EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vienašaliai aktai

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 288 straipsnis

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 289 straipsnis

KOKS YRA SUTARTIES DĖL EUROPOS SĄJUNGOS VEIKIMO (SESV) 288 IR 289 STRAIPSNIŲ TIKSLAS?

Šiuose straipsniuose apibūdinami Europos Sąjungos pagrindiniai vienašaliai aktai (288 straipsnis), visų pirma tie, kurie yra teisės aktai (299 straipsnis).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Kas yra vienašaliai aktai?

  • Tarp ES teisės šaltinių vienašaliai aktai yra ES antrinių teisės aktų, išskyrus konvencijas ir susitarimus, dalis.
  • Juos pagal steigimo sutartis savarankiškai priima ES institucijos.

Kokios yra vienašalių aktų rūšys?

  • Tai visų pirma aktai, išvardyti SESV 288 straipsnyje:
    • reglamentai, direktyvos ir sprendimai, kurie, kaip nurodyta 289 straipsnyje, yra teisės aktai. Jie priimami taikant teisėkūros procedūrą ir turi privalomąją galią su taikymo srities niuansais ir privalomuoju poveikiu;
    • nuomonės ir rekomendacijos, kurios nėra teisės aktai. Jomis nesuteikiamos jokios teisės ar prievolės tiems, kuriems jos skirtos, tačiau gali padėti dėl ES teisės aiškinimo ir turinio;
  • kiti neprivalomi vienašališki, labiau politinio pobūdžio aktai vadinami „netipiniais aktais“ – ne todėl, kad jie nėra dažnai naudojami, bet todėl, kad jie nėra įtraukti į 288 straipsnį. Tarp jų yra rezoliucijos, išvados, komunikatai ir žaliosios bei baltosios knygos. Jie cituojami kituose ES sutarčių straipsniuose arba atsiranda iš ES institucijų praktikos.

Teisinis vienašališkų aktų statusas

  • ES institucijos gali laisvai pasirinkti tokią akto rūšį, kurią jos laiko tinkamiausia savo politikos įgyvendinimui.
  • Vis dėlto, kadangi ES turi tik sutartimis jai suteiktus įgaliojimus, bet kokiame akte turi būti nurodytas SESV teisinis pagrindas, atitinkantis sritį, kurioje Europos institucijos imasi veiksmų.
  • Be to, aktuose turi būti cituojamos priemonės, kuriomis suteikiama teisė juos patvirtinti (citatos, kurios prasideda „atsižvelgiant į“) ir nurodytos priežastys, kuriomis jie yra grindžiami (konstatuojamosiose dalyse prasideda „kadangi“).
  • Aktai turi būti skelbiami ES oficialiajame leidinyje. Jie gali įsigalioti jų paskelbimo dieną, jei jų tekste nenurodyta kitaip (kaip dažnai atsitinka).
  • teisėtumą galima užginčyti ES Teisingumo Teisme.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

  • ES teisė (Europos e. teisingumo portalas).

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius – Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 1 skirsnis – Sąjungos teisės aktai. 288 straipsnis (EB sutarties ex 249 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 171–172)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius – Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 1 skirsnis – Sąjungos teisės aktai. 289 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 172)

paskutinis atnaujinimas 21.03.2018

Top