EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0796

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Kuriama griežtesnė ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos rinkos priežiūros tvarka

/* KOM/2010/0796 galutinis */

52010DC0796

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI Kuriama griežtesnė ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos rinkos priežiūros tvarka /* KOM/2010/0796 galutinis */


[pic] | EUROPOS KOMISIJA |

Briuselis, 2010.12.21

KOM(2010) 796 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Kuriama griežtesnė ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos rinkos priežiūros tvarka

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Kuriama griežtesnė ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos rinkos priežiūros tvarka

ĮžANGA

ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema)[1] įdiegta 2005 m. sausio 1 d. Taikant šią sistemą užtikrinama, kad išmetamųjų teršalų kiekio mažinimas visuomenei atsieitų kuo pigiau, todėl ši sistema yra viena iš svarbiausių ES išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo priemonių. Sistema taikoma pramonės sektoriams, kuriuose suvartojama daug energijos, elektros energijos gamybos sektoriui, o nuo 2012 m. – ir aviacijos sektoriui. Siekiant užtikrinti, kad reguliavimo sistema ilgiau išliktų stabili, pagal 2009 m. balandžio mėn. priimtą Klimato ir energetikos priemonių paketą ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema sugriežtinta ir patobulinta[2]. Iki 2020 m. ir vėliau nustatyta vis mažinama apyvartinių taršos leidimų skaičiaus riba. Atsižvelgiant į būsimus politikos pokyčius, ši riba gali būti persvarstyta ir dar sumažinta, tačiau rinkos dalyviai jau dabar gali savo investavimo sprendimuose atsižvelgti į šiuo metu žinomus būtinuosius mažinimo reikalavimus.

Per pirmuosius šešerius veikimo metus Europos anglies dioksido rinka[3] gerokai padidėjo ir tapo sudėtingesnė, tačiau tai tebėra gana nauja rinka. Todėl svarbu užtikrinti, kad rinka galėtų toliau plėstis ir kad būtų galima tvirtai kliautis, jog ji siųs neiškraipytus anglies dioksido kainos signalus. Todėl turi būti nustatyta tinkama rinkos priežiūros sistema. Pagal tokią sistemą visiems rinkos dalyviams turi būti užtikrintos sąžiningos ir veiksmingos prekybos sąlygos – tuo tikslu turi būti taikomi skaidrumo reikalavimai, taip pat užkertamas kelias nusižengimams rinkoje, ypač prekybai pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir manipuliavimui rinka, ir už tokius nusižengimus taikomos sankcijos. Tokioje sistemoje taip pat turėtų būti numatytos apsaugos priemonės siekiant sumažinti riziką, kad anglies dioksido rinka būtų pasinaudota vykdant kitokią neteisėtą veiklą, pavyzdžiui, plaunant pinigus arba sukčiaujant PVM srityje.

ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS

Direktyvos 2003/87/EB (ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos direktyva) 12 straipsnio 1a dalyje nustatyta, kad Komisija turi išnagrinėti, ar apyvartinių taršos leidimų rinka pakankamai apsaugota nuo prekybos pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir nuo manipuliavimo rinka ir, jei reikia, pateikti pasiūlymų, kad būtų užtikrinta tokia apsauga.

Šiame komunikate pateikiamas pirminis anglies dioksido rinkos apsaugos nuo tokių nusižengimų rinkoje ar panašių problemų esamo lygio vertinimas. Remdamasi šia apžvalga, Komisija 2011 m. pirmoje pusėje pradės plataus masto konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis dėl geriausių būdų siekti pažangos, kad, jei prireiktų, 2011 m. pabaigoje galėtų pateikti pasiūlymą dėl įstatymo galią turinčio akto.

DABARTINė EUROPOS ANGLIES DIOKSIDO RINKOS PADėTIS

Rinkos struktūra. Kas gali prekiauti, kuo ir kur gali būti prekiaujama?

Šiuo metu į anglies dioksido rinką tiesiogiai arba netiesiogiai (naudojantis finansų tarpininko paslaugomis) gali patekti bet kuris asmuo. Apyvartinių taršos leidimų rinkos dalyviai yra dviejų pagrindinių tipų: atitikties užtikrinimo vienetų pirkėjai, kuriems teisės aktais nustatytas įpareigojimas per nustatytą terminą atsisakyti apyvartinių taršos leidimų, ir finansų tarpininkai, kuriems patiems įpareigojimų užtikrinti atitiktį nenustatyta[4]. Atitikties užtikrinimo vienetų pirkėjai gali būti elektros energijos gamybos įmonės ir pramonės įmonės. Dvi didžiausios rinkos dalyvių grupės yra elektros energijos gamybos įmonės, kurios iš visų dalyvaujančių sektorių šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmeta daugiausiai, ir finansų tarpininkai.

Esminė ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos ypatybė yra ta, kad sistemoje aktyviai dalyvauja finansų tarpininkai – jie palengvina prekybą tarp įrenginius eksploatuojančių veiklos vykdytojų ir plėtoja išvestinius produktus, pavyzdžiui, ateities, išankstinius, pasirinkimo ir apsikeitimo sandorius, kad padėtų dalyvaujančioms įmonėms valdyti riziką. Tai lemia platesnį dalyvavimą anglies dioksido rinkoje, o dėl šios priežasties rinkoje padidėja likvidumas ir prisidedama prie to, kad būtų siunčiamas patikimas kainos signalas. Finansų įmonių teikiamos tarpininkavimo paslaugos ypač svarbios mažosioms ir vidutinėms įmonėms ir atskirus įrenginius eksploatuojantiems veiklos vykdytojams, kurie patys gali neturėti reikiamų išteklių ar žinių arba kurių su atitikties užtikrinimu susiję poreikiai per maži, kad jiems reikėtų nuolat tiesiogiai dalyvauti anglies dioksido rinkoje.

Šiuo metu anglies dioksido rinkoje prekiaujama šiais produktais , kurie gali būti naudojami atitikčiai ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos reikalavimams užtikrinti: apyvartiniais taršos leidimais, kaip apibrėžta Direktyvoje 2003/87/EB, kuria nustatoma ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema1 (ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos direktyva), ir pagal Kioto protokolo kompensacinius mechanizmus teikiamais kreditais, t. y. pagal švarios plėtros mechanizmą (ŠPM) teikiamais patvirtintais išmetamųjų teršalų mažinimo vienetais (PTMV) ir pagal bendro įgyvendinimo (BĮ) projektus teikiamais išmetamųjų teršalų mažinimo vienetais (TMV)[5]. Visais šiais vienetais galima prekiauti siekiant, kad jie būtų pristatyti nedelsiant, t. y. sudarant vadinamuosius neatidėliotinus sandorius , tačiau didesnė operacijų dalis susijusi su apyvartiniais taršos leidimais ir PTMV grindžiamomis išvestinėmis finansinėmis priemonėmis , pavyzdžiui, išankstiniais, ateities, pasirinkimo ir apsikeitimo sandoriais. Remiantis Komisijos turima negalutine informacija, 2009 m. išvestiniai sandoriai sudarė 75–80 % visų prekybos operacijų.

Priedo 1 lentelėje parodyta Europos anglies dioksido rinkos produktų įvairovė ir pateikta įvairiose klimato kaitos biržose siūlomų produktų apžvalga.

Kaip pavaizduota 1 diagramoje, ne biržos (OTC) [6] neatidėliotinų ir išankstinių sandorių, kurių anglies dioksido rinkoje buvo vykdoma daugiausiai, sumažėjo išplėtojus standartizuotus biržoje sudaromus neatidėliotinus ir ateities sandorius.

1 diagrama. Biržose sudaromų ir ne biržos sandorių santykis nuo 2005 m.[7]

[pic]

Gali būti ne tik prekiaujama biržoje arba, naudojantis tarpininko paslaugomis, sudaromi ne biržos sandoriai, bet ir tiesiogiai sudaromi dviejų viena kitą pažįstančių šalių dvišaliai sandoriai. Paprastai dvišaliai sandoriai yra didelės apimties, o jų kainos neatskleidžiamos. Šiuo metu vis daugiau dvišalių sandorių tarpuskaita vykdoma per pagrindinę sandorio šalį[8].

Be to, apyvartinių taršos leidimų taip pat galima nusipirkti kelių valstybių narių rengiamuose aukcionuose , nors šia galimybe kol kas naudojamasi tik nedideliu mastu[9]. Tačiau nuo 2013 m. ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje aukcionai bus pagrindinis apyvartinių taršos leidimų paskirstymo būdas. Šis būdas bus diegiamas palaipsniui siekiant, kad nuo 2027 m. apyvartiniai taršos leidimai būtų parduodami tik aukcione. Pagal naująjį Aukcionų reglamentą (plg. 5.2 dalį) į šią pirminę rinką iš pradžių galės patekti tik tam tikrų kategorijų dalyviai. Tačiau neatmetama galimybė, kad, surinkus daugiau su trečiuoju prekybos laikotarpiu vykdysimais aukcionais susijusių įrodymų, į asmenų, galinčių teikti paraišką dalyvauti aukcione, sąrašą bus įtraukta ir kitų kategorijų dalyvių.

Duomenų prieinamumas ir rinkos skaidrumas

Skaidrioje rinkoje jos dalyviams lengviau priimti pagrįstus spendimus dėl prekybos. Dėl to taip pat padidėja jų pasitikėjimas tos rinkos vientisumu ir veiksmingumu. Be to, skaidrumas yra viena iš pagrindinių kovos su įvairiais nusižengimais rinkoje priemonių. Todėl svarbu įvertinti, ar šiuo metu Europos anglies dioksido rinkoje duomenys yra prieinami. Paprastai skiriami sandorių ir pagrindiniai duomenys, taip pat viešai skelbiami ir tik reguliavimo institucijoms teikiami duomenys.

Biržose ir kitose organizuotos prekybos vietose rinkos dalyviams tikruoju laiku teikiama anoniminė informacija apie siūlomas kainas, pasiūlymus, sandorius ir uždarymo kainas . Po kelių minučių tokią informaciją gali gauti ir plačiosios visuomenės atstovai. Ne biržos sandorių duomenys kitiems rinkos dalyviams iš principo neteikiami . Tačiau keletas rinkos analitikų ir finansų naujienų agentūrų visuomenei skelbia ir parduoda prekybos duomenis, įskaitant dienos informaciją apie ne biržos sandorių, kurių tarpuskaita įvykdyta biržose, apimtį (ir neatidėliotinų, ir išankstinių sandorių).

Aktualiausi pagrindiniai duomenys susiję su maždaug 11 000 įrenginių, kuriems pagal ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą taikomas įpareigojimas atsisakyti tiek apyvartinių taršos leidimų, kiek išmetė šiltnamio efektą sukeliančių dujų, patikrintu išmestų teršalų kiekiu. Bendrijos nepriklausomame sandorių žurnale[10] pateikiami visų į ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą įtrauktų įrenginių metiniai nepriklausomai patikrinto išmestų teršalų kiekio duomenys . Pagal įrenginių išmestų teršalų kiekį rinkoje nustatoma paklausa, todėl nuo tos informacijos labai priklauso kaina. Pagal persvarstytą Registrų reglamentą Komisija kiekvieno įrenginio praėjusių kalendorinių metų patikrinto išmestų teršalų kiekio duomenis viešai pateikia balandžio 1 d., o jeigu balandžio 1 d. yra savaitgalio ar nedarbo diena, patikrintas išmestų teršalų kiekis pateikiamas pirmą darbo dieną po balandžio 1 d.[11] Informacija apie įrenginiams valstybių narių skirtų nemokamų apyvartinių taršos leidimų skaičių taip pat skelbiama viešai[12]. ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje palaipsniui diegiant aukcionus kaip pagrindinį apyvartinių taršos leidimų paskirstymo būdą, tokia informacija apie nemokamus apyvartinius taršos leidimus ilgainiui bus vis mažiau svarbi. Laikydamasi bendrosios tvarkos ir nediskriminavimo principo, Komisija taip pat atskleidžia kitą susijusią informaciją (pvz., apie priemones, kurių imtasi ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos direktyvai įgyvendinti).

Be to, pagal Aukcionų reglamentą (plg. 6.2 dalį) taip pat numatyta tam tikrų skaidrumo didinimo priemonių, susijusių, inter alia , su aukcionų tvarkaraščiu, rezultatų skelbimu, taip pat mėnesinių ir metinių aukcionų ataskaitų teikimu.

PIKTNAUDžIAVIMO RINKA RūšYS IR KITI SPRęSTINI KLAUSIMAI

Piktnaudžiavimo rinka direktyvoje[13] apibrėžta sąvoka „piktnaudžiavimas rinka“ siaurąja reikšme apima tik prekybą vertybiniais popieriais pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir manipuliavimą rinka , kaip apibrėžta toje direktyvoje. Būtent tai nurodoma ir ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos direktyvos 12 straipsnio 1a dalyje; tam taip pat bus skiriama daugiausiai dėmesio toliau šiame komunikate. Tačiau siekiant užtikrinti pakankamą anglies dioksido rinkos vientisumo apsaugą, Komisijos manymu, nusižengimų rinkoje ir piktnaudžiavimo rinka problemas reikia vertinti plačiau. Rinkai tampant brandesne, reikės nustatyti apsaugos priemonių, kuriomis būtų apsaugota visa Europos anglies dioksido rinka ir kurios padėtų užkirsti kelią ne tik prekybai pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir manipuliavimui rinka, bet ir kitiems nusižengimams, pavyzdžiui, pinigų plovimui, teroristų finansavimui ir kitai nusikalstamai veiklai , taip pat nustatyti tokius nusižengimus ir už juos taikyti sankcijas.

2009–2010 m. Europos anglies dioksido rinkoje įvykę trys incidentai atskleidė įvairesnių pavojų, su kuriais susijusius klausimus būtina spręsti. Nors pagal Piktnaudžiavimo rinka direktyvą šie incidentai nėra piktnaudžiavimo rinka atvejai, jie tapo paskata Europos anglies dioksido rinką reguliuoti griežčiau.

- 2009–2010 m. anglies dioksido rinkoje nustatyta sukčiavimo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) srityje atvejų. Tai didelė problema, tačiau toks sukčiavimas nėra būdingas tik anglies dioksido rinkai – anksčiau tokių atvejų nustatyta ir kitose rinkose. Spręsdama šią problemą, Komisija glaudžiai bendradarbiavo su valstybėmis narėmis, ir 2010 m. kovo 16 d. buvo priimta, o 2010 m. balandžio mėn. įsigaliojo nauja direktyva dėl PVM atvirkštinio apmokestinimo mechanizmo taikymo prekybai apyvartiniais taršos leidimais[14], kuri padeda panaikinti galimybes sukčiauti.

- Sukčių, kurie siekia neteisėtos prieigos prie rinkos dalyvių sąskaitų, vykdoma duomenų vagystė taip pat nėra būdinga tik anglies dioksido rinkai, tačiau tai vis vien paskatino Komisiją bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis nedelsiant imtis veiksmų[15].

- Incidentas, kai valstybė narė Europos anglies dioksido rinkoje perpardavė PTMV, kurie jau buvo panaudoti siekiant užtikrinti atitiktį ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos reikalavimams, visgi būdingas tik anglies dioksido rinkai. ES nedelsdama priėmė Registrų reglamento[16] pakeitimus ir taip užkirto kelią tokiam pakartotiniam PTMV naudojimui , o jei iškiltų naujų pavojų, Komisija nedvejodama vėl sparčiai imtųsi priemonių.

Esama ir nemažai kitų klausimų, kurie nesusiję su piktnaudžiavimu rinka ar sukčiavimu, tačiau juos išaiškinus būtų galima padidinti ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos skaidrumą ir bendrą veiksmingumą. Vienas iš tokių klausimų yra apyvartinių taršos leidimų darnieji apskaitos standartai [17]. Po nepavykusio bandymo 2004 m. nustatyti apskaitos taisykles (Tarptautinio finansinės atskaitomybės aiškinimo komiteto 3-asis aiškinimas buvo panaikintas), 2008 m. Tarptautinių apskaitos standartų valdyba kartu su Jungtinių Amerikos Valstijų Finansų apskaitos standartų valdyba ėmėsi bendro projekto, kad parengtų išsamias apyvartinių taršos leidimų apskaitos gaires[18]. Komisija ragina Tarptautinių apskaitos standartų valdybą ir Finansų apskaitos standartų valdybą kuo greičiau atlikti šį darbą, kad būtų galima svarstyti, ar sukurtus standartus priimti ES lygmeniu.

PAGAL ES APYVARTINIų TARšOS LEIDIMų PREKYBOS SISTEMOS DIREKTYVą IR KITUS SUSIJUSIUS TEISėS AKTUS TAIKOMA SISTEMA

ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos direktyvoje Komisijai nustatyta konkreti apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos stebėjimo funkcija , susijusi, be kita ko, su aukcionų kaip pagrindinio apyvartinių taršos leidimų paskirstymo būdo įdiegimu.

Vadovaudamasi direktyva, Komisija turi stebėti, kaip veikia anglies dioksido rinka, ir pateikti metinę ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai . Ataskaitoje turi būti aprašoma, kaip vykdomi aukcionai, ir nurodomas produktų, kuriais prekiauta rinkoje, likvidumas ir apimtys. Jei Komisija turi įrodymų, kad anglies dioksido rinka tinkamai neveikia, ji Europos Parlamentui ir Tarybai pateikia ataskaitą ir atitinkamą pasiūlymą dėl įstatymo galią turinčio akto, kuriuo siekiama padidinti anglies dioksido rinkos skaidrumą ir pagerinti jos veikimą.

Finansų tarpininkai ir elektros energijos gamybos įmonės yra pagrindiniai Europos anglies dioksido rinkos dalyviai, todėl nagrinėjant rinkos priežiūros lygį reikia atsižvelgti ir į finansų, ir į energijos rinkų teisės aktus. Be to, pagal Aukcionų reglamentą nustatyta sistema, kuria siekiama užtikrinti apyvartinių taršos leidimų aukcionų vientisumą ir skaidrumą.

Finansų rinkų teisės aktai

Finansų rinkų teisės aktai su anglies dioksido rinka susiję tiek, kiek prekiaujant pastarojoje rinkoje naudojamasi finansinėmis priemonėmis, prekybą vykdo įgalioti finansų tarpininkai arba ji vykdoma naudojantis pagal finansų rinkos taisykles organizuojamomis ir prižiūrimomis prekybos vietomis ir (arba) infrastruktūra. Dėl anglies dioksido rinkos produktų, prekybos vietų ir dalyvių įvairovės finansų rinkų taisyklės skirtingiems rinkos segmentams taikomos skirtingai. Tačiau galima pateikti keletą bendro pobūdžio pastabų, kaip šiuo metu finansų rinkų teisės aktais reguliuojamas anglies dioksido rinkų veikimas.

Pirma, apyvartinių taršos leidimų išvestinėms finansinėms priemonėms, kurios atitinka Piktnaudžiavimo rinka direktyvoje pateiktą finansinės priemonės apibrėžtį, taikoma minėtoji direktyva. Piktnaudžiavimo rinka direktyva taikoma tada, kai finansine priemone leidžiama prekiauti reguliuojamoje rinkoje arba pateiktas prašymas leisti ja prekiauti tokioje rinkoje. Todėl apyvartinių taršos leidimų išvestinėms finansinėms priemonėms, kuriomis prekiaujama reguliuojamose rinkose, taikomi Piktnaudžiavimo rinka direktyvoje nustatyti prekybos pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir manipuliavimo rinka draudimai. Valstybių narių finansų reguliavimo institucijos privalo tas rinkas nuolat prižiūrėti ir prireikus gali imtis kovoti su piktnaudžiavimu rinka skirtų vykdymo užtikrinimo priemonių.

Antra, jei apyvartinių taršos leidimų išvestinės finansinės priemonės atitinka tam tikrus kriterijus, pavyzdžiui, jomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje arba daugiašalėje prekybos sistemoje , joms taikoma Finansinių priemonių rinkų direktyva [19]. Todėl su tokiomis apyvartinių taršos leidimų išvestinėmis finansinėmis priemonėmis susijusias investicines paslaugas teikiantys finansų tarpininkai pagal Finansinių priemonių rinkų direktyvą turi gauti leidimą, taip pat juos nuolat prižiūri finansų reguliavimo institucijos. Be to, jų veikla turi atitikti tam tikrus veiklos ir atskaitomybės reikalavimus (pvz., verslo etikos taisyklių taikymo, pranešimo apie sandorius, kai tarpininkaujama, taip pat užtikrinimo, kad informacija apie priemones, kuriomis leidžiama prekiauti reguliuojamose rinkose ir daugiašalėse prekybos sistemose, būtų pakankamai prieinama), kuriais siekiama užtikrinti pakankamą investuotojų apsaugą ir rinkos skaidrumą.

Kai kurios biržos, kuriose prekiaujama apyvartiniais taršos leidimais, PTMV ir TMV, yra reguliuojamos rinkos, kai kurios – daugiašalės prekybos sistemos. Kitos neatidėliotinų sandorių produktų prekybos vietos reguliuojamos nacionaliniu lygmeniu arba laikantis savireguliavimo principo.

Šiuo metu Piktnaudžiavimo rinka direktyva ir Finansinių priemonių rinkų direktyva nuodugniai peržiūrimos ir numatoma, kad 2011 m. Komisija pateiks atitinkamų pasiūlymų. Šių peržiūrų rezultatai dar nežinomi, tačiau vienas iš bendrųjų Piktnaudžiavimo rinka direktyvos peržiūros tikslų – išplėsti tos direktyvos taikymo sritį, kad būtų atsižvelgta į finansų rinkų techninius ir reguliavimo pokyčius ir kad būtų pradėta su piktnaudžiavimu rinka susijusias taisykles taikyti naujų rūšių prekybos vietoms ir finansinėms priemonėms, kurioms minėtoji direktyva šiuo metu netaikoma. Atliekant Piktnaudžiavimo rinka direktyvos peržiūrą, taip pat bus svarstoma, kaip padidinti vykdymo užtikrinimo ir priežiūros koordinavimo veiksmingumą, ir pabrėžiama didelė Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos reikšmė. Atliekant peržiūrą, taip pat bus siekiama padidinti išvestinių finansinių priemonių rinkų, įskaitant prekių išvestinių finansinių priemonių ir susijusių neatidėliotinų sandorių rinkas, skaidrumą, sustiprinti jų priežiūrą ir padidinti vientisumą. Peržiūrėdama Finansinių priemonių rinkų direktyvą, Komisija siekia, inter alia , patobulinti priežiūros ir skaidrumo didinimo priemones ir taip užtikrinti, kad prekių išvestinių finansinių priemonių rinkos būtų veiksmingos siekiant apsidrausti nuo rizikos ir nustatyti kainą. Gali būti svarstomi ir tiksliniai patobulinimai, susiję su investuotojų informavimo ir apsaugos poreikiais, kuriuos tenkina finansų tarpininkai. Bet kokios tų sričių teisinės priemonės, kurias galbūt pasiūlys Komisija, neabejotinai turės įtakos anglies dioksido rinkos reguliavimui ir investuotojų apsaugai toje rinkoje.

Trečia, kituose konkrečiuose anglies dioksido rinkos segmentuose gali būti pradėtos taikyti kelios naujos finansų rinkų priemonės. Visų pirma 2010 m. rugsėjo 15 d. Komisija priėmė Reglamento dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų pasiūlymą[20]. Tuo reglamentu pirmiausia numatoma nustatyti įpareigojimą teikti ataskaitas apie ne biržos išvestines finansines priemones, įpareigojimą atlikti tam tikrų klasių ne biržos išvestinių finansinių priemonių tarpuskaitą (dėl to sprendimą priima Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija), taip pat įdiegti sandorio šalies kredito rizikos ir su ne biržos išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, kurių tarpuskaitą atlieka dvi šalys, susijusios veiklos rizikos mažinimo priemones. Šie specialūs įpareigojimai būtų taikomi anglies dioksido rinkos dalyviams, kurie užsiima su apyvartiniais taršos leidimais susijusių ne biržos išvestinių finansinių priemonių prekyba, nebent jiems būtų taikoma viena iš nedaugelio išimčių, pagal reglamento projektą numatytų ne finansų įmonėms.

Aukcionų reglamentas

Aukcionų reglamente[21] nustatoma trečiuoju prekybos laikotarpiu rengsimų apyvartinių taršos leidimų aukcionų reguliavimo sistema. Reglamentu anglies dioksido rinkoje veiksmingai išplėsta Piktnaudžiavimo rinka direktyvoje ir Finansinių priemonių rinkų direktyvoje nustatytų taisyklių taikymo sritis, nes minėtame reglamente reikalaujama, kad aukcionų platformos ir finansų tarpininkai laikytųsi daugiausia tų pačių reikalavimų net jei vykdo veiklą ne tipinėmis antrinės rinkos sąlygomis ir jei jų veikla gali būti susijusi su apyvartiniais taršos leidimais, kurie neatitinka finansinės priemonės apibrėžties (vienas iš produktų, kurie gali būti parduodami aukcione, yra dviejų dienų neatidėliotinas sandoris). Pagal Aukcionų reglamentą tam tikros Kovos su pinigų plovimu direktyvoje nustatytos priemonės bus taikomos ir aukciono proceso dalyviams. Visų pirma reglamentu aukcionų platformoms, inter alia , nustatomi įpareigojimai pranešti priežiūros institucijoms apie nustatytus ar įtariamus piktnaudžiavimo rinka, pinigų plovimo, teroristų finansavimo ar kitos nusikalstamos veiklos atvejus.

Įvairūs šios sistemos elementai bus pakartotinai įvertinti Komisijai toliau vykdant su anglies dioksido rinkos priežiūra susijusią veiklą.

Energijos rinkų teisės aktai

2010 m. gruodžio mėn. Komisija priėmė pasiūlymą dėl įstatymo galią turinčio akto, kuris grindžiamas Trečiuoju energijos rinkos liberalizavimo dokumentų rinkiniu ir kuriame sprendžiami Europos didmeninių energijos rinkų skaidrumo ir vientisumo klausimai. Reglamento dėl energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo projekte[22] draudžiamas piktnaudžiavimas rinka (prekyba pasinaudojant viešai neatskleista informacija ir manipuliavimas rinka) didmeninėse elektros energijos ir susijusių produktų, taip pat gamtinių dujų ir susijusių produktų rinkose. Reglamente dėl energijos rinkos vientisumo ir skaidrumo nustatytos priemonės atitinka Piktnaudžiavimo rinka direktyvą ir netaikomos finansinėms priemonėms, kurioms jau taikoma pastaroji direktyva. Nors ši sistema tiesiogiai netaikoma jokiai anglies dioksido rinkos daliai, ji yra aktuali, nes taikoma rinkai, kuri yra glaudžiai susijusi su prekyba anglies dioksidu, todėl šios sistemos įdiegimas tam tikrų subjektų, kurie dalyvauja ir energijos, ir anglies dioksido rinkose, bendram elgesiui rinkoje gali turėti drausminamąjį poveikį.

IšVADOS IR TOLESNI VEIKSMAI

Išvados:

1. Anglies dioksido rinkoje gerokai padidėjo likvidumas, tarpininkų dalyvavimas ES mastu ir skaidrumas, o dėl to (kai kitos sąlygos vienodos) sumažėjo piktnaudžiavimo rinka rizika, palyginti, pavyzdžiui, su kai kuriomis prekių rinkomis. Tai, kad atsirado klimato kaitos biržų ir ne biržos sandorių rinka, taip pat aktyvus finansų tarpininkų ir atitikties užtikrinimo vienetų pirkėjų dalyvavimas rodo, kad Europos anglies dioksido rinka tapo gerokai brandesnė.

2. Didesnė anglies dioksido rinkos dalis jau yra reguliuojama. Tiek, kiek apyvartinių taršos leidimų išvestinių finansinių priemonių rinkai taikomi finansų rinkų teisės aktai, joje taip pat naudojamasi įprastinėmis apsaugos ir priežiūros priemonėmis, kurios taikomos ir bet kuriai kitai prekių išvestinių finansinių priemonių rinkai.

3. Neatidėliotini apyvartinių taršos leidimų prekybos sandoriai Europos lygmeniu šiuo metu nereguliuojami. Kelios valstybės narės pačios nusprendė prekybai finansinėmis priemonėmis galiojančias taisykles taikyti ir tokiems apyvartiniams taršos leidimams, kai jais prekiaujama jų jurisdikcijai priklausančiose neatidėliotinų sandorių rinkose[23].

4. Vienam iš pagrindinių būsimų pirminės rinkos segmentų – aukcionams – bus visapusiškai taikoma Aukcionų reglamente nustatyta rinkos priežiūros tvarka , nepaisant to, ar aukcione parduodamas produktas atitinka finansinės priemonės apibrėžtį. Dėl to anglies dioksido rinkoje dar labiau sumažės nusižengimų rizika.

Tolesni veiksmai

5. Tolydus anglies dioksido rinkos augimas ir jos gebėjimas siųsti neiškraipytus anglies dioksido kainos signalus iš dalies priklauso nuo galimybių toje rinkoje veiksmingai spręsti piktnaudžiavimo rinka ir kitų nusižengimų rizikos klausimus. Kad itin išsamiai išnagrinėtų anglies dioksido rinkos struktūrą ir dabartinį rinkos priežiūros lygį, Komisija imsis nuodugnaus tyrimo ir pradės konsultacijas su suinteresuotosiomis šalimis . Tyrime bus nagrinėjamas ne vien piktnaudžiavimas rinka siaurąja reikšme, bet ir apskritai aukcionų ir prekybos Europos anglies dioksido rinkoje vientisumas, įskaitant priežiūros aspektus.

6. Komisija apsvarstys, kokį poveikį anglies dioksido rinkai turės finansų teisės aktų persvarstymas ir energijos rinkos teisės aktų nustatymas. Su Europos anglies dioksido rinka susijusius trūkumus numatoma šalinti taikant dvi sistemas, taigi būtina užtikrinti, kad tie režimai ir visos tinkamos priemonės, kurių dar gali reikėti imtis anglies dioksido rinkoje, būtų kuo geriau suderintos. Atsižvelgdama į tai, Komisija apsvarstys galimybę Europos anglies dioksido rinkai pradėti taikyti finansų rinkų teisės aktus, pvz., dabar vykdomą prekybą neatidėliotinais sandoriais pakeitus prekyba neatidėliotinais ateities sandoriais[24], kuriais leidžiama prekiauti reguliuojamose rinkose. Bus išnagrinėta ir galimybė ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos reikalavimų atitikties užtikrinimo vienetus įtraukti į finansinių priemonių apibrėžtį, o ypatingas dėmesys bus skiriamas tokio požiūrio tinkamumui ir proporcingumui. Taip pat bus ištyrinėta alternatyvi galimybė neatidėliotiniems sandoriams dėl ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos reikalavimų atitikties užtikrinimo vienetų – kaip priemonėms per se – taikyti taisykles, nustatytas Piktnaudžiavimo rinka direktyvoje ir (arba) Finansinių priemonių rinkų direktyvoje, taip pat bet kuriame kitame finansų rinkų teisės akte, kuris yra būtinas siekiant užtikrinti anglies dioksido rinkos veiksmingumą ir vientisumą, pavyzdžiui, Kovos su pinigų plovimu direktyvoje[25], Atsiskaitymo baigtinumo direktyvoje[26] arba Finansinio įkaito direktyvoje[27].

7. Jei iškiltų naujų pavojų, Komisija ir toliau sparčiai imtųsi priemonių; ji taip pat toliau vertins, ar reikia iki 2011 m. pabaigos pateikti pasiūlymą dėl įstatymo galią turinčio akto. Prieš teikiant pasiūlymą dėl įstatymo galią turinčio akto, kuriuo būtų nustatoma speciali anglies dioksido rinkos priežiūros sistema, būtų atliekamas poveikio vertinimas. Būtų vertinama visų apsaugos priemonių, kuriomis užtikrinamas rinkos vientisumas, nauda ir jų neigiamas poveikis likvidumui ir galimybei į anglies dioksido rinką patekti įvairių klasių dalyviams (visų pirma mažiesiems teršėjams ir MVĮ).

PRIEDAS

1 lentelė. Įvairiose klimato kaitos biržose siūlomi produktai[28]

Birža | Veiklos šalis | Nuolatinė prekyba biržoje |

| |Neatidėliotini sandoriai |Ateities sandoriai |Išankstiniai sandoriai |Pasirinkimo sandoriai |Apsikeitimo sandoriai |Aukcionai |Ne biržos tarpuskaita | | | |ES ATL |PTMV |TMV |ES ATL |PTMV |TMV |ES ATL |PTMV |ES ATL |PTMV |TMV |PTMV / ES ATL | | | |ECX/ICE |Jungtinė Karalystė |( |( | |( |( |( | | |( |( |( | | |( | |Bluenext |Prancūzija |( |( |( |( |( | | | | | | |( |( |( | |EEX |Vokietija |( | | |( |( | | | |( | | | |( |( | |NASDAQ OMX |Norvegija |( |( | |( |( | |( |( |( |( | | | |( | |Green Exchange |JAV | | | |( |( | | | |( |( | | | |( | |Climex |Nyderlandai |( |( |( | | | | | | | | | |( | | |

[1] Direktyva 2003/87/EB, nustatanti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 96/61/EB, OL L 275, 2003 10 25.

[2] Direktyva 2009/29/EB, iš dalies keičianti Direktyvą 2003/87/EB, siekiant patobulinti ir išplėsti Bendrijos šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemą, OL L 140, p. 63.

[3] Šiame komunikate nurodoma Europos anglies dioksido rinka apima 30 valstybių, kurios dalyvauja ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemoje (ES-27, Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija), vykdomą prekybą ES apyvartiniais taršos leidimais ir kitais vienetais, kurie gali būti naudojami atitikčiai ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos reikalavimams užtikrinti.

[4] A.D. Ellerman, F.J. Convery ir Ch. de Perthuis. 2010 m. „Anglies dioksido kainodara “ ( Pricing Carbon ). Cambridge University Press , Niujorkas. Rinkos raidos apžvalga pateikta 127–139 puslapiuose.

[5] Žr. Direktyvą 2004/101/EB, iš dalies keičiančią Direktyvą 2003/87/EB, nustatančią šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje, dėl Kioto protokolo projektų mechanizmų (vadinamoji siejančioji direktyva), OL L 338, 2004 11 13, p. 18.

[6] Dėl ne biržos sandorių dvi šalys derasi privačiai, o ne naudodamosi rinkos birža.

[7] Šaltinis – Anglies dioksido rinkos padėtis ir tendencijos 2010 m. ( State and trends of the carbon market 2010 ), p. 9. http://siteresources.worldbank.org/INTCARBONFINANCE/Resources/State_and_Trends_of_the_Carbon_Market_2010_low_res.pdf

[8] A.D. Ellerman, F.J. Convery ir Ch. de Perthuis. 2010 m.

[9] ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos antruoju etapu (2008–2012 m.) maždaug 4 % apyvartinių taršos leidimų išduodama Airijos, Austrijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Vengrijos ir Vokietijos rengiamuose aukcionuose.

[10] Bendrijos nepriklausomas sandorių žurnalas yra elektroninė sistema, kurioje registruojamas apyvartinių taršos leidimų išdavimas, perdavimas ir atšaukimas, taip pat atliekama automatinė kiekvieno sandorio patikra siekiant užtikrinti, kad nebūtų pažeidimų.

[11] 2004 m. gruodžio 21 d. Komisijos reglamento (EB) Nr. 2216/2004 dėl standartizuotos ir apsaugotos registrų sistemos sutinkamai su 2003/87/EB Europos Parlamento ir Tarybos direktyva ir 280/2004/EB Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu (OL L 386, 2004 12 29, p. 1) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2010 m. spalio 7 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 920/2010 dėl standartizuotos ir apsaugotos registrų sistemos pagal Direktyvą 2003/87/EB (OL L 270, 2010 10 14, p. 1.), XVI priedo 4 punkto a papunktis.

[12] http://ec.europa.eu/environment/climat/emission/2nd_phase_ep.htm

[13] Direktyva 2003/6/EB dėl prekybos vertybiniais popieriais, pasinaudojant viešai neatskleista informacija, ir manipuliavimo rinka (piktnaudžiavimo rinka), OL L 96, 2003 4 12, p. 16.

[14] http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/1376

[15] http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/10/125

[16] Komisijos reglamento (EB) Nr. 2216/2004 su paskutiniais pakeitimais, padarytais Komisijos reglamentu (ES) Nr. 920/2010, 53 straipsnis.

[17] Kitas susijęs klausimas – nacionalinė apyvartinių taršos leidimų ir kreditų apskaita.

[18] http://www.ifrs.org/Current+Projects/IASB+Projects/Emission+Trading+Schemes/Emissions+Trading+Schemes.htm

[19] Direktyva 2004/39/EB dėl finansinių priemonių rinkų, iš dalies keičianti Tarybos direktyvas 85/611/EEB, 93/6/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2000/12/EB bei panaikinanti Tarybos direktyvą 93/22/EEB, OL L 145, 2004 4 30, p. 1.

[20] COM(2010) 484 galutinis.

[21] 2010 m. lapkričio 12 d. Komisijos Reglamentas (ES) Nr. 1031/2010 dėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų pardavimo aukcione pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/87/EB, nustatančią šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos leidimų sistemą Bendrijoje, terminų, administravimo ir kitų aspektų, OL L 302, 2010 11 18, p. 1.

[22] COM(2010) xxx.

[23] Pavyzdžiui, Vokietija jau taiko reguliuojamų rinkų taisykles biržoje sudaromiems sandoriams dėl prekių ir teisių. Prancūzijoje 2010 m. rudenį priimtas teisės aktas, pagal kurį numatoma neatidėliotinų sandorių anglies dioksido rinkai taikyti šiuo metu reguliuojamoms rinkoms taikomas taisykles. Prancūzijos teisės aktų pakeitimai priimti remiantis išsamia Michelio Prados veiklos ataskaita „CO2 rinkų reguliavimas“, kuri pateikiama http://www.economie.gouv.fr/services/rap10/100419rap-prada.pdf.

[24] Čia – finansinė priemonė, kurios pristatymo laikas gana trumpas.

[25] Direktyva 2005/60/EB dėl finansų sistemos apsaugos nuo jos panaudojimo pinigų plovimui ir teroristų finansavimui, OL L 309, 2005 11 25, p. 15.

[26] Direktyva 98/26/EB dėl atsiskaitymų baigtinumo mokėjimų ir vertybinių popierių atsiskaitymų sistemose, OL L 166, 1998 6 11, p. 45.

[27] Direktyva 2002/47/EB dėl susitarimų dėl finansinio įkaito, OL L 168, 2002 6 27, p. 43.

[28] Grindžiama lentele, pateikta dokumente „Prekybos išmetamu anglies dioksidu infrastruktūra po sandorio sudarymo“ ( The Post-Trade Infrastructure for Carbon Emissions Trading ). Londono miesto korporacijai parengta „Bourse Consult“ ataskaita. Paskelbta 2010 m. liepos mėn. http://217.154.230.218/NR/rdonlyres/EA473E51-37BD-49CA-8729-3CD87BF4A2A0/0/BC_RS_CarbonEmissionsTrading.pdf

Top