32002R0472



Oficialusis leidinys L 075 , 16/03/2002 p. 0018 - 0020


Komisijos reglamentas (EB) Nr. 472/2002

2002 m. kovo 12 d.

iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 466/2001, nustatantį didžiausius leistinus tam tikrų teršalų maisto produktuose kiekius

(tekstas svarbus EEE)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 1993 m. vasario 8 d. Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 315/93, nustatantį Bendrijos procedūras dėl maisto teršalų [1], ypač į jo 2 straipsnio 3 dalį,

pasikonsultavusi su Maisto moksliniu komitetu (SCF),

kadangi:

(1) Reglamentas (EEB) Nr. 315/93 numato, kad, siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą, būtina nustatyti didžiausias leistinas tam tikrų teršalų koncentracijas maisto produktuose.

(2) Komisijos reglamentas (EB) Nr. 466/2001 [2] su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 257/2002 [3], nustato didžiausias leistinas tam tikrų teršalų koncentracijas maisto produktuose, kurios taikomos nuo 2002 m. balandžio 5 d.

(3) Kai kurios valstybės narės patvirtino arba ketina patvirtinti didžiausias leistinas aflatoksino koncentracijas prieskoniuose ir ochratoksino A koncentracijas tam tikruose maisto produktuose. Atsižvelgiant į valstybių narių skirtumus ir dėl to galimos konkurencijos iškraipymo rizikos, būtina nustatyti Bendrijos priemones, užtikrinančias rinkos vienovę tvirtai laikantis proporcingumo principo.

(4) Aflatoksinai, ypač aflatoksinas B1, yra genotoksinės kancerogeninės medžiagos. Šios rūšies medžiagoms nėra nustatyta viršutinė riba, žemiau kurios nebūtų pastebima neigiamo poveikio, todėl neįmanoma nustatyti didžiausios leistinos paros normos. Dabartinės mokslo bei technikos žinios ir gamybos bei saugojimo technologija neužkerta kelio šių pelėsių susidarymui ir dėl to neįmanoma maisto visiškai apsaugoti nuo aflatoksinų. Todėl patartina nustatyti racionaliai įmanomas pačias mažiausias koncentracijas.

(5) Nustačius didžiausias leistinas aflatoksinų koncentracijas kituose maisto produktuose, buvo gauti suderintos kontrolės programos, kurią valstybės narės vykdė vadovaudamosi 1997 m. sausio 8 d. Komisijos rekomendacija 97/77/EB dėl maisto produktų valstybinės kontrolės suderintos programos 1997 m. [4], rezultatai. Jie rodo, kad keleto rūšių prieskoniuose yra didelės aflatoksinų koncentracijos. Todėl būtų tikslinga nustatyti didžiausias leistinas koncentracijas toms prieskonių rūšims, kurios vartojamos dideliais kiekiais ir kurios dažnai būna užterštos.

(6) Didžiausios leistinos koncentracijos turėtų būti peržiūrimos ir prireikus iki 2003 m. gruodžio 31 d. sumažintos atsižvelgiant į galimybes sumažinti prieskonių užteršimą aflatoksinu tobulinant gamybos, derliaus nuėmimo bei saugojimo metodus ir į mokslo bei technikos žinių raidą.

(7) Ochratoksinas A yra mikotoksinas, kurį gamina kelių rūšių grybai (Penicilium ir Aspergillus rūšys). Natūraliai jis aptinkamas daugelyje visame pasaulyje auginamų augalinių produktų, pavyzdžiui, grūduose, kavos pupelėse, kakavos pupelėse ir džiovintuose vaisiuose. Jo buvo aptikta ne tik grūdų produktuose, kavoje, vyne, aluje, prieskoniuose ir vynuogių sultyse, bet ir gyvūninės kilmės produktuose, būtent kiaulių kepenyse. Ochratoksino A pasitaikymo dažnumo ir jo koncentracijų tyrimai maisto ir žmogaus kraujo mėginiuose rodo, kad maisto produktai dažnai yra užteršti.

(8) Ochratoksinas A yra kancerogeninių, nefrotoksinių, teratogeninių, imunotoksinių ir galbūt neurotoksinių savybių turintis mikotoksinas. Jis siejamas su žmonių neuropatija. Ochratoksino A pusėjimo trukmė žmogaus organizme gali būti ilga.

(9) Maisto produktų mokslinis komitetas savo 1998 m. rugsėjo 17 d. nuomonėje dėl ochratoksino A teigia, kad būtų naudinga kuo labiau sumažinti aflatoksino poveikį ir užtikrinti, kad būtų laikomasi žemesnės kitų institucijų nustatytos 1,2-14 ng/kg kūno svorio per dieną leistinos paros normos, t. y. mažiau nei 5 ng/kg kūno svorio per dieną.

(10) Remiantis esamomis mokslo ir technikos žiniomis bei nepaisant gamybos ir saugojimo technologijų patobulinimo, vis dėlto neįmanoma visiškai užkirsti kelio pelėsių susidarymui. Taigi nėra galimybių visiškai pašalinti iš maisto ochratoksiną A. Todėl reikėtų nustatyti racionaliai įmanomas pačias mažiausias leistinas koncentracijas.

(11) Daugiausia ochratoksino A gaunama vartojant grūdus ir grūdų produktus. Ypač svarbu stengti kuo labiau vengti taršos ir apsaugoti vartotoją. Be to, būtų tikslinga nustatyti racionaliai įmanomo lygio didžiausias leistinas koncentracijas, taikomas grūdams ir grūdų produktams, jei prevencinių veiksmų, skirtų taršai mažinti, bus imamasi visais gamybos etapais ir realizavimo grandinės etapuose.

(12) Nustatyta, kad džiovinti vyniniai vaisiai (serbentai, razinos ir sultana veislės razinos) yra ypač užteršti. Džiovinti vyniniai vaisiai yra svarbus ochratoksino A šaltinis tiems žmonėms, kurie šių vaisių vartoja daug, ypač vaikams. Todėl kol kas dėl minėtos priežasties reikėtų nustatyti tokią koncentraciją, kuri yra techniškai įmanoma, o ateityje būtina tobulinti taršos mažinimo praktiką.

(13) Ochratoksino A aptikta ir kavoje, vyne, aluje, vynuogių sultyse, kakavoje ir prieskoniuose. Valstybės narės ir suinteresuotos šalys (pavyzdžiui, profesinės organizacijos) turėtų vykdyti tyrinėjimus ir mokslinius tyrimus, kad būtų nustatyti ochratoksino A susidarymo veiksniai ir prevencijos priemonės, kurių būtina imtis siekiant šiuose maisto produktuose sumažinti ochratoksino A koncentraciją. Kol dar nenustatytos didžiausios leistinos koncentracijos pagal principą "tokios mažos, kokias tik galima racionaliai pasiekti" (ALARA), minėtų produktų atžvilgiu turėtų būti dedamos visos pastangos, kad moksliniais tyrimais ir taikant prevencijos priemones būtų kuo labiau sumažinta ochratoksino A koncentracija. Jei nebus imtasi priemonių ochratoksino A koncentracijai tam tikruose produktuose sumažinti, teks nustatyti šiems produktams taikomas didžiausias leistinas koncentracijas, kad būtų apsaugota visuomenės sveikata, net neįvertinant technologinių galimybių.

(14) Dėl to reikėtų atitinkamai iš dalies pakeisti Reglamentą (EB) Nr. 466/2001.

(15) Šiame reglamente numatytos priemonės atitinka Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinio komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamentas (EB) Nr. 466/2001 iš dalies keičiamas taip:

1) 4 straipsnio 2 dalis iš dalies keičiama taip:

a) įvadinis sakinys pakeičiamas taip:"Dėl aflatoksinų ir ochratoksino A atsiradimo galimybės I priedo 2.1 ir 2.2 punktuose minimuose produktuose draudžiama:";

b) b punkte "ir 2.1.3" pakeičiamas ", 2.1.3, 2.1.4, 2.2.1 ir 2.2.2";

2) 5 straipsnis papildomas šia 2a dalimi:

"2a. Komisija ne vėliau kaip iki 2003 m. gruodžio 31 d. peržiūri I priedo 2 dalies 2.1.4 punkte nustatytas didžiausias leistinas aflatoksinų koncentracijas ir prireikus jas sumažina, kad būtų atsižvelgta į naujas mokslo bei technikos žinias.

Komisija ne vėliau kaip iki 2003 m. gruodžio 31 d. peržiūri I priedo 2 dalies 2.2.2 ir 2.2.3 punktų nuostatas dėl didžiausių leistinų ochratoksino A koncentracijų džiovintuose vyniniuose vaisiuose ir galimybę nustatyti didžiausias leistinas ochratoksino A koncentracijas neskrudintoje ir skrudintoje kavoje bei kavos produktuose, vyne, aluje, vynuogių sultyse, kakavoje bei kakavos produktuose ir prieskoniuose atsižvelgiant į atliktus tyrimus bei prevencines priemones, kurių buvo imtasi ochratoksino koncentracijai A šiuose produktuose sumažinti.

Šiuo tikslu valstybės narės ir suinteresuotos šalys kasmet perduoda Komisijai savo atliktų tyrimų rezultatus ir praneša, kokią pažangą jos padarė taikydamos prevencines priemones, skirtas ochratoksino A taršai sumažinti.";

3) I priedas iš dalies keičiamas pagal šio reglamento priedą.

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja 10 dieną po jo paskelbimo Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2002 m. balandžio 5 d.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje, 2002 m. balandžio 5 d.

Komisijos vardu

David Byrne

Komisijos narys

[1] OL L 37, 1993 2 13, p. 1.

[2] OL L 77, 2001 3 16, p. 1.

[3] OL L 41, 2002 2 13, p. 12.

[4] OL L 22, 1997 1 24, p. 27.

--------------------------------------------------

PRIEDAS

Reglamento (EB) Nr. 466/2001 2 dalis (Mikotoksinai) papildoma taip:

"Produktas | Didžiausia leistina koncentracija (μg/kg) | Mėginių ėmimo metodas | Analizės metodų vykdymo kriterijai | |

B1 | B1+B2+G1+G2 | |

2.1.4. Šių rūšių prieskoniai: Capsicum spp. (jų džiovinti vaisiai, sveiki arba susmulkinti, įskaitant raudonuosius pipirus, maltus raudonuosius pipirus, raudonuosius ankštinius pipirus ir papriką)Piper spp. (jų vaisiai, įskaitant baltuosius ir juoduosius pipirus)Myristica fragrans (muskatas)Zingiber officinale (imbieras)Curcuma longa (ciberžolė) | 5 | 10 | – | Direktyva 98/53/EB | Direktyva 98/53/EB |

- Capsicum spp. (jų džiovinti vaisiai, sveiki arba susmulkinti, įskaitant raudonuosius pipirus, maltus raudonuosius pipirus, raudonuosius ankštinius pipirus ir papriką)

- Piper spp. (jų vaisiai, įskaitant baltuosius ir juoduosius pipirus)

- Myristica fragrans (muskatas)

- Zingiber officinale (imbieras)

- Curcuma longa (ciberžolė)

| 5 | 10 | – | Direktyva 98/53/EB | Direktyva 98/53/EB" |

"Produktas | Didžiausia leistina koncentracija (μg/kg arba ppb) | Mėginių ėmimo metodas | Etaloninis analizės metodas |

2.2.OCHRATOKSINAS A

2.2.1.Grūdai (įskaitant ryžius ir grikius) ir iš jų produktai

2.2.1.1.Žaliaviniai grūdai (įskaitant žaliavinius ryžius ir grikius) | 5 | Komisijos direktyva 2002/26/EB | Direktyva 2002/26/EB |

2.2.1.2.Visi grūdų produktai (įskaitant perdirbtus grūdų produktus ir javų grūdus, skirtus žmonėms vartoti tiesiogiai) | 3 | Direktyva 2002/26/EB | Direktyva 2002/26/EB |

2.2.2.Džiovinti vyniniai vaisiai (serbentai, razinos ir sultana rūšies razinos) | 10 | Direktyva 2002/26/EB | Direktyva 2002/26/EB |

2.2.3.Neskrudinta ir skrudinta kava bei kavos produktai, vynas, alus, vynuogių sultys, kakava bei gaminiai iš kakavos ir prieskoniai | –" | | |

--------------------------------------------------