EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) leidimų išdavimas ES

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Komunikatas „Sprendimų dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priėmimo proceso peržiūra“ (COM(2015) 176 final)

SANTRAUKA

KAM SKIRTAS ŠIS KOMUNIKATAS?

  • Komunikate pažymima, kad dabartinėje ES genetiškai modifikuoto (GM) maisto ir pašarų leidimų išdavimo sistemoje nėra visapusiškai atsižvelgiama į demokratiškai išrinktos nacionalinės, regionų ir vietos valdžios susirūpinimą, todėl siūlomi būdai, kaip jį įtraukti į leidimų išdavimo procesą.
  • Jame siūloma iš dalies pakeisti Reglamentą (EB) Nr. 1829/2003, kad kiekviena ES šalis galėtų apriboti arba uždrausti genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų, kuriems išduotas leidimas ES lygmeniu, naudojimą savo teritorijoje (ar jos dalyje).
  • Toks apribojimas arba uždraudimas galėtų būti grindžiamas įvairiais argumentais, išskyrus riziką žmonių bei gyvūnų sveikatai ir aplinkai, kitaip tariant, išskyrus kriterijus, kuriuos Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)* jau įvertino savo rizikos vertinime.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Pagal Reglamentą (EB) Nr. 1829/2003 ES šalys sprendžia dėl GM maisto ir pašarų leidimų išdavimo Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatiniame komitete (kurį sudaro kiekvienos ES šalies atstovai). Komiteto atmestą prašymą galima teikti Apeliaciniam komitetui. Vis dėlto šiuose komitetuose labai retai pritariama leidimų išdavimui, todėl daugumą sprendimų dėl GM maisto ir pašarų leidimų išdavimo tenka priimti Europos Komisijai, kuri imasi veiksmų tada, kai nesusidaro kvalifikuota balsų dauguma.
  • ES šalių priimtos priemonės dėl GM maisto ir pašarų apribojimo ar uždraudimo privalo atitikti ES bendrosios rinkos taisykles.
  • Kiekviena ES šalis, pageidaujanti pasinaudoti galimybe neišduoti leidimo konkrečiam GM maisto produktui ar pašarui, turi tinkamai pagrįsti konkrečiu atveju priimamas priemones, atsižvelgdama į atitinkamą GMO, numatytos priemonės pobūdį (pvz., uždraudimas ar apribojimas) ir konkrečias nacionalines ar regionines aplinkybes, kuriomis pateisinama tokia pasirinkimo galimybė.

KONTEKSTAS

Susijusia direktyva (Direktyva (ES) 2015/412, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2001/18/EB) ES šalims leidžiama apriboti arba uždrausti GMO auginimą savo teritorijoje ar jos dalyje. Tokie veiksmai turi būti pagrįsti įtikinamais argumentais, išskyrus riziką žmonių bei gyvūnų sveikatai ir aplinkai, (t. y. socialinėmis, religinėmis ar pramonės sąlygomis ir pan.).

Vis dėlto Direktyva (ES) 2015/412 yra taikoma tik auginamiems GMO, o ne maistui ir pašarams skirtiems GMO, kurie, kaip siūloma šiame komunikate, turėtų būti įtraukti į direktyvos taikymo sritį.

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

*Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) – organizacija, atsakinga už ES rizikos vertinimą maisto sektoriuje.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Sprendimų dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priėmimo proceso peržiūra“ ( COM(2015) 176 final, 2015 4 22)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2015 m. kovo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2015/412, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2001/18/EB nuostatos dėl valstybių narių galimybės savo teritorijoje riboti ar drausti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimą (OL L 68, 2015 3 13, p. 1–8)

paskutinis atnaujinimas 04.01.2016

Top