EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kova su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais: ES veiksmai

Neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais sparčiai didėja, o Europos Sąjunga yra pagrindinė tokių prekių rinka. 2014 m. Europos Komisija išleido dokumentą, kuriame atkreipiamas dėmesys į poreikį veiksmingiau spręsti šią problemą.

DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui dėl ES reagavimo į neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais (COM(2014) 64 final , 2014 2 7).

SANTRAUKA

Neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais sparčiai didėja, o Europos Sąjunga yra pagrindinė tokių prekių rinka. 2014 m. Europos Komisija išleido dokumentą, kuriame atkreipiamas dėmesys į poreikį veiksmingiau spręsti šią problemą.

KAM SKIRTAS ŠIS KOMUNIKATAS?

Komunikate įvertinama esama padėtis ir ES priemonės, skirtos kovoti su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais pasauliniu lygmeniu bei ES viduje. Juo taip pat pradėtos diskusijos apie ES požiūrį į neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais ateityje.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais yra reglamentuojama daugeliu taisyklių pasauliniu lygmeniu ir ES.

ES rėmė įvairias iniciatyvas, kuriomis siekiama kovoti su neteisėta prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais, kaip antai Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją (CITES), Miškų teisės aktų vykdymo, miškų valdymo ir prekybos mediena veiksmų planą ir Medienos reglamentą (siekiant užtikrinti medienos produktų teisėtą kilmę ir atsekamumą), bei kovą su neteisėta, nedeklaruojama ir nereglamentuojama žvejyba.

Vis dėlto šios taisyklės nebuvo pakankamos užkardant neseniai suintensyvėjusią neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais, kurią paskatino auganti paklausa ir skurdas bei silpnas valdymas kilmės šalyse.

Nustatytos šios problemos:

  • silpnas taisyklių vykdymas arba jų nevykdymas apskritai (mažas politinis prioritetas ir nepakankami ištekliai);
  • prastos žinios apie problemos mastą;
  • organizuotas nusikalstamumas, kuriam reikia koordinuoto suinteresuotų subjektų atsako ir priemonių.

Reikalingas koordinuotas ir visapusis požiūris į neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais, kurio laikantis būtų sprendžiama tiek pasiūlos, tiek paklausos problematika. Į šį procesą turi būti įtraukti įvairių politikos sričių suinteresuoti subjektai.

Dokumente suinteresuotosios šalys yra raginamos iki 2014 m. balandžio 10 d. pateikti savo nuomonę įvairiais klausimais, kaip antai:

  • ar ES dabartinė politika ir teisinė bazė yra adekvačios;
  • ar ES reikia parengti veiksmų planą šioje srityje;
  • kokios priemonės tarptautiniu lygmeniu sustiprintų vykdymo užtikrinimą ir valdymą;
  • koks yra pilietinės visuomenės ir privačiojo sektoriaus vaidmuo;
  • kaip spręsti neteisėtos prekybos laukiniais augalais ir gyvūnais poveikio taikai bei saugumui problematiką (atsižvelgiant į tai, kad kai kurie konfliktai kyla dėl gamtos išteklių, pavyzdžiui, dramblio kaulo ir raganosio ragų);
  • kaip prisidėti prie besivystančių šalių gebėjimų išsaugoti laukinę gamtą stiprinimo;
  • kaip pagerinti duomenis apie nusikaltimus laukinei gamtai ES ir panaudoti kovos su organizuotu nusikalstamumu priemones kovoje su prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais.

TOLESNI VEIKSMAI

Atsakymai į minėtus klausimus padėjo Europos Komisijai peržiūrint dabartinę ES politiką ir priemones, kuriomis siekiama veiksmingiau spręsti susidariusią padėtį. Jų apibendrinimas pateikiamas Komisijos tarnybų darbo dokumente. Komisija pradėjo rengti ES kovos su neteisėta laukinių augalų ir gyvūnų prekyba veiksmų planą.

Daugiau informacijos žr. Europos Komisijos interneto svetainės skiltyje apie neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos tarnybų darbo dokumentas „Konsultacijų su suinteresuotaisiais subjektais dėl ES požiūrio į neteisėtą prekybą laukiniais augalais ir gyvūnais atsakymų suvestinė“ (SWD(2014) 347 final, 2014 11 26).

paskutinis atnaujinimas 20.05.2015

Top