12.2.2011   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 45/21


Paraiškos paskelbimas pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos 6 straipsnio 2 dalį

2011/C 45/09

Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Tarybos reglamento (EB) Nr. 510/2006 (1) 7 straipsnį. Prieštaravimo pareiškimai Komisijai turi būti pateikti per šešis mėnesius nuo paraiškos paskelbimo.

BENDRASIS DOKUMENTAS

TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

„NATIVE SHETLAND WOOL“

EB Nr.: UK-PDO-0005-0737-19.01.2009

SGN ( ) SKVN ( X )

1.   Pavadinimas:

„Native Shetland Wool“

2.   Valstybė narė arba trečioji šalis:

Jungtinė Karalystė

3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas:

3.1.   Produkto rūšis:

3.6 klasė.

Vilna

3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas:

„Native Shetland Wool“ turi būti gaminama iš grynos „Shetland“ veislės avių, auginamų ekologiniuose Šetlando salų ūkiuose pagal ekologinės gyvulininkystės standartus, vilnos. Vilnos pluoštai sveria nuo 1 iki 2 kg. Jie būna nuo baltos iki įvairių natūralių atspalvių rudos, pilkos ir juodos spalvos.

Avys auginamos nustatytas ribas turinčioje kalvotoje geografinėje vietovėje ir kerpamos liepos–rugpjūčio mėnesiais. Avys kerpamos mechaniniu ar rankiniu būdu, arba pešamos pirštais.

Produkto gamybos etapai, vykdomi pagal pasaulinį ekologiškos tekstilės standartą:

   Plovimas. Vilnos plovimas – tai pirmasis ir vienas svarbiausių aukštos kokybės produkto gamybos etapų. Vilna plaunama trumpuoju arba ilguoju skalbimo režimu, nustačius 20–25 °C temperatūrą.

   Atrinkimas ir atskyrimas. Vėliau vilnos pluoštas atrenkamas ir atskiriamas: švelnus pluoštas atskiriamas nuo šiurkštaus ir išrenkami augalinės kilmės nešvarumai, tokie kaip šienas ir sėklos.

   Karšimas. Karšimo mašina – svarbiausias verpyklos elementas. Juo beformis vilnos pluoštas paverčiamas vientisa juosta, kuri arba naudojama kaip vatinas veltiniui gaminti, arba susukama suformuojant pusverpalį.

   Verpimas. Šis etapas skirstomas į dvi dalis: pusverpalių tempimą ir susukimą. Taip pagaminami skirtingo svorio ir storio verpalai. Gauti verpalai apsukami ant ričių, nuo kurių vėliau jie gali būti sukami į kamuolius arba sudedami sruogomis.

   Veltinio gamyba. Vėlimo įrenginiu iš atskirų pluoštų gaminami veltinio lakštai arba vatinas. Kadangi įrenginį dengianti viršutinė dalis yra paslanki, gali būti naudojamas skirtingo storio pluoštas. Spaudžiant ir vibruojant drėgną pluoštą, jis susivelia ir taip gaunami veltinio lakštai (vatinas).

Taip pagaminami verpalai, kurie susukami į kamuolius arba sudedami sruogomis, ir veltinio lakštai arba vatinas.

Išskirtinės vilnos savybės – minkštumas, tvirtumas, elastingumas ir izoliacinės savybės. Pluošto kuokštelio paviršiaus plaukeliai būna ilgi (kelių centimetrų ilgio), o apatiniai plaukeliai – labai ploni. Vidutinis vilnos pluošto prekybinis ilgis – 5–10 cm, o vidutinis pluošto skersmuo – 29,9 mikronai.

Aprašymas

Vidutinis pluošto prekybinis ilgis

Vidutinis pluošto skersmuo mikronais

Pojūtis liečiant

Spalva

Svoris

„Shetland White“

5–10 cm

29,9

minkštas ir švelnus

balta

1–2 kg

„Shetland Moorit“

5–10 cm

29,9

minkštas ir švelnus

ruda

1–2 kg

„Shetland Fawn“

5–10 cm

29,9

minkštas ir švelnus

gelsvai ruda

1–2 kg

„Shetland Grey“

5–10 cm

29,9

minkštas ir švelnus

pilka

1–2 kg

„Shetland Black“

5–10 cm

29,9

minkštas ir švelnus

juoda

1–2 kg

Liečiant šią vilną jaučiamas nepakartojamas švelnumas, tvirtumas ir elastingumas. Elastingumą lemia išskirtinis „Shetland“ vilnos banguotumas ir garbanotumas (ši vilna ne tokia tanki kaip, pavyzdžiui, merinosų).

Pagrindinės „Shetland wool“ būdingos natūralios spalvos – balta, rausvai ruda, gelsvai ruda, tamsiai pilka ir Šetlando juoda (tamsiai ruda). „Shetland“ veislės avys dažnai būna natūraliai margos. Todėl tas pats pluoštas gali būti įvairių natūralių atspalvių. „Shetland wool“ – viena minkščiausių vilnų. Iš jos galima verpti ir sukti įvairaus storio verpalus, skirtus audimui ir mezgimui.

Šioje paraiškoje apibūdinama Šetlando salose naudojant vietos „Shetland“ veislės avių vilną pagamintas gaminys, kurio pavadinime atsispindi kilmės vietos nuoroda, kurią norima apsaugoti. Paraiškos teikėjai pripažįsta, kad „Shetland“ veislės avių ekologiška vilna gaminama už nustatytos vietovės ribų.

3.3.   Žaliavos:

„Native Shetland Wool“ turi būti gaminama iš grynos „Shetland“ veislės avių, auginamų ekologiniuose Šetlando salų ūkiuose pagal ekologinės gyvulininkystės standartus, vilnos. Apdorota vilna turi būti patvirtinta pagal pasaulinį ekologiškos tekstilės standartą.

3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūninės kilmės produktams):

Netaikoma.

3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje:

„Native Shetland Wool“ turi būti gaminama iš Šetlando salose pagal ekologinės gyvulininkystės standartus auginamų grynos „Shetland“ veislės avių vilnos. Verpalų gamybos procesai taip pat turi būti vykdomi šiose salose. Jie apima:

plovimą,

atrinkimą,

atskyrimą,

karšimą,

verpimą,

veltinio gamybą.

Pagaminti verpalai gali būti parduodami salose ar už jų ribų, kur jie toliau apdorojami komercinėse įmonėse arbe naudojami namuose.

3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės:

Netaikoma.

3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės:

Be saugomoms kilmės vietos nuorodoms žymėti naudojamo ES simbolio „Native Shetland Wool“ ženklinti gali būti naudojamas bet koks kitas simbolis ar logotipas, įskaitant pagal privačią sertifikavimo programą, kurios reikalavimus atitinka gaminys, suteikiamus simbolius ar logotipus, jei dėl to nėra klaidinami vartotojai.

Nors pavadinimas „Native Shetland Wool“ saugomas pagal galiojančias Sąjungos taisykles, tokių terminų kaip „Shetland wool“ ir „Shetland organic wool“, kuriais daroma nuoroda į tos veislės avių vilnos gaminį, pagamintą kitoje geografinėje kilmės vietovėje, vartojimas neprieštarauja SKVN „Native Shetland Wool“ registracijos sąlygoms.

4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas:

Šetlando salos.

5.   Ryšys su geografine vietove:

5.1.   Geografinės vietovės ypatumai:

Vietinės ekologišku būdu auginamos „Shetland“ veislės avys turi būti auginamos tik Šetlando salų ekologiškuose ūkiuose. Šetlando salose vyrauja labai atšiaurus klimatas ir labai skurdūs dirvožemiai. Tokiose sąlygose auginamos „Shetland“ veislės avys per ne mažiau kaip 5 000 metų prisitaikė prie ypatingų klimato ir aplinkos sąlygų. Taip išsivystė avių, prisitaikiusių gyventi nedirbamose kalvose ir salose, veislė. Šios avys ganosi centrinės salų dalies viržynuose, pajūrio ganyklose ir daugelyje pakrantės salelių.

5.2.   Produkto ypatumai:

Vietinių avių vilnos išskirtinės savybės – minkštumas, tvirtumas, elastingumas ir izoliacinės savybės. Jos pluošto kuokštelio paviršiaus plaukeliai yra ilgi (todėl per stiprias liūtis nuo jų nubėga vanduo), o vidiniai plaukeliai – labai tankūs (jie apsaugo gyvūnus nuo stipraus šalto vėjo). Labai mažai verpalų, pagamintų iš 100 % vilnos pluošto, pasižymi tokiomis išskirtinėmis savybėmis, kurios šiems verpalams suteikia lengvumo ir minkštumo pojūtį liečiant. Išskirtinį verpalų elastingumą lemia ypatingas vilnos žaliavos pluošto banguotumas.

Šis ypatingas pluoštas turi paklausą įvairiose profesinėse srityse. Dėl jam būdingų pastebimų izoliacinių savybių šis šilumą sulaikantis pluoštas naudotas daugelyje žymių ekspedicijų į ašigalius ir Himalajų kalnus.

5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir kurios nors produkto savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys:

„Shetland“ veislės avys jau ilgą laiką vertinamos dėl jų puikios vilnos. Dėl jų Šetlando salose suklestėjo tekstilės pramonė. Ši nuo seno vertinama vilna savo grožiu prilygsta merinosų vilnai. „Native Shetland Wool“ kokybę ir išskirtines savybes lemia natūraliai prie Šetlando salose vyraujančių geografinių sąlygų prisitaikiusių vietos avių veislės savybės.

Avių vilnos pluoštas, kaulai ir oda buvo naudojami kaip žaliava gaminant daugelį salos gyventojams būtinų daiktų. Kasinėjimų vietose rastos kaulų liekanos ir smulkūs įrankiai, priskiriami laikotarpiui nuo geležies amžiaus iki XIII a., patvirtina, kad Šetlando salose avys buvo auginamos nuolatos. IX a. iš Norvegijos atsikėlę kolonistai atsivežė savo veislės avių, kurių pienas, mėsa ir subproduktai buvo naudojami maistui. Iš šių atskirtoje Šetlando salų teritorijoje kartu augintų avių išsivystė žinoma šių salų „Shetland“ avių veislė, garsėjanti to paties pavadinimo vilna. 1790 m., kai šios vilnos pavyzdžių buvo nuvežta į Edinburgą, ypatingos „Shetland“ vilnos savybės buvo „atrastos“ ir vienareikšmiškai pripažintos likusioje Škotijos dalyje. Tuo metu įkurta Britanijos vilnos draugija, kurios tikslas buvo pagerinti avių auginimo ir vilnos gamybos standartus.

Šiandien įvairių natūralių spalvų „Shetland“ vilnos pluoštas ir verpalai atitinka dabartinį ekologiškų verpalų, gaminamų nenaudojant cheminių dažų, paklausą rinkoje. Dėl savo unikalių savybių „Shetland“ vilna šiuo metu labai įsitvirtinusi daugelyje eksporto rinkų.

Nuoroda į paskelbtą specifikaciją:

(Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis)

http://www.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/shetland-organic-wool.pdf


(1)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12.