EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Teisės aktų nustatytas auditas: tikslios įmonių finansinės atskaitomybės užtikrinimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2006/43/EB dėl teisės aktų nustatyto metinės finansinės atskaitomybės ir konsoliduotos finansinės atskaitomybės audito

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Šios direktyvos pirmine forma sujungiami du esami teisės aktai (Direktyva 78/660/EEB dėl bendrovių finansinės atskaitomybės ir Direktyva 83/349/EEB dėl konsoliduotos finansinės atskaitomybės), taip siekiant padidinti įmonių finansinės atskaitomybės patikimumą.
  • Iš dalies pakeistoje jos redakcijoje nustatytos Europos Sąjungos (ES) taisyklės, įskaitant būtiniausius reikalavimus, taikomus teisės aktų nustatytam auditui *, susijusiam su metinėmis ir konsoliduotomis finansinėmis ataskaitomis ir metinių bei konsoliduotų tvarumo ataskaitų užtikrinimu. Ja taip pat apibrėžiamas teisės aktų nustatytą auditą atliekančio auditoriaus * vaidmuo.
  • Direktyva siekiama užtikrinti, kad įmonių finansinės ataskaitos teisingai atspindėtų jų turtą, įsipareigojimus, finansinę padėtį ir pelną arba nuostolį. Ja taip pat siekiama užtikrinti, kad vadovybės ataskaita, įskaitant tvarumo ataskaitas, atitiktų taikomus teisinius reikalavimus.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Viešas auditorių registras

  • Teisės aktų numatytus auditus gali atlikti tik teisės aktų nustatytą auditą atliekantys auditoriai ir audito įmonės, kuriuos tvirtina ES valstybių narių kompetentingos institucijos.
  • Valstybės narės privalo vesti jų viešą registrą.
  • Registre taip pat registruojama, ar teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius taip pat yra patvirtintas atlikti tvarumo atskaitomybės užtikrinimą.

Audito įmonių pripažinimas už savo šalies ribų

  • Audito įmonė, kuri nori atlikti teisės aktų nustatytus auditus kitoje valstybėje narėje, turi užsiregistruoti priimančiosios šalies kompetentingoje institucijoje.
  • Priimančiosios šalies kompetentinga institucija turi įregistruoti audito įmonę, jei ji yra registruota buveinės šalies kompetentingoje institucijoje.

Teisės aktų nustatytą auditą atliekančių auditorių iš kitos valstybės narės patvirtinimas

Auditoriams iš kitų valstybių narių gali būti taikomas adaptacijos laikotarpis (ne ilgesnis kaip treji metai) ir (arba) jiems gali tekti laikyti testą. Tokiu būdu užtikrinama, kad auditoriai turi pakankamai žinių tokiose srityse kaip įmonių teisė, mokesčių teisė ir socialinė teisė. Patvirtinti auditoriai turi būti įtraukti į viešą registrą.

Tęstinis mokymas

  • Teisės aktų nustatytą auditą atliekantys auditoriai turi dalyvauti tęstinio mokymo programose, kad palaikytų ir gilintų savo teorines žinias, įgūdžius bei etikos lygį.
  • Nesilaikantiems tęstinio mokymo reikalavimų taikomos atitinkamos sankcijos.

Nepriklausomumas ir objektyvumas

  • Valstybės narės turi užtikrinti, kad atlikdamas savo darbą teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius arba audito įmonė ir bet koks fizinis asmuo, kuris gali tiesiogiai ar netiesiogiai turėti poveikio teisės aktų nustatyto audito rezultatams, nebūtų priklausomi nuo audituojamo subjekto ir nedalyvautų priimant sprendimus audituojamame subjekte.
  • Abiem atvejais reikalingas nepriklausomumas:
    • laikotarpiu, kuris apima audituojamą finansinę atskaitomybę;
    • laikotarpiu, kurį atliekamas teisės aktų nustatytas auditas.

Darbo organizavimas

Valstybės narės turi užtikrinti, kad tais atvejais, kai teisės aktų nustatytą auditą atlieka audito įmonė, ši įmonė paskirtų bent vieną pagrindinį audito partnerį ir kad įmonė suteiktų pagrindiniam (-iams) audito partneriui (-iams) pakankamai išteklių ir darbuotojų, turinčių reikiamą kompetenciją ir gebėjimus tinkamai atlikti savo pareigas. Panaši taisyklė taikoma, kai įmonė atlieka tvarumo atskaitomybės užtikrinimą.

Konfidencialumas ir komercinė paslaptis

  • Auditoriams taikomos griežtos klientų privatumo saugojimo taisyklės, tačiau jos neturi kliudyti šios direktyvos nuostatų vykdymui.
  • Šios taisyklės ir toliau taikomos audito įmonėms, kurios nebedalyvauja atliekant konkrečią audito užduotį.

Tarptautiniai standartai

Visi teisės aktų nustatyti auditai turėtų būti atliekami remiantis tarptautiniais audito standartais, jei ir kai juos patvirtins Europos Komisija. Komisija turi veiksmų laisvę priimti šiuos standartus ir gali juos priimti tik tuo atveju, jei jie atitinka tam tikras sąlygas. Jei Komisija nėra patvirtinusi kokių nors tarptautinių standartų, valstybės narės gali taikyti nacionalinius standartus.

Skyrimas ir atleidimas

  • Valstybės narės gali leisti naudoti alternatyvias sistemas arba būdus, jeigu tos sistemos ar būdai yra skirti užtikrinti teisės aktų nustatytą auditą atliekančio auditoriaus ar audito įmonės nepriklausomumą nuo audituojamo subjekto.
  • Auditoriai ar audito įmonės gali būti atleidžiami tik esant tinkamam pagrindui. Nuomonių skirtumas dėl apskaitos ar audito procedūrų nėra tinkamas pagrindas atleisti.

Konsoliduotos finansinės atskaitomybės auditas

Konsoliduotos (t. y. patronuojančiosios įmonės ir dukterinių įmonių) finansinės atskaitomybės atveju grupės komponento auditą atliekančių auditorių pareigos yra aiškiai apibrėžiamos. Grupės auditorius (t. y. teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius ar audito įmonė, kuris (-i) atlieka konsoliduotos finansinės atskaitomybės auditą) prisiima visą atsakomybę už audito išvadą.

Kokybės užtikrinimas

  • Valstybės narės privalo užtikrinti kokybės užtikrinimo sistemą, kuri yra nepriklausoma nuo tikrinamų auditorių ir kuriai būtų taikoma viešoji priežiūra.
  • Tokia sistema apima vertinimą dėl:
    • taikomų audito standartų ir nepriklausomumo reikalavimų laikymosi;
    • panaudotų išteklių kiekio ir kokybės;
    • taikomų audito mokesčių ir, kai taikoma, mokesčių už tvarumo atskaitomybės užtikrinimą;
    • audito įmonių vidaus kokybės kontrolės sistemų.
  • Kokybės užtikrinimo sistemos finansavimas turi būti užtikrintas ir jam neturi būti daroma jokia teisės aktų nustatytą auditą atliekančių auditorių ar audito įmonių netinkama įtaka.
  • Kontrolierių atranka konkrečioms kokybės užtikrinimo peržiūros užduotims atlikti turi būti vykdoma laikantis objektyvios procedūros, skirtos išvengti interesų konflikto tarp kontrolierių ir kontroliuojamų teisės aktų nustatytą auditą atliekančių auditorių ar audito įmonių.

Tvarumo ataskaitų užtikrinimo standartai

  • Valstybės narės privalo reikalauti, kad teisės aktų nustatytą auditą atliekantys auditoriai ir audito įmonės atliktų tvarumo atskaitomybės užtikrinimą pagal užtikrinimo standartus, kuriuos patvirtins Komisija.
  • Tačiau valstybės narės gali taikyti nacionalinius užtikrinimo standartus, procedūras ar reikalavimus tol, kol Komisija nėra priėmusi tam pačiam dalykui taikomo užtikrinimo standarto.

Audito ataskaita ir ataskaita dėl tvarumo atskaitomybės užtikrinimo

Direktyvoje išsamiai išdėstytos konkrečios taisyklės, kaip teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius pateikia teisės aktų nustatyto audito ir tvarumo atskaitomybės užtikrinimo rezultatus. Be to, šios ataskaitos turi būti parengtos pagal Komisijos ir (arba) valstybių narių priimtų užtikrinimo standartų reikalavimus.

Valstybės narės gali leisti jų teritorijoje įsisteigusiam nepriklausomam užtikrinimo paslaugų teikėjui* atlikti tvarumo atskaitomybės užtikrinimą, jei teikėjas laikosi reikalavimų, kurie yra lygiaverčiai Direktyvoje 2006/43/EB auditoriams nustatytiems reikalavimams.

Tyrimai ir sankcijos

  • Valstybės narės turi nustatyti veiksmingas tyrimų ir sankcijų sistemas, kad būtų pastebėtas, ištaisytas ir išvengtas netinkamas teisės aktų nustatyto audito atlikimas.
  • Priemonės, kurių buvo imtasi, ir sankcijos, paskirtos teisės aktų nustatytą auditą atliekantiems auditoriams ir audito įmonėms, turi būti tinkamai paskelbtos visuomenei. Sankcijos turi apimti galimybę panaikinti patvirtinimą.

Mažosios įmonės

  • ES nereikalaujama teisės aktų nustatytą auditą atlikti mažosiose įmonėse.
  • Jei valstybėse narėse reikalaujama mažosiose įmonėse atlikti teisės aktų nustatytą auditą, jis turi būti atliekamas atsižvelgiant į atitinkamos įmonės dydį ir veiklą.

Visuomenės intereso įmonės*

Visuomenės intereso įmonių teisės aktų nustatytam auditui yra taikomos griežtos taisyklės dėl poreikio gauti patikimos informacijos ir jos aktualumo visuomenei bei investuotojams. Tarp jų yra:

  • turi būti pateikta išsamesnė auditoriaus išvada, kurioje pateikiama informacija apie audito atlikimą;
  • auditoriai / audito įmonės turi keistis rotacijos principu;
  • valstybės narės turi parengti su auditu nesusijusių paslaugų, kurių teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius ar audito įmonė negali teikti audituojamam subjektui, sąrašą;
  • turi būti ribojami mokesčiai už su auditu nesusijusias paslaugas;
  • turi būti įsteigtas audito komitetas, kuris būtų atsakingas už auditoriaus skyrimą ir audito stebėseną.

Reglamente (ES) Nr. 537/2014 pateikiamos tolesnės taisyklės, specialiai skirtos visuomenės intereso įmonėms.

Įgyvendinimo ir deleguotieji aktai

Direktyva leidžiama Komisijai priimti įgyvendinimo aktus ir deleguotuosius aktus dėl direktyvos tarptautinių aspektų. Juose gali būti išsamiau nurodyta, kaip valstybių narių institucijos ir įvairūs rinkos dalyviai turi laikytis direktyva nustatytų įsipareigojimų šiuo atžvilgiu.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?

Direktyva turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2008 m. birželio 29 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Teisės aktų nustatytas auditas. Teisiškai reikalaujama finansinių įrašų peržiūra, kurios tikslas – pateikti akcininkams išvadą dėl įmonių ar viešojo sektoriaus subjektų finansinės atskaitomybės tikslumo.
Teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius. Fizinis asmuo, kurį valstybės narės kompetentingos institucijos pagal Direktyvą 2006/43/EB yra patvirtinusios atlikti teisės aktų nustatytą auditą ir, kai taikoma, tvarumo atskaitomybės užtikrinimą.
Nepriklausomas užtikrinimo paslaugų teikėjas. Atitikties vertinimo įstaiga, akredituota pagal Reglamentą (EB) Nr. 765/2008 atlikti su tvarumu susijusios informacijos užtikrinimą pagal Direktyvos 2013/34/ES 34 straipsnio 1 dalį.
Visuomenės intereso įmonės. Tarp jų yra:

  • įmonės, kurios yra įtrauktos į bet kokios valstybės narės vertybinių popierių biržos sąrašus;
  • kredito įstaigos;
  • draudimo bendrovės;
  • įmonės, kurias valstybės narės priskiria visuomenės intereso įmonėmis dėl jų veiklos pobūdžio, dydžio ar darbuotojų skaičiaus.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2006 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/43/EB dėl teisės aktų nustatyto metinės finansinės atskaitomybės ir konsoliduotos finansinės atskaitomybės audito, iš dalies keičianti Tarybos direktyvas 78/660/EEB ir 83/349/EEB bei panaikinanti Tarybos direktyvą 84/253/EEB (OL L 157, 2006 6 9, p. 87–107).

Vėlesni Direktyvos 2006/43/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 537/2014 dėl konkrečių viešojo intereso įmonių teisės aktų nustatyto audito reikalavimų, kuriuo panaikinamas Komisijos sprendimas 2005/909/EB (OL L 158, 2014 5 27, p. 77–112).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 20.11.2023

Top