EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES mėlynoji kortelė – aukštos kvalifikacijos darbuotojų atvykimas ir apsigyvenimas (iki 2023 m.)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2009/50/EB dėl ES nepriklausančių šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų siekiant dirbti aukštos kvalifikacijos darbą

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Šia direktyva nustatomos atvykimo ir apsigyvenimo sąlygos, taikomos aukštos kvalifikacijos darbuotojams* iš ES nepriklausančių šalių, kurie nori dirbti aukštos kvalifikacijos darbą Europos Sąjungos (ES) valstybėje narėje (išskyrus Daniją, Airiją ir Jungtinę Karalystę (1)), ir jų šeimos nariams.
  • Sukuriama ES mėlynosios kortelės* sistema.
  • Nuo 2023 m. lapkričio 19 d. direktyva panaikinama ir pakeičiama Direktyva (ES) 2021/1883 (žr. santrauką).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Piliečiai, kurie kreipiasi dėl ES mėlynosios kortelės, turi pateikti:
    • galiojančią darbo sutartį arba įpareigojantį pasiūlymą dirbti ne trumpiau kaip vienerius metus ir gauti metinį bruto darbo užmokestį, kuris turi sudaryti bent 1,5 vidutinio metinio bruto užmokesčio atitinkamoje valstybėje narėje;
    • dokumentus, liudijančius reikiamą profesinę kvalifikaciją;
    • galiojantį kelionės dokumentą, o prireikus – vizą;
    • įrodymus, kad turi sveikatos draudimą.
  • Valstybės narės atmeta paraišką, jei pareiškėjas neatitinka pirma išdėstytų sąlygų arba jei pateikti dokumentai buvo gauti apgaule, yra suklastoti arba padirbti.
  • Pareiškėjas negali kelti grėsmės viešajai tvarkai, visuomenės saugumui ir visuomenės sveikatai.
  • Valstybės narės gali nustatyti priimamų aukštos kvalifikacijos darbuotojų skaičių.
  • Standartinis ES mėlynosios kortelės galiojimo laikotarpis yra nuo vienerių iki ketverių metų, priklausomai nuo atitinkamos valstybės narės. Jei darbo sutartis sudaryta trumpesniam laikotarpiui nei standartinis galiojimo laikotarpis, kortelė išduodama šiam laikotarpiui ir dar trims mėnesiams.
  • Valstybė narė nusprendžia, ar paraišką kortelei gauti turi pateikti pilietis ir (arba) jo darbdavys.
  • Pirmuosius dvejus metus ES mėlynosios kortelės turėtojai gali dirbti tik tą aukštos kvalifikacijos darbą, kuris atitinka leidimo atvykti sąlygas. Vėliau, priklausomai nuo atitinkamos valstybės narės, jie gali kreiptis dėl kito aukštos kvalifikacijos darbo tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir tos šalies piliečiai.
  • ES mėlynosios kortelės turėtojai ir jų šeimos nariai gali atvykti, pakartotinai atvykti, būti kortelę išdavusios valstybės narės teritorijoje ir važiuoti per kitas valstybes nares.
  • ES mėlynosios kortelės turėtojams taikomos tokios pat sąlygos, kaip ir ją išdavusios šalies piliečiams, darbo sąlygų, švietimo, kvalifikacijos pripažinimo, socialinės apsaugos ir asociacijų laisvės srityse. Valstybės narės gali apriboti vienodų sąlygų taikymą studijų stipendijoms ir paskoloms.
  • Nacionalinės institucijos gali panaikinti ES mėlynąją kortelę arba nepratęsti jos galiojimo, jei kortelės turėtojas nebeatitinka nustatytų sąlygų, ilgiau nei tris mėnesius neturi darbo arba kelia grėsmę visuomenei.
  • Praėjus 18 mėnesių teisėto gyvenimo vienoje šalyje, ES mėlynosios kortelės turėtojas gali lengviau gauti vizą, reikalingą persikelti į kitą valstybę narę. Jei jis vis dar atitinka leidimo atvykti kriterijus, jis gali pradėti dirbti dar prieš priimant sprendimą išduoti vizą, o jo šeimos nariams leidžiama iš karto atvykti gyventi kartu su juo.
  • Kas treji metai Komisija pateikia ataskaitą dėl šios direktyvos taikymo. Pirmoji ataskaita buvo paskelbta 2014 m. birželio mėn.

Peržiūra ir pasiūlymas

  • 2016 m. Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl Direktyvos 2009/50/EB panaikinimo. Tai padaryta po tuo pačiu metu paskelbtos direktyvos peržiūros, kurioje konstatuojama, kad dabartinė direktyva turi daug trūkumų ir nėra nuosekliai taikoma visoje ES. Be to, daugelyje valstybių narių yra lygiagrečiai taikomų taisyklių ir procedūrų, skirtų aukštos kvalifikacijos darbuotojų kategorijai. Tai ir neefektyvu, nes dėl tokio susiskaidymo našta tenka darbdaviams ir pareiškėjams, ir neveiksminga, kaip rodo nedidelis bendras leidimų, išduotų aukšto lygio įgūdžių turintiems darbuotojams, skaičius. Dėl to ES sunkiau pritraukti reikalingų talentų ir juos išlaikyti.
  • Pasiūlymu siekiama pašalinti ankstesnės direktyvos trūkumus ir išplėsti jos taikymo sritį, įtraukiant asmenis, kuriems suteikta tarptautinė apsauga, ir ES piliečių šeimos narius, kurie yra ES nepriklausančių šalių piliečiai. Pasiūlyta sistema taip pat pakeistų lygiagrečias nacionalines sistemas, skirtas tai pačiai grupei kaip mėlynoji kortelė.
  • Pasiūlyme taip pat numatyta:
    • lankstesnės atvykimo sąlygos (mažesnė darbo užmokesčio riba, šešių mėnesių minimali pradinės sutarties trukmė, paprastesnės taisyklės naujiems absolventams ir trūkstamų profesijų darbuotojams, profesinės patirties ir formalios kvalifikacijos lygiavertiškumas);
    • paprastesnės procedūros (greitesnės ir lankstesnės procedūros, neprivaloma greitoji procedūra patikimiems darbdaviams);
    • platesnės teisės (didesnės galimybės patekti į darbo rinką, įskaitant galimybę imtis savarankiškai dirbančiojo veiklos, artimiausių šeimos narių susijungimas, galimybė lengviau įgyti ilgalaikio gyventojo statusą);
    • lengvesnis keliavimas ES (pavyzdžiui, trumpos komandiruotės visoje ES, galimybė gauti ES mėlynąją kortelę antroje valstybėje narėje).

Panaikinimas

Nuo 2023 m. lapkričio 19 d. Direktyva 2009/50/EB panaikinama ir keičiama Direktyva (ES) 2021/1883.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2009 m. birželio 19 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2011 m. birželio 19 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Aukštos kvalifikacijos darbuotojas – asmuo, dirbantis apmokamą darbą ir turintis specialių įgūdžių, kuriuos liudija aukšta profesinė kvalifikacija.
ES mėlynoji kortelė – leidimas su įrašu „ES mėlynoji kortelė“, suteikiantis jos turėtojui teisę apsigyventi ir dirbti ją išdavusios valstybės narės teritorijoje.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. gegužės 25 d. Tarybos direktyva 2009/50/EB dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų siekiant dirbti aukštos kvalifikacijos darbą (OL L 155, 2009 6 18, p. 17–29).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/38/EB dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje, iš dalies keičianti Reglamentą (EEB) Nr. 1612/68 ir panaikinanti Direktyvas 64/221/EEB, 68/360/EEB, 72/194/EEB, 73/148/EEB, 75/34/EEB, 75/35/EEB, 90/364/EEB, 90/365/EEB ir 93/96/EEB (OL L 158, 2004 4 30, p. 77–123).

Vėlesni Direktyvos 2004/38/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/32/ES dėl tarptautinės apsaugos suteikimo ir panaikinimo bendros tvarkos (nauja redakcija) (OL L 180, 2013 6 29, p. 60–95).

2016 m. gegužės 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/801 dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir gyvenimo mokslinių tyrimų, studijų, stažavimosi, savanoriškos tarnybos, mokinių mainų programų arba edukacinių projektų ir dalyvavimo Au pair programoje tikslais sąlygų (OL L 132, 2016 5 21, p. 21–57).

Žr. konsoliduotą versiją.

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Direktyvos 2009/50/EB dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų siekiant dirbti aukštos kvalifikacijos darbą įgyvendinimo („ES mėlynoji kortelė“) (COM(2014) 287 final, 2014 5 22).

Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo siekiant dirbti aukšto lygio įgūdžių reikalaujantį darbą sąlygų (COM(2016) 378 final, 2016 6 7).

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Poveikio vertinimas“, pridėtas prie Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo siekiant dirbti aukšto lygio įgūdžių reikalaujantį darbą sąlygų ir Direktyvos 2009/50/EB panaikinimo (SWD(2016) 193 final, 2016 6 7).

Komisijos tarnybų darbinis dokumentas „Poveikio vertinimo santrauka“, pridedamas prie Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo siekiant dirbti aukšto lygio įgūdžių reikalaujantį darbą sąlygų (SWD(2016) 194 final, 2016 6 7).

paskutinis atnaujinimas 11.11.2021



(1) Jungtinė Karalystė išstojo iš Europos Sąjungos ir nuo 2020 m. vasario 1 d. tapo trečiąja šalimi (ES nepriklausančia šalimi).

Top