EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vertybinių popierių emitentai – skaidresnė informacija

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2004/109/EB dėl informacijos apie emitentus, kurių vertybiniais popieriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, skaidrumo reikalavimų suderinimo

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Šia skaidrumo direktyva siekiama užtikrinti geresnį investuotojų informavimą apie vertybinių popierių, kuriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, emitentus, kurių buvimo arba veiklos vieta yra kurioje nors Europos Sąjungos (ES) valstybėje narėje.
  • Direktyva reikalaujama, kad valstybės narės skelbtų periodinę finansinę informaciją apie emitentų veiklą per finansinius metus bei einamąją informaciją apie turimą reikšmingą balsavimo teisių dalį.
  • Ji buvo kelis kartus iš dalies pakeista, o paskutinį kartą – Direktyva (ES) 2022/2464 dėl įmonių tvarumo ataskaitų teikimo taisyklių.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Periodiškai teikiama finansinė ir su tvarumu susijusi informacija

  • Periodinė informacija yra susijusi su vertybinių popierių emitento ir jo kontroliuojamų įmonių finansine padėtimi, taip pat su bendrovės poveikiu tvarumo klausimams ir informacija, būtina norint suprasti, kaip tvarumo aspektai veikia bendrovės plėtrą, veiklos rezultatus ir padėtį.
  • Vertybinių popierių emitentai privalo atskleisti metines finansines ataskaitas (kurias sudaro finansinė atskaitomybė, vadovybės ataskaita ir atsakomybės ataskaita) ir tarpines finansines ataskaitas (tarpinės vadovybės ataskaitos). Nors direktyva nepalaiko dažnesnio periodinio ataskaitų teikimo (pvz., ketvirtinių finansinių ataskaitų), vis dėlto jos leidžiamos, jei papildomas ataskaitų teikimas yra proporcingas.
  • Finansinė ataskaita turi būti prieinama visuomenei mažiausiai dešimt metų.
  • 2020 m. sausio 1 d. arba vėliau prasidedančiais finansiniais metais visos metinės finansinės ataskaitos turi būti rengiamos vienu elektroniniu atskaitomybės formatu, pagrįstu Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos (EVPRI) parengtomis techninėmis specifikacijomis, priimtomis Deleguotuoju reglamentu (ES) 2018/815.
  • Pagal taisykles, nustatytas iš dalies keičiančia Direktyva (ES) 2022/2464 dėl įmonių informacijos apie tvarumą teikimo, reikalaujama, kad visos įmonės įtrauktos į ES reguliuojamų rinkų sąrašus, į savo vadovybės ataskaitą įtrauktų informaciją, susijusią su įmonės poveikiu tvarumo klausimams (pavyzdžiui, aplinkosaugos teisėms, socialinėms teisėms, žmogaus teisėms ir valdymo veiksniams), taip pat informaciją, reikalingą suprasti, kaip tvarumo aspektai daro įtaką įmonės veiklos pokyčiams, veiklos rezultatams ir būklei. Šios taisyklės bus taikomos palaipsniui (žr. toliau).

Pranešimas apie turimas reikšmingas balsavimo teises

  • Jeigu akcininkai įsigyja emitento, kurio akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, akcijų, turinčių balsavimo teisių, arba jas perduoda, jie privalo informuoti emitentą apie balsavimo teisių, kurias jie turės po sandorio, procentinę dalį. Ši taisyklė taikoma, kai turima procentinė dalis pasiekia arba viršija tam tikrą ribą (5, 10, 15, 20, 25, 30, 50 ir 75 proc.). Ji taip pat taikoma ir kitais atvejais, kai fizinis arba juridinis asmuo turi teisę įsigyti, perduoti balsavimo teises arba jomis pasinaudoti.
  • Pranešime emitentui, kurį akcininkas turi pateikti per keturias prekybos dienas, turi būti pateikta informacija apie naują balsavimo teisių pasiskirstymą, akcininko tapatybę, pakeitimo datą ir pasiektą balsų ribą.
  • Emitentai ne vėliau kaip per tris prekybos dienas turi viešai paskelbti informaciją, pateiktą gautuose pranešimuose apie pagrindinius akcijų paketus.
  • EVPRI išleido praktinį vadovą „Nacionalinės taisyklės dėl pranešimų apie pagrindines akcijų paketo dalis pagal skaidrumo direktyvą“.

Mokėjimų valdžios institucijoms ataskaita

Ši direktyva įpareigoja į biržos sąrašus įtrauktas bendroves, veikiančias gavybos (naftos, dujų ir mineralų) ar pagrindiniuose miškų auginimo pramonės sektoriuose, atskirose metinėse ataskaitose deklaruoti mokėjimus valdžios institucijoms tose valstybėse narėse, kuriose jos vykdo savo veiklą.

Papildomos informacijos atskleidimas

  • Kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per keturias prekybos dienas po savų akcijų įsigijimo ar perleidimo, kai jų dalis pasiekia, viršija arba sumažėja iki 5 proc. ar 10 proc. balsavimo teisių, emitentas privalo viešai paskelbti savų akcijų dalį.
  • Kiekvieno kalendorinio mėnesio pabaigoje emitentai privalo viešai paskelbti bendrą balsavimo teisių skaičių ir kapitalą.
  • Emitentas privalo nedelsdamas viešai paskelbti apie bet kokius įvairių klasių akcijų suteikiamų teisių pasikeitimus.

Reglamentuojamos informacijos sklaida, saugojimas ir prieiga prie jos

  • Valstybės narės turi užtikrinti, kad emitentas arba asmuo, kuris kreipėsi dėl įtraukimo į prekybos reguliuojamoje rinkoje sąrašą be emitento sutikimo, atskleistų reglamentuojamą informaciją taip, kad būtų užtikrinta greita ir nediskriminacinė prieiga prie tokios informacijos, ir leistų su ja susipažinti oficialiai paskirtam mechanizmui.
  • Be to, kiekviena valstybė narė turi užtikrinti, kad būtų bent vienas oficialiai paskirtas mechanizmas, kuris dešimt metų saugotų bendrovių atskleistą informaciją ir sudarytų sąlygas visuomenei su ja susipažinti.
  • Galiausiai EVPRI pavesta sukurti Europos bendrąjį prieigos tašką, į kurį iki 2027 m. vidurio bus įtraukta pirmiau minėta informacija ir kuriuo bus galima naudotis.

ES nepriklausančios šalys

Jei emitento registruota buveinė yra ne ES šalyje, jis gali pasirinkti vieną iš valstybių narių, kurioje jo vertybiniais popieriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje. Pasirinktos valstybės narės kompetentinga institucija gali leisti emitentui vadovautis savo nacionalinėmis taisyklėmis (pavyzdžiui, taisyklėmis dėl periodiškai teikiamos informacijos ir kitos atskleistinos informacijos), jei atitinkamos ES nepriklausančios šalies teisės aktuose nustatyti reikalavimai yra lygiaverčiai ES reikalavimams. Tada kompetentinga institucija turi informuoti EVPRI apie visas suteiktas išimtis.

Tvarumo ataskaitų teikimo priežiūra

EVPRI, pasikonsultavusi su Europos aplinkos agentūra ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra, turi parengti gaires dėl nacionalinių kompetentingų institucijų vykdomos tvarumo ataskaitų teikimo priežiūros.

Įgyvendinimo ir deleguotieji aktai

Europos Komisija priėmė kelis įgyvendinimo ir deleguotuosius aktus, susijusius su Direktyva 2004/109/EB.

  • Direktyvoje 2007/14/EB ir ją iš dalies keičiančiose direktyvose nustatytos išsamios taisyklės tokiais klausimais kaip:
    • buveinės valstybės narės pasirinkimo procedūrinė tvarka;
    • minimalus nekonsoliduotų pusmečio finansinių ataskaitų turinys;
    • kompetentingų institucijų taikomi rinkos formuotojų kontrolės mechanizmai.
  • Reglamente (EB) Nr. 1569/2007 ir jo pakeitimuose nustatytas ne ES šalių vertybinių popierių emitentų taikomų apskaitos standartų lygiavertiškumo nustatymo mechanizmas.
  • Reglamentas (ES) 2015/761 yra susijęs su tam tikrais techniniais reguliavimo standartais, taikomais kontroliniams akcijų paketams.
  • Reglamentas (ES) 2016/1437 yra susijęs su techniniais reguliavimo standartais dėl prieigos prie reglamentuojamos informacijos ES lygmeniu.
  • Reglamentas (ES) 2019/815 susijęs su techniniais reguliavimo standartais, kuriais nustatomas bendras elektroninių ataskaitų formatas, įskaitant vėlesnius atnaujinimus ar pakeitimus.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?

Direktyva turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2007 m. sausio 20 d.

Direktyva 2004/109/EB paskutinį kartą buvo iš dalies pakeista Direktyva (ES) 2022/2464, kuri turi būti perkelta į nacionalinę teisę iki 2024 m. liepos 6 d.

Ji bus taikoma trimis etapais:

  • 2024 finansiniais metais didelėms bendrovėms, kuriose dirba daugiau kaip 500 darbuotojų, ir didelių grupių patronuojančioms bendrovėms, kuriose konsoliduotai dirba daugiau kaip 500 darbuotojų;
  • 2025 finansiniais metais visoms kitoms didelėms bendrovėms;
  • 2026 finansiniais metais mažosioms ir vidutinėms įmonėms, mažosioms ir nesudėtingoms kredito įstaigoms bei priklausomoms draudimo įmonėms.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2004 m. gruodžio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/109/EB dėl informacijos apie emitentus, kurių vertybiniais popieriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, skaidrumo reikalavimų suderinimo, iš dalies keičianti Direktyvą 2001/34/EB (OL L 390, 2004 12 31, p. 38–57).

Vėlesni Direktyvos 2004/109/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2018 m. gruodžio 17 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/815, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/109/EB papildoma techniniais reguliavimo standartais, kuriais nustatomas vienas elektroninio ataskaitų teikimo formatas (OL L 143, 2019 5 29, p. 1–792).

Žr. konsoliduotą versiją.

2016 m. gegužės 19 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2016/1437, kuriuo dėl Sąjungos lygio prieigos prie reglamentuojamos informacijos techninių reguliavimo standartų papildoma Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/109/EB (OL L 234, 2016 8 31, p. 1–7).

2014 m. gruodžio 17 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/761, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/109/EB papildoma nuostatomis dėl kontrolinių akcijų paketų tam tikrų techninių reguliavimo standartų (OL L 120, 2015 5 13, p. 2–5).

2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1095/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija) ir iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB bei panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/77/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 84–119).

Žr. konsoliduotą versiją.

2007 m. gruodžio 21 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1569/2007, nustatantis trečiosios šalies vertybinių popierių emitentų taikomų apskaitos standartų lygiavertiškumo nustatymo mechanizmą pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvas 2003/71/EB ir 2004/109/EB (OL L 340, 2007 12 22, p. 66–68).

Žr. konsoliduotą versiją.

2007 m. spalio 11 d. Komisijos rekomendacija 2007/657/EB dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2004/109/EB minimo oficialiai nustatytų mechanizmų, skirtų centralizuotai saugoti reglamentuojamą informaciją, elektroninio tinklo (OL L 267, 2007 10 12, p. 16–22).

2007 m. kovo 8 d. Komisijos direktyva 2007/14/EB nustatanti išsamias tam tikrų Direktyvos 2004/109/EB dėl informacijos apie emitentus, kurių vertybiniais popieriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, skaidrumo reikalavimų suderinimo nuostatų įgyvendinimo taisykles (OL L 69, 2007 3 9, p. 27–36).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 20.11.2023

Top