EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010R1096

2010 m. lapkričio 17 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr.  1096/2010, kuriuo Europos centriniam bankui pavedami konkretūs uždaviniai, susiję su Europos sisteminės rizikos valdybos veikla

OJ L 331, 15.12.2010, p. 162–164 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 10 Volume 002 P. 296 - 298

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1096/oj

15.12.2010   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 331/162


TARYBOS REGLAMENTAS (ES) Nr. 1096/2010

2010 m. lapkričio 17 d.

kuriuo Europos centriniam bankui pavedami konkretūs uždaviniai, susiję su Europos sisteminės rizikos valdybos veikla

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 127 straipsnio 6 dalį,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę (1),

atsižvelgdama į Europos centrinio banko nuomonę (2),

kadangi:

(1)

Finansų krizė atskleidė svarbių finansų priežiūros sistemos, kurią taikant nepavyko numatyti nepalankių makrolygio rizikos ribojimo pokyčių ir išvengti pernelyg didelės rizikos susidarymo finansų sektoriuje, trūkumų ir ypač išryškino silpnąsias esamos makrolygio rizikos ribojimo priežiūros vietas.

(2)

2008 m. lapkričio mėn. Komisija įgaliojo Jacques de Larosière pirmininkaujamą aukšto lygio grupę (toliau – de Larosière grupė) pateikti rekomendacijų, kaip sustiprinti Europos priežiūros priemones siekiant geriau apsaugoti piliečius ir atkurti pasitikėjimą finansų sistema.

(3)

Savo galutinėje ataskaitoje, pateiktoje 2009 m. vasario 25 d., de Larosière grupė rekomendavo, be kita ko, įsteigti įstaigą Sąjungos lygmenyje, kuriai būtų pavesta stebėti riziką visoje finansų sistemoje.

(4)

2009 m. kovo 4 d. komunikate „Europos ekonomikos atkūrimo skatinimas“ Komisija palankiai įvertino ir visapusiškai palaikė de Larosière grupės rekomendacijas. 2009 m. kovo 19–20 d. posėdyje Europos Vadovų Taryba pritarė, kad reikia gerinti finansų įstaigų reguliavimą bei priežiūrą Sąjungoje ir pasinaudoti de Larosière grupės ataskaita kaip pagrindu veikti.

(5)

2009 m. gegužės 27 d. komunikate „Europos finansų priežiūra“ Komisija numatė keletą esamų finansinio stabilumo apsaugos Sąjungos lygiu priemonių reformų, visų pirma Europos sisteminės rizikos valdybos (ESRV), atsakingos už makrolygio rizikos ribojimo priežiūrą, sukūrimą. 2009 m. birželio 9 d. Taryba, o 2009 m. birželio 18–19 d. ir Europos Vadovų Taryba savo posėdžiuose pritarė Komisijos nuomonei ir palankiai įvertino Komisijos ketinimą pateikti pasiūlymus dėl teisės aktų, kad būtų galima visiškai įgyvendinti naująją sistemą.

(6)

Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1092/2010 (3) nustatyta finansų sistemos makrolygio rizikos ribojimo priežiūra Sąjungos lygmenyje ir įsteigta Europos sisteminės rizikos valdyba (ESRV).

(7)

Atsižvelgiant į Europos centrinio banko (ECB) patirtį makrolygio rizikos ribojimo srityje, jis gali labai prisidėti prie veiksmingos Sąjungos finansų sistemos makrolygio rizikos ribojimo priežiūros.

(8)

ECB turėtų užtikrinti ESRV sekretoriato (toliau – sekretoriatas) paslaugas ir šiuo tikslu ECB turėtų skirti pakankamus žmogiškuosius ir finansinius išteklius. Todėl sekretoriato personalui turėtų būti taikomos ECB personalo įdarbinimo sąlygos. Visų pirma, pagal 1998 m. birželio 9 d. ECB sprendimo dėl Europos centrinio banko personalo įdarbinimo sąlygų priėmimo su pakeitimais, padarytais 1999 m. kovo 31 d. (ECB/1998/4) (4), preambulę ECB personalas turėtų būti atrenkamas iš valstybių narių piliečių iš kuo platesnės geografinės teritorijos.

(9)

2009 m. birželio 9 d. Taryba padarė išvadą, kad ECB turėtų teikti analitinę, statistinę, administracinę ir logistinę paramą ESRV. Kadangi ESRV uždavinys yra susijęs su visais finansinio stabilumo aspektais ir sritimis, ECB turėtų į veiklą įtraukti nacionalinius centrinius bankus ir priežiūros institucijas, kad būtų galima naudotis jų specialia kompetencija. Todėl reikėtų pasinaudoti Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo numatyta galimybe patikėti ECB konkrečius uždavinius, susijusius su rizikos ribojimo priežiūros politika, ir pavesti ECB užtikrinti sekretoriato paslaugas.

(10)

ECB turėtų būti patikėtas uždavinys teikti statistinę paramą ESRV. Todėl šiame reglamente numatytam informacijos rinkimui ir tvarkymui ir tiek, kiek būtina ESRV uždavinių vykdymui, turėtų būti taikomas Europos centrinių bankų sistemos ir ECB statuto 5 straipsnis bei 1998 m. lapkričio 23 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2533/98 dėl Europos centrinio banko renkamos statistinės informacijos (5). Taigi ECB arba Europos centrinių bankų sistema turėtų dalytis jų renkama konfidencialia informacija su ESRV. Be to, šis reglamentas neturėtų turėti įtakos 2009 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentui (EB) Nr. 223/2009 dėl Europos statistikos (6).

(11)

Sekretoriatas turėtų parengti ESRV posėdžius ir padėti bendrajai valdybai, valdymo komitetui, patariamajam techniniam komitetui ir patariamajam mokslo komitetui vykdyti jų veiklą. ESRV vardu sekretoriatas turėtų rinkti visą informaciją, reikalingą ESRV uždaviniams vykdyti,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Narystė

Europos centrinio banko (ECB) pirmininkas ir pirmininko pavaduotojas yra Europos sisteminės rizikos valdybos (toliau – ESRV), įsteigtos Reglamentu (ES) Nr. 1092/2010, bendrosios valdybos nariai.

2 straipsnis

Parama ESRV

ECB užtikrina sekretoriato paslaugas ir tokiu būdu teikia ESRV analitinę, statistinę, logistinę ir administracinę paramą. Sekretoriato misija, apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 1092/2010 4 straipsnio 4 dalyje, visų pirma apima:

a)

ESRV posėdžių rengimą;

b)

pagal Europos centrinių bankų sistemos ir Europos centrinio banko statuto 5 straipsnį ir šio reglamento 5 straipsnį informacijos, įskaitant statistinę informaciją, rinkimą ir tvarkymą ESRV vardu ir siekiant vykdyti jos uždavinius;

c)

ESRV uždaviniams vykdyti būtinos analizės rengimą, vykdant konsultacijas techniniais klausimais su nacionaliniais centriniais bankais ir priežiūros institucijomis;

d)

paramą ESRV tarptautiniu mastu bendradarbiaujant administraciniu lygiu su kitomis atitinkamomis institucijomis makrolygio rizikos ribojimo klausimais;

e)

paramą bendrajai valdybai, valdymo komitetui, patariamajam techniniam komitetui ir patariamajam mokslo komitetui jiems vykdant veiklą.

3 straipsnis

Sekretoriato organizacija

1.   ECB suteikia pakankamus žmogiškuosius ir finansinius išteklius, kad galėtų įvykdyti savo uždavinį užtikrinti sekretoriato paslaugas.

2.   Sekretoriato vadovą skiria ECB, pasikonsultavęs su ESRV bendrąja valdyba.

4 straipsnis

Valdymas

1.   ESRV pirmininkas ir jos valdymo komitetas ESRV vardu nurodo gaires sekretoriato vadovui.

2.   Sekretoriato vadovas arba jo atstovas dalyvauja ESRV bendrosios valdybos, valdymo komiteto, patariamojo techninio komiteto ir patariamojo mokslo komiteto posėdžiuose.

5 straipsnis

Informacijos rinkimas ESRV vardu

1.   ESRV sprendžia, kokia informacija reikalinga jos uždaviniams vykdyti, kaip nustatyta Reglamento (ES) Nr. 1092/2010 3 straipsnyje. Atsižvelgdamas į tai, sekretoriatas reguliariai arba ad hoc pagrindu ESRV vardu renka visą reikalingą informaciją pagal Reglamento (ES) Nr. 1092/2010 15 straipsnį ir laikydamasis šio reglamento 6 straipsnio.

2.   ESRV vardu sekretoriatas suteikia galimybę Europos priežiūros institucijoms susipažinti su informacija apie riziką, kurios reikia jų uždaviniams vykdyti.

6 straipsnis

Informacijos ir dokumentų konfidencialumas

1.   Nedarant poveikio baudžiamosios teisės taikymui, jokia konfidenciali informacija, kurią sekretoriatas gavo vykdydamas savo pareigas, negali būti atskleista jokiems asmenims ar institucijoms už ESRV ribų, išskyrus, kai ji pateikiama tokia apibendrinta ar suvestine forma, kad nebūtų galima identifikuoti atskirų finansų įstaigų.

2.   Sekretoriatas užtikrina, kad dokumentai ESRV būtų pateikiami tokiu būdu, kad būtų užtikrintas jų konfidencialumas.

3.   ECB užtikrina jo uždaviniams pagal šį reglamentą vykdyti sekretoriato gautos informacijos konfidencialumą. ECB nustato vidaus mechanizmus ir priima vidaus taisykles, skirtas ESRV vardu sekretoriato surinktos informacijos apsaugai užtikrinti. ECB personalas turi laikytis galiojančių profesinės paslapties taisyklių.

4.   Taikant šį reglamentą ECB gauta informacija naudojama tik 2 straipsnyje nurodytais tikslais.

7 straipsnis

Galimybė susipažinti su dokumentais

1.   Sekretoriatas užtikrina, kad būtų taikomas 2004 m. kovo 4 d. Europos centrinio banko sprendimas dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos centrinio banko dokumentais (ECB/2004/3) (7).

2.   Sprendimo ECB/2004/3 taikymo su ESRV susijusiems dokumentams praktinės priemonės patvirtinamos ne vėliau kaip 2011 m. birželio 17 d.

8 straipsnis

Peržiūra

Remdamasi Komisijos ataskaita, Taryba ne vėliau kaip 2013 m. gruodžio 17 d. išnagrinėja šį reglamentą. Gavusi ECB ir Europos priežiūros institucijų nuomonę, Taryba nusprendžia, ar reikia šį reglamentą peržiūrėti.

9 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2010 m. gruodžio 16 d.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje 2010 m. lapkričio 17 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

D. REYNDERS


(1)  2010 m. rugsėjo 22 d. nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje).

(2)  OL C 270, 2009 11 11, p. 1.

(3)  Žr. šio Oficialiojo leidinio p. 1

(4)  OL L 125, 1999 5 19, p. 32.

(5)  OL L 318, 1998 11 27, p. 8.

(6)  OL L 87, 2009 3 31, p. 164.

(7)  OL L 80, 2004 3 18, p. 42.


Top