EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dirbtinės optinės spinduliuotės poveikis

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2006/25/EB dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizikinių veiksnių (dirbtinės optinės spinduliuotės) keliama rizika darbuotojams

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Dirbtinės optinės spinduliuotės, pavyzdžiui, ultravioletinės spinduliuotės, lazerio spinduliuotės ar nekoherentinės spinduliuotės*, poveikis darbuotojams darbo metu gali turėti lėtinį neigiamą poveikį jų akims ir odai. Šia direktyva siekiama panaikinti arba iki minimumo sumažinti šios spinduliuotės poveikį darbuotojams, taikant prevencines priemones.
  • Taip pat nustatomos veikimo ribinės vertės darbuotojams, kuriuos veikia nekoherentinė ir lazerio spinduliuotė (I ir II priedai).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Darbdavių pareigos

  • Spinduliuotės lygio įvertinimas. Visų pirma darbdaviai įvertina arba išmatuoja optinės spinduliuotės, kuri veikia darbuotojus, lygį, kad būtų galima jį sumažinti, jam viršijus taikomas ribines vertes. Prireikus jie išmatuoja arba apskaičiuoja optinės spinduliuotės lygį remdamiesi Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (IEC), Tarptautinės apšvietimo komisijos (CIE) ir Europos standartizacijos komiteto (CEN) nustatytais standartais arba, jei to nepavyksta, naudodamiesi turimomis nacionalinėmis ar tarptautinėmis moksliškai pagrįstomis rekomendacijomis.
  • Rizikos mažinimas. Antra, darbdaviai turi sumažinti spinduliuotės lygį, jeigu atliktas įvertinimas parodo bet kokią galimybę, kad veikimo ribinės vertės gali būti viršytos, pavyzdžiui, pasirenkant kitą įrangą ar apribojant veikimo trukmę.
  • Darbuotojų informavimas ir mokymas. Darbdaviai turi suteikti savo darbuotojams arba jų atstovams būtiną informaciją bei organizuoti mokymus, susijusius su, pavyzdžiui, priemonėmis, kurių imtasi šiai direktyvai įgyvendinti, arba apsaugos priemonių naudojimu.
  • Konsultavimasis su darbuotojais ir jų dalyvavimas. Darbdaviai turi iš anksto konsultuotis su darbuotojais arba jų atstovais darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos klausimais. Darbuotojų atstovai gali siūlyti priemones, kaip gerinti apsaugą, o darbuotojai ir (arba) jų atstovai gali net pasitelkti kompetentingas institucijas, jeigu mano, kad darbdavio siūloma sveikatos apsauga netinkama (pagal Pagrindų direktyvą 89/391/EEB, žr. santrauką ir šio dokumento skiltį „Kontekstas“).

Sveikatos patikrinimas

  • Dirbtinės optinės spinduliuotės poveikio atveju darbuotojų sveikatą tinkamai prižiūri gydytojas, vadovaudamasis atitinkamais nacionalinės teisės aktais.
  • Kiekvienas darbuotojas turi asmeninę medicininę kortelę, kuri atnaujinama po kiekvienos sveikatos patikros. Kiekvienas to paprašęs darbuotojas gali susipažinti su savo asmenine medicinine kortele.

Ribinių verčių viršijimas ir (arba) neigiamas poveikis

Jeigu nustatoma, kad veikimas viršija ribines vertes, darbuotojams turi būti sudaryta galimybė pasitikrinti sveikatą. Kai ribinės vertės yra viršijamos ir (arba) yra nustatomas neigiamas poveikis darbuotojo sveikatai:

  • gydytojas arba kitas tinkamos kvalifikacijos asmuo informuoja darbuotoją apie su darbuotoju asmeniškai susijusius rezultatus ir koks jo sveikatos patikrinimas turėtų būti atliekamas jam nustojus būti to veikimo objektu;
  • darbdavys peržiūri atliktą rizikos įvertinimą ir priemones, kurių buvo imtasi, įgyvendina priemones, kurias rekomendavo kompetentingi asmenys, bei organizuoja nuolatinę priežiūros sistemą.

Sankcijos

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės nustato atitinkamas sankcijas, kurios taikomos pažeidus pagal šią direktyvą priimtas nacionalines nuostatas.

Deleguotieji aktai

  • Direktyva 2006/25/EB (10 straipsnis) iš dalies keičiama Reglamentu (ES) 2019/1243, suteikiant Europos Komisijai įgaliojimus priimti deleguotuosius aktus nuo 2019 m. liepos 26 d.
  • Šie deleguotieji aktai būtų susiję tik su direktyvos priedų techniniais daliniais pakeitimais, siekiant atsižvelgti į darbo priemonių ir darbo vietų projektavimo, statybos, gamybos ar konstravimo techninio suderinimo ir standartizavimo lygį, technikos pažangą, darniųjų ES standartų ar tarptautinių specifikacijų pakeitimus bei naujus mokslo duomenis apie optinės spinduliuotės veikimą darbo vietoje. Tačiau tais daliniais pakeitimais negali būti keičiamos prieduose išdėstytos poveikio ribinės vertės.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2006 m. balandžio 27 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2010 m. balandžio 27 d.

KONTEKSTAS

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Nekoherentinė spinduliuotė – bet kokia optinė spinduliuotė, išskyrus lazerio spinduliuotę.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2006 m. balandžio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2006/25/EB dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizikinių veiksnių (dirbtinės optinės spinduliuotės) keliama rizika darbuotojams (19-oji atskira direktyva, kaip apibrėžta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 114, 2006 4 27, p. 38–59)

Vėlesni Direktyvos 2006/25/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2002 m. birželio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/44/EB dėl būtiniausių sveikatos ir saugos reikalavimų, susijusių su fizinių veiksnių (vibracijos) keliama rizika darbuotojams (šešioliktoji atskira Direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) – Europos Parlamento ir Tarybos bendras pareiškimas (OL L 177, 2002 7 6, p. 13–20)

Žr. konsoliduotą versiją.

1989 m. birželio 12 d. Tarybos direktyva 89/391/EEB dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai darbe gerinti nustatymo (OL L 183, 1989 6 29, p. 1–8)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 15.11.2021

Top