EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Liftų saugos užtikrinimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2014/33/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su liftais ir liftų saugos įtaisais, suderinimo

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ši direktyva turi du pagrindinius tikslus:

  • sudaryti sąlygas prekiauti liftais ir jų saugos įtaisais visoje Europos Sąjungos (ES) rinkoje;
  • užtikrinti aukštą lifto naudotojų ir priežiūros darbuotojų saugos lygį.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šia direktyva nustatomos vienodos liftų ir liftų saugos įtaisų pateikimo rinkai ir pradėjimo eksploatuoti taisyklės. Ji taikoma liftams, nuolatos eksploatuojamiems pastatuose ir statiniuose ir skirtiems gabenti žmones bei krovinius. Direktyva netaikoma funikulieriams, keltuvams, eskalatoriams ir pėsčiųjų takams. Lėtieji liftai (kurių greitis neviršija 0,15 m/s) taip pat nepatenka į taikymo sritį.

Direktyva apibrėžiami esminiai sveikatos ir saugos reikalavimai, kuriuos turi atitikti kiekvienas liftas. Taip pat apibrėžiamos gamintojų, importuotojų ir platintojų pareigos dėl liftų ir liftų saugos įtaisų pateikimo rinkai:

  • visi ES rinkai pateikiami liftai ir saugos įtaisai turi būti pažymėti CE atitikties ženklu, kuris parodo, kad gaminys atitinka visus ES teisės aktų keliamus saugos reikalavimus;
  • prieš gamintojui suteikiant CE ženklą, jis turi atlikti atitikties vertinimą, kad užtikrintų liftų ir įtaisų saugą, bei parengti liftų ir įtaisų techninius dokumentus;
  • gamintojai gali naudotis darniaisiais standartais, kurių nuorodos paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, kad galėtų pasinaudoti atitikties prezumpcija ir palengvinti pateikimą rinkai;
  • importuotojai turi patikrinti, ar saugos įtaisų gamintojai teisingai atliko atitikties vertinimą, ir informuoti už saugos stebėseną atsakingą instituciją, jeigu mano, kad saugos įtaisai neatitinka esminių sveikatos ir saugos reikalavimų;
  • visi reikalingi dokumentai turi būti registruojami ir saugojami dešimt metų;
  • dokumentai ir saugos informacija turi būti pateikiami raštu, galutiniams vartotojams lengvai suprantama kalba;
  • gamintojai ir importuotojai turi nurodyti ant saugos įtaisų ir liftų savo pašto adresą;
  • atitinkamų nacionalinių institucijų prašymu gamintojai gali įrodyti atitiktį reikalavimams naudodami elektronines priemones.

Be to, direktyvoje nurodoma, kaip už saugos stebėseną atsakingos nacionalinės institucijos turi nustatyti pavojingų saugos įtaisų ar liftų importą iš ES nepriklausančių šalių ir jam užkirsti kelią.

NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?

Šia direktyva buvo peržiūrėta ir pakeista Direktyva 95/16/EB.

Ji turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2016 m. balandžio 19 d. Taisyklės taikomos nuo 2016 m. balandžio 20 d.

KONTEKSTAS

Šia direktyva atnaujinamos ES liftų ir liftų saugos įtaisų pateikimo rinkai ir pradėjimo eksploatuoti taisyklės. Tai viena iš pastangų modernizuoti ES teisę įvairiuose pramonės sektoriuose. Tokiu būtu bandoma supaprastinti taisykles, sumažinti administracinę naštą ir nustatyti aiškesnes bei nuoseklesnes taisykles.

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/33/ES dėl valstybių narių įstatymų, susijusių su liftais ir liftų saugos įtaisais, suderinimo (nauja redakcija) (OL L 96, 2014 3 29, p. 251–308)

paskutinis atnaujinimas 30.08.2022

Top