EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0477

2008/477/EB: 2008 m. birželio 13 d. Komisijos sprendimas dėl 2500 – 2690 MHz dažnių juostos suderinimo antžeminėms sistemoms, kuriomis Bendrijoje galima teikti elektroninio ryšio paslaugas (pranešta dokumentu Nr. C(2008) 2625) (Tekstas svarbus EEE)

OJ L 163, 24.6.2008, p. 37–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 13 Volume 047 P. 227 - 231

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 12/05/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/477/oj

24.6.2008   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 163/37


KOMISIJOS SPRENDIMAS

2008 m. birželio 13 d.

dėl 2 500–2 690 MHz dažnių juostos suderinimo antžeminėms sistemoms, kuriomis Bendrijoje galima teikti elektroninio ryšio paslaugas

(pranešta dokumentu Nr. C(2008) 2625)

(Tekstas svarbus EEE)

(2008/477/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį,

atsižvelgdama į 2002 m. kovo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 676/2002/EB dėl radijo spektro politikos teisinio reguliavimo pagrindų Europos bendrijoje (Sprendimas dėl radijo spektro) (1), ypač į jo 4 straipsnio 3 dalį,

kadangi:

(1)

Komunikate „Sparti prieiga prie spektro, skirto bevielio elektroninio ryšio paslaugoms, lankstesnėmis sąlygomis“ (2), kuriame inter alia nagrinėjami su 2 500–2 690 MHz juosta susiję klausimai, Komisija pasisakė už naudojimąsi spektru lankstesnėmis sąlygomis. Radijo spektro politikos grupės (RSPG) 2005 m. lapkričio 23 d. nuomonėje dėl Elektroninio ryšio paslaugų belaidės prieigos politikos (WAPECS) valstybių narių atstovai pabrėžė, kad technologinis ir paslaugų neutralumas yra svarbūs politikos tikslai siekiant spektrą naudoti lanksčiau. Be to, pagal šią nuomonę minėti politikos tikslai turėtų būti įgyvendinami ne staiga, o palaipsniui, kad būtų išvengta rinkos sutrikdymo.

(2)

2 500–2 690 MHz dažnių juostos skyrimas sistemoms, kuriomis galima teikti elektroninio ryšio paslaugas, yra svarbus žingsnis sprendžiant judriojo, fiksuotojo ryšio ir transliavimo sektorių konvergencijos klausimus, kuriuo atsižvelgiama ir į techninių inovacijų poreikį. Šioje dažnių juostoje teikiamos paslaugos turėtų būti skirtos visų pirma galutinių vartotojų prieigai prie plačiajuosčio ryšio.

(3)

Tikimasi, kad belaidžio plačiajuosčio elektroninio ryšio paslaugos, kurioms ruošiamasi skirti 2 500–2 690 MHz dažnių juostą, bus daugiausia Europos masto paslaugos, t. y. tokių elektroninio ryšio paslaugų naudotojai vienoje valstybėje narėje galės naudotis lygiavertėmis paslaugomis ir bet kurioje kitoje valstybėje narėje.

(4)

Vadovaudamasi Sprendimo Nr. 676/2002/EB 4 straipsnio 2 dalimi, 2006 m. liepos 5 d. Komisija įgaliojo Europos pašto ir telekomunikacijų administracijų konferenciją (toliau – CEPT) nustatyti kuo mažiau varžančias technines sąlygas WAPECS kontekste aptartų dažnių juostų naudojimui.

(5)

Remdamasi šiuo įgaliojimu, CEPT pateikė ataskaitą (CEPT 19-oji ataskaita) dėl mažiausiai varžančių techninių sąlygų WAPECS kontekste aptartų dažnių juostų naudojimui. Šioje ataskaitoje pateikiamos techninės sąlygos ir gairės, kaip 2 500–2 690 MHz juostoje veikiančioms bazinėms stotims ir galinėms stotims taikyti mažiausiai varžančias sąlygas, kurios yra tinkamos žalingųjų trikdžių valdymui valstybių narių teritorijose ir už jų ribų, kurias taikant nebūtų reikalaujama naudoti tam tikrą konkrečios technologijos tipą ir kurios yra pagrįstos optimaliais labiausiai tikėtino naudojimosi juosta parametrais.

(6)

Pagal CEPT 19-ąją ataskaitą šiuo sprendimu pradedama vartoti sąvoka „dažnių bloko gaubtinė“ (angl. Block Edge Masks, BEM), t. y. techniniai parametrai, taikomi visam konkretaus dažnių naudotojo spektro blokui nepriklausomai nuo to, kiek kanalų užima naudotojo pasirinkta technologija. Numatoma, kad šios gaubtinės taps sąlygų, kuriomis suteikiami leidimai naudotis spektru, dalimi. Jos apima ir spinduliavimą dažnių bloke (t. y. galią dažnių bloke), ir spinduliavimą už bloko (t. y. spinduliavimą „už bloko“). Jų laikymasis yra norminis reikalavimas, kuriuo siekiama valdyti gretimų tinklų keliamą žalingųjų trikdžių riziką, ir jas taikant nepažeidžiamos pagal 1999 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 1999/5/EB dėl radijo ryšio įrenginių ir telekomunikacijų galinių įrenginių bei abipusio jų atitikties pripažinimo (RRTGĮ direktyva) (3) įrangos standartuose nustatytos ribos.

(7)

Skiriant 2 500–2 690 MHz dažnių juostą ir užtikrinant jos prieinamumą pagal Komisijos įgaliojimu CEPT atlikto darbo rezultatus atsižvelgiama į tai, kad šiomis juostomis jau naudojamasi ir kita įranga. Atitinkami kai kurioms sistemoms veikti greta reikalingi dalijimosi dažniais kriterijai yra pateikti Elektroninio ryšio komiteto (ECC) 45-oje ataskaitoje. Kitoms sistemoms greta veikti ir paslaugoms teikti būtini atitinkami dalijimosi dažniais kriterijai gali būti nustatomi atsižvelgiant į valstybių narių aplinkybes.

(8)

Siekiant užtikrinti suderinamumą, tarp spektro blokų, kurie naudojami neribotam laikinio atskyrimo dupleksiniam ryšiui (angl. Time Division Duplex, TDD) ir dažninio atskyrimo dupleksiniam ryšiui (angl. Frequency Division Duplex, FDD), arba tarp dviejų nesinchronizuotų tinklų, veikiančių TDD režimu, kraštų būtinas 5 MHz atskyrimas. Toks atskyrimas turėtų būti pasiektas arba šiuos 5 MHz blokus palikus nenaudojamus kaip apsauginius blokus; arba laikantis ribotos BEM parametrų greta (aukštynkrypčio) FDD arba tarp dviejų TDD blokų; arba laikantis ribotos arba neribotos BEM parametrų greta (žemynkrypčio) FDD bloko. Bet koks naudojimasis 5 MHz apsauginiu bloku kelia didelę trikdžių riziką.

(9)

Pagal suteiktą įgaliojimą CEPT atlikto darbo rezultatai turėtų būti taikomi Bendrijoje, o valstybės narės juos turėtų nedelsdamos įgyvendinti, nes Europoje ir pasaulyje atlikus tyrimus nustatyta, kad antžeminio elektroninio ryšio paslaugų, susijusių su plačiajuoste prieiga, poreikis vis didėja.

(10)

Šiuo sprendimu numatomu suderinimu neturėtų būti užkirstas kelias valstybei narei, vadovaujantis Sprendimo dėl radijo spektro 4 straipsnio 5 dalimi, kai tai pagrįsta, taikyti pereinamuosius laikotarpius, kuriais gali būti taikomi ir susitarimai dėl radijo spektro pasidalijimo.

(11)

Kad veiksmingas naudojimasis 2 500–2 690 MHz juosta būtų užtikrintas ir ilguoju laikotarpiu, administracijos turėtų tęsti tyrimus, kurie padėtų didinti efektyvumą ir skatinti novatorišką naudojimąsi juosta. Į tokius tyrimus turėtų būti atsižvelgiama ketinant persvarstyti šį sprendimą.

(12)

Šiame sprendime numatytos priemonės atitinka Radijo spektro komiteto nuomonę,

PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

1 straipsnis

Šiuo sprendimu siekiama suderinti 2 500–2 690 MHz juostos prieinamumo ir veiksmingo naudojimosi ja sąlygas antžeminėms sistemoms, kuriomis Bendrijoje galima teikti elektroninio ryšio paslaugas.

2 straipsnis

(1)   Ne vėliau kaip per šešis mėnesius po šio sprendimo įsigaliojimo valstybės narės, laikydamosi šio sprendimo priede nustatytų parametrų, skiria 2 500–2 690 MHz juostą ir suteikia galimybę ja naudotis neišimtiniu pagrindu antžeminėmis sistemomis, kuriomis galima teikti elektroninio ryšio paslaugas.

(2)   Nukrypstant nuo 1 dalies nuostatų, valstybės narės, vadovaudamosi Sprendimo Nr. 676/2002/EB 4 straipsnio 5 dalimi, gali prašyti nustatyti pereinamuosius laikotarpius, kuriais gali būti taikomi ir susitarimai dėl radijo spektro pasidalijimo.

(3)   Valstybės narės užtikrina, kad gretimose dažnių juostose veikiančios sistemos būtų tinkamai apsaugotos nuo 1 dalyje minimų sistemų.

3 straipsnis

Valstybės narės nuolat tikrina, kaip naudojama 2 500–2 690 MHz dažnių juosta, ir apie pastebėjimus praneša Komisijai, kad šis sprendimas galėtų būti reguliariai ir laiku persvarstomas.

4 straipsnis

Šis sprendimas skirtas valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 2008 m. birželio 13 d.

Komisijos vardu

Viviane REDING

Komisijos narwė


(1)  OL L 108, 2002 4 24, p. 1.

(2)  COM(2007) 50.

(3)  OL L 91, 1999 4 7, p. 10. Direktyva su pakeitimais, padarytais Reglamentu (EB) Nr. 1882/2003 (OL L 284, 2003 10 31, p. 1).


PRIEDAS

2 STRAIPSNYJE NURODYTI PARAMETRAI

Nesudarant kliūčių nustatyti mažiau varžančius techninius parametrus, jei dėl jų susitaria kaimyninių tinklų operatoriai, šie techniniai parametrai, vad. dažnių bloko gaubtinės (angl. Block Edge Mask, BEM), taikomi kaip viena iš esminių dalių tų sąlygų, kurios yra būtinos siekiant užtikrinti kaimyninių tinklų veikimą greta, kai dėl tokių tinklų nesudaryti dvišaliai arba daugiašaliai susitarimai. Valstybės narės turėtų užtikrinti, kad tinklų operatoriai galėtų laisvai sudaryti dvišalius arba daugiašalius susitarimus siekdami sukurti mažiau varžančius techninius parametrus ir kad šie mažiau varžantys techniniai parametrai galėtų būti naudojami, jei dėl jų sutaria visos susijusios šalys.

Šioje dažnių juostoje veikiančiai įrangai galima nustatyti ir kitas nei toliau nurodytos ekvivalentinės izotropinės spinduliuotės galios (EIRP) ribas, jei taikomos tinkamos trikdžių mažinimo priemonės, kurios atitinka Direktyvą 1999/5/EB ir kuriomis užtikrinamas apsaugos lygis yra bent lygiavertis šiais techniniais parametrais numatytam apsaugos lygiui.

A)   BENDRIEJI PARAMETRAI

(1)

Paskirti blokai yra 5,0 MHz kartotiniai.

(2)

2 500–2 690 MHz juostoje dupleksinio ryšio intervalas FDD ryšio atveju yra 120 MHz, kai (aukštynkrypčio ryšio) galinė stotis yra žemesniojoje juostos dalyje, pradedant nuo 2 500 MHz (kylant iki aukščiausios 2 570 MHz ribos), o (žemynkrypčio ryšio) bazinė stotis yra aukštesniojoje juostos dalyje, pradedant nuo 2 620 MHz.

(3)

2 570–2 620 MHz pojuostis gali būti naudojamas TDD arba kitais režimais, atitinkančiais šiame priede nurodytus BEM parametrus. Dėl tokio naudojimosi už 2 570–2 620 MHz pojuosčio gali būti sprendžiama nacionaliniu lygiu; toks naudojimasis turi būti lygiai padalintas tarp juostos viršutiniosios dalies, pradedant nuo 2 690 MHz (leidžiantis žemyn), ir juostos apatiniosios dalies, pradedant nuo 2 570 MHz (leidžiantis žemyn).

B)   NERIBOTA BEM BAZINĖMS STOTIMS

Neriboto spektro bloko BEM sudaroma derinant 1, 2 ir 3 lenteles taip, kad kiekvieno dažnio riba nurodoma aukštesne verte iš pagrindinių reikalavimų ir iš blokui taikomų reikalavimų.

1   lentelė

Pagrindiniai reikalavimai. BEM, skirta bazinės stoties EIRP „už bloko“

Dažnių diapazonas, kuriame gaunamas spinduliavimas „už bloko“

Didžiausia vidutinė EIRP

(integruota 1 MHz dažnių juostos plotyje)

Žemynkrypčiui FDD ryšiui skirti dažniai ir +/– 5 MHz už žemynkrypčiui FDD ryšiui skirtų dažnių blokų diapazono

+ 4 dBm/MHz

Dažniai 2 500–2 690 MHz juostoje, kurie neįtraukti į pirmiau pateiktą apibrėžimą

– 45 dBm/MHz


2   lentelė

Blokui taikomi reikalavimai. BEM, skirta bazinės stoties EIRP bloke

Didžiausia EIRP bloke

+ 61 dBm/5 MHz

PASTABA. Šią ribą valstybės narės gali praplėsti iki 68 dBm/5 MHz tam tikrais taikymo atvejais, pavyzdžiui, retai apgyvendintose vietovėse su sąlyga, kad dėl to pastebimai nepadidėja galinės stoties imtuvo funkcijų sutrikdymo rizika.


3   lentelė

Blokui taikomi reikalavimai. BEM, skirta bazinės stoties EIRP „už bloko“

Poslinkis nuo atitinkamo bloko krašto

Didžiausia vidutinė EIRP

Nuo juostos pradžios (2 500 MHz) iki –5 MHz (apatinis kraštas)

Pagrindinių reikalavimų lygis

Nuo – 5,0 iki – 1,0 MHz (apatinis kraštas)

+ 4 dBm/MHz

Nuo – 1,0 iki – 0,2 MHz (apatinis kraštas)

+ 3 + 15(ΔF + 0,2) dBm/30 kHz

Nuo – 0,2 iki 0,0 MHz (apatinis kraštas)

+ 3 dBm/30 kHz

Nuo 0,0 iki + 0,2 MHz (viršutinis kraštas)

+ 3 dBm/30 kHz

Nuo + 0,2 iki + 1,0 MHz (viršutinis kraštas)

+ 3-15(ΔF – 0,2) dBm/30 kHz

Nuo + 1,0 iki + 5,0 MHz (viršutinis kraštas)

+ 4 dBm/MHz

Nuo + 5,0 MHz (viršutinis kraštas) iki juostos pabaigos (2 690 MHz)

Pagrindinių reikalavimų lygis

Čia: ΔF – dažnio poslinkis nuo atitinkamo bloko krašto (MHz).

C)   RIBOTA BEM BAZINĖMS STOTIMS

Riboto spektro bloko BEM sudaroma derinant 1 ir 4 lenteles taip, kad kiekvieno dažnio riba nurodoma aukštesne verte iš pagrindinių reikalavimų ir iš blokui taikomų reikalavimų

4   lentelė

Blokui taikomi reikalavimai. Riboto bloko BEM, skirta bazinės stoties EIRP bloke

Didžiausia EIRP bloke

+ 25 dBm/5 MHz

D)   BAZINIŲ STOČIŲ RIBOTA BEM, KAI ANTENOS STATYMUI TAIKOMI APRIBOJIMAI

Kai antenos statomos patalpose arba kai antena yra žemesnė už tam tikrą aukštį, valstybė narė gali taikyti kitus parametrus, atitinkančius parametrus 5 lentelėje su sąlyga, kad ties geografinėmis sienomis su kitomis valstybėmis narėmis taikomi 1 lentelėje nurodyti parametrai, o 4 lentelėje nurodyti parametrai galioja visoje valstybėje.

5   lentelė

Blokui taikomi reikalavimai. Riboto bloko BEM, skirta bazinės stoties EIRP „už bloko“, kai antenos statymui taikomi papildomi apribojimai

Poslinkis nuo atitinkamo bloko krašto

Didžiausia vidutinė EIRP

Nuo juostos pradžios (2 500 MHz) iki – 5 MHz (apatinis kraštas)

– 22 dBm/MHz

Nuo – 5,0 iki – 1,0 MHz (apatinis kraštas)

– 18 dBm/MHz

Nuo – 1,0 iki – 0,2 MHz (apatinis kraštas)

– 19 + 15(ΔF + 0,2) dBm/30 kHz

Nuo – 0,2 iki 0,0 MHz (apatinis kraštas)

– 19 dBm/30 kHz

Nuo 0,0 iki + 0,2 MHz (viršutinis kraštas)

– 19 dBm/30 kHz

Nuo + 0,2 iki + 1,0 MHz (viršutinis kraštas)

– 19–15(ΔF – 0,2) dBm/30 kHz

Nuo + 1,0 iki + 5,0 MHz (viršutinis kraštas)

– 18 dBm/MHz

Nuo + 5,0 MHz (viršutinis kraštas) iki juostos pabaigos (2 690 MHz)

– 22 dBm/MHz

Čia: ΔF – dažnio poslinkis nuo atitinkamo bloko krašto (MHz).

E)   GALINIŲ STOČIŲ RIBOS

6   lentelė

Galios bloke ribos galinėms stotims

 

Didžiausia vidutinė galia

(ieskaitot raidītāja jaudas automātiskās regulēšanas (ATPC) diapazonu)

Bendra spinduliuotės galia (TRP)

31 dBm/5 MHz

EIRP

35 dBm/5 MHz

PASTABA. EIRP vertė turėtų būti taikoma stacionarioms arba instaliuotoms galinėms stotims, o TRP vertė turėtų būti taikoma nešiojamosioms arba kilnojamosioms galinėms stotims. TRP – tai antenos faktiškai spinduliuojamos galios matas. TRP apibrėžiama kaip įvairiomis visos spinduliavimo sferos kryptimis perduotos galios visuma.


Top