EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XG0612(01)

Penkioliktoji pažangos ataskaita dėl ES kovos su neteisėtu šaulių ir lengvųjų ginklų bei jų šaudmenų kaupimu ir prekyba jais strategijos įgyvendinimo – (2013/I)

OJ C 178, 12.6.2014, p. 2–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.6.2014   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 178/2


Penkioliktoji pažangos ataskaita dėl ES kovos su neteisėtu šaulių ir lengvųjų ginklų bei jų šaudmenų kaupimu ir prekyba jais strategijos įgyvendinimo – (2013/I)

2014/C 178/02

I.   ĮVADAS

Penkioliktojoje pažangos ataskaitoje dėl ES kovos su neteisėtu šaulių ir lengvųjų ginklų (ŠLG) bei jų šaudmenų kaupimu ir prekyba jais strategijos įgyvendinimo nagrinėjama ES veikla 2013 m. pirmąjį pusmetį (2013 m. sausio 1 d.–2013 m. birželio 30 d.). Ataskaitą parengė EIVT Masinio naikinimo ginklų, įprastinių ginklų ir kosmoso padalinys, bendradarbiaudamas su kitomis atitinkamomis EIVT ir Europos Komisijos tarnybomis. Ataskaitiniu laikotarpiu ES ir toliau propagavo su ŠLG bei jų šaudmenimis susijusius klausimus visuose daugiašaliuose forumuose ir vesdama politinį dialogą su trečiosiomis šalimis pagal atitinkamus tarptautinius dokumentus, pavyzdžiui, JT veiksmų programą dėl neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais visais jos aspektais prevencijos, kovos su ja ir jos panaikinimo (veiksmų programa). Visų pirma ES aktyviai dalyvavo baigiamojoje Sutarčiai dėl prekybos ginklais (SPG) skirtoje JT konferencijoje (2013 m. kovo 18–28 d., Niujorkas) ir palankiai įvertino tai, kad 2013 m. balandžio 2 d. JT Generalinė Asamblėja priėmė SPG. Be to, tuo laikotarpiu ES taip pat toliau įgyvendino įvairaus pobūdžio projektus, skirtus kovai su neteisėta prekyba ŠLG ir šaudmenimis bei pertekliniu jų kaupimu, ir pradėjo rengti naujas iniciatyvas, kurios bus toliau plėtojamos artimiausiais mėnesiais.

II.   ES ŠLG STRATEGIJOJE PATEIKTO VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS

II.1.   Veiksmingas daugiašalis bendradarbiavimas siekiant sukurti pasaulinius, regioninius ir nacionalinius mechanizmus, skirtus kovai su ŠLG bei jų šaudmenų tiekimu ir destabilizuojančiu plitimu

a)   2001 m. JT veiksmų programos dėl neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais visais jos aspektais prevencijos, kovos su ja ir jos panaikinimo įgyvendinimas

Įgyvendinant Tarybos sprendimą, kuriuo remiama JT Nusiginklavimo reikalų biuro (JT NRB) veikla siekiant įgyvendinti veiksmų programą (2011 m. liepos 18 d. Tarybos sprendimas 2011/428/BUSP), kartu su Arabų Valstybių Lygos (AVL) sekretoriatu 2013 m. birželio 10–11 d. Kaire AVL narėms buvo surengtas regioninis posėdis dėl regioninio veiksmų programos įgyvendinimo.

Šis posėdis buvo pirmasis regioninis posėdis dėl veiksmų programos įgyvendinimo, kuris turėjo būti surengtas po 2012 m. peržiūros konferencijos, kurioje visos JT valstybės narės vienbalsiai susitarė dėl rezultatų dokumento, skirto sustiprinti visapusišką ir veiksmingą veiksmų programos įgyvendinimą ateityje. Diskusijos dėl peržiūros konferencijos rezultatų užėmė didelę posėdžio Kaire laiko dalį. Kelios AVL valstybės pareiškė pasirengusios būti apmokytos šaudmenų valdymo srityje ir palankiai įvertino tai, kad, įgyvendinant veiklą pagal Tarybos sprendimą, Tarptautinės techninės gairės dėl šaudmenų (IATG) buvo išverstos į arabų kalbą. JT „SAFErGuard“ IATG programinę įrangą, kuri taip pat buvo sukurta panaudojant ES paramą JT NRB veiklai siekiant ekspertams vietoje suteikti tikslias ir veiksmingas priemones įgyvendinti IATG šaudmenų saugos standartus, AVL valstybės narės tai pat įvertino palankiai (žr. http://www.un.org/disarmament/un-saferguard/).

2013 m. pirmąjį pusmetį įgyvendinant Tarybos sprendimą 2011/428/BUSP taip pat padaryta tolesnė svarbi pažanga, trijose Afrikos šalyse sumontavus ginklų ženklinimo įrenginius. Atitinkamos Burkina Faso ir Togo, bei, svarbiausia, Malio, valdžios institucijos po intensyvių konsultacijų pateikė prašymą gauti šiuos žymėjimo įrenginius. Malyje vyksta ginkluotųjų pajėgų konsolidavimo procesas (padedant Prancūzijos Vyriausybei) ir tikimasi, kad šalis ateinančiais mėnesiais pradės didelio masto viešųjų pirkimų iniciatyvą. Jos pastangos vykdyti reformas galimai tinkamai atitiks žymėjimo programą. JT NRB dirba su visomis trimis šalimis nuostatų dėl žymėjimo įrenginių formalizavimo klausimais; ateinančiais mėnesiais įgyvendinant Tarybos sprendimą tam bus skirtas pagrindinis dėmesys. Tuo pat metu, atsižvelgiant į sėkmingą JT „SAFErGuard“ IATG ir jo įgyvendinimo programinės įrangos užbaigimą, siekiant toliau vykdyti programą, 2013 m. lapkričio mėn. bus organizuotas Techninės peržiūros tarybos inauguracinis posėdis.

b)   Sutartis dėl prekybos ginklais

ES labai palankiai vertina tai, kad buvo sėkmingai priimta Sutartis dėl prekybos ginklais (SPG), ir yra tvirtai įsitikinusi, kad plačiai ir efektyviai įgyvendinant SPG ji gali padaryti didelį poveikį siekiant užtikrinti didesnį su legaliais tarptautiniais ginklų perdavimais susijusį atsakingumą bei skaidrumą, taip pat kovojant su neteisėta prekyba ginklais. Šiuo atžvilgiu ES ketina remti visuotinį Sutarties taikymą ir visišką įgyvendinimą.

ŠLG įtraukimas į Sutartį dėl prekybos ginklais buvo svarbus žingsnis. Griežtesnė ŠLG legalaus tarptautinio perdavimo kontrolė taikant, pavyzdžiui, griežtesnę galutinių naudotojų kontrolę ir garantijas, taip pat įgyvendinant nukreipimo sušvelninimo priemones, gali padėti dar labiau sumažinti riziką, kad ŠLG pateks į neteisėtą prekybą. Sutartis dėl prekybos ginklais tokiu būdu papildys kitas atitinkamas JT priemones, pavyzdžiui, JT veiksmų programą ir JT Protokolą dėl šaunamųjų ginklų.

ES, laikydamasi JT stebėtojo statuso, aktyviai dalyvavo baigiamojoje SPG skirtoje JT konferencijoje (2013 m. kovo 18–28 d., Niujorkas). Nesant bendro sutarimo ir prieštaraujant tik trims JT valstybėms (Sirijai, KLDR ir Iranui), konferencijoje parengtą Sutarties teksto projektą perėmė JT Generalinė Asamblėja, kuri jį priėmė balandžio 2 d. balsavimu. Nuo birželio 3 d., kai Sutartis dėl prekybos ginklais buvo pateikta pasirašyti, ją pasirašė visos ES valstybės narės ir dabar vyksta ratifikavimo procesas atsižvelgiant į atitinkamus ES ir nacionalinius procedūrinius reikalavimus.

Užbaigus įgyvendinti 2010 m. birželio 14 d. Tarybos sprendimą 2010/336/BUSP, kuriuo propaguojamas SPG sudarymo procesas rengiant regioninius seminarus visame pasaulyje, 2013 m. sausio 22 d. buvo priimtas Tarybos sprendimas 2013/43/BUSP, kad šioje srityje ir toliau būtų teikiama ES parama. Rengiantis kovo mėn. diplomatinei konferencijai ir įvertinant būsimas įgyvendinimo problemas, 2013 m. kovo ir birželio mėn. Ženevoje atitinkamai vyko du seminarai, kuriuose susirinko dauguma suinteresuotųjų šalių.

c)   Jungtinių Tautų konvencijos prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą Protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų gamybą ir prekybą jais įgyvendinimas

2013 m. kovo 22 d. buvo priimtas Tarybos sprendimo dėl Protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais (Šaunamųjų ginklų protokolas), papildančio JT konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą, sudarymo projektas ir tikimasi, kad Taryba, gavusi Europos Parlamento pritarimą, jį priims iki metų pabaigos. Pasiūlymu dėl teisės akto siekiama užbaigti Šaunamųjų ginklų protokolo nuostatų perkėlimo į ES teisės aktus procesą. ES vis dar nėra sudariusi Šaunamųjų ginklų protokolo ir tai yra vienas iš ES tarptautinių įsipareigojimų.

Pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą 2013 m. pirmąjį pusmetį buvo toliau vykdomas trejų metų trukmės (2011 m. kovo mėn.–2014 m. vasario mėn.) projektas, kuriuo siekiama užkirsti kelią neteisėtai tarptautinei prekybai šaunamaisiais ginklais bei su ja kovoti ir šiuo tikslu propaguoti Šaunamųjų ginklų protokolo ratifikavimą ir įgyvendinimą. Projekto geografinė taikymo sritis apima Vakarų Afriką (Beniną, Burkina Fasą, Gambiją, Ganą, Malį, Mauritaniją, Senegalą ir Togą), Pietų Ameriką (Argentiną, Boliviją, Braziliją, Čilę, Paragvajų ir Urugvajų) bei Karibus (Jamaiką). Buvo toliau teikiama tikslinė techninė pagalba, skirta teisės aktų suderinimui ir gebėjimų stiprinimui ŠLG valdymo srityje, vadovaujantis tikslu propaguoti Šaunamųjų ginklų protokolo ratifikavimą ir įgyvendinimą Lotynų Amerikoje, Karibuose bei Vakarų Afrikoje. Projektu taip pat didinamas informuotumas ŠLG klausimais siekiant padidinti pilietinės visuomenės dalyvavimą ir priežiūrą šioje srityje. Toliau numatyta veikla apima tyrimą dėl neteisėtos tarpregioninės prekybos šaunamaisiais ginklais, kurį atlikus šalims partnerėms bus suteikta duomenų politikos rengimui pagrįsti. Projektą įgyvendina Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuras (UNODC).

Pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą ES taip pat teikia finansinę paramą Interpolui dingusių, pavogtų šaunamųjų ginklų ir šaunamųjų ginklų, kuriais neteisėtai prekiaujama ir kurie neteisėtai gabenami, susekimo ir stebėjimo duomenų bazės (iARMS), naudojamos per Interpolo I24/7 sistemą, kūrimui ir diegimui, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos keitimuisi informacija regionuose bei tarp jų ir teisėsaugos agentūrų bendradarbiavimui tyrimų srityje. Bandomojo diegimo metu (2011–2012 m.) daugiausia dėmesio skirta Vakarų Afrikai (Beninas, Burkina Fasas, Gambija, Gana, Malis, Mauritanija, Senegalas ir Togas), Pietų Amerikai (Argentina, Bolivija, Brazilija, Čilė, Paragvajus ir Urugvajus) ir Karibams (Jamaika), taip pat įtrauktos papildomos Europos šalys (Čekija, Kroatija, Portugalija ir Ispanija). Sutarties dėl pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą Interpolo iARMS sistemai teikiamos paramos antras etapas pradėtas 2013 m. sausio mėn. (2013–2014 m.). Antruoju etapu siekiama padidinti sistemos funkcionalumą ir sudaryti galimybę iARMS naudotis visoms 190 Interpolo narių. Projekte taip pat numatytos susijusios gebėjimų stiprinimo, mokymo ir kriminalinės žvalgybos paslaugos kovos su nusikalstamumu, susijusiu su šaunamaisiais ginklais, srityje.

Siekiant toliau stiprinti ES požiūrį į šaunamųjų ginklų problemą, Komisija (Vidaus reikalų GD) šiuo metu rengia 2013 m. spalio mėn. Komunikatą, siekdama nustatyti tolesnių teisėkūros ir operatyvių veiksmų sritis. Šiame komunikate teisėsaugos požiūriu bus įvertinti dabartiniai ES veiksmai siekiant sumažinti neteisėtą prekybą šaunamaisiais ginklais ir supažindinama su tuo, kokie, Komisijos nuomone, turėtų būti tolesni veiksmai šioje srityje. Be to, Komisija šiuo metu nustato atitinkamą 2015 m. Šaunamųjų ginklų dokumentų rinkinį, galbūt įskaitant pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų – pirma, dėl šaunamųjų ginklų dezaktyvavimo ir ženklinimo procedūrų, antra, dėl baudžiamųjų sankcijų už neteisėtą prekybą šaunamaisiais ginklais suderinimo.

2013 m. kovo mėn. taip pat buvo priimtas Komisijos sprendimas, įsteigiantis Šaunamųjų ginklų ekspertų grupę, o pirmasis ekspertų grupės posėdis suplanuotas 2013 m. pabaigoje. Grupę turėtų sudaryti vidaus saugumo srities ekspertai, įskaitant šaunamųjų ginklų gamintojus, tyrėjus ir visus kitus asmenis, kurie, Komisijos nuomone, gali suteikti vertingų specialiųjų žinių, galinčių padėti Komisijai rengti galimus pasiūlymus dėl teisėkūros procedūra priimamų aktų ir politikos iniciatyvas, kuriais būtų patobulintos kovos su šia neteisėta prekyba šaunamaisiais ginklais priemonės siekiant užtikrinti ES vidaus saugumą.

Į 2014–2017 m. politikos ciklo kovos su nusikalstamumu prioritetus Taryba taip pat įtraukė strateginį tikslą mažinti šaunamųjų ginklų keliamą riziką piliečiams. Svarbu, kad ES, spręsdama nuolatinę ir sunkiai įveikiamą neteisėtos šaunamųjų ginklų prekybos problemą, imtųsi vadovauti veiklai, kuria remiami tarptautiniai standartai. Sprendimas įtraukti šaunamuosius ginklus į kitą politikos ciklą yra ideali proga suteikti reikiamas paskatas valstybėms narėms ir Europolui imtis veiksmų.

Galiausiai, rengiama Eurobarometro apklausa, kad būtų sužinota nuomonė apie ES vaidmenį sprendžiant šaunamųjų ginklų keliamos grėsmės problemą, tokiu būdu siekiant įtraukti platesnį suinteresuotųjų šalių ratą, įskaitant aukų organizacijas ir kitas pilietinės visuomenės organizacijas.

d)   Eksporto kontrolė

Priėmus Tarybos sprendimą 2012/711/BUSP, kuriame numatyti nauji veiksmai siekiant remti trečiąsias šalis, įskaitant regioninius seminarus, mokomuosius vizitus, darbuotojų mainus ir pagalbą atskiroms paramą gaunančioms šalims, buvo toliau plėtojama informavimo veikla ginklų eksporto kontrolės srityje. Tarybos sprendimas pradėtas įgyvendinti 2013 m. pradžioje: buvo atlikta Juodkalnijos eksporto kontrolės įstatymo projekto teisinė peržiūra (2013 m. kovo mėn.), Skopjėje surengtas Pietryčių Europos šalims skirtas regioninis seminaras apie galutinio naudojimo kontrolę (2013 m. birželio mėn.), surengtas mokomasis vizitas, į kurį Švediją pakvietė Gruzijos, Azerbaidžano ir Baltarusijos pareigūnus (2013 m. birželio mėn.).

2013 m. pirmąjį pusmetį vyko politiniai dialogai su Norvegija ir Ukraina ginklų eksporto kontrolės klausimais.

II.2.   ŠLG klausimai palaikant politinius dialogus su trečiosiomis šalimis ir bendradarbiaujant su regioninėmis organizacijomis; nuostatos dėl ŠLG

ŠLG klausimai buvo įtraukti į kelių ES reguliarių politinių dialogų su trečiosiomis šalimis darbotvarkes ir keliami bendradarbiaujant su regioninėmis organizacijomis. Politinio dialogo susitikimai ginklų neplatinimo, nusiginklavimo ir ginklų kontrolės klausimais darbo grupių lygiu buvo surengti su Rusija (2013 m. kovo 4 d. Maskvoje) ir Ukraina (2013 m. gegužės 15 d. Briuselyje). Be to, naujai paskirtas pagrindinis patarėjas ir specialusis pasiuntinys ginklų neplatinimo ir nusiginklavimo klausimais surengė ne vieną neoficialią konsultaciją su įvairiais subjektais svarbių renginių metu, įskaitant 2013 m. kovo mėn. Niujorke surengtą Sutarties dėl prekybos ginklais konferenciją (kurioje dalyvavo Alžyras, Brazilija, Egiptas, Indija, NATO, Nigerija, Meksika, Pakistanas, Jungtinės Amerikos Valstijos, Venesuela, Jungtinių Tautų Nusiginklavimo reikalų biuras, Vietnamas, Indonezija, Kazachstanas, Peru, Rusija, Singapūras, Pietų Afrikos Respublika, Tailandas), 2013 m. balandžio–gegužės mėn. Ženevoje surengtą antrą Sutarties dėl branduolinio ginklo neplatinimo (NPT) parengiamojo komiteto sesiją (kurioje dalyvavo Egiptas, Arabų Valstybių Lyga, Pietų Afrikos Respublika, Peru) ir 2013 m. balandžio mėn. Hagoje surengtą trečią Cheminio ginklo uždraudimo konvencijos (CWC) peržiūros konferenciją (kurioje dalyvavo Cheminio ginklo uždraudimo organizacija ir Jungtinės Amerikos Valstijos).

Vadovaujantis 2008 m. gruodžio mėn. priimtomis Tarybos išvadomis dėl nuostatos dėl šaulių ir lengvųjų ginklų įtraukimo į ES ir trečiųjų šalių susitarimus šiuo metu vyksta derybos su Afganistanu, Australija, Brunėjumi, Kanada, Japonija, Kazachstanu, Malaizija, Pietų Amerikos šalių bendrąja rinka, Naująja Zelandija ir Singapūru dėl nuostatų dėl ŠLG įtraukimo į jų atitinkamus susitarimus su ES.

II.3.   Speciali ES parama projektams, skiriama trečiosioms šalims ir regioninėms organizacijoms

a)   Vakarų Balkanai

I.

2013 m. balandžio 1 d. pradėta vykdyti tolesnė programa, kad pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą būtų toliau gerinamos saugumo, saugos ir vystymosi perspektyvos atskiriems asmenims ir vietos bendruomenėms, kurie nukentėtų nuo atsitiktinių sprogimų šaudmenų saugojimo objektuose Bosnijoje ir Hercegovinoje. Programoje dėmesys bus sutelktas tik į labai pavojingus ir nestabilius šaudmenis, kurie deklaruoti kaip sunaikintini dėl labai prastos jų būklės; šia programa bus pagerinti šaudmenų saugyklų saugos standartai. Įgyvendinant pastarąją dalį, programos partnerė bus ESBO misija Bosnijoje ir Hercegovinoje. Pagal programą taip pat bus teikiama parama Bosnijos ir Hercegovinos Vyriausybės šaudmenų inspektavimo bei patikros mechanizmams gerinti ir valdžios institucijų teisinei bei administracinei kompetencijai ir taikomai gerai praktikai stiprinti.

II.

Laikydamiesi Tiranos deklaracijoje dėl neteisėtos prekybos ginklais Vakarų Balkanuose pareikštų įsipareigojimų, ES delegacija/ES specialusis įgaliotinis Bosnijoje ir Hercegovinoje glaudžiai bendradarbiavo su JTVP organizuojant ir rengiant ministrų konferenciją „Ginkluotės kontrolė ES plėtros kontekste“, kuri įvyko 2013 m. birželio 18–19 d. Konferencija buvo skirta Bosnijos ir Hercegovinos valdžios institucijų aukšto lygio atstovams, dirbantiems ginkluotės kontrolės srityje, taip pat su šiuo klausimu susijusioms tarptautinėms organizacijoms. Dvi pagrindinės konferencijoje aptartos temos buvo veiksminga kova su neteisėta prekyba ginklais ir neteisėtų ginklų rinkimas visoje Bosnijos ir Hercegovinos teritorijoje. ES delegacija/ES specialusis įgaliotinis Bosnijoje ir Hercegovinoje palaikė ryšius su Europolu ir sudarė jiems galimybę konferencijoje pateikti pranešimus, skirtus ginklų, neteisėtai įvežamų iš Vakarų Balkanų šalių į ES, poveikiui. Be to, ES delegacija/ES specialusis įgaliotinis pirmininkavo diskusijų grupei, kurioje aptarti neteisėtos prekybos ginklais klausimai, ir padarė pranešimą apie pagrindinius ES reikalavimus bei standartus šioje srityje. Bosnijos ir Hercegovinos valdžios institucijų buvo paprašyta apsvarstyti galimybę į nacionalinę teisę perkelti atitinkamas Direktyvos 91/477/EB dėl ginklų įsigijimo ir laikymo kontrolės ir Direktyvos 2008/51/EB, iš dalies keičiančios Direktyvą 91/477/EEB, nuostatas, susijusias su apibrėžtimis, kategorizavimu, žymėjimo sistema, taip pat tvirtesnio bendradarbiavimo neteisėtos prekybos ginklais srityje galimybes. Konferencijos dalyviai padarė išvadą, kad, siekiant kovoti su neteisėta prekyba ginklais, reikia glaudžiau bendradarbiauti teisėsaugos srityje, keistis informacija bei žvalgybiniais duomenimis ir toliau derinti teisės sistemą su tarptautiniais bei ES standartais. Taip pat pripažinta, kad visoje Bosnijoje ir Hercegovinoje teritorijoje suderintu tvarkaraščiu, laikantis tarptautinių šaulių ginklų kontrolės standartų, reikėtų surengti kampaniją, skirtą neteisėtiems ginklams surinkti.

III.

Šiuo metu ES taip pat svarsto galimybę toliau teikti savo ankstesnę paramą Pietryčių ir Rytų Europos ŠLG kontrolės tarpininkavimo mechanizmui (SEESAC), kad būtų dar labiau sumažinta neteisėtos prekybos ŠLG keliama grėsmė Pietryčių Europoje. Remiantis sėkmingu Tarybos sprendimo 2010/179/BUSP įgyvendinimu, galimo tolesnio projekto aprėptis galėtų būti išplėsta įtraukiant Moldovos Respubliką ir Kosovą (1), tuo pat metu stiprinant regioninio bendradarbiavimo, kuris yra veiksmingiausia priemonė siekiant užtikrinti ilgalaikį poveikį ir tvarumą, aspektą.

IV.

Galiausiai, tarptautinei bendruomenei dedant pastangas išspręsti Bosnijos ir Hercegovinos Gynybos ministerijos turimų įprastinių šaudmenų atsargų pertekliaus klausimą, toliau dalyvavo EUFOR ALTHEA.

b)   ESBO regionas

Įgyvendinant Tarybos sprendimą 2012/662/BUSP, kuriuo remiama neteisėtos prekybos šaulių ir lengvaisiais ginklais bei perteklinio jų kaupimo pavojaus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) regione mažinimo veikla, ataskaitiniu laikotarpiu buvo vykdoma toliau nurodyta veikla:

2013 m. balandžio 24–26 d. Vienoje surengti dvylikai Pietryčių Europos, Rytų Europos ir Kaukazo šalių skirti ekspertų lygio mokymai tarpininkavimo ŠLG srityje kontrolės klausimais. Mokymuose daugiausia dėmesio skirta tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo metodams. Mokymus suorganizavo ESBO kartu su ekspertais iš Jungtinės Karalystės, juos vykdant taip pat dalyvavo JT Nusiginklavimo reikalų biuras, JT Narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuras bei JAV eksporto kontrolės ir susijusio pasienio saugumo programa. Dalyviai sužinojo apie su tyrimu bei baudžiamuoju persekiojimu susijusius teisės aktus, procedūras bei metodus ir dalyvavo dviejuose atvejų tyrimuose. Be kita ko, mokymai patvirtino būtinybę kai kuriose šalyse sustiprinti esamus su tarpininkavimu susijusius teisės aktus, visų pirma baudžiamosios teisės srityje. Šiuo metu svarstomi galimi tolesni veiksmai šiuo klausimu.

2013 m. gegužės 28–30 d. Minske ESBO dalyvaujančioms valstybėms pristačius elektroninę ŠLG ir šaudmenų registravimo prietaiką, jau yra prasidėjęs šešių mėnesių testavimo laikotarpis, šiame procese aktyviai dalyvaujant Albanijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Kazachstano, Kirgizijos, Moldovos Respublikos, Juodkalnijos, Serbijos ir Tadžikistano gynybos ministerijoms. Jos gavo testavimui skirtus nešiojamuosius kompiuterius su įdiegta programine įranga ir naudotojo vadovais. Kelios kitos ESBO dalyvaujančios valstybės pareiškė norą gauti papildomos informacijos apie programinę įrangą, kad galėtų prie projekto prisijungti vėlesniame etape. Programinė įranga taip pat bus išversta į anglų, serbų-kroatų ir moldavų kalbas.

Vykdant veiklą pagal Tarybos sprendimą, skirtą ŠLG saugyklų fiziniam saugumui gerinti ir ŠLG naikinti Baltarusijoje bei Kirgizijoje, daugiausia dėmesio skirta reikiamos teisinės sistemos kūrimui ir būsimų konkrečių įgyvendinimo veiksmų pradiniam planavimui.

c)   Afrika

I.

Pirmąjį 2013 m. pusmetį buvo toliau įgyvendinamas Tarybos sprendimas 2012/121/BUSP dėl veiklos, kuria skatinamas ES, Kinijos ir Afrikos dialogas bei bendradarbiavimas įprastinės ginkluotės kontrolės srityje, rėmimo. Kol kas vykdant projektą pasiekta tam tikrų apčiuopiamų rezultatų didinant Kinijos, ES ir Afrikos valstybių pilietinės visuomenės, pramonės ir Vyriausybės atstovų informuotumą apie kovą su neteisėta prekyba ŠLG bei pertekliniu jų kaupimu Afrikoje (ypač Rytų Afrikoje) ir plėtojant jų dialogą šiuo klausimu. Iki šiol Afrikoje, Kinijoje ir ES valstybėse narėse surengta daugiau kaip trisdešimt dvišalių susitikimų ir trys Afrikos, Kinijos ir ES įprastinės ginkluotės ekspertų darbo grupės (EDG) susitikimai, surengtas vienas mokomasis vizitas į Pietų Sudaną, o 2013 m. liepos 2–3 d. Nairobyje įvyko regioninė konferencija, kurioje nagrinėta, kaip spręsti neteisėtų ŠLG ir šaudmenų Rytų Afrikoje klausimą. Pastarąją konferenciją globojo EDG, o ją priėmė Afrikos taikos forumas ir organizacija SAFErworld, bendradarbiaudami su Kenijos nacionaliniu ryšių punktu šaulių ginklų klausimais (KNFP) ir Didžiųjų ežerų, Somalio pusiasalio regionų ir kaimyninių valstybių Regioniniu šaulių ginklų centru (RECSA), tokiu būdu prasmingai papildant pagal stabilumo priemonę teikiamą paramą RECSA (žr. tolesnį II punktą).

Į visą šią veiklą vis aktyviau įsitraukia Kinija, įskaitant aukšto lygio karinius ekspertus. Laikraščių straipsniuose pradėta skirti dėmesio neteisėtų ŠLG Afrikoje klausimui, pateikiama pasiūlymų, ką Kinija turėtų daryti siekdama spręsti šią problemą. Didelio žiniasklaidos dėmesio Kinijoje sulaukė ir Nairobyje įvykęs seminaras. Be to, verčiant atitinkamą medžiagą, didinamas informuotumas ir žinios apie ŠLG problemą Afrikoje ir sukurta galimybių mokslininkams, idėjų institutų ekspertams ir studentams vesti dialogą bei dalyvauti debatuose atsakingos ŠLG perdavimo kontrolės klausimais.

Tarp EDG narių susiklostė geri bendradarbiavimo santykiai – šie nariai kartu dalyvauja politiniame dialoge, vykdo konsultacijas su pareigūnais bei pilietinės visuomenės atstovais ir prisijungia prie vietoje rengiamų duomenų rinkimo vizitų. Grupės nariai turi didelės ir įvairios patirties bei ryšių, kurie panaudojami projekte siekiant įgyvendinti jo tikslus. Tai apima, be kita ko, Kinijos kariuomenę, Kinijos užsienio reikalų ministeriją, Nyderlandų kariuomenę, Jungtinių Tautų nusiginklavimo misijas, Jungtinių Tautų ginklų embargo tyrimo grupes, Pietų Sudano kariuomenę, Pietų Sudano šaulių ginklų biurą, Ugandos policiją, Ugandos nacionalinį ryšių punktą ŠLG klausimais, Kenijos užsienio reikalų ministeriją, Nairobyje įsikūrusį Regioninį šaulių ginklų centrą (RECSA), kelis Vyriausybinius ir nevyriausybinius su ŠLG susijusius vietoje vykdomus projektus ir gausius ryšius su diplomatais, pareigūnais bei pilietinės visuomenės atstovais visoje Europoje, Kinijoje ir Afrikoje.

Pagal projektą vykdoma politinio dialogo ir propagavimo veikla taip pat padėjo grąžinti ŠLG klausimą į Kinijos ir Afrikos bendradarbiavimo forumo (FOCAC) darbotvarkę. FOCAC penktojoje ministrų konferencijoje Kinija įsipareigojo remti Afrikos pastangas siekiant kovoti su neteisėta prekyba šaulių ir lengvaisiais ginklais ir jų srautais (FOCAC penktoji ministrų konferencija, 2013–2015 m. Pekino veiksmų planas, 2.6 punktas).

II.

ES pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą toliau įgyvendino projektą, kuriuo remiama kova su neteisėtu šaunamųjų ginklų ir šaudmenų kaupimu ir prekyba jais Afrikoje, pasitelkdama Regioninį šaulių ir lengvųjų ginklų centrą (RECSA) Nairobyje. Šis projektas padeda įgyvendinti bendros Afrikos ir ES strategijos taikos ir saugumo komponentą. Pagrindinė veikla apima tikslinių šalių ir RECSA institucinių gebėjimų stiprinimą, veiksmingo šaulių ir lengvųjų ginklų valdymo (ginklų žymėjimas, registravimas, atsargų valdymas ir naikinimas) propagavimą ir informacijos apie šaulių ir lengvuosius ginklus rengimą. Šiuo metu RECSA teikiama parama baigėsi 2013 m. birželio mėn., užbaigus tyrimą, kuriame nagrinėtas Užsachario Afrikos šalių regioninių ir tarptautinių įsipareigojimų dėl šaulių ir lengvųjų ginklų įgyvendinimo lygis. Dėl antrojo ES paramos RECSA etapo susitarta 2012 m. gruodžio mėn. ir jis prasidėjo 2013 m. liepos mėn., užbaigus pirmąjį projekto etapą.

III.

2013 m. birželio 24 d. Taryba priėmė Sprendimą 2013/320/BUSP, kad būtų suteikta iki 5 mln. EUR ES paramos siekiant padėti Libijos valdžios institucijoms atlikti milžinišką užduotį – užtikrinti jų turimų gausių įprastinių ginklų ir šaudmenų atsargų apsaugą. ES siūlo šią paramą, kad padėtų atsakingoms valdžios institucijoms Libijoje užkirsti kelią tolesniam nekontroliuojamam įprastinių ginklų ir šaudmenų plitimui, dėl kurio toliau intensyvėja nesaugi padėtis Libijoje, jos kaimyninėse šalyse ir platesniame regione. Teikiant šią paramą įgyvendinamas ES išsamus požiūris, pagal kurį siekiama remti perėjimo prie demokratijos, tvarios taikos bei saugumo Libijoje procesą. Tarybos sprendimu papildomos ES pasienio pagalbos misijos Libijoje pastangos siekiant trumpuoju laikotarpiu plėtoti Libijos pajėgumus, kad būtų padidintas Libijos sausumos, jūrų ir oro sienų saugumas, o ilguoju laikotarpiu – parengti platesnio pobūdžio integruoto sienų valdymo (IBM) strategiją.

IV.

Be to, nuo 2012 m. rugsėjo mėn. pagal bendrą DanChurchAid (DCA) ir Danijos pabėgėlių reikalų tarybos (DRC) projektą, finansuojamą pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą, Libijos civiliai gyventojai mokomi apie su ŠLG susijusią riziką. Juo siekiama padėti sumažinti su ŠLG susijusių nelaimingų atsitikimų ir šių ginklų pastebimumo viešumoje atvejų skaičių. Be to, DCA kartu su vietos valdžios institucijomis propaguoja saugaus ŠLG valdymo politiką siekiant padėti užkirsti kelią ginkluotam smurtui. Kol kas vidaus ir gynybos ministerijoms surengta 11 mokymo kursų apie išminavimą/nesprogusių šaudmenų šalinimą. Tripolio rajone pašalintos minos/nesprogę šaudmenys 96 800 m2 teritorijoje. Pietinėje Sabhos dalyje buvo pasirašytas susitarimas surengti mokymą sprogmenų nukenksminimo specialistams; 2 452 asmenys iš migrantų bendruomenių, priešgaisrinių tarnybų ir mokyklų buvo mokomi apie su minomis bei nesprogusiais šaudmenimis susijusią riziką.

V.

Dar dviem projektais Afrikos valstybėse, kurie abu yra finansuojami pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą, toliau remiamas pagalbos teikimas 1) Pietų Sudano Vyriausybei ginklų kontrolės srityje, visų pirma pasitelkiant gebėjimų stiprinimo priemones, kuriomis siekiama taikiais būdais sumažinti nekontroliuojamų šaulių ir lengvųjų ginklų, esančių civilių rankose Pietų Sudane, skaičių, ir 2) Nigerio Vyriausybei veiksmingai įgyvendinant jos įsipareigojimus pagal VAVEB konvenciją dėl šaulių ir lengvųjų ginklų bei JT veiksmų programą. Abu projektus įgyvendina JTVP.

d)   Centrinė Amerika

I.

ES taip pat toliau įgyvendino projektą, kuriuo remiama Centrinės Amerikos šaulių ir lengvųjų ginklų kontrolės programa (CASAC). 2012 m. rugsėjo mėn. pagal stabilumo priemonės ilgalaikį komponentą pradėtas antras projekto, kuris anksčiau buvo įgyvendinamas JTVP, paramos teikimo etapas; šio projekto įgyvendinimo partneris – Centrinės Amerikos integracijos sistemos (SICA) saugumo komisija. ES projekto indėliu įgyvendinant CASAC iniciatyvą siekiama sukurti pagrindą regioninei struktūrai ir parengti ilgalaikę kovos su neteisėta prekyba ginklais Centrinėje Amerikoje strategiją nacionaliniu ir regioniniu lygiu. Projektas įgyvendinamas Centrinėje Amerikoje ir kaimyninėse šalyse, įskaitant Karibų regioną (ypač daug dėmesio skiriant Belizui, Gvatemalai, El Salvadorui, Hondūrui, Nikaragvai, Kosta Rikai ir Panamai). Pagrindinė veikla apima regionines ir nacionalines visuomenės informuotumo kampanijas bei konferencijas, nacionalinių koordinavimo mechanizmų ir registrų sistemų stiprinimą, taip pat tarpvalstybinius projektus bei mokymą įvairiose srityse.

II.

ES taip pat šiuo metu rengia galimą Tarybos sprendimą, kuriuo remiama tolesnė papildomoji veikla ŠLG kontrolės srityje Centrinėje Amerikoje, kad būtų konkrečiai įgyvendinami BUSP tikslai – kad JT regioninis taikos, nusiginklavimo ir plėtros Lotynų Amerikos ir Karibų jūros šalyse centras (UNLIREC) ir CASAC bendrai imtųsi reikiamo darbo siekiant sėkmingai kovoti su neteisėtu ŠLG ir šaudmenų šiame regione kaupimu ir prekyba jais.

III.

Be to, pagal stabilumo priemonės trumpalaikį komponentą taip pat padedama Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible (IEPADES) įgyvendinti su ŠLG susijusias Centrinės Amerikos saugumo strategijos dalis, visų pirma remti pilietinę visuomenę kovojant su nusikaltimais, susijusiais su šaulių ir lengvaisiais ginklais, ginkluota prievarta ir užkertant jiems kelią.


(1)  Šis pavadinimas nekeičia pozicijų dėl statuso ir atitinka JT ST rezoliuciją 1244/99 bei Tarptautinio Teisingumo Teismo nuomonę dėl Kosovo nepriklausomybės deklaracijos.


Top