EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos Sąjungos reglamentai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 288 straipsnis. Reglamentai

KOKS ŠIO STRAIPSNIO TIKSLAS?

Šiame straipsnyje apibrėžiami įvairūs teisės aktai, kuriuos Europos Sąjunga (ES) gali priimti, įskaitant reglamentus.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Reglamentai yra Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 288 straipsnyje apibrėžti teisės aktai. Jie yra visuotinai taikomi, jų tekstas privalomas visas, ir jie yra tiesiogiai taikomi visose ES valstybėse narėse.
  • Tačiau reikėtų pažymėti, kad kai kurie reglamentai netaikomi visoms valstybėms narėms ir kad tam tikroms valstybėms narėms yra taikomos išimtys, vadinamos galimybe pasirinkti, pavyzdžiui:
  • Pavyzdžiui, ES nusprendus imtis veiksmų, kad geriau apsaugotų žmonių sveikatą ir aplinką nuo pavojų, susijusių su cheminėmis medžiagomis, šiuo klausimu buvo priimtas Reglamentas (EB) Nr. 1907/2006 (vadinamasis REACH reglamentas, žr. santrauką).
  • Reglamentai yra ES antrinės teisės dalis. Juos priima ES institucijos, vadovaudamosi sutarčių nuostatomis. Reglamentais siekiama užtikrinti vienodą ES teisės taikymą visoje ES.
  • Reglamentas gali būti teisėkūros procedūra priimamas aktas, deleguotasis arba įgyvendinimo aktas. Jei Europos Sąjungos Taryba ir Europos Parlamentas priima reglamentą įprasta arba specialia teisėkūros procedūra, tai yra teisėkūros procedūra priimtas aktas.
  • Reglamentas yra visuotinai taikomas abstrakčioms asmenų kategorijoms (neįvardytiems asmenims) ir yra privalomas visas. Priešingai, sprendime gali būti nurodytas adresatas, todėl toks sprendimas yra privalomas tik tam adresatui.
  • Asmenys, kuriems reglamentas taikomas, privalo visapusiškai jo laikytis. Reglamentas yra taikomas tiesiogiai. Tai reiškia, kad:
    • jis taikomas iš karto po jo įsigaliojimo valstybėse narėse ir tam nereikia jo perkelti į nacionalinę teisę;
    • jis gali sukurti asmenims teises bei pareigas ir jie gali juo tiesiogiai remtis nacionaliniuose teismuose;
    • asmenys gali remtis reglamentu savo santykiuose su kitais asmenimis, valstybėmis narėmis ir ES institucijomis.
  • Reglamentas įsigalioja jame nustatytą dieną arba, jeigu tokia diena nenustatyta, praėjus 20 dienų nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. Reglamentai vienu metu, automatiškai ir vienodai taikomi visoje ES.

Deleguotieji reglamentai

Deleguotųjų aktų procedūra (SESV 290 straipsnis) Europos Komisija gali priimti deleguotuosius reglamentus, kuriais papildomi arba iš dalies keičiami tam tikri teisėkūros procedūra priimto akto neesminiai aspektai.

Įgyvendinimo reglamentai

  • Įgyvendinimo aktų procedūra (SESV 291 straipsnis) Komisija (ir išimtiniais atvejais Taryba) gali priimti reglamentus, skirtus įgyvendinti tuos teisės aktus, kurie turi būti vienodai vykdomi visoje ES. Įgyvendinimo įgaliojimais Komisija turi naudotis laikydamasi Reglamento (ES) Nr. 182/2011 (žr. santrauką).
  • Europos institucijos taip pat gali priimti Europos socialiniam fondui ir Europos regioninės plėtros fondui skirtus įgyvendinimo reglamentus. Šios rūšies reglamentai apibrėžti SESV 164 ir 178 straipsniuose.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

  • Teisė (Europos Sąjungos svetainė).

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 2 skyrius – Sąjungos teisės aktai, priėmimo procedūros ir kitos nuostatos. 1 skirsnis – Sąjungos teisės aktai. 288 straipsnis (EB sutarties ex 249 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 171–172).

paskutinis atnaujinimas 16.03.2022

Top