vykdyti savo įsipareigojimus, kad ir iš Italijos, ir iš Graikijos būtų perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys prašytojai. 

Kaip skelbta anksčiau, Vengrija ir Lenkija tebėra vienintelės valstybės narės, neperkėlusios nė vieno asmens; Lenkija nuo 2015 m. gruodžio 16 d. neprisiėmė jokių įsipareigojimų. Be to, Čekija nuo 2016 m. gegužės mėn. neįsipareigojo perkelti nė vieno asmens ir nuo 2016 m. rugpjūčio mėn. nė vieno neperkėlė. Šios šalys turėtų nedelsdamos pradėti prisiimti įsipareigojimus ir vykdyti perkėlimą.  

2.1    Graikija. Reikia dėti daugiau pastangų, kad būtų perkelti visi perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkantys prašytojai

Rugsėjo 4 d. duomenimis, iš viso 27 382 asmenys pateikė prašymus pagal perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmą; 19 244 asmenys jau perkelti, o 2 741 dar reikia perkelti 2 . Nors iki 2017 m. rugsėjo 26 d. gali būti užregistruota daugiau perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojų, o kai kurie asmenys gali būti pašalinti iš perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmo, prognozuojama, kad bendras užregistruotų Europos Sąjungoje perkeltinų prašytojų skaičius išliks stabilus. Visų pirma 1 500–2 000 asmenų, kuriems iš pradžių buvo nuspręsta taikyti Dublino procedūrą, gali reikėti perkelti pagal perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmą, taigi bendras Europos Sąjungoje perkeltinų, bet dar neperkeltų, asmenų skaičius gali būti apie 4 700 3 . Dėl šios priežasties labai svarbu, kad valstybės narės toliau reguliariai prisiimtų įsipareigojimus.

Kaip skelbta anksčiau, Malta ir Latvija jau perkėlė visus joms priskirtus perkelti asmenis 4 , savo įsipareigojimus įvykdė ir Norvegija. Be to, skaičiuojant rugsėjo mėn. Europos Sąjungoje jau perkeltus ir planuojamus perkelti asmenis, Suomija bus perkėlusi daugiau kaip 90 proc., o Lietuva ir Liuksemburgas – daugiau kaip 85 proc. joms priskirtų perkelti asmenų. Švedija, kuri pirmuosius asmenis perkėlė tik birželio mėn., bus perkėlusi beveik 70 proc. jai priskirtų perkelti asmenų. Tačiau nors Austrija pranešė apie savo ketinimus pradėti perkelti asmenis iš Graikijos, ji vis dar turi oficialiai įsipareigoti, ir Komisija tikisi, kad Austrija tai padarys neatidėliodama.

Rugpjūčio mėn. Europos Sąjungoje perkelta beveik 1 800 asmenų. Pagrindinės paskutiniame mechanizmo įgyvendinimo etape iškylančios kliūtys yra tai, kad kai kurios valstybės narės, į kurias perkeliama, neturi pakankamų pajėgumų perkėlimo prašymams nagrinėti tokiu tempu, kuris atitiktų mėnesinius įsipareigojimus, be to, jų priėmimo pajėgumai yra riboti. Kaip jau minėta, pagrindinės prašymų nagrinėjimo pajėgumų trūkumo pasekmės – vėlavimas pateikti atsakymus ir galimybės nacionalinėms saugumo tarnyboms atlikti patikrinimus nebuvimas, visų pirma, kai šalys vienu metu vykdo ir perkėlimą į Europos Sąjungą, ir perkėlimą Europos Sąjungoje.

Kad kuo greičiau perkeltų visus perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančius asmenis, šalys, kuriose daugiausia neišnagrinėtų atvejų (Vokietija, Prancūzija, Airija ir Šveicarija), turėtų nedelsdamos paspartinti asmenų perkėlimą.

Nelydimi nepilnamečiai. Daroma tinkama pažanga

Rugpjūčio 31 d. duomenimis, perkelta 420 iš 586 nelydimų nepilnamečių, atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus. Tos pačios valstybės narės (Belgija, Vokietija, Airija, Nyderlandai, Ispanija) toliau siūlo vietų šios kategorijos pažeidžiamiems prašytojams ir Komisija tai vertina palankiai. Tačiau labai svarbu, kad visos valstybės narės patenkintų šios itin pažeidžiamos prašytojų grupės pateiktus perkėlimo prašymus. Valstybės narės raginamos toliau užtikrinti reikiamų vietų 5 , kad būtų galima perkelti užregistruotus atskirtus nepilnamečius, ir vengti per griežtos politikos dėl šeimos ryšių įrodymo. Visų pirma atliekamas vaiko interesų vertinimas ir juo remiantis nustatoma, ar nepilnametis turėtų būti perkeliamas, o vėliau sprendžiama, į kurią valstybę narę jis turėtų būti perkeliamas.

Būtini skubūs veiksmai

·Visos valstybės narės turėtų toliau įsipareigoti perkelti reikiamą skaičių asmenų, siekiant užtikrinti, kad būtų perkelti visi kriterijus atitinkantys perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojai. Visų pirma valstybės narės, kurios dar nėra perkėlusios tiek asmenų, kiek joms priskirta, turėtų įsipareigoti perkelti daugiau asmenų ir sparčiau perkelti visus kriterijus atitinkančius perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojus.

·Austrija turėtų imtis tolesnių veiksmų dėl savo pranešime pateiktų planų ir nedelsiant pradėti prisiimti įsipareigojimus ir perkelti asmenis iš Graikijos.

·Šiuo galutiniu įgyvendinimo etapu Vokietija, Prancūzija, Airija ir Šveicarija turėtų toliau didinti pastangas paspartinti asmenų perkėlimą.

·Valstybės narės turėtų lanksčiau spręsti atskirtų ir nelydimų nepilnamečių perkėlimo klausimus.

2.2    Italija. Reikia dėti daugiau pastangų, kad būtų perkelti visi kriterijus atitinkantys perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojai

Atsižvelgiant į dabartinį perkėlimo tempą (liepos mėn. perkelti tik 544 prašytojai, rugpjūčio mėn. – 467), akivaizdu, kad daugiau turi būti daroma tiek nustatant 2017 m. atvykstančių asmenų tapatybę ir registruojant visus perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus atitinkančius asmenis (Italija), tiek sparčiai perkeliant šiuos asmenis (valstybės narės, į kurias perkeliama).

2017 m. atvykusių prašytojų tapatybės nustatymas ir jų registravimas. Reikia sparčiau vykdyti minėtas procedūras, kad būtų galima perkelti visus kriterijus atitinkančius perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojus

2016 m. į Italiją atvyko 20 700 prašytojų, o 2017 m. jau atvyko apie 7 600 kriterijus atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojų (pirmiausia Eritrėjos ir Sirijos piliečių), iš kurių kaip perkeltini asmenys 2017 m. užregistruota tik apie 4 000, o nuo mechanizmo taikymo pradžios – apie 11 000 asmenų. Tačiau toks Eritrėjos piliečių tapatybės nustatymo, registravimo ir jų atvejų nagrinėjimo tempas neatitinka kriterijus atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojų atvykimo į Italiją tempo. Todėl Italija turėtų pirmiausia sparčiau nustatyti visų atvykstančių kriterijus atitinkančių perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojų tapatybę ir juos registruoti, taip pat sparčiau nagrinėti jų atvejus, kad būtų galima greičiau ir iš karto po to, kai valstybės narės įsipareigoja, pateikti perkėlimo prašymus valstybėms narėms, į kurias perkeliama.

Šiuo tikslu Italija, remiama EASO, turi didinti vietos institucijų ir priėmimo centrų informuotumą apie perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmą, be kita ko, užtikrinti, kad šiuo metu į oficialią Italijos priėmimo sistemą neįtraukti asmenys, kurie galėtų būti perkelti, taip pat būtų skubiai užregistruoti ir jiems būtų taikomas perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmas. Reikėtų pasinaudoti visomis EASO informavimo kampanijos ir EASO karštosios linijos teikiamomis galimybėmis. Šiam tikslui pasiekti labai svarbus glaudesnis Italijos valdžios institucijų ir EASO bendradarbiavimas. EASO taip pat yra pasirengęs toliau didinti savo mobiliųjų grupių skaičių ir skatinti aktyvesnį šių grupių dalyvavimą susisiekiant su visais dar neužregistruotais kriterijus atitinkančiais perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojais, kurie galėtų būti perkelti. EASO yra pasirengęs padėti juos užregistruoti pagal perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmą. Po rugpjūčio 14 d. Ministro Pirmininko P. Gentiloni laiško Pirmininkui J.-C. Junckeriui ir Komisijos nariui D. Avramopoulosui bendradarbiavimas su EASO turėtų būti dar intensyvesnis.

Įsipareigojimai ir perkėlimai. Valstybės narės turėtų sparčiau vykdyti visus procedūros etapus, be to, reikalingi didesni įsipareigojimai, kad būtų galima kuo greičiau perkelti visus kriterijus atitinkančius perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojus

Komisija palankiai vertina tai, kad Austrija perkėlė pirmuosius 15 prašytojų, taip pat Prancūzijos ir Ispanijos prisiimtus didesnius įsipareigojimus, kuriuos vykdant turėtų būti veiksmingai perkeliami asmenys. Nagrinėjami pirmųjų iš Italijos į Slovakiją perkeltinų asmenų atvejai ir Komisija tikisi, kad pirmieji prašytojai bus nedelsiant perkelti. Vokietija ir Šveicarija turėtų ir toliau trumpinti vėlavimą, kadangi į kai kuriuos perkėlimo prašymus neatsakyta nuo praėjusių metų.

Be to, atsižvelgiant į Italijos raginimą, su atitinkamomis valstybėmis narėmis turėtų būti kuo greičiau sudaryti likę dvišaliai susitarimai dėl papildomų su saugumu susijusių apklausų, kad būtų galima nedelsiant pradėti perkelti asmenis į tas valstybes nares. Komisija palankiai vertina neseniai Estijos prisiimtą įsipareigojimą ir tikisi, kad netrukus bus perkelti pirmieji asmenys.

Kaip minėta ankstesnėje ataskaitoje, iki 2017 m. rugsėjo 26 d. 6 atvyksiančius asmenis, jeigu jie atitinka perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus, dar bus galima perkelti per pagrįstą laikotarpį po nurodytos datos 7 . Tam reikia, kad valstybės narės, atsižvelgdamos į poreikį, ir toliau įsipareigotų perkelti daugiau asmenų, kad Italija galėtų siųsti perkėlimo prašymus ir po nurodytos datos, iš karto po to, kai užregistruojami kriterijus atitinkantys perkėlimo prašytojai ir paruošiami jų prašymai. Pakankamus įsipareigojimus prisiėmusios valstybės narės (būtent Estija ir Slovakija) turėtų vengti nurodyti pernelyg griežtus pageidavimus, kurių Italijai beveik neįmanoma įgyvendinti. Be to, kad galutinis perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmo etapas būtų įgyvendintas sklandžiai ir veiksmingai, bus labai svarbu, kad didelius mėnesinius įsipareigojimus prisiėmusios valstybės narės vykdytų išankstinį planavimą ir koordinavimą.

Nelydimų nepilnamečių perkėlimas Europos Sąjungoje

Nuo 2017 m. gegužės mėn., kai iš Italijos buvo perkelti pirmieji nelydimi nepilnamečiai, iš Italijos perkeltas 31 nelydimas nepilnametis – 26 į Nyderlandus, 2 į Belgiją, 2 į Norvegiją ir 1 į Vokietiją. Be to, pritarta dar vienam atvejui, dar dėl 59 atvejų prašymai nusiųsti valstybėms narėms ir dėl daugiau kaip 80 atvejų prašymai jau parengti teikti. Esama dar daugiau atvejų, dėl kurių šiuo metu rengiami prašymai.

Ši pažanga padaryta koordinuojant Komisijos grupės Italijoje, Italijos valdžios institucijų 8 ir EASO veiksmus. Sicilijos prefektūroms ir policijos nuovadoms (it. questure) buvo nusiųsta dviejų puslapių ilgio santrauka, kurioje pažingsniui paaiškinta nelydimų nepilnamečių perkėlimo Europos Sąjungoje procedūra. Be to, Sicilijos policijos nuovadoje buvo dislokuota EASO mobilioji grupė. Ši grupė pradėjo dirbti rugpjūčio mėn. viduryje; ji padeda registruoti nelydimus nepilnamečius, atitinkančius perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus.

Kadangi didėja bendras nelydimų nepilnamečių registravimo tempas, tikimasi, kad per ateinančias savaites bus užregistruota daug nelydimų nepilnamečių. Todėl tebėra labai svarbu, kad tiek Italijos valdžios institucijos, tiek valstybės narės ir toliau pažeidžiamų asmenų bei nelydimų nepilnamečių atvejams teiktų besąlygišką pirmenybę. Be to, kai kurios valstybės narės (Vokietija) turėtų nustoti reikšti griežtus pageidavimus, susijusius su nelydimais nepilnamečiais. Į Italiją iki rugsėjo 26 d. atvykusius nelydimus nepilnamečius užregistruoti ir perkelti Europos Sąjungoje netrukus po jų atvykimo pavyktų tik tuo atveju, jeigu visos valstybės narės artimiausiomis savaitėmis suteiktų visapusišką paramą, be kita ko, įsipareigotų perkelti daugiau nelydimų nepilnamečių.

Būtini skubūs veiksmai

·Italija turi sparčiau vykdyti visų atvykstančių kriterijus atitinkančių perkėlimo prašytojų tapatybės nustatymą ir registravimą, be kita ko, pasinaudodama EASO informavimo kampanija, taip pat sparčiau nagrinėti perkėlimo prašymus. 

·Pirmieji asmenys turėtų būti nedelsiant perkelti į Slovakiją ir Estiją, o Vokietija ir Šveicarija turėtų ir toliau dėti pastangas atsakyti į dar neatsakytus perkėlimo prašymus laikantis terminų, dėl kurių susitarta perkėlimo Europos Sąjungoje protokole.

·Kadangi tik Malta ir Suomija yra perkėlusios beveik visus joms perkelti iš Italijos priskirtus asmenis, visos kitos valstybės narės turėtų toliau prisiimti įsipareigojimus arba, prireikus, juos padidinti, kad būtų perkelti visi kriterijus atitinkantys perkėlimo prašytojai. 

·Kai kurios valstybės narės (Estija, Prancūzija, Slovakija) turėtų vengti nurodyti per griežtus pageidavimus, o didelius įsipareigojimus prisiėmusios valstybės narės turėtų pateikti išankstinius planus ir lanksčiau vertinti su perkėlimu susijusius logistikos sprendimus.

·Visos valstybės narės turėtų pirmiausia nagrinėti prašymus dėl pažeidžiamų prašytojų, ypač nelydimų nepilnamečių, taip pat vengti nurodyti griežtus pageidavimus (Vokietija) ir įsipareigoti perkelti pakankamą skaičių tokių asmenų.

3Perkėlimas į Europos Sąjungą

Daroma pažanga įgyvendinant 2015 m. liepos 20 d. išvadas. Perkelta per 75 proc. iš 22 504 asmenų, dėl kurių perkėlimo į Europos Sąjungą susitarta pagal išvadas. Daugiausia pastangų ir toliau skiriama asmenų perkėlimui iš Turkijos pagal 2016 m. kovo 18 d. ES ir Turkijos pareiškimą. Taip yra todėl, kad kelios valstybės, kurioms nustatytos didelės kvotos, jau įvykdė savo perkėlimo į Europos Sąjungą įsipareigojimus, prisiimtus pagal išvadas, arba jau netrukus juos įvykdys. Vis dėlto toliau perkeliami asmenys ir iš kitų šalių – daugiausia iš Jordanijos ir Libano.

2017 m. rugsėjo 4 d. duomenimis, pagal 2015 m. liepos 20 d. išvadas į 22 valstybes (Airiją, Austriją, Belgiją, Čekiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Ispaniją, Italiją, Jungtinę Karalystę, Latviją, Lichtenšteiną, Lietuvą, Liuksemburgą, Nyderlandus, Norvegiją, Portugaliją, Prancūziją, Suomiją, Švediją, Šveicariją ir Vokietiją) perkelti 17 305 asmenys. Tai apima valstybių narių pastangas pagal ES ir Turkijos pareiškimą iš Turkijos į Europos Sąjungą perkelti Sirijos piliečius. Nuo 2016 m. balandžio 4 d. pagal šį mechanizmą iš Turkijos į Europos Sąjungą perkelti 8 834 sirai, 1 028 iš jų perkelti nuo paskutinio ataskaitinio laikotarpio. Kol kas neperkelti 20 687 Sirijos piliečiai, kuriuos įsipareigota perkelti. Iki šiol pagal ES ir Turkijos pareiškimą prašytojų perkelta į Austriją, Belgiją, Estiją, Ispaniją, Italiją, Latviją, Lietuvą, Liuksemburgą, Nyderlandus, Portugaliją, Prancūziją, Rumuniją, Suomiją, Švediją ir Vokietiją. Be to, nuo 2016 m. balandžio 4 d. Norvegija iš Turkijos perkėlė 629 sirus. Nuo tada, kai pradėti taikyti abu ES mechanizmai, iš viso į Europos Sąjungą perkelta 22 518 asmenų.

Septynios valstybės narės (Airija, Estija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Suomija, Švedija ir Vokietija), taip pat trys asocijuotosios šalys (Islandija, Lichtenšteinas ir Šveicarija) jau įvykdė savo įsipareigojimus pagal 2015 m. liepos 20 d. išvadas. Tačiau devynios valstybės narės dar nėra į ES perkėlusios asmenų pagal šį mechanizmą 9 , o 13 valstybių narių dar nėra perkėlusios asmenų pagal ES ir Turkijos pareiškimą 10 . Vis dėlto kai kurios valstybės narės rengiasi perkelti asmenis į Europos Sąjungą pagal šiuos mechanizmus. Liepos mėn. Malta siuntė į Turkiją atrankos misiją, o Kipras artimiausiomis savaitėmis turėtų vykdyti perkėlimo į Europos Sąjungą operaciją pagal ES ir Turkijos pareiškimą. Be to, Kroatija savo įsipareigojimą pagal ES ir Turkijos pareiškimą padidino nuo 30 iki 150 asmenų; spalio pradžioje ji planuoja siųsti į Turkiją patikros misiją. Slovėnija kreipėsi į UNHCR ir pateikė prašymą perkelti į ES 60 asmenų pagal ES ir Turkijos pareiškimą. Nepanašu, kad valstybės narės, kurių įsipareigojimai pagal 2015 m. liepos 20 d. išvadas labai menkai įgyvendinti, bus pajėgios įvykdyti likusius įsipareigojimus, nebent labai padidins savo pastangas.

Valstybės narės, perkeliančios asmenis į Europos Sąjungą pagal ES ir Turkijos pareiškimą, rengia tolesnes operacijas, įskaitant misijas į Turkiją, į ES perkeltiniems kandidatams apklausti. ES delegacija Ankaroje toliau atkreipia UNHCR dėmesį į tai, kad svarbu ir mažesnius įsipareigojimus prisiėmusioms valstybėms narėms siųsti į ES perkeltinų kandidatų prašymus.

Be dabartinių perkėlimo iš Turkijos į Europos Sąjungą įsipareigojimų įgyvendinimo, taip pat vyksta derybos dėl kartu su dalyvaujančiomis valstybėmis ir Turkija vykdomos savanoriškos humanitarinio priėmimo programos standartinių veiklos procedūrų ir siekiama kuo greičiau dėl jų susitarti.

Siekiant užtikrinti, kad būtų nenutrūkstamai teikiama ES finansinė parama asmenims perkelti į ES, Komisija liepos 4 d. įvykusiame 8-ajame Perkėlimo į ES ir Europos Sąjungoje forume ragino valstybes nares iki 2017 m. rugsėjo 15 d. pateikti naujus įsipareigojimus dėl asmenų perkėlimo į ES per visus 2018 m. Šis finansavimas skiriamas nuolatiniams įsipareigojimams įgyvendinti ir valstybės narės gali naudotis ES finansine parama vykdydamos asmenų perkėlimą į ES. Šis finansavimas teikiamas toliau laikantis suderinto ES lygmens požiūrio į perkėlimą į ES ir jis padeda kurti būsimą Sąjungos perkėlimo į ES sistemą. Daugiausia dėmesio toliau skiriama dėl konflikto Sirijoje perkeltų sirų ir kitų trečiųjų šalių piliečių perkėlimui į ES iš Turkijos. Be to, atsižvelgiant į kitas su humanitarine pagalba, apsauga ir migracijos valdymu susijusias aplinkybes, valstybių narių paprašyta į ES perkelti iš Libano ir Jordanijos, taip pat iš Šiaurės Afrikos ir Somalio pusiasalio atvykusius asmenis, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga.

Remiantis liepos 4 d. veiksmų planu 11 ir siekiant apsaugoti gyvybes, sumažinti Libijai daromą migracijos spaudimą ir suteikti alternatyvų neteisėtai migracijai į ES, valstybių narių konkrečiai paprašyta visų pirma į ES perkelti bent nedidelį skaičių pažeidžiamiausių asmenų iš Egipto, Etiopijos, Libijos, Nigerio ir Sudano. Kol kas asmenims perkelti į ES 2018 m. iš viso numatyta skirti 377,5 mln. EUR – šiomis lėšomis būtų galima prisidėti prie ne mažiau kaip 37 750 asmenų, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, perkėlimo į ES.

Komisija rugpjūčio 25 d. rašte visiems vidaus reikalų ministrams dar kartą priminė šį kvietimą ir paragino visas valstybes nares išsikelti kuo platesnio masto uždavinius ir padidinti perkėlimo į ES iš Egipto, Libijos, Nigerio, Etiopijos ir Sudano pastangas, prisidėti prie sudėtingos padėties centrinėje Viduržemio jūros regiono dalyje stabilizavimo ir prie mūsų visų bendrų pastangų gelbėti gyvybes ir suteikti alternatyvų neteisėtai migracijai, be kita ko, užtikrinant nuolatinį asmenų perkėlimą iš Turkijos ir Artimųjų Rytų. Komisija laukia valstybių narių įsipareigojimų ir yra pasirengusi paremti jas finansiškai ir praktiškai.

Rekomendacijos

·Valstybės narės, kurios dar nėra perkėlusios į ES asmenų pagal 2015 m. liepos 20 d. Tarybos išvadas (Bulgarija, Graikija, Kipras, Kroatija, Lenkija, Malta, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija) ir valstybės narės, kurios lig šiol nepranešė apie pažangą (Čekija ir Danija), turėtų nedelsdamos padidinti pastangas, kad įgyvendintų savo įsipareigojimus. Kipras, Kroatija, Malta ir Slovėnija raginamos toliau dėti pastangas įgyvendinti numatytą asmenų perkėlimą į ES.

·valstybės narės raginamos apskritai dėti daugiau pastangų nei per pastaruosius dvejus metus ir iki 2017 m. rugsėjo 15 d. pateikti Komisijai plataus užmojo įsipareigojimus dėl asmenų perkėlimo į ES 2018 m.

4Tolesni veiksmai

Ir Graikijoje, ir Italijoje dar yra į kitas valstybes nares perkeltinų kriterijus atitinkančių perkėlimo prašytojų. Be to, kasdien į Italiją atvyksta naujų kriterijus atitinkančių perkėlimo prašytojų, todėl siekiant sumažinti šiuo metu Italijai tenkantį migracijos spaudimą reikia skirti jai didesnę paramą. Graikija taip pat nustato naujų kriterijus atitinkančių perkėlimo prašytojų, todėl vis dar reikia, kad valstybės narės toliau įsipareigotų perkelti asmenis.

Komisija palankiai vertina 2017 m. rugsėjo 6 d. sprendimą, kuriuo Teisingumo Teismas patvirtino antro Tarybos sprendimo dėl perkėlimo Europos Sąjungoje teisėtumą ir atmetė Slovakijos bei Vengrijos ieškinius. Tarybos sprendimai taikomi visiems kriterijus atitinkantiems perkėlimo prašytojams, į Graikijos ir Italijos teritoriją atvyksiantiems iki 2017 m. rugsėjo 26 d. Taigi iki šios datos atvykę ir visus Tarybos sprendimuose nustatytus reikalavimus atitinkantys asmenys yra laikomi atitinkančiais perkėlimo Europos Sąjungoje kriterijus ir turėtų būti per pagrįstą laikotarpį perkelti į kitas valstybes nares. Todėl svarbu, kad visos valstybės narės, ypač Lenkija, Vengrija ir Čekija, taip pat dar ne visus joms priskirtus asmenis perkėlusios valstybės narės, sutelktų savo pastangas, kad iš Graikijos ir Italijos būtų perkelti visi kriterijus atitinkantys perkėlimo prašytojai. Tai ypač svarbu Italijai, į kurią nuo 2017 m. pradžios atvyko daug kriterijus atitinkančių perkėlimo prašytojų ir dar daugiau gali atvykti iki rugsėjo 26 d. Todėl valstybės narės, atsižvelgdamos į poreikį, turėtų prisiimti įsipareigojimus dėl perkėlimo tiek iš Italijos, tiek iš Graikijos. Komisija toliau teiks finansinę paramą, kad būtų perkelti visi kriterijus atitinkantys perkėlimo Europos Sąjungoje prašytojai, kaip nustatyta Tarybos sprendimuose.

Be to, valstybės narės, ypač tos, kurios dar nėra perkėlusios nė vieno asmens arba kurios dar nėra pasiekusios joms nustatyto tikslo, taip pat turėtų nedelsdamos labiau stengtis įvykdyti prisiimtus perkėlimo į Europos Sąjungą įsipareigojimus.

Nors visi suinteresuotieji subjektai turėtų stengtis pirmiausia visapusiškai įgyvendinti dabartinius perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į ES mechanizmus, kartu, laikantis liepos 6 d. įvykusio neoficialaus teisingumo ir vidaus reikalų ministrų posėdžio išvadų, reikia toliau dirbti daugiausia dėmesio skiriant pasiūlymų dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų, skirtų solidarumo ir atsakomybės principais grindžiamai bendros Europos prieglobsčio sistemos reformai, įskaitant Dublino reglamento reformą, rinkiniui.

(1)

http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11130-2015-INIT/lt/pdf.  

(2)

     2 765 asmenų prašymus perkelti Europos Sąjungoje atmetė valstybės narės, į kurias perkeliama; asmenims nuspręsta taikyti Dublino procedūrą arba nacionalinę Graikijos procedūrą, keli asmenys mirė (tokių atvejų labai mažai); Graikijos prieglobsčio tarnyba valstybėms narėms nepasiūlė svarstyti 2 632 užregistruotų prašymų, nes daugumai prašymus pateikusių asmenų nuspręsta taikyti Dublino procedūrą arba buvo nustatyta, kad jie neatitinka kriterijų dėl kitų priežasčių, taip pat keletas prašymų valstybėms narėms dar nepateikti.

(3)

     2017 m. kovo mėn. – rugpjūčio 16 d. laikotarpiu Graikijos „Dublino“ padalinys 219 tarptautinės apsaugos prašytojų pritaikė perkėlimo Europos Sąjungoje mechanizmą.

(4)

     Išskyrus jai priskirtus perkelti asmenis iš likusių 54 000 perkeltinų asmenų.

(5)

     Nors iš esmės papildomų įsipareigojimų prisiimti nereikia, gali prireikti įsipareigoti perkelti daugiau asmenų, jei būtų atmesti kai kurie pagal Dublino reglamentą kitoms valstybėms narėms išsiųsti prašymai dėl nelydimų nepilnamečių.

(6)

     Atitinkamų Tarybos sprendimų dėl perkėlimo Europos Sąjungoje galiojimo pabaigos data.

(7)

     Per Tarybos sprendimų dėl perkėlimo Europos Sąjungoje 5 straipsnyje nurodytą laikotarpį.

(8)

Italijos vidaus reikalų ministerija, Teisingumo ministerija ir vietos valdžios institucijos, visų pirma Sicilijoje ir Romoje.

(9)

     Bulgarija, Graikija, Kipras, Kroatija, Lenkija, Malta, Rumunija, Slovakija ir Slovėnija.

(10)

     Airija, Bulgarija, Čekija, Danija, Graikija, Jungtinė Karalystė, Kroatija, Kipras, Lenkija, Malta, Slovakija, Slovėnija ir Vengrija.

(11)

     SEC(2017) 339.


Briuselis, 2017 09 06

COM(2017) 465 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

Penkioliktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


1 priedas. Perkėlimas Europos Sąjungoje iš Graikijos iki 2017 m. rugsėjo 4 d.

Valstybė narė

Oficialiai įsipareigota perkelti 1

Faktiškai perkelta

Tarybos sprendimuose teisiškai numatytas įsipareigojimas 2

Austrija 3

1 491

Belgija

955

677

2 415

Bulgarija

860

50

831

Kroatija

160

60

594

Kipras

145

96

181

Čekija

30

12

1 655

Estija

382

141

204

Suomija

1 349

1 196

1 299

Prancūzija

5 770

3 948

12 599

Vokietija

6 240

4 447

17 209

Vengrija

988

Islandija

Airija

1 132

487

240

Latvija

363

294

295

Lichtenšteinas

10

10

Lietuva

830

355

420

Liuksemburgas

298

271

309

Malta

138

101

78

Nyderlandai

1 850

1 595

3 797

Norvegija

685

693

Lenkija

65

4 321

Portugalija

1 630

1 116

1 778

Rumunija

1 152

682

2 572

Slovakija

50

16

652

Slovėnija

311

172

349

Ispanija

1 875

1 089

6 647

Švedija 4

2 378

1 392

2 378

Šveicarija

630

344

IŠ VISO

29 288

19 244

63 302

(1)

Perduota per „DubliNet“ pagal Tarybos sprendimo 5 straipsnio 2 dalį.

(2)

Šis įsipareigojimas neapima įsipareigojimų, susijusių su maždaug 8 000 asmenų, kurie dar nepriskirti pagal pirmąjį Tarybos sprendimą, ir su 54 000 priskirtų asmenų.

(3)

     2016 m. kovo 10 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2016/408 dėl 30 % prašytojų, priskirtų Austrijai pagal Sprendimą (ES) 2015/1601, kuriuo Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, perkėlimo Europos Sąjungoje laikino sustabdymo.

(4)

     2016 m. birželio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/946, kuriuo pagal Sprendimo (ES) 2015/1523 ir Sprendimo (ES) 2015/1601, kuriais Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, 9 straipsnius Švedijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje.


Briuselis, 2017 09 06

COM(2017) 465 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

Penkioliktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita




2 priedas. Perkėlimas Europos Sąjungoje iš Italijos iki 2017 m. rugsėjo 4 d.

Valstybė narė

Oficialiai įsipareigota perkelti 1

Faktiškai perkelta

Tarybos sprendimuose teisiškai numatytas įsipareigojimas 2

Austrija 3

50

15

462

Belgija

390

259

1 397

Bulgarija

160

471

Kroatija

86

18

374

Kipras

60

34

139

Čekija

20

1 036

Estija

14

125

Suomija

779

755

779

Prancūzija

1 170

330

7115

Vokietija

6 010

3 405

10 327

Vengrija

306

Islandija

Airija

20

360

Latvija

264

27

186

Lichtenšteinas

Lietuva

200

27

251

Liuksemburgas

210

111

248

Malta

67

47

53

Nyderlandai

875

762

2 150

Norvegija

815

815

Lenkija

35

1 861

Portugalija

588

299

1 173

Rumunija

800

45

1 608

Slovakija

10

250

Slovėnija

195

45

218

Ispanija

625

168

2 676

Švedija 4

1 399

511

1 388

Šveicarija

900

778

IŠ VISO

15 742

8 451

34 953

(1)

Perduota per „DubliNet“ pagal Tarybos sprendimo 5 straipsnio 2 dalį.

(2)

Šis įsipareigojimas neapima įsipareigojimų, susijusių su maždaug 8 000 asmenų, kurie dar nepriskirti pagal pirmąjį Tarybos sprendimą, ir su 54 000 priskirtų asmenų.

(3)

     2016 m. kovo 10 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2016/408 dėl 30 % prašytojų, priskirtų Austrijai pagal Sprendimą (ES) 2015/1601, kuriuo Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, perkėlimo Europos Sąjungoje laikino sustabdymo.

(4)

     2016 m. birželio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/946, kuriuo pagal Sprendimo (ES) 2015/1523 ir Sprendimo (ES) 2015/1601, kuriais Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, 9 straipsnius Švedijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje.


Briuselis, 2017 09 06

COM(2017) 465 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

Penkioliktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita


3 priedas. Perkėlimas iš Italijos ir Graikijos iki 2017 m. rugsėjo 4 d.

Valstybė narė

Faktiškai perkelta iš Italijos

Faktiškai perkelta iš Graikijos

Iš viso faktiškai perkelta

Tarybos sprendimuose teisiškai numatytas įsipareigojimas 1

Austrija 2

15

15

1 953

Belgija

259

677

936

3812

Bulgarija

50

50

1 302

Kroatija

18

60

78

968

Kipras

34

96

130

320

Čekija

12

12

2 691

Estija

141

141

329

Suomija

755

1 196

1 951

2 078

Prancūzija

330

3 948

4 278

19 714

Vokietija

3 405

4 447

7 852

27 536

Vengrija

0

1 294

Islandija

0

Airija

487

487

600

Latvija

27

294

321

481

Lichtenšteinas

10

10

Lietuva

27

355

382

671

Liuksemburgas

111

271

382

557

Мalta

47

101

148

131

Nyderlandai

762

1 595

2 357

5 947

Norvegija

815

693

1 508

Lenkija

0

6 182

Portugalija

299

1 116

1 415

2 951

Rumunija

45

682

727

4 180

Slovakija

16

16

902

Slovėnija

45

172

217

567

Ispanija

168

1 089

1 257

9 323

Švedija 3

511

1 392

1 903

3 766

Šveicarija

778

344

1 122

IŠ VISO

8 451

19 244

27 695

98 255

(1)

Šis įsipareigojimas neapima įsipareigojimų, susijusių su maždaug 8 000 asmenų, kurie dar nepriskirti pagal pirmąjį Tarybos sprendimą, ir su 54 000 priskirtų asmenų.

(2)

     2016 m. kovo 10 d. Tarybos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2016/408 dėl 30 % prašytojų, priskirtų Austrijai pagal Sprendimą (ES) 2015/1601, kuriuo Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, perkėlimo Europos Sąjungoje laikino sustabdymo.

(3)

     2016 m. birželio 9 d. Tarybos sprendimas (ES) 2016/946, kuriuo pagal Sprendimo (ES) 2015/1523 ir Sprendimo (ES) 2015/1601, kuriais Italijos ir Graikijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje, 9 straipsnius Švedijos labui nustatomos laikinosios priemonės tarptautinės apsaugos srityje.


Briuselis, 2017 09 06

COM(2017) 465 final

PRIEDAS

prie

KOMISIJOS ATASKAITOS EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS VADOVŲ TARYBAI IR TARYBAI

Penkioliktoji perkėlimo Europos Sąjungoje ir perkėlimo į Europos Sąjungą ataskaita







4 priedas. Pagal 2015 m. liepos 20 d. išvadas ir Turkijai skirtą schemą „1:1“
(taikomą nuo 2016 m. balandžio 4 d.) vykdomas perkėlimas į ES. Padėtis2017 m. rugsėjo 4 d. duomenimis

Valstybė narė /
asocijuotoji valstybė

Įsipareigojimai asmenis perkelti į ES pagal 2015 m. liepos 20 d. programą

Bendras pagal 2015 m. liepos 20 d. programą, įskaitant Turkijai skirtą schemą „1:1“, į ES perkeltų asmenų skaičius

Trečioji šalis, iš kurios asmenys perkelti į ES

Austrija

1 900

1 830

Libanas: 886; Jordanija: 614; Turkija: 329 (iš kurių 152 pagal schemą „1:1“); Irakas: 1

Belgija

1 100

905

Libanas: 448; Turkija: 708 pagal schemą „1:1“ (iš jų 245 pagal liepos 20 d. programą ir 463 – ne pagal liepos 20 d. programą 1 ); Turkija: 4; Jordanija: 184; Egiptas: 24

Bulgarija

50

0

Kroatija

150

0

Kipras

69

0

Čekija

400

52

Libanas: 32; Jordanija: 20

Danija

1 000

481

Libanas, Uganda

Estija

20

20

Turkija: 20 pagal schemą „1:1“

Suomija

293

293 2

Turkija: 754 3 pagal schemą „1:1“ (ne pagal liepos 20 d. programą); Libanas: 282; Egiptas: 7; Jordanija: 4

Prancūzija

2 375

1 965

Libanas: 1 062; Turkija: 926 pagal schemą „1:1“ (iš jų 228 pagal liepos 20 d. programą ir 698 – ne pagal liepos 20 d. programą 4 ); Jordanija: 539; Irakas: 8; kitos šalys: 128

Vokietija

1 600

1 600

Turkija: 2 903 pagal schemą „1:1“ (iš jų 1 600 pagal liepos 20 d. programą ir 1 303 – ne pagal liepos 20 d. programą);

Graikija

354

0

Vengrija

Islandija

50

50 5

Libanas

Airija

520

520 6

Libanas

Italija

1 989

1 152

Libanas: 708; Turkija: 291 pagal schemą „1:1“; Jordanija: 53; Sirija: 52; Sudanas: 48

Latvija

50

25

Turkija: 25 pagal schemą „1:1“

Lichtenšteinas

20

20

Turkija

Lietuva

70

28

Turkija: 28 pagal schemą „1:1“

Liuksemburgas

30

26

Libanas: 26; Turkija: 141 pagal schemą „1:1“ (ne pagal liepos 20 d. programą 7 )

Мalta

14

0

Nyderlandai

1 000

1 000

Turkija: 1 942 pagal schemą „1:1“ (iš jų 556 pagal liepos 20 d. programą ir 1 386 – ne pagal liepos 20 d. programą); Turkija: 7; Libanas: 341; Kenija: 70; Etiopija: 8; Jordanija: 7; Libija: 4; Izraelis 2; Egiptas, Irakas, Marokas, Saudo Arabija, Sirija: 1

Norvegija

3 500

3 421

Libanas: 2 624; Turkija: 540; Jordanija: 257

Lenkija

900

0

Portugalija

191

76

Egiptas: 63; Turkija: 12 pagal schemą „1:1“; Marokas: 1

Rumunija

80

0 8

Turkija: 11 pagal schemą „1:1“ (ne pagal liepos 20 d. programą)

Slovakija

100

0

Slovėnija

20

0

Ispanija

1 449

631

Libanas: 436; Turkija: 195 pagal schemą „1:1“

Švedija

491

491

Turkija: 726 pagal schemą „1:1“ (iš jų 269 pagal liepos 20 d. programą); Sudanas: 124; Kenija: 80; Libanas: 8; Irakas: 8; Egiptas: 1; Jordanija: 1 

Šveicarija

519

519

Libanas: 431; Sirija: 88

Jungtinė Karalystė

2 200

2 200

Egiptas, Irakas, Jordanija, Libanas, Turkija ir kitos šalys

IŠ VISO

22 504

17 305

 

Iš Turkijos pagal schemą „1:1“ iš viso perkelti 8 834 asmenys, 3 621 – pagal liepos 20 d. programą ir 5 213 – papildomai.

(1)

463 sirai iš Turkijos perkelti ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą; šie asmenys skaičiuotini pagal Tarybos sprendimą 2016/1754.

(2)

Į šį skaičių neįtraukti 754 pagal schemą „1:1“ iš Turkijos perkelti sirai.

(3)

 Iš 754 sirų, kurie į ES perkelti pagal schemą „1:1“, 11 perkelta pagal nacionalinę perkėlimo į ES programą, o 743 skaičiuotini pagal

Tarybos sprendimą 2016/1754.

(4)

698 sirai iš Turkijos perkelti ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą; šie asmenys skaičiuotini pagal Tarybos sprendimą 2016/1754.

(5)

Į Islandiją iš viso perkelti 97 asmenys; visi iš Libano.

(6)

Be to, per tą patį laikotarpį Airija pagal nacionalinę perkėlimo į ES programą priėmė 265 asmenis, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga.

(7)

141 siras iš Turkijos perkeltas ne pagal 2015 m. liepos 20 d. programą; šie asmenys skaičiuotini pagal Tarybos sprendimą 2016/1754.

(8)

 19 sirų pabėgėlių atrinkti pagal 2015 m. liepos 20 d. programą; jie laukia perkėlimo.