EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0204

BENDRA ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI HONKONGO 2010 M. METINĖ ATASKAITA

/* KOM/2011/0204 galutinis */

52011DC0204

/* KOM/2011/0204 galutinis */ BENDRA ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI HONKONGO 2010 M. METINĖ ATASKAITA


[pic] | EUROPOS KOMISIJA | SĄJUNGOS VYRIAUSIASIS ĮGALIOTINIS UŽSIENIO IR SAUGUMO POLITIKAI |

Briuselis, 2011.4.14

KOM(2011) 204 galutinis

BENDRA ATASKAITA TARYBAI IR EUROPOS PARLAMENTUI

HONKONGO 2010 M. METINĖ ATASKAITA

Ypatingasis Administracinis Kinijos Regionas Honkongas. 2010 m. metinė ataskaita

Įžanga

Daugiau kaip prieš trylika metų perdavus Honkongą žemyninei Kinijai, Europos Sąjunga atidžiai stebėjo Ypatingojo Administracinio Kinijos Regiono (YAKR) Honkongo ekonomikos ir politikos raidą, kad įvykdytų 1997 m. įsipareigojimą Europos Parlamentui pateikti metinę Honkongo raidos ataskaitą. Tai tryliktoji tokia ataskaita, ji apima raidą 2010 m.

Kinijos ir Didžiosios Britanijos deklaracijoje ir Pagrindiniame Honkongo įstatyme nustatytas „vienos šalies, dviejų sistemų“ principas 2010 m. toliau taikytas tinkamai: užtikrintos Honkongo gyventojų teisės ir pagrindinės laisvės, laikytasi teisinės valstybės principo, saugota rinkos ekonomikos sistema ir verslo aplinka.

ES ir Honkongo dvišaliai santykiai ir bendradarbiavimas toliau labai sėkmingai plėtoti prekybos, investicijų ir dialogo bendrų interesų klausimais srityse. ES išliko antra pagal dydį Honkongo prekybos partnerė. Ji yra didžiausia tiesioginė užsienio investuotoja Honkonge po žemyninės Kinijos ir Didžiosios Britanijos Mergelių Salų. Kaip viena didžiausių Europos verslo bendruomenių Azijoje ir regiono finansų ir ekonomikos centras, Honkongas ir toliau yra strategiškai svarbus ES prekybos ir investicijų partneris.

ES toliau labai skatina greitą ir didelę pažangą siekiant tikros visuotinės rinkimų teisės, atsižvelgdama į Pagrindinį YAKR Honkongo įstatymą ir jo žmonių norus.

Politikos raida

2010-ieji buvo ypač svarbūs Honkongo konstitucinei raidai ir daugiausia dėmesio skirta įtemptoms politinėms diskusijoms dėl rinkimų reformos.

Birželio mėn. Honkongas žengė svarbų žingsnį į priekį: Teisėkūros taryba patvirtino pasiūlymus dėl 2012 m. vyriausybės vadovo rinkimų ir Teisėkūros tarybos sudarymo metodų. Remiantis šiais teisės aktais, 2012 m. vyriausybės vadovą renkantis kabinetas bus išplėstas nuo 800 iki 1 200 narių, o Teisėkūros tarybos narių skaičius – nuo 60 iki 70. Išlaikytas tas pats (50:50) tiesiogiai renkamų ir funkcinių rinkimų apygardos narių renkamų vietų santykis (kaip nustatyta 2007 m. Nacionalinio liaudies kongreso nuolatinio komiteto sprendime).

Iš dešimties naujų Teisėkūros tarybos vietų penkios skirtos geografinėms rinkimų apygardoms, kuriose renkama tiesiogiai, o kitos penkios – funkcinėms rinkimų apygardoms. Penkias naujas funkcinių rinkimų apygardų vietas užims tiesiogiai renkami Apskrities tarybų, kurios yra vietos valdžios institucijos, nariai. Tai reiškia, kad 3,2 mln. registruotų rinkėjų, kurie kol kas neturi teisės rinkti funkcinių rinkimų apygardų teisės aktų leidėjų, galės balsuoti už penkias naujas funkcinių rinkimų apygardų vietas.

Birželio 25 d. vyriausybės vadovas Donaldas Tsangas pareiškė, kad tai „vienos šalies, dviejų sistemų“ tvarkos pergalė. Spalio mėn. politiniame pranešime jis pabrėžė, kad Honkongas žengė ryžtingą žingsnį visuotinės rinkimų teisės link, kai Teisėkūros taryba pritarė 2012 m. konstitucinių reformų rinkiniui, ir kad įgyvendintas bendruomenės noras siekti konstitucinės raidos.

2010 m. birželio 25 d. ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalų ir saugumo politikai Catherine Ashton atstovas spaudai paskelbė pareiškimą, kuriame atkreiptas dėmesys į tai, kad Teisėkūros taryba patvirtino 2012 m. rinkimų reformą, ir pabrėžta, kad ES toliau labai skatina greitą ir didelę pažangą siekiant tikros visuotinės rinkimų teisės, atsižvelgiant į Pagrindinį Honkongo įstatymą ir tarptautinius standartus. Pareiškime padaryta išvada, kad visuotinė rinkimų teisė yra geriausia stabilumo ir gerovės garantija Honkongo gyventojams.

Teisėkūros procesas buvo sudėtingas. Iš pradžių visos demokratinių pažiūrų partijos priešinosi vyriausybės pasiūlymams. Gegužės mėn. surengti papildomi rinkimai, kurių prireikė dėl sausio mėn. savo vietų atsisakiusių penkių demokratinių pažiūrų įstatymų leidėjų, tvirtinusių, kad papildomi rinkimai būtų de facto referendumas dėl demokratijos vystymosi spartos. Visi penki įstatymų leidėjai buvo perrinkti papildomuose rinkimuose, kuriuose dalyvavo labai mažai rinkėjų (17 proc.) ir nedalyvavo vyriausybę palaikančios partijos. Siekiant rasti kompromisą, kad įstatymų leidžiamoji valdžia antrąkart neatmestų rinkimų reformos rinkinio, surengtas Kinijos pareigūnų ir Honkongo demokratinių pažiūrų lyderių susitikimas – pirmasis po Tiananmeno įvykių 1989 m. Centrinė vyriausybė pritarė demokratų partijos pasiūlymui leisti visiems registruotiems Honkongo rinkėjams (o ne tik išrinktiems apskrities tarybų nariams) balsuoti dėl penkių naujų funkcinių rinkimų apygardų vietų, ir galiausiai įstatymų leidžiamoji valdžia naują pasiūlymą patvirtino reikiama dviejų trečdalių balsų dauguma. ES labai džiaugiasi dialogu, kuris padėjo priimti pasiūlymą.

Vyriausybės vadovas Donaldas Tsangas spalio mėn. politiniame pranešime aiškiai nurodė, kad jo vyriausybė per šią kadenciją nepriims su nacionaliniu saugumu susijusių teisės aktų pagal Pagrindinio įstatymo 23 straipsnį. D. Tsangas nurodė, kad, nors tai yra konstitucinė pareiga, jis savo pastangas sutelks į skubesnius klausimus, pavyzdžiui, įgyvendins teisės aktus, kuriais laiku – iki 2012 m. – būtų atlikti rinkimų reformos pakeitimai, ir spręs gerovės klausimus.

2010 m. rugsėjo mėn. darbą pradėjo naujasis Honkongo vyriausiasis teisėjas Geoffrey Ma, pažadėjęs ginti teisinės valstybės principą Ypatingajame Administraciniame Kinijos Regione ir iš visų jėgų saugoti miesto teismų vientisumą.

Įvairių politinių pažiūrų Honkongo teisės aktų leidėjai išreiškė paramą įkalintam Kinijos aktyvistui Zhao Lianhai, kuris žemyninėje Kinijoje subūrė tėvų grupę, siekiančią gauti kompensaciją už vaikų apsinuodijimą melaminu užterštu pienu. Kai kurie iš jų taip pat pasirašė Aukščiausiajam liaudies teismui skirtą peticiją, kuria raginama paleisti aktyvistą. Be to, teismui pateikta bendra 28 Honkongo Nacionalinio liaudies kongreso narių peticija, kuria raginama priimti kuo švelnesnį bylos sprendimą. 2010 m. gruodžio mėn. Zhao Lianhai dėl sveikatos atleistas nuo tolesnio bausmės atlikimo.

2010 m. rugpjūčio 23 d. įvyko tragedija Filipinuose: Maniloje įkaitais paimti Honkongo turistinio autobuso keleiviai, 8 iš jų žuvo, kiti buvo sužeisti. ES išreiškė užuojautą ir paramą Honkongo žmonėms.

2010 m. toliau stiprėjo Honkongo ir Taivano ryšiai: rugpjūčio mėn. Taivane apsilankė Honkongo finansų sekretorius Johnas Tsangas. Gegužės mėn. Honkonge įsteigta Taivano ir Honkongo ekonominio ir kultūrinio bendradarbiavimo taryba. Abi pusės susitarė stiprinti mainus ir bendradarbiavimą prekybos, finansų, investicijų skatinimo ir turizmo srityse.

Apskritai ES mano, kad 2010 m. YAKR Honkonge „vienos šalies, dviejų sistemų“ principas tebetaikytas tinkamai ir toliau užtikrintos Kinijos ir Didžiosios Britanijos deklaracijoje ir Pagrindiniame Honkongo įstatyme nustatytos Honkongo gyventojų teisės ir laisvės.

Ekonomikos ir prekybos raida

Prasidėjus 2010 m. Honkongo ekonomika jau buvo atsigavusi po pasaulinės finansų krizės. Per pirmuosius tris 2010 m. ketvirčius BVP išaugo 7,1 proc. (realiąja verte), nors 2009 m. buvo nusmukęs 2,7 proc. Per krizę vyriausybės įvestomis priemonėmis sugebėta sušvelninti išorės pavojus ir išsaugoti pasitikėjimą. Pokrizinį augimą skatino stipri žemyninės Kinijos ekonomika, labai atsigavęs eksportas į Azijos rinkas, dideli pinigų srautai ir augantis vartotojų ir įmonių pasitikėjimas. Darbo rinka buvo stabili, o nedarbo lygis tris mėnesius iki 2010 m. lapkričio mėn. buvo žemiausias per dvejus metus – 4,1 proc.[1] Tačiau toliau atsigaunant ekonomikai ir augant importo kainoms aiškiai padidėjo infliacija. Vartotojų kainų infliacija 2010 m. siekė 2,3 proc.[2] ir tikėtina, kad augimo tendencija išliks ir 2011 m.

Dėl palankių visuotinių piniginių sąlygų 2010 m. Honkongas į turto rinką pritraukė didelius tarptautinius pinigų srautus. Dėl fiksuoto Honkongo ir JAV dolerio kurso nebuvo galimybės pasinaudoti pinigų politika mažinant turto kainų spaudimą. Todėl 2010 m. pagrindiniu YAKR Honkongo vyriausybės uždaviniu tapo sumažinti turto kainų burbulo pavojų. Nepaisydamos neigiamo su valiuta susijusio kainų augimo ir infliacijos poveikio, Honkongo valdžios institucijos viešai pakartojo savo poziciją išlaikyti susieto valiutos kurso sistemą (fiksuotas HKD ir USD kursas), kuri taikoma nuo 1983 m.

Honkongas ėmėsi didesnio vaidmens internacionalizuojant žemyninės Kinijos valiutą ženminbi (RMB). Remiantis centrinės vyriausybės parama ir naudojantis turimomis finansų srities žiniomis ir infrastruktūra, Honkongui pavyko tapti ženminbi verslo ir produktų užjūrio centru. 2010 m. Kinija vis labiau švelnino RMB kapitalo pervedimų, tarpvalstybinių atsiskaitymų, įmonių obligacijų emisijų ir patekimo į jos užjūrio obligacijų rinką taisykles, siekdama pagerinti užjūrio RMB lėšų judėjimą. Be to, RMB verslo plėtotė Honkonge darėsi vis didesnė ir tvaresnė: išaugo ir rekordinį lygį pasiekė RMB indėlių ir tarpvalstybinių prekybos atsiskaitymų skaičius, taip pat didėjo finansavimo ir investicinių produktų RMB kiekis. Honkongas taip pat išlaikė didžiausios pasaulyje pradinio viešo akcijų platinimo (PVAP) rinkos statusą.

Honkongas ir Kinija toliau stiprino ekonomikos ir prekybos ryšius, remdamiesi Glaudesnės ekonominės partnerystės susitarimu (CEPA). 2010 m. gegužės mėn. pasirašytas septintasis CEPA priedas, kuriuo Kinija nustatė papildomų paslaugų liberalizavimo priemonių, taikomų Honkongo paslaugų teikėjams; dabar pagal CEPA liberalizuoti 44 paslaugų sektoriai. ES toliau bendradarbiavo su Honkongo vyriausybe, kad informuotų Europos verslo bendruomenę apie CEPA.

Regionų integracijos srityje Honkongas ir Kinijos Guangdongo provincija ėmėsi tolesnių veiksmų, kad institucionalizuotų savo bendradarbiavimą ir mainus pagal Kinijos Liaudies Respublikos Valstybės tarybos patvirtintą ir 2010 m. balandžio 7 d. pasirašytą bendrąjį susitarimą. Juo siekiama skatinti socialinę ir ekonominę Honkongo ir Guangdongo plėtrą ir remiantis Honkongo paslaugų pramonės ir Guangdongo gamybos pramonės konkurencingumu sukurti aukšto lygio pasaulinę gamybos ir modernių paslaugų bazę.

Toliau tvirtai remdamas daugiašališkumą prekybos liberalizavimo srityje, Honkongas neseniai pradėjo aktyviau derėtis dėl laisvosios prekybos susitarimų (LPS) ir juos sudaryti. Be CEPA su žemynine Kinija, Honkongas 2010 m. kovo 29 d. pasirašė Glaudesnės ekonominės partnerystės susitarimą su Naująja Zelandija – tai pirmas Honkongo LPS su užsienio šalimi. 2010 m. sausio mėn. pradėtos derybos dėl LPS su Europos laisvosios prekybos asociacija (ELPA), pranešama, kad netrukus jos bus užbaigtos. Honkongas pradėjo tiriamąsias derybas su Čile, Peru ir Malaizija. 2010 m. gruodžio mėn. PPO parengė Honkongo (Kinija) prekybos politikos apžvalgą. Kaip ir ankstesnėse PPO prekybos politikos apžvalgose, joje nurodyta, kad Honkongas vis dar pasižymi bene liberaliausia ir skaidriausia užsienio investicijų aplinka ir išlieka viena iš šalių visame pasaulyje, kurioms labiausiai būdinga laisvosios rinkos ir atvira ekonomika.

2010 m. pateikta arba priimta nemažai svarbių ekonomikos srities teisės aktų pasiūlymų. Liepos mėn. Honkongas priėmė pirmąjį minimalaus darbo užmokesčio įstatymą. Teisėkūros taryba priėmė vyriausybės paskirtos grupės pasiūlymą nustatyti minimalaus darbo užmokesčio lygį – 28 Honkongo dolerius per valandą (maždaug 2,80 EUR). Šis minimalaus darbo užmokesčio įstatymas įsigalios 2011 m. gegužės 1 d.

Kitas svarbus įvykis – pateiktas konkurencijos įstatymo projektas. Įstatymo projektu (jei jis bus priimtas) įsteigiama Konkurencijos komisija, kuri tirtų antikonkurencinius veiksmus, numatytus konkurencijos įstatyme, ir patrauktų už juos baudžiamojon atsakomybėn; esamoms transliuotojų ir telekomunikacijų institucijoms būtų suteikta lygiavertė jurisdikcija spręsti su viena iš šių sričių susijusius klausimus. Įstatyme taip pat numatyta įsteigti Konkurencijos teismą. ES džiaugiasi, kad Honkongas parengė konkurencijos įstatymą, nes konkurencijos politika yra svarbus gerai veikiančios rinkos ekonomikos požymis. Šiuo įstatymu būtų užtikrintos vienodos sąlygos įmonėms, padidintas ekonominis veiksmingumas ir apsaugota laisva prekyba, siekiant naudos vartotojams.

2010 m. kovo 3 d. Honkongas užbaigė teisėkūros procesą dėl keitimosi informacija pagal OECD pavyzdinės mokesčių konvencijos 2004 m. versiją įstatymo ir nuostatų priėmimo. Mokesčių įstatyme galimybė keistis informacija numatyta tik pateikus prašymą. Reaguodamas į visuomenės pageidavimus, Honkongas atskiruose išsamiuose dvigubo apmokestinimo vengimo susitarimuose (IDAVS) nustatė apsaugos priemones, kuriomis numatomos papildomos įstatymais įtvirtintos procedūrinės apsaugos priemonės nagrinėjant užsienio šalių jurisdikcijos pateiktą prašymą keistis informacija. 2010 m. Honkongas pasirašė 14 IDAVS mokesčių sutarčių (7 su ES valstybėmis narėmis). Didėjantis dvišalių mokesčių sutarčių tinklas turėtų visoms šalims suteikti naujų verslo ir prekybos bei investicijų galimybių.

EUROPOS SąJUNGOS IR HONKONGO SANTYKIAI IR BENDRADARBIAVIMAS

2010 m. Europos Sąjunga ir Honkongas toliau plėtojo dvišalius santykius ir bendradarbiavimą. Honkongas atlieka svarbų vaidmenį regione ir yra ES ir žemyninės Kinijos prekybos ir investicijų srautų tarpininkas.

2010 m. ES išliko antra pagal dydį Honkongo prekybos partnerė po žemyninės Kinijos. Tais pačiais metais Honkongas buvo 16-as pagal dydį ES prekybos partneris. Dvišalė ES ir Honkongo prekyba labai atsigavo – per pirmuosius devynis 2010 m. mėnesius išaugo 29,9 proc. ir pasiekė 37,9 mlrd. EUR.

ES po žemyninės Kinijos ir Didžiosios Britanijos Mergelių Salų buvo didžiausia užsienio investuotoja Honkonge – jos tiesioginės užsienio investicijos (TUI) 2009 m. sudarė 9,9 % visų tiesioginių užsienio investicijų. Honkongo investicijos Europoje taip pat nuolat didėjo ir Honkongas buvo vienas didžiausių Azijos tiesioginių investicijų šaltinių.

Nepaisant pasaulio ekonomikos krizės, Honkonge toliau sutelkta viena didžiausių Europos verslo bendruomenių Azijoje ir jo teritorijoje toliau gyvena ir dirba daug Europos piliečių, kurių bendras skaičius 2010 m. pabaigoje buvo maždaug 31 100 (oficialūs Honkongo imigracijos tarnybos duomenys). Daugiausia Honkongo užsienio įmonių yra iš ES – 423 regioninės buveinės, 654 regioniniai biurai ir 590 vietos biurų (2010 m. birželio mėn. duomenys[3]), t. y. daugiau nei iš JAV ir Japonijos. ES įmonės veikia įvairiuose sektoriuose, daugiausia finansinių ir verslo paslaugų, prekybos, logistikos, statybos ir mažmeninės prekybos srityse. Be kita ko, ES bendrovės dabar atlieka svarbų vaidmenį Honkongo bankų, draudimo ir vertybinių popierių sektoriuose.

2010 m. lapkričio 22 d. Briuselyje įvyko 4-asis struktūrinis Europos Komisijos ir YAKR Honkongo vyriausybės dialogo susitikimas. Susitikime aptarti įvairūs klausimai: nuo ekonominių santykių, įskaitant prekybą ir investicijas, iki aviacijos, aplinkos, mokslinių tyrimų, technologijų, inovacijų ir bendradarbiavimo švietimo srityje. Abi pusės su džiaugsmu pažymėjo, kad jų prekybos ir ekonominiai santykiai toliau gilėjo ir dvišalė prekyba vėl pasiekė prieš finansų krizę buvusį lygį. Konstruktyviau keistasi nuomonėmis dėl finansinių paslaugų sektoriaus reguliavimo reformos, taip pat dėl žaislų saugos klausimų.

Po kelerius metus užtrukusių Europos Komisijos ir Honkongo diskusijų ir 2008 m. pradėtų dvišalių Vokietijos ir Honkongo derybų 2010 m. Europos Komisija ir Honkongas susitarė, kaip atkurti ES ir Honkongo dvišalių oro paslaugų susitarimų teisinį tikrumą.

2010 m. Honkonge lankėsi daug aukšto lygio pareigūnų iš Briuselio. Sausio mėn. Honkonge apsilankiusi Komisijos narė M. Kuneva (Sveikata ir vartotojų apsauga) dalyvavo APEC žaislų saugos iniciatyvos atviro dialogo susitikime. 2010 m. rugpjūčio mėn. Komisijos narys A. Šemeta (Mokesčiai ir muitų sąjunga, auditas ir kova su sukčiavimu) susitiko su atitinkamais Honkongo pareigūnais, kad aptartų su mokesčiais ir muitais susijusius klausimus. Jis pasidžiaugė, kad Honkongo valdžios institucijos padarė pažangą įgyvendindamos OECD pagalbos mokesčių klausimais standartus, ir pabrėžė tolesnį ES ir jos valstybių narių norą konkrečiai bendradarbiauti su Honkongu dėl pajamų iš santaupų, kad būtų užtikrintas ES investuotojų apmokestinimas pagal jų gyvenamosios valstybės narės taisykles, kaip nustatyta ES direktyvoje dėl pajamų iš santaupų apmokestinimo ir susijusiuose susitarimuose. Rugsėjo mėn. generalinis direktorius W. Deffaa (Mokesčiai ir muitų sąjunga) vadovavo muitų srities pareigūnų delegacijai, dalyvavusiai 8-ajame ES ir Honkongo jungtinio muitų ir bendradarbiavimo komiteto posėdyje.

Honkongui ir Makao skirtos ES verslo informavimo programos (ESVIP), kurią iš dalies finansuoja Europos Komisija ir valdo Europos prekybos rūmai Honkonge, veikla išsiplėtė ir tapo įvairesnė. 2010 m. pirmenybė teikta finansinių paslaugų reguliavimui, CEPA, aplinkai, telekomunikacijoms, muitams ir mokesčiams. Sektoriuose, kuriuose Europos verslas ir pramonė užima pirmaujančią poziciją, t. y. informacijos ir ryšių technologijų (IRT) ir finansinių paslaugų, sukurtos įvairios verslo tarybos. Mūsų tarpvyriausybiniam dialogui jos suteikė svarbios informacijos apie pramonės sektorius. ESVIP tapo naudingu kanalu siekiant geresnio ES ir Honkongo verslo bendruomenių tarpusavio supratimo.

Honkongas išlieka spaudos ir žodžio laisvės centru ir pirmaujančiu regioniniu žiniasklaidos centru. ES viešosios diplomatijos veikla siekta didinti ES aktyvumą ir žinomumą Honkonge atsižvelgiant į naująją Lisabonos sutartį. Nuo 2010 m. sausio 1 d. Europos Sąjungos biuras Honkonge koordinuoja veiklą, veda derybas ir taip atstovauja Europos Sąjungai Ypatingajame Administraciniame Kinijos Regione Honkonge. Lisabonos sutartimi ES suteikiama galimybė toliau stiprinti ryšius su Honkongu. Glaudžiai bendradarbiaudamas su teritorijoje oficialiai atstovaujamomis ES valstybėmis narėmis, ES biuras teikė skubią ir esminę informaciją apie ES prekybos ir reguliavimo politiką, energetiką ir klimato kaitą, finansinį reguliavimą, tarpkultūrinį dialogą ir ES vaidmenį pasaulyje.

Honkongas atsigavo po pasaulinės krizės be didelių sisteminių sutrikimų. Tvirti ekonomikos ir finansų pagrindai, atvira ekonomika ir stabili teisinė aplinka, pagrįsta teisinės valstybės principo laikymusi ir teismų nepriklausomumu, yra svarbūs argumentai didinti prekybos ir investicijų srautus su ES ir remtis Honkongu kaip vartais į žemyninę Kiniją ir regioną.

[1] Šaltinis: Honkongo gyventojų surašymo ir statistikos departamentas.

[2] Šaltinis: Honkongo gyventojų surašymo ir statistikos departamentas. Šis skaičius yra sudėtinis VKI augimo greitis per pirmuosius vienuolika 2010 m. mėnesių.

[3] Šaltinis: Honkongo gyventojų surašymo ir statistikos departamentas.

Top