EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos teismų praktikos identifikatorius

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMOS:

2019–2023 m. Europos e. teisingumo veiksmų planas

Išvados, kuriomis rekomenduojama nustatyti Europos teismų praktikos identifikatorių (ECLI) ir būtiniausius vienodus metaduomenis teismų praktikos srityje

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 67 straipsnis

KOKS YRA ŠIO VEIKSMŲ PLANO, IŠVADŲ IR SUTARTIES STRAIPSNIO TIKSLAS?

2019–2023 m. Europos e. teisingumo veiksmų planas grindžiamas 2014–2018 m. e. teisingumo veiksmų planu, kurio dokumentų galiojimas baigėsi. Abiejuose planuose pabrėžiama tarpvalstybinės prieigos prie nacionalinės teismų praktikos* svarba ir standartizacijos bei decentralizuotos technologijos poreikis.

Išvadomis rekomenduojama nustatyti Europos teismų praktikos identifikatorių (ECLI) ir būtiniausius vienodus metaduomenis* teismų praktikos srityje.

Šios išvados grindžiamos Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 67 straipsnio 1 dalimi. Joje nurodoma, kad ES sukuria laisvės, saugumo ir teisingumo erdvę, kurioje gerbiamos pagrindinės teisės bei skirtingos ES šalių teisinės sistemos ir tradicijos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prieiga prie teismų praktikos gyvybiškai svarbi teisinei valstybei – vienai iš svarbiausių ES vertybių, kaip nurodyta Europos Sąjungos sutarties 2 straipsnyje. Ši prieiga:

  • užtikrina visuomenei galimybę stebėti teisminių institucijų darbą;
  • padeda didinti teismų skaidrumą;
  • informuoja visuomenę apie teisės raidą.

Nacionalinių teismų praktika yra svarbus informacijos apie ES šalių teisines sistemas ir apie ES teisę šaltinis. Tiriant tarptautinę teismų praktiką įvairiais teisiniais klausimais, problemų kildavo ne tik dėl kalbos, bet ir dėl vienodų teismų praktikos identifikatorių nebuvimo. Todėl piliečiams, profesionaliems teisininkams ir nacionalinėms valdžios institucijoms reikėjo priemonės, leidžiančios lengvai ieškoti nacionalinės ir ES teismų praktikos ir ją aiškiai cituoti.

Tačiau centralizuota Europos nacionalinės teismų praktikos duomenų bazė nebuvo kuriama. Vietoje to buvo sukurta bendra teismų praktikos identifikavimo ir metaduomenų sistema.

Todėl išvadose rekomenduojama ES šalims savanoriškai įdiegti:

  • būtiniausius vienodus metaduomenis. ES Taryba sudarė sąrašą metaduomenų, kaip antai visas teismo pavadinimas, šalis, kurioje yra teismas arba tribunolas, ir sprendimo data, kurie turi būti pridedami prie kiekvieno dokumento, kuriuo priimamas teismo sprendimas;
  • ECLI. Šį vienodą identifikatorių, kuris leidžia lengviau identifikuoti teismų sprendimus, sudaro penki privalomi elementai:
    • „ECLI“, nurodantis, kad identifikatorius yra Europos teismų praktikos identifikatorius,
    • šalies kodas,
    • sprendimą priėmusio teismo kodas,
    • metai, kai buvo priimtas sprendimas,
    • eilės numeris iki 25 raidinių skaitmeninių simbolių formatu, kurį nustato kiekviena ES šalis;
    • šie elementai yra skiriami dvitaškiu (:). Visi kiti skyrybos ženklai yra draudžiami.

Kiekviena ECLI besinaudojanti ES šalis turi paskirti vyriausybinę arba teismo organizaciją savo nacionaliniu ECLI koordinatoriumi. Vienoje šalyje esantys teismai ir tribunolai gali bet kada prisijungti prie sistemos. ECLI taip pat įdiegė Europos patentų tarnybos apeliacinės tarybos ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (kuris yra visos ES ECLI koordinatorius). Europos identifikatorius priskiriamas visiems priimtiems sprendimams, ne tik tiems, kurie skelbiami internete.

ECLI privalumai:

  • paprastesnis teismų praktikos citavimas ir mažesnės ją tiriančių profesionalių teisininkų ir akademikų laiko sąnaudos;
  • daugiakalbė ECLI paieškos sistema, kuria naudodamiesi vartotojai gali rasti teismų sprendimų iš teismų praktikos leidėjų, įgyvendinusių ECLI standartą ir suteikusių prieigą prie savo duomenų, duomenų bazių;
  • geresnis nacionalinių teisėjų vykdomas ES teisės taikymas, nes jie gali lengviau rasti atitinkamą teismų praktiką;
  • geresnis ES šalių teisininkų bendruomenių tarpusavio supratimas.

2018 m. gruodžio mėn. Taryba priėmė e. teisingumo plėtojimo veiksmų planą 2019–2023 m. laikotarpiui. Veiksmais e. teisingumo srityje siekiama šių trijų tikslų:

  • gerinti prieigą prie teisingumo srities informacijos;
  • tęsti teisminių ir neteisminių procesų skaitmeninimą, siekiant palengvinti ir paspartinti prieigą prie teismo sprendimų;
  • užtikrinti nacionalinių e. teisingumo sistemų techninį įgyvendinimą ir valdymą, siekiant palengvinti ES šalių sistemų tarpusavio sujungimą ir sąveikumą.

KONTEKSTAS

Informacija apie ECLI pateikiama Europos e. teisingumo portale. Portale pateikiama informacija apie identifikatoriaus formatą ir naudojimą, taip pat apie metaduomenis ir nacionalinius koordinatorius. Jame taip pat suteikiama prieiga prie ECLI paieškos sąsajos. Ši sąsaja neskirta būti Europos lygmens duomenų baze, ji tiesiog įgalina paiešką tarpusavyje susietose nacionalinėse duomenų bazėse ir svetainėse, naudojant ECLI ir tam tikrus metaduomenis.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Teismų praktika: visi teismų sprendimai, susiję su tam tikru teisiniu klausimu.
Metaduomenys: informacinėse technologijose taip vadinami duomenys, kurių paskirtis yra aprašyti kitus duomenis, pavyzdžiui, pateikiant duomenis apie paskelbimo datą arba duomenų autorių. Metaduomenys suteikia galimybę lengviau susipažinti su informacija. Be to, jie užtikrina rezultatų, kuriuos pateikia paieškos sistemos, tinkamumą.

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2019–2023 m. Europos e. teisingumo veiksmų planas (OL C 96, 2019 3 13, p. 9–32)

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Trečioji dalis – Sąjungos politikos sritys ir vidaus veiksmai. V antraštinė dalis – Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė. 1 skyrius – Bendrosios nuostatos. 67 straipsnis (EB sutarties ex 61 straipsnis ir ES sutarties ex 29 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 73)

Tarybos išvados, kuriomis rekomenduojama nustatyti Europos teismų praktikos identifikatorių (ECLI) ir būtiniausius vienodus metaduomenis teismų praktikos srityje (OL C 127, 2011 4 29, p. 1–7)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019–2023 m. e. teisingumo strategija (OL C 96, 2019 3 13, p. 3–8)

2014–2018 m. Europos e. teisingumo daugiametis veiksmų planas (OL C 182, 2014 6 14, p. 2–13)

paskutinis atnaujinimas 29.04.2019

Top