EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prejudicinio sprendimo priėmimo procedūra: rekomendacijos nacionaliniams teismams

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Rekomendacijos nacionaliniams teismams dėl prašymų priimti prejudicinį sprendimą pateikimo

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 267 straipsnis

Europos Sąjungos sutarties 19 straipsnis

KOKS YRA SUTARTIES DĖL EUROPOS SĄJUNGOS VEIKIMO 267 STRAIPSNIO IR EUROPOS SĄJUNGOS SUTARTIES 19 STRAIPSNIO 3 DALIES TIKSLAS?

2019 m. rekomendacijose:

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prejudicinio sprendimo priėmimo procedūros svarba

Ši procedūra yra laikoma naudinga tais atvejais, kai nacionalinio teismo nagrinėjamoje byloje kyla naujas ES teisės aiškinimo klausimas, svarbus bendrajam interesui vienodai taikyti šią teisę, arba jeigu esamoje jurisprudencijoje nėra reikiamo išaiškinimo, atsižvelgiant į naują teisinę situaciją.

Rekomendacijų struktūra

Vienos rekomendacijos yra taikomos visiems prašymams priimti prejudicinį sprendimą, kitos – konkrečiai pagreitintai procedūrai* arba prejudicinio sprendimo priėmimo skubos tvarka procedūrai*.

Kas teikia prašymą priimti prejudicinį sprendimą?

Ginčą nagrinėjantis nacionalinis teismas turi įvertinti, ar jo sprendimui priimti būtina pateikti prašymą priimti prejudicinį sprendimą ir ESTT pateikiamų klausimų svarbą.

Tokį prašymą teikiantys teismai, be kita ko, turi:

  • turėti teisinę prigimtį ir nuolatinį pobūdį;
  • turėti privalomą jurisdikciją;
  • taikyti teisės normas;
  • būti nepriklausomi.

Dalykas ir taikymo sritis

  • Svarbu pažymėti, kad prašymas turi būti teikiamas dėl ES teisės aiškinimo ir galiojimo, o ne dėl nacionalinės teisės normų ar fakto klausimų, kilusių nagrinėjant pagrindinę bylą.
  • ESTT gali priimti sprendimą tik tuo atveju, jeigu nagrinėjamoje pagrindinėje byloje taikytina ES teisė.
  • ESTT pats netaiko ES teisės ginčui, dėl kurio į jį kreipėsi prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas, nes jo pareiga yra padėti. Nacionalinis teismas turi padaryti išvadas pagal ESTT sprendimą.
  • Prejudiciniai sprendimai yra privalomi ir prašymą priimti prejudicinį sprendimą teikiančiam teismui, ir visiems ES valstybių narių teismams.

Prašymo priimti prejudicinį sprendimą ir nacionalinių procedūrų sąveika

  • Prašymą priimti prejudicinį sprendimą reikia pateikti iš karto, kai aišku, kad nacionaliniam teismui reikia ESTT sprendimo, kad jis galėtų priimti sprendimą, ir kai jis gali pakankamai tiksliai nurodyti byloje taikomą teisę ir tokios bylos faktines aplinkybes, taip pat joje kylančius teisinius klausimus.
  • Bylos nagrinėjimas nacionaliniame teisme turi būti sustabdomas, kol ESTT priims sprendimą.
  • Prašymą priimti prejudicinį sprendimą teikiantis teismas privalo informuoti ESTT apie visus procedūrinius žingsnius, kurie gali turėti poveikį prašymo teikimui, ypač apie bet kokį proceso nutraukimą arba atšaukimą, nagrinėjant pagrindinę bylą draugiškai išspręstą ginčą ir visus kitus svarbius įvykius, dėl kurių procesas turės būti užbaigtas. Šis teismas taip pat privalo informuoti ESTT apie bet kokį sprendimą, priimtą dėl apeliacinio skundo dėl prašymo priimti prejudicinį sprendimą ir apie tokio sprendimo pasekmes prašymui priimti prejudicinį sprendimą.

Prašymo priimti prejudicinį sprendimą forma ir turinys

  • Kadangi prašymas priimti prejudicinį sprendimą turi būti išverstas, kad kitos ES valstybės narės pateikti savo pastabas, jis turi būti surašytas paprastai, aiškiai ir tiksliai.
  • ESTT procedūros reglamento 94 straipsnyje nustatomas prašymo priimti prejudicinį sprendimą turinys. Kartu su prašymu turi būti pateikti prašymą teikiančio teismo klausimai, kurių pagrindiniai aspektai yra apibendrinti rekomendacijų priede. Jei vienas arba daugiau reikalavimų neįvykdoma, ESTT gali nuspręsti atsisakyti jurisdikcijos priimti prejudicinį sprendimą dėl prejudicinių klausimų arba atmesti prašymą priimti prejudicinį sprendimą kaip nepriimtiną.
  • Prašymą priimti prejudicinį sprendimą teikiantis teismas gali trumpai apibendrinti svarbiausius pagrindinės nagrinėjamos bylos šalių argumentus. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad bus išverstas tik prašymas priimti prejudicinį sprendimą, bet ne su tuo prašymu pateikiami priedai.
  • Prašymą priimti prejudicinį sprendimą teikiantis teismas taip pat gali trumpai apibendrinti, kaip, jo manymu, reikėtų atsakyti į prejudicinius klausimus. Ši informacija gali būti naudinga ESTT, ypač tais atvejais, kai pateikiamas prašymas priimti prejudicinį sprendimą pagreitinta arba skubos tvarka.
  • ESTT pateikti prejudiciniai klausimai turi būti pateikti atskiroje ir aiškiai nustatytoje nutarties dėl prašymo priimti prejudicinį sprendimą dalyje, pageidautina pradžioje arba pabaigoje. Turi būti įmanoma juos suprasti atskirai, be būtinybės peržiūrėti pareiškimą dėl prašymo pagrindimo.
  • Prašymas priimti prejudicinį sprendimą turi būti atspausdintas, o nutarties dėl prašymo priimti prejudicinį sprendimą puslapiai ir pastraipos turi būti sunumeruoti.

Prašyme priimti prejudicinį sprendimą pateiktų duomenų apsauga ir nuasmeninimas

  • Siekiant užtikrinti optimalią asmens duomenų apsaugą ESTT nagrinėjant bylą, prašymą priimti prejudicinį sprendimą teikiantis teismas raginamas nuasmeninti bylą pakeičiant prašyme minimų asmenų vardus ir pavardes, pavyzdžiui, naudojant inicialus ar raidžių kombinacijas arba ištrinant juos identifikuoti leidžiančią informaciją.

Prašymo priimti prejudicinį sprendimą perdavimas ESTT

  • Visuose prašymuose priimti prejudicinį sprendimą turi būti nurodyta data, jie turi būti pasirašyti ir išsiųsti Liuksemburge esančiai ESTT kanceliarijai elektroniniu būdu arba paštu.
  • ESTT rekomenduoja nacionaliniams teismas ir tribunolams naudotis taikomąja programa „e-Curia“.
  • Prašymas priimti prejudicinį sprendimą turi būti pateiktas kanceliarijai kartu su visais susijusiais dokumentais ir dokumentais, kurie gali pasitarnauti ESTT nagrinėjant bylą, ir konkrečiai, kartu su tiksliais pagrindinės nagrinėjamos bylos šalių ir jų atstovų, jei yra, duomenimis kontaktams, taip pat su pagrindinės nagrinėjamos bylos medžiaga arba jos kopija.

Išlaidos ir teisinė pagalba

  • ESTT vykstantis procesas dėl prejudicinio sprendimo priėmimo yra nemokamas.
  • Prireikus, prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas sprendžia nagrinėjamos bylos šalių bylinėjimosi išlaidų klausimą.
  • Jei pagrindinės nagrinėjamos bylos šalis neturi pakankamai lėšų, ESTT gali tai šaliai teikti teisinę pagalbą išlaidoms, visų pirma toms, kurios patiriamos dėl atstovavimo vykstant ESTT procesui, padengti. Tačiau tokia pagalba gali būti teikiama tik tuo atveju, jeigu atitinkama šalis negauna pagalbos pagal nacionalines taisykles, arba tik tiek, kiek tokia pagalba nedengia arba tik iš dalies dengia vykstant ESTT procesui patirtas išlaidas.

ESTT kanceliarijos vaidmuo

  • Kanceliarija palaiko ryšius su prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiu teismu proceso metu ir pateikia visų procesinių dokumentų ir prašymų pateikti informaciją kopijas.
  • Proceso pabaigoje kanceliarija išsiunčia ESTT sprendimą prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui. Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas turi informuoti kanceliariją apie bet kokius veiksmus ir savo galutinį sprendimą byloje.

Pagreitinta ir skubos tvarka nagrinėjami prašymai priimti prejudicinį sprendimą

  • Remiantis ESTT procedūros reglamento 105–114 straipsniais, ESTT gali nuspręsti sprendimą dėl kai kurių prašymų priimti prejudicinį sprendimą priimti pagreitinta arba skubos tvarka.
  • Priimant sprendimą pagreitinta tvarka nustatomi trumpesni terminai, pavyzdžiui, per kuriuos ES valstybės narės turi pateikti savo pastabas.
  • Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas turi pagrįsti skubą, nurodydamas galimą riziką, kuri atsirastų taikant įprastą procedūrą.
  • Prašymai priimti sprendimą pagreitinta arba skubos tvarka turėtų būti siunčiami naudojant taikomąją programą „e-Curia“ arba elektroniniu paštu.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS REKOMENDACIJOS?

Jos taikomos nuo 2019 m. lapkričio 8 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Prejudicinis sprendimas – procedūra, kuri yra naudojama tais atvejais, kai ginčijamas ES teisės akto aiškinimas arba galiojimas ir kai:
  • sprendimo reikia tam, kad nacionalinis teismas galėtų priimti sprendimą;
  • sprendimai negali būti toliau skundžiami teismine tvarka pagal nacionalinę teisę.
Pagreitinta procedūra – procedūra, kai dėl bylos pobūdžio ir išskirtinių aplinkybių sprendimą reikia priimti greitai. Prašymas priimti sprendimą pagreitinta procedūra turi būti teikiamas tik tada, kai dėl konkrečių aplinkybių susidaro skubus atvejis, todėl susijusiais prejudiciniais klausimais būtinas greitas ESTT sprendimas. Skubiu atveju gali būti laikomi tokie atvejai, kai, pavyzdžiui, kyla rimtas ir tiesioginis pavojus visuomenės sveikatai arba aplinkai, o greitas ESTT sprendimas galėtų padėti jos išvengti, arba konkrečiomis aplinkybėmis per labai trumpą laiką reikia išspręsti neaiškumus, kylančius dėl pagrindinių nacionalinės konstitucinės teisės arba ES teisės klausimų.
Prejudicinio sprendimo priėmimo skubos tvarka procedūra – procedūra, taikoma tik bylose, susijusiose su laisve, saugumu ir teisingumu. Visų pirma ji apriboja asmenų, kuriems leidžiama pateikti rašytines pastabas, skaičių ir, esant ypatingai skubiam atvejui, leidžia ESTT praleisti procedūros rašytinę dalį.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Rekomendacijos nacionaliniams teismams dėl prašymų priimti prejudicinį sprendimą pateikimo (OL C 439, 2016 11 25, p. 1–8).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 1 skyrius – Institucijos. 5 skirsnis – Europos Sąjungos Teisingumo Teismas. 267 straipsnis (EB sutarties ex 234 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 164).

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. III antraštinė dalis – Nuostatos dėl institucijų. 19 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 27).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Teisingumo Teismo procedūros reglamentas (OL L 265, 2012 9 29, p. 1–42).

Teisingumo Teismo procedūros reglamento dalinis pakeitimas (OL L 173, 2013 6 26, p. 65).

paskutinis atnaujinimas 26.04.2022

Top