EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES vertybių stiprinimas ir apsauga

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Europos Sąjungos sutarties (ES sutartis) 2 straipsnis

ES sutarties 7 straipsnis

Komisijos komunikatas „Teisinės valstybės principo stiprinimas Sąjungoje. Veiksmų planas“

KOKS ŠIŲ ES SUTARTIES 2 BEI 7 STRAIPSNIŲ IR ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS?

  • Remiantis Europos Sąjungos sutarties (ES sutartis) 2 straipsniu, Europos Sąjunga (ES) yra grindžiama šiomis vertybėmis: pagarba žmogaus orumui, laisve, demokratija, lygybe, teisine valstybe ir pagarba žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises. Šios vertybės yra bendros ES valstybėms narėms, gyvenančioms visuomenėje, kurioje vyrauja pliuralizmas, nediskriminavimas, tolerancija, teisingumas, solidarumas ir moterų bei vyrų lygybė. ES sutarties 49 straipsniu buvo nustatyta, kad įsipareigojimas remti šias vertybes yra sąlyga, kurią turi įvykdyti kiekviena Europos valstybė, pareiškusi norą tapti ES nare; tai taip pat būtina visų iš sutarčių ir iš tarptautinės teisės kylančių teisių bei įsipareigojimų laikymosi sąlyga.
  • ES sutarties 7 straipsniu siekiama užtikrinti, kad visos valstybės narės gerbtų bendrąsias ES vertybes, įskaitant teisinės valstybės principus.
    • Jame numatytas prevencinis mechanizmas (ES sutarties 7 straipsnio 1 dalis) suteikia galimybę Europos Sąjungos Tarybai įspėti susijusią valstybę narę prieš iš tiesų kylant šiurkščiam pažeidimui.
    • Jame numatytas sankcijų mechanizmas (ES sutarties 7 straipsnio 2 dalis) suteikia galimybę Tarybai laikinai sustabdyti tam tikras iš sutarčių kylančias susijusios valstybės narės teises, įskaitant jos balsavimo teises Taryboje. Tai gali būti taikoma tuo atveju, jei kurį laiką nebuvo pašalintas šiurkštus pažeidimas.
  • Komunikate pateikiamos kelios priemonės, kuriomis siekiama toliau stiprinti teisinę valstybę Europoje. Tai yra būtina sąlyga užtikrinant piliečių galimybes naudotis savo teisėmis pagal ES teisę ir valstybių narių tarpusavio pasitikėjimą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

2019 m. komunikatas

2019 m. liepos mėn. paskelbtame komunikate pateiktas Europos Komisijos veiksmų planas, apimantis konkrečias iniciatyvas trijose srityse:

  • teisinės valstybės kultūros propagavimas siekiant stiprinti bendradarbiavimą su Europos Taryba, įskaitant Venecijos komisiją ir Kovos su korupcija valstybių grupę, ir kitomis tarptautinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija;
  • su teisinės valstybės principo pažeidimu susijusių problemų prevencija nustatant visoms valstybėms narėms taikomą teisinės valstybės peržiūros ciklą, įskaitant metinės teisinės valstybės principo taikymo ataskaitos teikimą (žr. toliau);
  • veiksmingas atsakas kovojant su teisinės valstybės principo pažeidimais visapusiškai išnaudojant Komisijos, kaip sutarčių sergėtojos, vykdymo užtikrinimo galias, kad būtų užtikrintas su teisine valstybe susijusių ES teisės reikalavimų laikymasis. Komisija laikysis strateginio požiūrio į su teisine valstybe susijusių pažeidimų nagrinėjimo procedūras ir, kai reikia, prašys pagreitinti procedūras bei taikyti laikinas priemones siekdama propaguoti Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktika pagrįstus standartus.

Komunikate remiamasi 2014 m. Komisijos priimtomis priemonėmis, kuriomis siekiama pašalinti kiekvienoje valstybėje narėje kilusias sistemines grėsmes teisinei valstybei. Šiomis priemonėmis papildomos pažeidimo procedūros (kai pažeidžiama ES teisė) ir ES sutarties 7 straipsnio procedūra, pagal kurią kraštutiniu atveju gali būti sustabdytos valstybės narės, rimtai ir nuolat pažeidinėjančios ES vertybes, balsavimo teisės Taryboje. Jomis taip pat nustatyta tvarka, kaip Komisija gali užmegzti dialogą su susijusia valstybe nare, kad būtų užkirstas kelias sisteminių grėsmių teisinei valstybei padidėjimui. Komisija, rengdama išvadas dėl esamos padėties, gali remtis kitų ES institucijų ir tarptautinių organizacijų žiniomis.

Teisinės valstybės mechanizmas

Remdamasi 2019 m. nustatytu veiksmų planu ir vykdydama stebėseną per metinės teisinės valstybės peržiūros ciklą, Komisija 2020, 2021 ir 2022 m. paskelbė metines teisinės valstybės principo taikymo ataskaitas. Peržiūros ciklo paskirtis yra kiekvienoje valstybėje narėje propaguoti teisinės valstybės principą bei užkirsti kelią problemų atsiradimui ir aštrėjimui. Kiekvienoje ataskaitoje daugiausia dėmesio skiriama keturiems pagrindiniams aspektams:

  • teisingumo sistemoms (jų nepriklausomumui, kokybei ir efektyvumui);
  • kovos su korupcija sistemai (teisinei ir institucinei struktūrai, prevencijos ir represinėms priemonėms);
  • žiniasklaidos pliuralizmui ir žiniasklaidos laisvei (reguliavimo institucijoms, nuosavybės skaidrumui ir vyriausybės kišimuisi, žurnalistų apsaugai);
  • kitiems instituciniams klausimams, susijusiems su stabdžių ir atsvarų sistema (teisėkūros procesui, nepriklausomoms valdžios institucijoms, prieinamumui, teisminei peržiūrai, pilietinės visuomenės organizacijoms).

Kiekvienoje ataskaitoje yra kiekvienai valstybei narei skirtas skyrius, analizuojami per ataskaitinį laikotarpį įvykę pokyčiai ir vertinami tolesni veiksmai, kurių buvo imtasi ankstesnėje ataskaitoje nustatytų problemų ir pokyčių atžvilgiu. Rengdama 2022 m. ataskaitą Komisija pateikė rekomendacijas valstybėms narėms.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. I antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos. 2 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 17).

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. I antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos. 7 straipsnis (ES sutarties ex 7 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 19–20).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Teisinės valstybės principo stiprinimas Sąjungoje. Veiksmų planas“ (COM(2019) 343 final, 2019 7 17).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2022 m. teisinės valstybės principo taikymo ataskaita. Teisinės valstybės padėtis Europos Sąjungoje“ (COM(2022) 500 final, 2022 7 13).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2021 m. teisinės valstybės principo taikymo ataskaita. Teisinės valstybės padėtis Europos Sąjungoje“ (COM(2021) 700 final, 2021 7 20).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2020 m. teisinės valstybės principo taikymo ataskaita. Teisinės valstybės padėtis Europos Sąjungoje“ (COM(2020) 580 final, 2020 9 30).

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Tolesnis teisinės valstybės stiprinimas Sąjungoje. Esama padėtis ir galimi tolesni veiksmai“ (COM(2019) 163 final, 2019 4 3).

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. VI antraštinė dalis – Baigiamosios nuostatos. 49 straipsnis (ES sutarties ex 49 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 43).

2014 m. gruodžio 16 d. Tarybos ir valstybių narių susitikimo Taryboje išvados dėl pagarbos teisinei valstybei užtikrinimo.

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Naujos ES priemonės teisinei valstybei stiprinti“ (COM(2014) 158 final, 2014 3 11).

Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui dėl Europos Sąjungos sutarties 7 straipsnio „Pagrindinių Europos Sąjungos vertybių apsauga ir stiprinimas“ (COM(2003) 606 final, 2003 10 15).

paskutinis atnaujinimas 13.07.2022

Top