EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jūrų saugumas: minimalus jūrininkų rengimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2008/106/EB dėl minimalaus jūrininkų rengimo

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Ja į ES teisę įtraukiami minimalūs jūrininkų, kurie tarnauja ES laivuose, rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvai, įtvirtinti Tarptautinės jūrų organizacijos konvencijoje dėl jūrininkų rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvų (JRAB konvencija). Konvencija buvo priimta 1978 m.
  • Direktyva 2012/35/ES priimta daug Direktyvos 2008/106/EB dalinių pakeitimų.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

Ši direktyva taikoma jūrininkams, tarnaujantiems jūrų laivuose, plaukiojančiuose su ES šalies vėliava, išskyrus:

  • karo laivus ar kitokius laivus, priklausančius ES šaliai ir užsiimančius vien valstybės nekomercine veikla;
  • žvejybos laivus;
  • pramogines jachtas, nenaudojamas verslui;
  • medinius primityvios konstrukcijos laivus.

Rengimas

Direktyvoje nustatytos rengimo taisyklės ir kompetencijos normatyvai, kuriuos turi atitikti jūrininkai, kandidatuojantys gauti ar atnaujinti atestatus, leidžiančius jiems atlikti užduotis, kurioms išduodamas atitinkamas kompetencijos atestatas ar tinkamumo liudijimas.

Jūrininkų kategorijos, kurioms taikomos tos taisyklės:

  • kapitonai;
  • vyresnieji kapitono padėjėjai;
  • denio skyriaus vadovaujantys specialistai ir mechanikai;
  • vyriausieji mechanikai ir antrieji mechanikai;
  • tam tikrų kategorijų eiliniai jūrininkai (t. y. dirbantys mašinų skyriuje, budėjimo pamainoje ar tarnaujantys tam tikrų tipų laivuose) ir
  • už radijo ryšį atsakingi asmenys.

Tam tikrų kategorijų laivams, kaip antai tanklaiviams ir ro-ro keleiviniams laivams, taikomos specialios taisyklės ir privalomi minimalūs reikalavimai, susiję su jų jūrininkų rengimu ir kvalifikacija. Direktyvoje taip pat nustatomos taisyklės dėl švietimo ir rengimo avarinių situacijų valdymo, gaisro gesinimo ir medicininės pagalbos srityje, taip pat dėl įgulos narių, atsakingų už maitinimo paslaugas.

Kompetencijos atestatai, tinkamumo liudijimai ir patvirtinimai

Atestatus turi išduoti kompetentingos ES šalių institucijos, kad jų turėtojai galėtų vykdyti dokumente arba remiantis nacionaliniais teisės aktais nustatytas pareigas. Tie dokumentai išduodami kandidatams, kurie atitinka nacionalinius medicininio tinkamumo normatyvus (ypač dėl regos ir klausos) ir kurie pateikia patikimų įrodymų dėl asmens tapatybės, amžiaus, darbo jūroje stažo ir žinių (gebėjimai, užduotis ir lygis).

ES šalys gali išduoti atskirus radijo operatorių atestatus.

Atestatų turėtojai turi reguliariai įrodyti, kad jie vis dar atitinka žinių ir profesinės kompetencijos normatyvus.

Patvirtinimai gali būti įtraukti į atestatus arba išduodami atskirai. Atestatams gali būti naudojama forma, nurodyta JRAB kodekse (A-I/2 poskyryje) arba galima nuo jos nukrypti (tokiu atveju juose turi būti pateikta bent toje formoje būtina informacija). Bet kuris laive esantis jūrininkas turi turėti galimybę pasidaryti savo atestatų kopijas. Be to, ES šalys turi taikyti būtinas priemones, kuriomis siekiama užkirsti kelią atestatų klastojimui ir kitai neteisėtai veiklai, susijusiai su sertifikavimo procedūra, bei už jį bausti.

Iš dalies keičiančia Direktyva 2012/35/ES buvo nustatytas reikalavimas ES šalims:

  • tvarkyti registrus, kuriuose įregistruojami visi kompetencijos atestatai, tinkamumo liudijimai ir patvirtinimai, kurie buvo išduoti kapitonams ir vadovaujantiesiems specialistams ir, prireikus, eiliniams jūrininkams, bei atestatai, kurių galiojimo laikas pasibaigė arba kurie buvo atnaujinti ar jų galiojimas sustabdytas, arba kurie buvo panaikinti, arba apie kuriuos gauta duomenų, jog jie pamesti ar sunaikinti, taip pat jos išduoti lengvatiniai leidimai;
  • teikti kitoms ES šalims ar kitoms JRAB konvencijos šalims ir kompanijoms informaciją apie atestatus, patvirtinimus bei lengvatinius leidimus, dėl kurių autentiškumo ir galiojimo patikrinimo jos kreipiasi, o nuo 2017 m. sausio 1 d. reikalaujama informacija turi būti teikiama elektroninėmis priemonėmis;
  • nustatyti jūrininkų sveikatos normatyvus ir sveikatos pažymėjimų išdavimo tvarką pagal Direktyvą ir JRAB kodekso A-I/9 poskyrį, o atsakingi už jūrininkų sveikatos būklės vertinimą asmenys turi būti praktikuojantys gydytojai, kurie toje ES šalyje pripažinti jūrininkų sveikatos patikrinimams atlikti.

Nuobaudos ir drausminės priemonės

ES šalys turi sukurti būtiną tvarką ir procedūras, kaip atlikti nešališką tyrimą dėl nekompetentingumo, veiksmų ar neveikimo atvejo, dėl kurių galėjo kilti tiesioginė grėsmė žmonių gyvybei ar turto saugumui jūroje arba jūros aplinkai. Nuobaudos ir drausminės priemonės turi būti skiriamos bei taikomos, jeigu:

  • kompanija arba kapitonas priėmė į darbą asmenį, neturintį pagal šią direktyvą privalomo atestato;
  • kapitonas leido asmeniui, neturinčiam atestato, ES šalių pripažinto atestato ar galiojančio lengvatinio leidimo, atlikti funkcijas, kurias atlikti leidžiama tik atitinkamą atestatą turinčiam asmeniui;
  • asmuo apgaulės būdu įsidarbino, kad atliktų funkcijas arba eitų pareigas, kurias atlikti leidžiama atestatą turinčiam asmeniui.

Rengimo stebėsena ir vertinimas

ES šalys privalo užtikrinti, kad:

  • būtų taikoma nuolatinė viso rengimo stebėsena, vykdomas kompetencijos atestatų išdavimo vertinimas ir nustatoma kokybės standartų sistema, kurioje išsamiai apibrėžiami tikslai ir apimtis;
  • būtų apibrėžti rengimo ir mokymo tikslai bei nustatyta rengimo lygių atitiktis JRAB konvencijos reikalavimams;
  • būtų stebima egzaminų ir atestavimo kokybė bei egzaminuotojų kokybė ir patirtis;
  • ne rečiau kaip kartą per penkerius metus būtų atliekamas nepriklausomas žinių, išmanymo, įgūdžių, kompetencijos įgijimo ir vertinimo veiklos vertinimas.

Budinčio personalo poilsiui skirtas laikas

Siekiant užkirsti kelią nuovargiui, kuris labai dažnai lemia nelaimingus atsitikimus jūroje, nustatomos minimalios poilsiui skirto laiko trukmės taisyklės.

Visiems asmenims, kuriems paskirta eiti budėjimo pamainai vadovaujančio specialisto arba budėjimo pamainos eilinio jūrininko pareigas, privaloma suteikti bent 10 poilsio valandų per bet kurį 24 valandų laikotarpį. Poilsio valandas leidžiama dalyti į ne daugiau kaip dvi laiko atkarpas; viena iš jų privalo būti ne trumpesnė nei šešios valandos. Be to, iš dalies keičiančioje Direktyvoje 2012/35/ES reikalaujama, kad tokiems vadovaujantiems specialistams ar eiliniams jūrininkams būtų suteiktos 77 poilsio valandos per kiekvieną septynių dienų laikotarpį.

Lengvatiniai leidimai

Išimtinio būtinumo aplinkybėmis kompetentingos institucijos gali išduoti lengvatinį leidimą konkrečiai įvardytam jūrininkui konkrečiai nurodytame laive konkrečiai nustatytą, bet neviršijantį šešių mėnesių, laiką eiti pareigas. Tai būtų pareigos, kurioms jis neturi atitinkamo atestato, jeigu asmens kvalifikacijos lygis yra pakankamas užimti šią laisvą vietą nepažeidžiant saugumo.

ES šalių įsipareigojimai

ES šalys turi paskirti institucijas arba įstaigas, kurios:

  • organizuoja rengimą;
  • organizuoja ir (arba) prižiūri reikiamus egzaminus;
  • išduoda atestatus;
  • išduoda galimus lengvatinius leidimus.

Susižinojimas laive

Siekiant padidinti jūrų saugumą, apsaugoti žmonių gyvybes ir užkirsti kelią jūros taršai, ES vandenyse plaukiojančių laivų įgulos narių keitimasis informacija turėtų būti patobulintas.

Visuose su ES šalies vėliava plaukiojančiuose ir jos uoste reisą pradedančiuose ir (arba) užbaigiančiuose keleiviniuose laivuose būtų nustatyta bendra darbo kalba. Direktyvoje reikalaujama, kad naftos tanklaiviuose, cheminių medžiagų tanklaiviuose ir suskystintų dujų tanklaiviuose laivo kapitonas, vadovaujantys specialistai ir eiliniai jūrininkai galėtų bendrauti bendra darbo kalba ar kalbomis.

Uosto valstybės kontrolė

ES šalys gali stebėti jūrininkus kiekviename laive, nepaisant vėliavos, su kuria jis plaukioja, kol jis stovi jos uostuose, pirmiausia siekdamos patikrinti, ar visi jūrininkai yra atestuoti, kaip nustatyta JRAB konvencijoje. Jos turi užtikrinti, kad būtų taikomos visos taisyklės ir procedūros, nustatytos Direktyvoje 2009/16/EB, dėl uosto valstybės kontrolės.

Kai kuriais atvejais būtina įvertinti jūrininkų gebėjimą laikytis konvencija nustatytų budėjimo normatyvų (atestatų tikrinimas). Tai pirmiausia būtina, jei ES uoste stovintis laivas, plaukiojantis su šalies, kuri neratifikavo JRAB konvencijos, vėliava, naudojamas tokiu būdu, kuris kelia pavojų žmonėms, prekėms ar aplinkai, arba jo kapitonas, vadovaujantis specialistas ar eilinis jūrininkas turi atestatą, kurį išdavė trečioji šalis, neratifikavusi konvencijos. Kitais atvejais įgulos nariai gali būti paprašyti vietoje įrodyti savo kompetenciją.

Direktyvoje apibrėžiami pagrindai, kuriais remiantis laivas gali būti sulaikytas, kaip antai dėl nepakankamo įgulos rengimo ar nesudarytų darbo sąlygų, jei nustatoma, kad tie trūkumai kelia pavojų prekėms, žmonėms ar aplinkai.

2015 m. Europos Komisija paskelbė trečiųjų šalių sąrašą, kuriuo pripažino jų jūrininkų rengimo ir atestavimo sistemas. Nuo to laiko į šį sąrašą įtraukta Etiopija, Fidžis, Omanas ir Juodkalnija.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva 2008/106/EB taikoma nuo 2008 m. gruodžio 23 d. Ja buvo peržiūrėta ir iš dalies pakeista Direktyva 2001/25/EB, kuria buvo panaikinta Direktyva 94/58/EB. Direktyva 94/58/EB turėjo būti perkelta į ES šalių teisę iki 1995 m. gruodžio 31 d.

Iš dalies keičianti Direktyva 2012/35/ES taikoma nuo 2013 m. sausio 3 d. Ji turėjo būti perkelta į ES šalių teisę ne vėliau kaip 2014 m. liepos 4 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2008 m. lapkričio 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/106/EB dėl minimalaus jūrininkų rengimo (nauja redakcija) (OL L 323, 2008 12 3, p. 33–61)

Paskesni Direktyvos 2008/106/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2018 m. kovo 22 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2018/501 dėl Omano Sultonato jūrininkų rengimo ir atestavimo sistemų pripažinimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2008/106/EB (OL L 82, 2018 3 26, p. 15–16)

2017 m. rugpjūčio 1 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2017/1412 dėl Fidžio jūrininkų rengimo ir atestavimo sistemų pripažinimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2008/106/EB (OL L 202, 2017 8 3, p. 6–7)

2017 m. liepos 6 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2017/1239 dėl Etiopijos jūrininkų rengimo ir atestavimo sistemų pripažinimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2008/106/EB (OL L 177, 2017 7 8, p. 43–44)

2017 m. kovo 23 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas (ES) 2017/727 dėl Juodkalnijos jūrininkų rengimo ir atestavimo sistemų pripažinimo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2008/106/EB (OL L 107, 2017 4 25, p. 31–32)

paskutinis atnaujinimas 17.12.2018

Top