EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008DC0529

Komisijos komunikatas - Metinė ataskaita dėl 2004 m. balandžio 29 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 866/2004 įgyvendinimo ir jį taikant susidariusios padėties

/* KOM/2008/0529 galutinis */

52008DC0529

Komisijos komunikatas - Metinė ataskaita dėl 2004 m. balandžio 29 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 866/2004 įgyvendinimo ir jį taikant susidariusios padėties /* KOM/2008/0529 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 27.8.2008

KOM(2008) 529 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS

Metinė ataskaita dėl 2004 m. balandžio 29 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 866/2004 įgyvendinimo ir jį taikant susidariusios padėties

KOMISIJOS KOMUNIKATAS

Metinė ataskaita dėl 2004 m. balandžio 29 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 866/2004 įgyvendinimo ir jį taikant susidariusios padėties

Įvadas

Balandžio 29 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 866/2004 dėl režimo pagal Stojimo akto 10 protokolo 2 straipsnį[1] (toliau – Reglamentas dėl žaliosios linijos, RŽL) galioja nuo 2004 m. gegužės 1 d. Juo nustatomos ES teisės nuostatų taikymo asmenų, prekių ir paslaugų judėjimui per liniją, skiriančią Kipro Respublikos sritis, kurių Kipro Respublikos vyriausybė faktiškai nekontroliuoja, ir sritis, kurias ji kontroliuoja, sąlygos.

Ši ataskaita apima laikotarpį nuo 2007 m. gegužės 1 d. iki 2008 m. balandžio 30 d.

1. Reglamento dėl žaliosios LINIJOS PATAISOS

Remdamasi 2008 m. balandžio 10 d. Komisijos pasiūlymu, 2008 m. birželio 16 d. Taryba priėmė reglamentą, iš dalies keičiantį Reglamentą dėl žaliosios linijos, siekiant dar labiau palengvinti prekybą Kipro saloje[2].

Pataisytame reglamente, kurio poveikis bus įvertintas ateinančių metų ataskaitoje apie žaliąją liniją, numatyta panaikinti muito mokesčius žemės ūkio produktams iš šiaurinės Kipro dalies, parduodamiems kitoje linijos pusėje. Be to, siekiant skatinti Kipro turkų bendruomenės ekonominį vystymąsi, bendra didžiausia prekių, kurias liniją pereinantys asmenys gabena asmeniniame bagaže, vertė padidinta nuo 135 EUR iki 260 EUR. Šios sumos neviršijančios prekės dabar gali būti per liniją atgabentos į Kipro Respublikos vyriausybės kontroliuojamas sritis nemokant muito, akcizo mokesčio ir kitų mokesčių. Ši taisyklė netaikoma cigaretėms ir alkoholiui. Galiausiai pakeitimais skaidriai reglamentuojamas prekių iš šiaurinės Kipro dalies laikinas (iki šešių mėnesių) įvežimas į vyriausybės kontroliuojamas sritis.

2. ĮGYVENDINIMO PRIEMONėS

2007 m. gegužės 4 d. Komisija priėmė sprendimą, kuriuo panaikinami tam tikrų gyvūninės kilmės produktų pervežimui taikomi draudimai Kipro saloje pagal Tarybos reglamentą (EB) Nr. 866/2004 ir nustatomos šių produktų pervežimo sąlygos. Šiuo Komisijos sprendimu nustatomos prekybos medumi ir šviežia žuvimi tarp abiejose linijos pusėse esančių sričių sąlygos[3].

2007 m. rugsėjo 29 d. Komisija priėmė sprendimą dėl fitosanitarijos ekspertų, įgaliotų atlikti patikrinimus faktiškai Kipro Respublikos vyriausybės nekontroliuojamose srityse, paskyrimo.

2007 m. spalio 18 d. Komisija priėmė sprendimą dėl nepriklausomų ekspertų, įgaliotų atlikti patikrinimus ir paimti mėginius, siekiant sudaryti sąlygas per liniją pervežti tam tikrus gyvūninės kilmės produktus, paskyrimo. Šiuo Komisijos sprendimu skiriami nepriklausomi ekspertai žvejybos laivams patikrinti ir medaus mėginiams šiaurinėje Kipro dalyje paimti, kad būtų sudarytos sąlygos vykdyti prekybą abipus linijos medumi ir šviežia žuvimi[4].

3. ASMENų PERėJIMAS

Pagal Reglamento dėl žaliosios linijos 2 straipsnį Kipro Respublika „Kipro Respublika tikrina visus liniją kertančius asmenis, siekdama kovoti su neteisėta trečiųjų šalių piliečių imigracija bei siekdama aptikti bet kokią grėsmę viešajam saugumui bei viešajai politikai ir jai užkirsti kelią. Taip pat yra tikrinamos transporto priemonės ir daiktai, kuriuos turi [žaliąją] liniją kertantys asmenys“ , o 3 straipsnyje numatyta, kad „per visą ilgį liniją veiksmingai kontroliuoja Kipro Respublika taip, kad atgrasintų žmones stengtis išvengti patikrinimo patikrinimo punktuose“.

3.1. Perėjimas oficialiuose linijos perėjimo punktuose

Reglamentu nustatoma patikima Kipro, kitų ES piliečių bei trečiųjų šalių piliečių, perėjimo punktuose pereinančių liniją, laisvo judėjimo teisinė bazė. Remiantis turimais duomenimis, per ataskaitinį laikotarpį iš viso 633 163 (pernai – 788 823) Kipro graikai perėjo liniją iš vyriausybės kontroliuojamų sričių į šiaurinę Kipro dalį ir 1 162 739 (pernai – 1 348 215) Kipro turkai perėjo liniją iš šiaurinės Kipro dalies į vyriausybės kontroliuojamas sritis[5]. Kipro Respublikos Baudžiamojo kodekso pataisos (nurodytos praėjusių metų ataskaitoje apie žaliąją liniją), pagal kurią baudžiama už neteisėtą nuosavybės naudojimą, poveikio liniją pereinančių Kipro turkų skaičiui vertinimas parodė, kad linijos perėjimo atvejų skaičius vėl stabilizavosi.

2008 m. balandžio 3 d. atidarytas šeštasis linijos perėjimo punktas Ledra (Lokmaci) gatvėje Nikosijos senamiesčio centre. Daugiau nei 106 500 žmonių (iš jų daugiau nei 41 000 kitų ES šalių piliečių ir trečiųjų šalių piliečių) iki mėnesio pabaigos pasinaudojo šiuo perėjimo punktu.

Kipro Respublikos policijos (toliau – CYPOL) pareigūnų, tiesiogiai dirbančių perėjimo punktuose, skaičius, 2007 m. sumažėjęs iki 54 (nuo 61 pareigūno 2006 m.), 2008 m. vėl padidėjo iki 67.

Nebuvo užregistruota didelių incidentų, susijusių su įprastu linijos perėjimu tikrinimo punktuose. Be to, po vieno iš abiejų bendruomenių vadovų 2008 m. kovo 21 d. įsteigto techninio komiteto (Ekonominių ir prekybos reikalų komiteto) sudaryto susitarimo šiaurinėje Kipro dalyje išsinuomoti automobiliai dabar per liniją gali patekti į vyriausybės kontroliuojamas sritis.

3.2. Neteisėta migracija per žaliąją liniją

Neteisėtai liniją pereinančių trečiųjų šalių piliečių skaičius tebekelia didelį susirūpinimą. Remiantis Kipro Respublikos valdžios institucijų pateiktais duomenimis, per ataskaitinį laikotarpį nustatytų (ar sulaikytų) nelegalių imigrantų iš viso padaugėjo daugiau nei du kartus (nuo 2919 iki 5844) ir pasiekė rekordinį lygį.

CYPOL pranešė, kad iš šių 5844 asmenų 5710 nelegalūs imigrantai į vyriausybės kontroliuojamas sritis pateko perėję liniją, 128 pateko per suverenios bazės teritoriją[6] ir tik šeši į vyriausybės kontroliuojamas sritis pateko tiesiogiai. CYPOL taip pat nurodė pagrindines nelegalių imigrantų kilmės šalis: Sirija (37 %), Vakarų Krantas (16 %) ir Iranas (9 %). Didelė dalis neteisėtai patenkančių trečiųjų šalių piliečių (3470 iš 5844) vėliau prašo prieglobsčio[7].

Patekimo į vyriausybės kontroliuojamas sritis maršruto vertinimą CYPOL grindžia:

- dokumentais: kaip matyti iš CYPOL duomenų, 47 % šių nelegalių imigrantų, į vyriausybės kontroliuojamas sritis patekusių perėjus liniją (2683 iš 5710), pase buvo Turkijos arba turkiškosios Kipro dalies atvykimo arba išvykimo spaudas (atitinkamai (33 % ir 13 %), 1 % turėjo Turkijos išduotą vizą, kuri taip pat galioja šiaurinėje Kipro dalyje, ir 0,2 % turėjo „Šiaurės Kipro Turkijos Respublikos“ „vizą“ arba „leidimą gyventi“[8];

- pačių imigrantų pareiškimais, jų turimais daiktais, juos siejančiais su šiaurine Kipro dalimi arba Turkija bei kilmės šalimi grindžiama prielaida;

- papildomas veiksnys – tiesioginė kelto linija tarp Latakijos Sirijoje ir Famagustos šiaurinėje Kipro dalyje. Remiantis Kipro Respublikos valdžios institucijų informacija, nustatyta, jog 560 nelegalių imigrantų (daugiausia palestiniečių iš Irako) pasinaudojo šia tiesiogine kelto linija, taip išvengdami tranzito per Turkiją; iš spaudos pranešimų taip pat matyti, jog dažnai sulaikomi nelegalius imigrantus plukdantys laivai.

Pasak Kipro Respublikos valdžios institucijų, labiausiai neteisėtai migracijai pažeidžiama linijos dalis yra suverenios bazės teritorijoje. SBT policija, SBT muitinės ir imigracijos departamentas ir JK karinės pajėgos kartu dirba siekdami kovoti su neteisėta migracija. SBT muitinės ir imigracijos departamentas pasamdė 10 naujų pareigūnų, prie linijos dirbančių operatyvinių grupių skaičius padidėjo nuo 3 iki 5, surengta papildomų mokymų ir mokymų patikrinimų muitinės srityje, įsigyta įvairios techninės įrangos, o SBT valdžios institucijos toliau dalijasi žvalgybine informacija ir bendradarbiauja su Kipro turkų bendruomene. Iš Kipro turkų bendruomenės pateiktos informacijos matyti, kad 2007 m. 4 234 trečiųjų šalių piliečiams neleista patekti į šiaurinę Kipro dalį, 1 030 – per pirmuosius keturis 2008 m. mėnesius; 2007 m. sulaikyti 244 nelegalūs imigrantai, 150 – per pirmuosius keturis 2008 m. mėnesius; 2007 m. deportuoti (per Turkiją) 1 155 asmenys, 488 – per pirmuosius keturis 2008 m. mėnesius.

Komisija palaikė konstruktyvų darbinį dialogą su atitinkamomis Kipro Respublikos valdžios institucijomis ir Suverenios bazės teritorijos administracija. Surengti keli susitikimai, kuriuose daugiausia dėmesio skirta neteisėtai migracijai per liniją ir kurie suteikė galimybę apsvarstyti priemones, kurių reikėtų imtis artimoje ateityje. Naudodamiesi proga Kipro Respublikos atstovai informavo Komisiją apie priemones, kurių imtasi per ataskaitinį laikotarpį. Šios priemonės apėmė vietinių policijos nuovadų ir Policijos būstinės svetimšalių ir imigrantų departamento pareigūnų[9] ir sraigtasparnio[10] pasitelkimą linijos kontrolei.

Linijos kontrolės klausimu ataskaitiniu laikotarpiu Kipro Respublika ir toliau nenoriai ėmėsi bet kokių priemonių, dėl kurių linija galėtų tapti panaši į išorės sieną. Su Kipro turkų bendruomene nesikeista jokia informacija.

Atsižvelgdama į didelį susirūpinimą keliantį gausų nelegalių imigrantų skaičių, Komisija mano, kad būtina nedelsiant iš esmės sustiprinti Kipro Respublikos pagal RŽL 3 straipsnį ir Suverenios bazės teritorijos administracijos pagal RŽL 2 straipsnio 5 dalį vykdomą linijos kontrolę tarp perėjimo punktų. Komisija rekomenduoja, kad Kipro Respublikos valdžios institucijos nedelsdamos imtųsi konkrečių veiksmų, būtinų siekiant laikytis Reglamente dėl žaliosios linijos nustatytų įsipareigojimų, taip pat atsižvelgiant į būsimą Kipro dalyvavimą Šengeno erdvėje. Nors žalioji linija ir nėra išorės siena, Kipro Respublikos vyriausybės įsipareigojimas vykdyti linijos kontrolę vyriausybės kontroliuojamoje pusėje turėtų būti veiksmingai vykdomas, tuo pačiu metu kiek įmanoma mažiau kliudant abiejų bendruomenių ryšiams.

4. PREKIų PERVEžIMAS

4.1. Prekybos vertė

Pagal Komisijos reglamento (EB) Nr. 1480/2004[11] 8 straipsnį, turkiškosios Kipro dalies Prekybos rūmai kiekvieną mėnesį pranešdavo prekių, kurioms jie išdavė lydraščius, rūšį, kiekį ir vertę.

Kipro Respublikos valdžios institucijos Komisijai mėnesinėse ataskaitose taip pat pranešdavo prekių, pervežtų per liniją, rūšį, kiekį ir vertę. Į šias ataskaitas buvo įtrauktos prekės, į Vyriausybės kontroliuojamas sritis patekusios per Pergamos ir Strovilia perėjimo punktus, kurie pavaldūs SBT administracijai.

Remiantis turkiškosios Kipro dalies Prekybos rūmų ataskaitomis, prekių, kurioms ataskaitiniu laikotarpiu buvo išduoti lydraščiai, bendra vertė buvo 5 471 461 EUR, o faktiškai parduotų prekių vertė buvo apie 4 473 408 EUR[12].

Palyginti su ankstesnio ataskaitinio laikotarpio duomenimis, bendra prekių, pervežtų per liniją, vertė vėl padidėjo. Remiantis Kipro Respublikos valdžios institucijų pateikiamomis ataskaitomis, bendra prekybos prekėmis, kurios faktiškai pervežtos per liniją, vertė padidėjo beveik trečdaliu iki 4 473 408 EUR, palyginti su 3 380 805 EUR per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį. Tačiau reikėtų pažymėti, kad prekyba bulvėmis sudarė beveik 30 % visos prekybos vertės ir yra pagrindinis didesnės prekybos per žaliąją liniją veiksnys[13].

2008 m. sausio mėn. per liniją pervežta daugiau nei 700 000 EUR vertės prekių. Tai didžiausias užfiksuotas lygis nuo tada, kai įsigaliojo RŽL. Didžiausia prekių dalis – Kipro turkų bulvės, kurių vertė maždaug 350 000 EUR.

Nors tai nepatenka į RŽL taikymo sritį, pažymėtina, jog, remiantis Kipro prekybos ir pramonės rūmų duomenimis, prekybos srautų iš vyriausybės kontroliuojamų sričių į šiaurinę Kipro dalį vertė per ataskaitinį laikotarpį buvo 1 015 340 EUR (626 533 EUR 2008 m. vasario – balandžio mėn.), palyginti su 1 027 688 EUR per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį. Taigi, prekybos srautai iš vyriausybės kontroliuojamų sričių į šiaurinę Kipro dalį liko beveik nepakitę ir sudaro mažiau nei ketvirtadalį prekybos apimties priešinga kryptimi[14].

Kipro turkų bendruomenės taikomas prekybos režimas iš esmės sutampa su Reglamente dėl žaliosios linijos nurodytais apribojimais. Pavyzdžiui, ji sutampa su RŽL 6 straipsnio 1 dalies nuostatomis, kad prekėms, kurias liniją pereinantys asmenys gabena asmeniniame bagaže iš vyriausybės kontroliuojamų sričių į šiurinę Kipro dalį, netaikomas apyvartos mokestis, akcizas ir kiti mokesčiai, jei jos yra nekomercinio pobūdžio ir jų bendra vertė yra ne didesnė kaip 135 EUR. Šis režimas ne visada nuosekliai taikomas. Pavyzdžiui, 2007 m. rudenį vyriausybės kontroliuojamose srityse apsiperkantys Kipro turkai susidurdavo su didelėmis problemomis atsigabenti pirkinius per liniją, o Kipro turkų bulvių augintojams iš esmės buvo visai uždrausta atsivežti bulvių sėklų, nupirktų iš Kipro graikų prekybininkų.

4.2. Prekių rūšys

Parduodamų prekių rūšių duomenys rodo, kad per liniją į vyriausybės kontroliuojamas sritis pervežama nedaug naujų produktų. Kaip ir per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį, daržovės, medienos gaminiai ir baldai buvo pagrindinės parduotų produktų grupės[15].

Per ataskaitinį laikotarpį prekyba tarp abiejose linijos pusėse esančių sričių, išskyrus tris atvejus, buvo vykdoma tik salos vidaus reikmėms tenkinti. 2007 m. gegužės mėn. per liniją pervežtos dvi vario ir aliuminio laužo siuntos, kurios vėliau išplukdytos į Jungtinę Karalystę, o 2008 m. vasario mėn. pradžioje per liniją pervežta nedidelė citrusinių vaisių siunta, kuri tada oro transportu nugabenta į Vokietiją eksponuoti prekybos mugėje. Be 2005 m. gruodžio mėn. pervežtos Cyprus Delights (saldumynų) siuntos ir 2007 m. balandžio mėn. pervežtos aliuminio laužo siuntos, šios siuntos yra vieninteliai žinomi atvejai, kai prekės pervežtos per liniją, o vėliau buvo sandorio su kitomis valstybėmis narėmis Bendrijos viduje objektas. Vis dėlto manoma, kad kai kurios bulvės iš turkiškosios Kipro dalies, kurios pradžioje buvo skirtos vartojimui Kipre, vyriausybės kontroliuojamose srityse buvo iš naujo supakuotos ir parduotos užsienyje.

4.3. Pažeidimai

Nuo 2007 m. gegužės mėn. buvo pranešta apie dešimt pažeidimų, kai prekių nebuvo leista pervežti per liniją. Tos priežastys buvo įvairios: tiekėjas atsisakė mokėti reikalaujamus muitus, produktai neatitiko ženklinimui keliamų reikalavimų, daržovės buvo netinkamos žmonių vartojimui ir nebuvo pateikti reikiami lydraščiai.

Be šių pažeidimų tiesiai prie linijos, Komisijos paskirti fitosanitarijos ekspertai aptiko padirbtų ES kilmės bulvių sėklų augalų pasų. Siekiant apsaugoti Europos vartotojus, buvo uždrausta parduoti iš šių bulvių sėklų vėliau išaugintas bulves.

4.4. Su prekių judėjimu susiję teigiami pokyčiai

Per ataskaitinį laikotarpį pastebėta tam tikrų teigiamų pokyčių, kurie laipsniškai pašalino kliūtis, anksčiau ribojusias prekybą per liniją. Šių pokyčių pavyzdžiai:

- reguliarūs trijų rūmų (Kipro prekybos ir pramonės rūmų, turkiškosios Kipro dalies Prekybos rūmų ir turkiškosios Kipro dalies pramonės rūmų) apskritojo stalo susitikimai;

- Kipro graikų ir Kipro turkų gamintojus buriantis Kipro gamintojų tinklas, kurio tikslas – didinti bendradarbiavimą ir teikti techninę pagalbą, organizuoti mokymus ir konsultuoti, kad būtų sumažinti prekybos per žaliąją liniją suvaržymai, surengė seminarus abiejose linijos pusėse, atliko abiejų bendruomenių apklausą, netrukus pradės veikti jos sukurtas interaktyvus tinklalapis, taip pat surengė verslininkų susitikimus įvairiuose produktų sektoriuose. Šiuo Jungtinių Tautų vystymosi programos per (JAV finansuojamą) ACT programą finansuojamu projektu taip pat siekiama stiprinti dalyvaujančių rūmų (Kipro prekybos ir pramonės rūmų, turkiškosios Kipro dalies prekybos rūmų ir turkiškosios Kipro dalies pramonės rūmų) bendradarbiavimą;

- ankstesniais ataskaitiniais laikotarpiais būdavo susiduriama su sunkumais prekes laikinai pervežant per liniją. Šie sunkumai bus išspręsti atitinkamai iš dalies pakeitus RŽL[16];

- anksčiau Komisija yra gavusi kelis turkiškosios Kipro dalies prekybininkų skundus dėl per liniją pervežamų prekių, ypač bulvių siuntų, muitinės procedūrų vilkinimo. Kipro Respublikos valdžios institucijų įgyvendintomis priemonėmis šiuose skunduose nurodytos problemos išspręstos;

- nuo 2007 m. rugsėjo mėn. per liniją sėkmingai ir be didelių kliūčių pervežta daugiau nei 2 878 tonos bulvių, kurių vertė daugiau nei 1 318 480 EUR, skirtų (vien tik) vartojimui vyriausybės kontroliuojamose srityse. SBT administracija su Kipro Respublikos valdžios institucijomis sutarė dėl tvarkos reikiamiems fitosanitariniams patikrinimams atlikti. Atrodo, kad tvarka veikia patenkinamai.

4.5. Tebesančios su prekių judėjimu susijusios kliūtys ir sunkumai

Nepaisant šių teigiamų pokyčių, vis dar yra keletas kliūčių prekybai per žaliąją liniją.

Kipro turkų komercinės paskirties transporto priemonės, visų pirma sunkvežimiai ir autobusai, negali laisvai judėti po salą. Kipro Respublika vis dar nepripažįsta Kipro turkų bendruomenės išduotų komercinių transporto priemonių techninės apžiūros pažymėjimų[17] ir vairuotojo profesionalo pažymėjimų[18] (nors pripažįsta lengvųjų automobilių techninės apžiūros pažymėjimus). Vyriausybė pateikė įstatymo, kuriuo siekiama, kad turkiškosios Kipro dalies sunkvežimiams būtų palengvintos sąlygos pervežti prekes per žaliąją liniją, sumažinant Kipro turkų vairuotojo profesionalo pažymėjimams taikomus apribojimus, projektą. Kipro graikų sunkvežimių vairuotojų organizacijai surengus protestus, nei per ankstesnę, nei per šią kadenciją Parlamentas sprendimo šiuo klausimu nepriėmė (nors jis vis dar svarstomas). Techninės apžiūros pažymėjimų klausimu Vyriausybė pasiūlė įgalioti Kipro turkų NVO (KAR-IS) šiuos pažymėjimus išduoti savo vardu. Pasiūlymo Kipro turkų bendruomenė nepriėmė. Taip pat nepriimtas atskiras Vyriausybės pasiūlymas (bendradarbiaujant su turkiškosios Kipro dalies pramonės rūmais) padėti Kipro turkų sunkvežimių ir autobusų vairuotojams gauti įprastus techninės apžiūros pažymėjimus. Didesnis abiejų pusių lankstumas leistų sustiprinti abiejose linijos pusėse esančių bendruomenių ekonominį bendradarbiavimą.

Kipro turkų prekybininkai ir toliau pranešdavo apie sunkumus tiekiant prekes į prekybos centrus ir reklamuojant savo produktus bei paslaugas spaudoje vyriausybės kontroliuojamose srityse. Reikia pažymėti, kad Kipro tarptautinėje prekybos parodoje nuolat mažėja dalyvaujančių Kipro turkų – nuo 53 Kipro turkų prekybininkų 2005 m. iki 16 prekybininkų 2006 m. ir 3 prekybininkų praėjusiais metais. Šiais metais joje Kipro turkai nedalyvavo išvis.

Galiausiai toliau vyksta plataus masto prekių kontrabanda per liniją. Ypač sunku kontroliuoti kelis neoficialius „perėjimo punktus“ Pergamos kaime (esančio iš dalies SBT, iš dalies šiaurinėje Kipro dalyje) arba netoli jo, kuriais naudojasi vietos gyventojai ir ūkininkai, bei tradicinio Pyla kaimo (esančio buferinėje zonoje) Kipro turkų gyventojų aprūpinimo tvarkos (RŽL 4 straipsnio 10 dalį) įgyvendinimą. Prekių kontrabandos problema pabrėžia būtinybę Kipro Respublikos vyriausybei veiksmingai kontroliuoti liniją, o Suverenios bazės teritorijos administracijai griežtai stebėti prekių, tiekiamų Pyla kaimo Kipro turkų gyventojams, pobūdį ir kietį.

4.6. Prekybos palengvinimas

Siekiant palengvinti prekybą tam tikrais produktais buvo imtasi šių priemonių:

Bulvės

2008 m. sausio mėn. Komisija kartu su turkiškosios Kipro dalies Prekybos rūmais surengė seminarą, kurio tikslas – informuoti turkiškosios Kipro dalies prekybininkus apie reikalavimą registruoti bulves, norint jomis prekiauti kitoje žaliosios linijos pusėje.

Bulvėms netaikomas muito mokestis, bet kiekvienas sunkvežimis turi turėti nepriklausomų augalų sanitarijos ekspertų išduotą Augalų sanitarijos inspekcijos ataskaitą pagal Komisijos reglamento (EB) Nr. 1480/2004[19] III priedą. Siekdama palengvinti bulvių prekybą per liniją, Komisija užtikrino, kad šie ekspertai nuolat dirbtų per pagrindinį derliaus nuėmimo laikotarpį (nuo balandžio vidurio iki birželio vidurio). Per kitus laikotarpius pasiekiamumas užtikrintas per kelias darbo dienas (iki šiol patenkinti visi Kipro turkų prašymai, kad augalų sanitarijos ekspertas būtų vietoje).

Komisija paskyrė papildomus nepriklausomus fitosanitarijos ekspertus, atsižvelgdama į pastarojo meto jų paslaugų poreikį.

Citrusiniai vaisiai

2008 m. vasario mėn. pradžioje per liniją pervežta nedidelė citrusinių vaisių siunta, skirta eksponuoti Vokietijoje. Komisijos paskirti valstybių narių nepriklausomi ekspertai 2007 m. rudenį vėl atliko metinį patikrinimą iki derliaus nuėmimo ir patvirtino teigiamus anksčiau atliktų patikrų rezultatus.

Medus ir žuvis

Kaip minėta pirmiau, 2007 m. gegužės 4 d. Komisija priėmė sprendimą, panaikinantį tam tikrų gyvūninės kilmės produktų vežimui taikomus draudimus Kipro saloje pagal Tarybos reglamentą (EB) Nr. 866/2004 ir nustatantį šviežios žuvies ir medaus vežimo per žaliąją liniją sąlygas[20].

Komisija paskyrė nepriklausomus valstybių narių ekspertus, kurie pagal Komisijos sprendimo I ir II priedus patikrino Kipro turkų žvejybos laivus ir iš gamybos grandinės paėmė medaus mėginių, kurie vėliau bus ištirti specialiose ES laboratorijose.

5. IšVADOS

Reglamentu dėl žaliosios linijos ir toliau nustatoma patikima Kipro ir kitų ES piliečių, perėjimo punktuose pereinančių liniją, laisvo judėjimo teisinė bazė. Abiejų bendruomenių žmonių kontaktai dar palengvės atidarius naują pėsčiųjų linijos perėjimo punktą Ledra (Lokmaci) gatvėje Nikosijos senamiestyje.

Vis dėlto didelį susirūpinimą ir toliau kelia neteisėtai liniją pereinančių trečiųjų šalių piliečių skaičius. Per pirmuosiuos šešis ataskaitinio laikotarpio mėnesius nustatytų (ar sulaikytų) nelegalių imigrantų skaičius padidėjo dvigubai ir pasiekė rekordiškai aukštą lygį. Komisija mano, kad būtina nedelsiant iš esmės sustiprinti Kipro Respublikos ir Suverenios bazės teritorijos administracijos vykdomą linijos kontrolę tarp perėjimo punktų. Tačiau Kipro Respublika ir toliau nenoriai imasi bet kokių priemonių, dėl kurių linija galėtų tapti panaši į išorės sieną.

Palyginti su ankstesnio ataskaitinio laikotarpio duomenimis, vėl padidėjo per žaliąją liniją pervežamų prekių bendra vertė. Remiantis Kipro Respublikos valdžios institucijų pateikiamomis ataskaitomis, bendra prekybos prekėmis, kurios faktiškai buvo pervežtos per liniją, vertė išaugo beveik trečdaliu iki maždaug 4 473 408 EUR, palyginti su 3 380 805 EUR per ankstesnį ataskaitinį laikotarpį. Tačiau reikėtų pažymėti, kad beveik 30 % prekybos apimties sudarė prekyba bulvėmis.

Bendras prekybos per žaliąją liniją mastas tebėra gana ribotas, iš dalies dėl ribotos reglamento taikymo srities. Per dabartinį ataskaitinį laikotarpį buvo pradėta prekiauti vos keliais naujais produktais. Tik trimis atvejais per liniją pervežtos prekės vėliau buvo sandorio su kita valstybe nare Bendrijos viduje objektas.

Įvyko apčiuopiamų teigiamų pokyčių, susijusių su prekių judėjimu. Vis dėlto keli pranešti atvejai patvirtina, kad vis dar yra daug kliūčių tolesniam prekybos per žaliąją liniją plėtojimui. Kipro turkų komercinės paskirties transporto priemonės, visų pirma sunkvežimiai ir autobusai, negali laisvai judėti po salą, nes viena arba kita bendruomenė atmesdavo arba atidėdavo kompromisinius sprendimus. Be to, Kipro turkų prekybininkai ir toliau praneša apie sunkumus tiekiant prekes į prekybos centrus ir reklamuojant savo produktus ir paslaugas spaudoje vyriausybės kontroliuojamose srityse. Galiausiai toliau vyksta plataus masto prekių kontrabanda per liniją.

Komisija ėmėsi įvairių priemonių, kuriomis siekta palengvinti prekybą, visų pirma prekybą bulvėmis, citrusiniais vaisiais, medumi ir žuvimi, per liniją.

Bendra išvada: Reglamentas dėl žaliosios linijos ir toliau sudaro veiksmingą pagrindą asmenų ir prekių judėjimui į Kipro Respublikos Vyriausybės kontroliuojamas sritis. Komisija ir toliau stebės šio reglamento įgyvendinimą.

[1] OL L 161, 2004 4 30, p. 128. Reglamentas su paskutiniais pakeitimais, padarytais Tarybos reglamentu (EB) Nr. 587/2008 (OL L 163, 2008 6 24, p. 1).

[2] OL L 163, 2008 6 24, p. 1. 2008 m. birželio 16 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 587/2008, iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 866/2004 dėl režimo pagal Stojimo akto 10 protokolo 2 straipsnį, susijusį su prekių gabenimo, paslaugų teikimo ir asmenų keliavimo per Kipro žaliąją liniją taisyklėmis.

[3] 2007 m. gegužės 4 d. Komisijos sprendimas 2007/330/EB, OL L 123, 2007 5 12, p. 30.

[4] Spalio 18 d. Komisijos sprendimas C(2007)4666.

[5] Pasak Kipro Respublikos valdžios institucijų, duomenų apie Kipro graikų grįžimą į vyriausybės kontroliuojamas sritis ir apie Kipro turkų grįžimą į šiaurinę Kipro dalį (žr. VII priedą) nėra. Tačiau į šiuos skaičius neįtraukti asmenys, pereinantys liniją Pergamos ir Strovilia linijos perėjimo punktuose, kurie pavaldūs SBT administracijai.

[6] Toliau – SBT.

[7] Žr. VI priedą.

[8] Žr. VI ir VIII priedus.

[9] Iš viso linijai tarp perėjimo punktų patruliuoti skirta ne mažiau kaip 110 žmogaus darbo valandų per dieną (patruliuojant 241 pareigūnams, įskaitant vietos policijos darbuotojus). Tai tiek pat, kiek ir per praėjusį ataskaitinį laikotarpį.

[10] Per ataskaitinį laikotarpį vienas sraigtasparnis liniją patruliavo iš viso 90 valandų.

[11] 2004 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1480/2004, OL L 272, 2004 8 20, p. 3.

[12] Žr. I, II ir III priedus.

[13] Žr. 4.4 skirsnį.

[14] Tačiau išlaidų kredito kortelėmis statistikos duomenys rodo, jog Kipro turkai vyriausybės kontroliuojamų sričių prekybos centruose ir kitose parduotuvėse išleido kelis milijonus eurų.

[15] Žr. IV ir V priedus.

[16] Žr. 2 skirsnį.

[17] Visų turkiškosios Kipro dalies sunkvežimių, kurių didžiausias bendrasis svoris viršija 3,5 tonos.

[18] Visų turkiškosios Kipro dalies sunkvežimių, kurių didžiausias bendrasis svoris lygus 7,5 tonoms arba daugiau.

[19] 2004 m. rugpjūčio 10 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1480/2004, OL L 272, 2004 8 20, p. 3.

[20] 2007 m. gegužės 4 d. Komisijos sprendimas 2007/330/EB, OL L 123, 2007 5 12, p. 30.

Top