EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Patekimas į tarptautinę keleivių vežimo tolimojo susisiekimo ir miesto autobusais rinką

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 1073/2009 dėl bendrųjų patekimo į tarptautinę keleivių vežimo tolimojo susisiekimo ir miesto autobusais rinką taisyklių

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama išaiškinti ir supaprastinti tarptautiniam keleivių vežimui kelių transportu taikomas taisykles ir sąlygas, kuriomis vežėjai nerezidentai gali ES šalyje teikti vidaus transporto paslaugas.
  • Juo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 561/2006 dėl vairavimo trukmės kelių transporto sektoriuje (žr. santrauką).
  • Šiuo reglamentu panaikinami ir pakeičiami Reglamentai (EEB) Nr. 684/92 ir (EB) Nr. 12/98.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Laisvė teikti paslaugas

Vežėjui leidžiama tolimojo susisiekimo ir miesto autobusais teikti reguliarias tarptautinio vežimo paslaugas, įskaitant reguliarias specialias ir vienkartines paslaugas, nediskriminuojant jo dėl nacionalinės priklausomybės ar įsisteigimo vietos, jei jis:

  • ES šalyje, kurioje yra jo buvimo vieta, turi leidimą verstis vežimu teikiant reguliarias paslaugas, laikydamasis nacionalinės teisės aktuose nustatytų patekimo į rinką taisyklių;
  • atitinka ES taisykles, taikomas siekiant imtis keleivių vežimo kelių transportu profesinės veiklos, nacionalinio ir tarptautinio transporto operacijose;
  • atitinka teisinius reikalavimus dėl ES vairuotojų kvalifikacijos ir transporto priemonių standartų.

ES (Bendrijos) licencija

  • Keleivių vežimas tarptautiniais maršrutais tolimojo susisiekimo ir miesto autobusais vykdomas turint ES šalies, kurioje yra vežėjo buvimo vieta, kompetentingos valdžios institucijos išduotą ES licenciją.
  • Bendrijos licencija išduodama vežėjo vardu atnaujinamiems ne ilgesniems kaip dešimties metų laikotarpiams ir negali būti perleidžiama.
  • ES šalys gali nuspręsti, kad ES licencija taip pat galioja atliekant vidaus vežimo operacijas.

Reguliarios paslaugos, kurias teikti reikia leidimo

  • Leidimas yra išduodamas vežėjo vardu ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui ir negali būti perleidžiamas. Tačiau leidimą gavęs vežėjas gali tą paslaugą teikti per subrangovą, jei sutinka ES šalies, kurios teritorijoje yra išvykimo punktas, kompetentinga valdžios institucija.
  • Leidimas išduodamas gavus visų ES šalių, kuriose keleiviai įlaipinami arba išlaipinami, valdžios institucijų sutikimą. Leidime turi būti nurodoma:
    • paslaugos tipas;
    • maršrutas;
    • sustojimo vietos ir tvarkaraštis;
    • leidimo galiojimo terminas.
  • Jis suteikia teisę jo turėtojui teikti reguliarias paslaugas visų ES šalių, per kurias eina paslaugų maršrutai, teritorijoje.
  • Leidimai, įskaitant jų pratęsimus ir pakeitimus, išduodami, išskyrus jei:
    • pareiškėjas jam tiesiogiai prieinamomis priemonėmis negali teikti reikalingų paslaugų;
    • pareiškėjas nesilaikė nacionalinės arba tarptautinės kelių transporto teisės normų;
    • paraiškos leidimo galiojimo laikui pratęsti pateikimo atveju nebuvo laikytasi leidimui nustatytų sąlygų;
    • ES šalis nusprendžia, kad atitinkama paslauga padarytų didelę įtaką palyginamų paslaugų, teikiamų pagal vieną ar kelias viešosios paslaugos sutartis, perspektyvumui;
    • ES šalis nusprendžia, kad pagrindinis paslaugos tikslas nėra keleivių tarp skirtingose ES šalyse esančių sustojimo vietų vežimas.
  • Išskyrus nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybes*, reguliarios paslaugos teikėjas imasi visų priemonių, kad garantuotų vežimo paslaugą, atitinkančią tęstinumo, reguliarumo ir pajėgumo reikalavimus, ir laikosi kitų kompetentingos valdžios institucijos nustatytų sąlygų.

Kabotažas *

Kabotažo operacijos yra leidžiamos šioms paslaugoms:

  • vidaus keleivinio kelių transporto paslaugoms, kurias vežėjas laikinai teikia priimančiojoje ES šalyje;
  • keleivių įlaipinimui ir išlaipinimui toje pačioje ES šalyje, teikiant reguliarias tarptautines paslaugas, jei tai nėra pagrindinis šios paslaugos tikslas.

Kontrolės priemonės ir sankcijos

  • Vežėjai, teikiantys reguliarią paslaugą, turi išduoti individualius arba kolektyvinius važiavimo bilietus, kuriuose nurodoma išvykimo ir atvykimo punktai, bilieto galiojimo trukmė ir vežimo kaina.
  • Sunkaus ES kelių transporto teisės aktų pažeidimo atveju ES šalies, kurioje yra tokį pažeidimą padariusio vežėjo buvimo vieta, kompetentingos valdžios institucijos turi imtis atitinkamų veiksmų, tarp kurių gali būti įspėjimas arba administracinės sankcijos.
  • Jei vežėjas nerezidentas padaro sunkų ES kelių transporto teisės aktų pažeidimą, ES šalis, kurios teritorijoje yra nustatytas pažeidimas, ES šalies, kurioje yra vežėjo buvimo vieta, kompetentingoms valdžios institucijoms perduoda pažeidimo aprašymą, pažeidimo kategoriją, tipą bei sunkumą ir paskirtas sankcijas.
  • Visi rimti pažeidimai turi būti įrašomi į nacionalinį vežimo kelių transportu įmonių elektroninį registrą.

COVID-19 pandemija

Reglamentu (ES) 2020/698 nustatomos konkrečios laikinosios priemonės atsižvelgiant į COVID‐19 protrūkį, susijusios su tam tikrų pažymėjimų, licencijų bei leidimų atnaujinimu arba pratęsimu ir tam tikrų periodinių patikrinimų bei kvalifikacijos kėlimo kursų atidėjimu tam tikrose transporto teisės aktais reglamentuojamose srityse. Reglamentu šešiais mėnesiais pratęsiamas bendrijos licencijos galiojimas, nustatytas Reglamentu (ES) Nr. 1073/2009.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2011 m. gruodžio 4 d. Reglamentu (EB) Nr. 1073/2009 buvo peržiūrėti ir pakeisti Reglamentas (EEB) Nr. 684/92 ir Reglamentas (EB) Nr. 12/98 (bei jo vėlesni pakeitimai).

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybės – nenormalios ir nenuspėjamos aplinkybės, kurių atitinkamas operatorius nekontroliuoja ir kurių pasekmių nebuvo galima išvengti, nepaisant visų reikiamų atsargumo priemonių.
Kabotažas – nacionalinės keleivių vežimo operacijos, kurias vykdo vežėjai nerezidentai.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1073/2009 dėl bendrųjų patekimo į tarptautinę keleivių vežimo tolimojo susisiekimo ir miesto autobusais rinką taisyklių ir iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 561/2006 (nauja redakcija) (OL L 300, 2009 11 14, p. 88–105)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 1073/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. gegužės 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2020/698, kuriuo atsižvelgiant į COVID-19 protrūkį nustatomos konkrečios laikinosios priemonės dėl tam tikrų pažymėjimų, licencijų bei leidimų atnaujinimo arba pratęsimo ir tam tikrų periodinių patikrinimų ir kvalifikacijos kėlimo kursų atidėjimo tam tikrose transporto teisės aktais reglamentuojamose srityse (OL L 165, 2020 5 27, p. 10–24)

2006 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 561/2006 dėl tam tikrų su kelių transportu susijusių socialinių teisės aktų suderinimo ir iš dalies keičiantis Tarybos reglamentus (EEB) Nr. 3821/85 ir (EB) Nr. 2135/98 bei panaikinantis Reglamentą (EEB) Nr. 3820/85 – deklaracija (OL L 102, 2006 4 11, p. 1–14)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 30.07.2020

Top