EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pinigų plovimas: prevencija taikant muitinių bendradarbiavimą

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 1889/2005 – grynųjų pinigų, įvežamų į Bendriją ar išvežamų iš jos, kontrolė

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Juo papildomos taisyklės, nustatytos Direktyvoje (ES) 2015/849 dėl ES finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ar teroristų finansavimui prevencijos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prievolė deklaruoti

  • Reglamente nustatoma prievolė bet kuriam asmeniui, atvykstančiam į ES ar išvykstančiam iš jos, ir gabenančiam grynuosius pinigus*, kurių vertė ne mažesnė kaip 10 000 EUR, deklaruoti tą pinigų sumą kompetentingoms institucijoms*. Pateikta informacija turi būti teisinga ir išsami, kitu atveju deklaracija negalioja.
  • Deklaracija pateikiama raštu, žodžiu arba elektroniniu būdu, atsižvelgiant į tai, kaip yra nustačiusi ES valstybė narė, ir joje turi būti nurodyti duomenys apie:
    • deklarantą, įskaitant jo pilną vardą ir pavardę, gimimo datą ir vietą bei pilietybę;
    • grynųjų pinigų savininką, jų sumą ir pavidalą;
    • numatomą grynųjų pinigų gavėją;
    • grynųjų pinigų kilmę ir numatomą panaudojimą.
  • Informacija, gauta iš deklaracijos ar atlikus tikrinimą, turi būti registruota ir apdorota. Ji pateikiama institucijoms, atsakingoms už kovą su pinigų plovimu ar terorizmo finansavimu ES valstybėje narėje, į kurią atvykstama ar iš kurios išvykstama. Pateiktą informaciją ES valstybės narės ar Europos Komisija gali perduoti trečiosioms šalims, gavus kompetentingų institucijų sutikimą. Turi būti laikomasi nacionalinių ir ES taisyklių dėl asmens duomenų perdavimo.
  • Bet kokiai konfidencialaus pobūdžio ar konfidencialiai pateiktai informacijai yra taikomas reikalavimas saugoti profesinę paslaptį. Ji neatskleidžiama be ją pateikusio asmens ar institucijos aiškaus sutikimo. Tačiau kompetentingos institucijos įstatymu gali būti įpareigotos atskleisti šią informaciją, pavyzdžiui, kai ji susijusi su teismo procesu. Tokiu atveju atskleidžiant ar perduodant informaciją turi būti griežtai laikomasi galiojančių duomenų apsaugos nuostatų.

Tikrinimas, kaip vykdoma prievolė deklaruoti

  • Kompetentingų institucijų pareigūnai tikrindami asmenis gali nustatyti, kaip vykdoma prievolė deklaruoti. Tikrinami patys asmenys, jų bagažas ir jų naudojamos transporto priemonės. Visi tikrinimai turi būti atliekami laikantis šioje srityje taikomų nacionalinių teisės nuostatų.
  • Neįvykdžius prievolės deklaruoti, grynieji pinigai gali būti sulaikyti administraciniu sprendimu, remiantis nacionaliniais teisės aktais.
  • Gauta informacija gali būti perduodama kitoms ES valstybėms narėms, ypač jeigu yra įrodymų, kad atliekama neteisėta veikla. Tokiais atvejais taikomas Reglamentas (EB) Nr. 515/97 dėl ES valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir dėl pastarųjų bei Komisijos bendradarbiavimo, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą. Esant požymių, kad daroma žala ES finansiniams interesams, informacija taip pat perduodama ir Komisijai.
  • Jeigu atlikus tikrinimą paaiškėja, kad asmuo atvyksta į ES ar išvyksta iš jos gabendamas grynųjų pinigų sumas, kurios yra mažesnės už 10 000 EUR, tačiau esama neteisėtos veiklos, susijusios su grynųjų pinigų gabenimu, požymių, ši informacija taip pat gali būti registruojama ir apdorojama.

Sankcijos

Iki 2007 m. birželio 15 d. ES valstybės narės turėjo nustatyti veiksmingas, proporcingas ir atgrasančias sankcijas, taikytinas tuo atveju, kai nevykdoma prievolė deklaruoti.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2007 m. birželio 15 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Grynieji pinigai: apima valiutą (banknotus ir monetas), taip pat kitas pinigines priemones, kaip antai čekius, skolinius įsipareigojimus ir pinigines perlaidas ir pan.
Kompetentingos institucijos: ES valstybių narių muitinės arba bet kurios kitos institucijos, ES valstybių narių įgaliotos taikyti šį reglamentą.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2005 m. spalio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1889/2005 dėl grynųjų pinigų, įvežamų į Bendriją ar išvežamų iš jos, kontrolės (OL L 309, 2005 11 25, p. 9–12)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

1997 m. kovo 13 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 515/97 dėl valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir dėl pastarųjų bei Komisijos bendradarbiavimo, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą (OL L 82, 1997 3 22, p. 1–16)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 515/97 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/849 dėl finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ar teroristų finansavimui prevencijos, kuria iš dalies keičiamas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 ir panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2005/60/EB bei Komisijos direktyva 2006/70/EB (OL L 141, 2015 6 5, p. 73–117)

Žr. konsoliduotą versiją.

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai dėl pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos, darančios įtaką vidaus rinkai ir susijusios su tarpvalstybine veikla, vertinimo (COM(2017) 340 final, 2017 6 26)

paskutinis atnaujinimas 06.12.2017

Top