EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Leidžiami didžiausi sunkvežimių, autobusų ir tolimojo susisiekimo autobusų matmenys ir svoris

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 96/53/EB dėl tarptautiniam vežimui naudojamų sunkvežimių, miesto ir tolimojo susisiekimo autobusų leistinų matmenų ir masės

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

  • Direktyva dėl masės ir matmenų siekiama pagerinti Europos Sąjungos (ES) vidaus rinkos veikimą ir užtikrinti laisvą prekių judėjimą ES, nustatant didžiausius leistinus apribojimus sunkiasvorėms krovininėms transporto priemonėms, miesto ir tolimojo susisiekimo autobusams, kuriais vykdomas tarptautinis transportas ES.
  • Ja reikalaujama, kad nacionalinės transporto įmonės laikytųsi tarptautiniam vežimui nustatytų standartų.
  • Ši direktyva buvo iš dalies pakeista Direktyva (ES) 2015/719, kuria siekiama, kad sunkiasvorės krovininės transporto priemonės ir autobusai taptų ekologiškesni ir saugesni, tam tikrais atvejais ir tam tikromis sąlygomis leidžiant viršyti Direktyvoje 96/53/EB nustatytas masės ir matmenų ribas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

  • Direktyva su pakeitimais taikoma toliau nurodytų transporto priemonių matmenims:
    • krovininių transporto priemonių, sveriančių daugiau kaip 3,5 tonos;
    • keleivinių transporto priemonių, gabenančių daugiau kaip devynis asmenis.
  • Ji netaikoma sujungtiems autobusams, kuriuos sudaro daugiau kaip viena sujungta dalis.
  • Direktyva (ES) 2015/719 leidžiama viena tona padidinti alternatyviaisiais degalais* varomų sunkvežimių ir triašių autobusų masę, atsižvelgiant į alternatyviųjų degalų technologijai reikalingą masę.
  • Direktyva buvo iš dalies keičiama Reglamentu (ES) 2019/1242, kad būtų leidžiama papildoma tona netaršiems* sunkvežimiams ir triašiams sujungtiems autobusams (žr. santrauką).
  • Juo taip pat 1,5 tonos padidinama didžiausia dviašių autobusų masė, kad būtų atsižvelgta į kolektyvinio keleivių vežimo pokyčius, pavyzdžiui, padidėjusį vidutinį keleivių ir jų bagažo svorį, ir į naują įrangą, kurios reikalaujama pagal saugos taisykles.

Tarptautinis vežimas

  • Direktyva nustatomos didžiausios leistinos masės ir matmenų ribos bei tam tikros kitos transporto priemonės charakteristikos, apibrėžtos direktyvos prieduose.
  • Draudžiama be specialaus leidimo ES valstybės narės keliuose naudoti bet kokias transporto priemones, kurios viršija nustatytus ribinius dydžius.
  • Valstybės narės transporto priemones, kurios atitinka nustatytus ribinius dydžius, turi būti leidžiama naudoti kitos valstybės narės keliuose, išskyrus tam tikrus atvejus, kai yra ribotos kelio atkarpos ar statiniai, pavyzdžiui, kaimeliai, ypatingos svarbos vietos ar senoviniai tiltai, kur administracija gali nustatyti mažesnius ribinius dydžius.

Nacionalinis vežimas

Draudžiama valstybės narės keliuose naudoti transporto priemones, kurios viršija nustatytus matmenis. Šiems ribiniams dydžiams taikomos kelios išimtys, įskaitant susijusias su:

  • transporto priemonių, pasižyminčių aerodinaminėmis savybėmis, skirtomis padidinti energijos vartojimo efektyvumą, ilgiu;
  • transporto priemonių, skirtų vežti ypatingus krovinius, kaip antai medieną, ilgiu;
  • standartinių transporto priemonių junginių (motorinių transporto priemonių, priekabų ir puspriekabių junginių) ilgiu;
  • transporto priemonių, kuriomis vežami konteineriai įvairiarūšio vežimo* būdu, ilgiu ir mase.

Valstybės narės gali leisti taikyti didesnes masės ribas nacionaliniam vežimui.

Valstybės narės taip pat gali savo teritorijose ribotą laikotarpį bandyti naujas technologijas transporto priemonėse, kurios viršija nustatytus ribinius dydžius.

Atitiktis

Valstybės narės privalo užtikrinti, kad transporto priemonės galėtų įrodyti savo atitiktį taisyklėms pateikdamos vieną iš šių įrodymų:

  • gamyklinę lentelę su papildoma lentele, kurioje nurodyti matmenys;
  • vieną lentelę, kurioje išdėstyta pirmiau minėtų dviejų lentelių informacija;
  • valstybės narės, kurioje registruota transporto priemonė, išduotą dokumentą, kuriame pateikta nurodyta informacija.

Išsamesnė informacija pateikiama direktyvos III priede.

Taisyklių įgyvendinimas

Nacionalinės vyriausybės nusprendžia, kaip įgyvendinti taisykles ir kokios sankcijos taikomos už didžiausios leistinos masės viršijimą. Tačiau jos turėtų įgyvendinti specialias priemones, kad automatinėmis sistemomis (jutikliais kelyje arba transporto priemonėje sumontuota svėrimo įranga) aptiktų važiuojančias sunkiasvores transporto priemones, kurios gali viršyti šias ribas. Kas dvejus metus Europos Komisijai turi būti siunčiama ataskaita, kurioje nurodoma:

  • patikrinimų, atliktų per praėjusius dvejus kalendorinius metus, skaičius;
  • nustatytų perkrautų transporto priemonių ar transporto priemonių junginių skaičius.

Įgyvendinimo aktai

  • Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2019/1213 nustatomos vienodos transporto priemonėse arba transporto priemonių junginiuose sumontuotos svėrimo įrangos sąveikumo ir suderinamumo sąlygos, kuriomis užtikrinama atitiktis Direktyvai 96/53/EB arba valstybės narės, kurioje transporto priemonė naudojama, didžiausio transporto priemonės svorio nacionaliniame eisme reikalavimams.
  • Įgyvendinimo reglamentu (ES) 2019/1916 nustatomos išsamios galinių aerodinaminių įtaisų (pavyzdžiui, sunkvežimių ir jų priekabų gale pritvirtintų įtraukiamųjų arba sulankstomųjų atvartų) naudojimo taisyklės.

Pastaba. Glaudžiai susijusiame teisės akte – Reglamente (ES) 2019/1892 – nustatytos pailgintų kabinų ir aerodinaminių įtaisų bei įrangos tipo patvirtinimo taisyklės.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva 96/53/EEB taikoma nuo 1996 m. rugsėjo 17 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 1997 m. rugsėjo 16 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Alternatyvieji degalai. Degalai arba energijos šaltiniai, kurie tiekiant energiją transportui bent iš dalies pakeičia degalus, gaunamus iš iškastinės naftos šaltinių, ir kurie gali padėti sumažinti transporto priklausomybę nuo iškastinio kuro bei pagerinti transporto sektoriaus aplinkosauginį veiksmingumą, ir kurie yra:
  • elektra, kurią naudoja visų tipų elektra varomos transporto priemonės;
  • vandenilis;
  • dujinės būsenos gamtinės dujos, įskaitant biometaną (suslėgtosios gamtinės dujos) ir suskystintos būsenos gamtinės dujos (suskystintosios gamtinės dujos);
  • suskystintosios naftos dujos;
  • mechaninė energija iš transporto priemonėje įrengtos kaupimo sistemos / šaltinių, įskaitant atliekinę šilumą.
Netaršūs sunkvežimiai ir autobusai. Sunkiasvorės transporto priemonės (sunkvežimiai ir autobusai) be vidaus degimo variklio arba su vidaus degimo varikliu, išmetančiu mažiau kaip 1 g CO2/kWh arba mažiau kaip 1 g CO2/km.
Įvairiarūšis vežimas. Krovinių vežimas kelių transporto priemonėmis ir alternatyviu geležinkelio ir (arba) vandens transportu. Kroviniai vežami įvairiarūšiu krovimo vienetu (konteineriu arba keičiamuoju kėbulu, kurio ilgis ne didesnis kaip 45 pėdos), o patys kroviniai perkraunant netvarkomi. Šios alternatyvios transporto rūšys turi būti naudojamos didžiąją kelionės dalį, o vežimas keliais – tik trumpus atstumus kelionės pradžioje ir (arba) pabaigoje.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

1996 m. liepos 25 d. Tarybos direktyva 96/53/EB nustatanti tam tikrų Bendrijoje nacionaliniam ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausius leistinus matmenis ir tarptautiniam vežimui naudojamų kelių transporto priemonių didžiausią leistiną masę (OL L 235, 1996 9 17, p. 59–75).

Vėlesni Direktyvos 96/53/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. lapkričio 15 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/1916, kuriuo pagal Tarybos direktyvą 96/53/EB nustatomos išsamios galinių aerodinaminių įrenginių naudojimo nuostatos (OL L 297, 2019 11 18, p. 3–4).

Žr. konsoliduotą versiją.

2019 m. spalio 31 d. Komisijos reglamentas (ES) 2019/1892, kuriuo dėl tam tikrų motorinių transporto priemonių, kuriose sumontuotos pailgintos kabinos, ir motorinėms transporto priemonėms bei jų priekaboms skirtų aerodinaminių įtaisų ir įrangos tipo patvirtinimo reikalavimų iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1230/2012 (OL L 291, 2019 11 12, p. 17–41).

2019 m. liepos 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2019/1213, kuriuo pagal Tarybos direktyvą 96/53/EB nustatomos išsamios nuostatos, kuriomis užtikrinamos vienodos transporto priemonėse įrengiamos svėrimo įrangos sąveikumo ir suderinamumo įgyvendinimo sąlygos (OL L 192, 2019 7 18, p. 1–22).

paskutinis atnaujinimas 17.12.2021

Top