EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Branduolinių medžiagų saugumo kontrolė

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (Euratomas) Nr. 302/2005 dėl Euratomo saugumo kontrolės taikymo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu apžvelgiamos ir nustatomos peržiūrėtos taisyklės, kuriomis užtikrinama branduolinių medžiagų saugumo kontrolė, ypač atsižvelgiant į ES plėtrą ir branduolinių bei informacinių technologijų pokyčius. Šiomis taisyklėmis siekiama garantuoti, kad branduolinių medžiagų nebūtų galima naudoti kitiems tikslams negu iš pradžių buvo deklaruota.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Šis reglamentas taikomas visiems asmenims ar įmonėms, kurie steigia arba eksploatuoja įrenginį, skirtą žaliavos ar specialiosios skiliosios medžiagos gamybai, atskyrimui, perdirbimui, saugojimui ar kitam panaudojimui. Jis netaikomas galutinių produktų, naudojamų ne branduoliniams tikslams, atveju.

Šiuo reglamentu panaikinamas Komisijos reglamentas (Euratomas) Nr. 3227/76, Komisijos reglamentas (Euratomas) Nr. 220/90 ir Komisijos reglamentas (Euratomas) Nr. 2130/93.

Informacijos apie technines charakteristikas pateikimas

Laikantis Papildomo protokolo 1999/188/Euratomas reikalavimų, naujų įrenginių pagrindinių techninių charakteristikų deklaracija, Europos Komisijai pateikiama, remiantis I priedo klausimynu, mažiausiai prieš 200 dienų iki to laiko, kai turi būti gauta pirmoji branduolinių medžiagų siunta.

Dėl visų naujų įrenginių, turinčių branduolinių medžiagų atsargų, arba kurių metinė branduolinių medžiagų apyvarta yra didesnė kaip vienas „efektyvusis kilogramas“ (atitinka kilogramą plutonio), informacija, susijusi su savininku, operatoriumi, tikslu, vieta, tipu, galingumu ir numatoma eksploatacijos pradžios data, turi būti pateikta mažiausiai prieš 200 dienų iki statybų pradžios. Apie visus pakeitimus turi būti pranešta per 30 dienų nuo to laiko, kai pakeitimas yra užbaigiamas.

Veiklos programa

Komisija turi būti informuojama apie metinę veiklos programą, susijusią su veikla, medžiagų gavimu ir atliekų tvarkymu, o operatoriai praneša mažiausiai prieš 40 dienų iki fizinės inventorizacijos.

Branduolinė saugumo kontrolė

Branduolinių medžiagų naudotojai turi užtikrinti registravimo sistemą ir teikti informaciją Europos Komisijai apie turimą ir tvarkomą branduolinę medžiagą.

Komisija patikrina šią informaciją, ar ji teisinga ir išsami, kad galėtų patikinti piliečius, medžiagą teikiančias valstybes ir tarptautinę bendruomenę, kad branduolinė medžiaga naudojama tik taikiais tikslais.

Branduolinės saugumo kontrolės taisykles sudaro:

  • medžiagų balanso zonos ir pagrindinių matavimo taškų parinkimas (metodai, taikomi siekiant nustatyti branduolinių medžiagų kiekio kitimą ir atsargas);
  • pagrindinių techninių charakteristikų pakeitimai, dėl kurių reikia pateikti išankstinį pranešimą;
  • branduolinių medžiagų apskaitos tvarkymo ir ataskaitų rengimo procedūros kiekvienai medžiagų balanso zonai;
  • fizinės inventorizacijos atlikimo apskaitos tikslams procedūros, kurios yra saugumo kontrolės dalis;
  • sutartos izoliavimo ir stebėsenos priemonės;
  • mėginių ėmimo tik saugumo kontrolės tikslams tvarka.

Branduolinių medžiagų apskaita

Turi būti sukurta įrenginyje saugomų ar naudojamų branduolinių medžiagų apskaitos sistema, kad būtų galima atlikti išsamią kontrolę. Rekomendacijoje 2009/120/Euratomas aprašomos operatoriaus taikomos branduolinių medžiagų apskaitos ir kontrolės (BMAK) sistemos orientacinės ypatybės. Už įrenginius atsakingi asmenys turi reguliariai teikti ataskaitas Komisijai, įskaitant apskaitos ataskaitas, medžiagų balanso ataskaitas, aprašančias medžiagų pokyčius, inventorinio kiekio pakitimo ataskaitas ir metinės fizinės inventorizacijos santrauką.

Ataskaitų teikimas ir tikrinimas

Branduolinių medžiagų (urano, plutonio ir torio) naudotojai ir turėtojai ES turi saugoti apskaitos duomenis, kuriuose fiksuojami srautai, procesai ir atsargos. Kiekvieną mėnesį jie turi pranešti Europos Komisijai apie visus branduolinių medžiagų srautus į savo įrenginį ir iš jo. Vieną kartą per metus jie turi atlikti visos turimos branduolinės medžiagos inventorizaciją.

Perdavimai tarp ES šalių

Operatoriai Komisijai pateikia išankstinį pranešimą, jei žaliavos ar specialios skiliosios medžiagos (bent vienas efektyvusis kilogramas ir neregistruojant atliekose esančių medžiagų):

  • eksportuojamos į trečiąją šalį ar importuojamos iš jos;
  • yra išsiunčiamos iš branduolinio ginklo neturinčios valstybės narės į branduolinį ginklą turinčią valstybę narę (t. y. Jungtinę Karalystę ar Prancūziją).

Atliekos

Komisijai siunčiami išankstiniai pranešimai apie daugumą veiklos, susijusios su atliekų tvarkymu, įskaitant galutinai apdorotų atliekų, kuriose yra tam tikros branduolinės medžiagos, kaip antai prisodrintas uranas, vietą (cemente).

Branduolinį ginklą turinčios ES šalys (Prancūzija ir Jungtinė Karalystė)

Reglamentas netaikomas įrenginiams ar branduolinėms medžiagoms, kurios skirtos gynybos poreikiams šiose dviejose ES šalyse.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2005 m. kovo 20 d. Pakeitimai, susiję su Kroatijos įstojimu į ES, taikomi nuo 2013 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Euratomo sutarties 77, 78, 79 ir 81 straipsniuose (Sutarties 7 skyriuje) kalbama apie branduolinės apsaugos priemones.

Dar žr.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2005 m. vasario 8 d. Komisijos reglamentas (Euratomas) Nr. 302/2005 dėl Euratomo saugumo kontrolės taikymo – Tarybos/Komisijos pareiškimas (OL L 54, 2005 2 28, p. 1–71)

Paskesni Reglamento (EB) Nr. 302/2005 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2009 m. vasario 11 d. Komisijos rekomendacija 2009/120/Euratomas dėl branduolinių įrenginių operatorių diegiamos Branduolinių medžiagų apskaitos ir kontrolės sistemos (OL L 41, 2009 2 12, p. 17–23)

paskutinis atnaujinimas 30.06.2020

Top