EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0100

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai - Lyčių lygybė ir galių suteikimas moterims vystomojo bendradarbiavimo srityje [SEK(2007) 332]

/* KOM/2007/0100 galutinis */

52007DC0100

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai - Lyčių lygybė ir galių suteikimas moterims vystomojo bendradarbiavimo srityje [SEK(2007) 332] /* KOM/2007/0100 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 8.3.2007

KOM(2007) 100 galutinis

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Lyčių lygybė ir galių suteikimas moterims vystomojo bendradarbiavimo srityje [SEK(2007) 332]

KOMISIJOS KOMUNIKATAS EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

Lyčių lygybė ir galių suteikimas moterims vystomojo bendradarbiavimo srityje

ĮVADAS

Plačiai pripažįstama, kad lyčių lygybė yra ne tik savaime svarbi, bet taip pat pagrindinė žmogaus teisė ir socialinio teisingumo klausimas. Be to, lyčių lygybė yra labai svarbi ekonominiam augimui ir skurdo mažinimui ir jos vaidmuo esminis siekiant Tūkstantmečio vystymosi tikslų. Nepaisant to, lyčių nelygybė vis dar įsišaknijusi daugelio šalių kultūroje, socialinėje ir politinėje sferose.

Siekiant mažinti lyčių nelygybę besivystančiose šalyse svarbiausią vaidmenį atlieka EK ir ES valstybės narės. Jos pasirašo tarptautinius susitarimus ir deklaracijas, skirtas remti lyčių lygybę (1) (visos išnašos I priede ). Todėl pagal dabartinę ES vystymosi politiką yra tvirtai įsipareigota spartinti pažangą šioje svarbioje srityje.

Taigi Europos konsensuse (2) pabrėžiama lyčių lygybės svarba taikant naujus pagalbos modelius. Nors lyčių lygybė yra visos ES bendras tikslas ir bendra vertybė, Konsensuse lyčių lygybė pripažįstama kaip atskiras tikslas. Be to, politikos dokumente lyčių lygybė nurodoma kaip vienas iš penkių bendrų ES vystomojo bendradarbiavimo principų (3) .

ES su visais geografiniais regionais taip pat yra sudariusi vystomojo bendradarbiavimo susitarimus, kuriais siekia vyrų ir moterų, berniukų ir mergaičių lygybės (4) . Be to, Moterų ir vyrų lygybės gairėse (5) moterų teisių skatinimas ir galių suteikimas moterims už ES ribų yra viena iš šešių pagrindinių sričių (6) .

Siekdamos didesnės pažangos lyčių lygybės srityje, dauguma valstybių narių ir Europos Komisija priėmė „dviejų juostų kelio“ strategiją. Viena vertus, pagal šią strategiją į visas politikos sritis, strategijas ir veiksmus įtraukiamas lyčių lygybės aspektas, kita vertus – finansuojamos priemonės, kuriomis tiesiogiai prisidedama prie galių suteikimo moterims (7) .

Komisija, siekdama pritaikyti šiuos veiksmus prie naujų pagalbos modelių ir Paryžiaus deklaracijos dėl pagalbos veiksmingumo reikalavimų, kartu su Jungtinių Tautų plėtros fondu moterims (UNIFEM) (8) 2005 m. lapkričio mėn. surengė didelę konferenciją tema „Atsakomybė už vystymąsi: lyčių lygybės skatinimas naujais pagalbos būdais ir partneryste“. Konferencijoje nagrinėta pažanga naikinant lyčių nelygybę besivystančiose šalyse ir iš naujo įvertintas ES vaidmuo spartinant lyčių lygybės principo įgyvendinimą vykstant pokyčiams ES pagalbos vystymuisi srityje.

Šis komunikatas grindžiamas minėtos konferencijos rezultatais, Europos konsensuso politikos programa ir iki šiol įgyta praktine patirtimi. Komunikate taip pat atsižvelgiama į Moterų ir vyrų lygybės gairių įsipareigojimus – suformuluota ES strategija siekti pažangos užtikrinant:

- lygias moterų ir vyrų, berniukų ir mergaičių teises (politines, pilietines, ekonomines, užimtumo, socialines ir kultūrines);

- vienodą moterų ir vyrų prieigą prie išteklių ir jų kontrolę;

- lygias moterų ir vyrų galimybes siekiant politinės ir ekonominės įtakos.

Nors ankstesnė 2001–2006 m. Veiksmų programa dėl lyčių aspekto integravimo į Bendrijos plėtrą remiantį bendradarbiavimą buvo pagrindas stiprinti Europos Komisijos gebėjimus, šiame dokumente lyčių lygybei ir galių suteikimui moterims ES kontekste skiriamas ypatingas dėmesys ir dokumentu ketinama kuo aiškiau parodyti lyčių lygybės svarbą ES ateityje vykdant vystomąjį bendradarbiavimą.

LYčIų LYGYBėS IR GALIų SUTEIKIMO MOTERIMS PAGRINDIMAS

Moterims skiriamas didžiausias dėmesys tvaraus socialinio ir ekonominio vystymosi, skurdo mažinimo ir aplinkos apsaugos srityse. Vis dėlto daugybė moterų visame pasaulyje kasdien susiduria su lyčių nelygybe. Nepaisant įvairiausių nelygybės rūšių, patirtis parodė, kad toliau nurodytose srityse ryšys tarp moterų padėties ir tvaraus skurdo mažinimo yra ypač didelis.

Dirbančių ir ekonominėje veikloje dalyvaujančių moterų vaidmuo dažnai nepakankamai įvertinamas, nes dauguma moterų dirba neoficialiuosiuose sektoriuose, kur našumas ir pajamos yra mažos, vyrauja prastos darbo sąlygos, o socialinės apsaugos nėra arba ji nepakankama. Pvz., Afrikoje moterys sudaro 52 % visų gyventojų, tačiau prie žemės ūkio veiklos prisideda 75 % ir pagamina bei parduoda 60–80 % maisto produktų. 2005 m. Afrikoje į pietus nuo Sacharos dirbo apie 73 mln. moterų, tačiau sudarė tik 34 % dirbančiųjų oficialiajame sektoriuje, jų pajamos sudarė tik 10 % gautų pajamų, o turtas – 1 % turimo turto (9) .

Nors ilgalaikis prekybos liberalizavimo poveikis daugeliui ekonomikos sričių yra teigiamas, socialiai pažeidžiamoms grupėms, ypač skurdžiai gyvenančioms moterims, jis gali turėti trumpalaikių neigiamų pasekmių (10) . Skirtingi ekonomikos sektoriai gali padaryti lyčių lygybei esminį poveikį, pvz., prasta infrastruktūra gali trukdyti mergaičių mokslui, nes transportas yra nesaugus arba dėl toli esančių geriamojo vandens šaltinių tėvams būtina mergaičių pagalba namuose.

Galių suteikimas moterims yra pagrindinis valdymo aspektas. Tačiau daugelyje šalių vis dar būdinga sumenkinti sprendimus priimančių moterų vaidmenį. Lygias moterų ir vyrų teises (11) užtikrinantys teisės aktai yra labai svarbūs ir turi būti įgyvendinami, nes tik taip galima apsaugoti pagrindines moterų žmogaus teises, mažinti skurdą ir skatinti ekonominį augimą. Pagal JT Saugumo Tarybos rezoliuciją 1325 (12) , konfliktinėse situacijose moterims tenka svarbus vaidmuo: jos turėtų visapusiškai prisidėti prie taikos palaikymo.

Lyčių nelygybė vis dar egzistuoja švietimo srityje (13). 57 % mokyklos nelankančių mokyklinio amžiaus vaikų sudaro mergaitės (14) , o beveik du trečdalius neraštingų žmonių pasaulyje – moterys (15) . Moterims ir mergaitėms ekonomiškai ir socialiai įsitvirtinti lankant mokyklą arba dalyvaujant gamybinėje ar pilietinėje veikloje ne namuose kliudo jų kasdienės pareigos namų ūkyje.

Sveikatos apsaugos srityje nerimą kelia ribota moterų prieiga prie pirminės sveikatos priežiūros paslaugų. Be to, ypač didelį susirūpinimą lyčių lygybės požiūriu kelia seksualinė bei reprodukcinė sveikata ir teisės (SRST). Didesnės investicijos į seksualinės ir reprodukcinės sveikatos sritį ne tik stiprina pagrindinę žmogaus teisę – geresnė moterų sveikatos būklė teigiamai veikia visą ekonomiką. Sugriauti pastaraisiais dešimtmečiais pasiektą kuklią pažangą moterų sveikatos srityje grasina ŽIV/AIDS pandemija. Be to, didelį nerimą kelia augantis ŽIV užsikrėtusių moterų ir mergaičių skaičius (16) .

Lytinė prievarta ne tik pažeidžia moterų žmogaus teises, bet ir yra rimta kliūtis siekti lygybės, vystymosi ir taikos. Lytinė prievarta dažniausiai neatsiejama nuo ŽIV/AIDS plitimo. Prekyba moterimis yra nusikaltimas, kurio šaknys – plačiai paplitęs skurdas, nelygybė, silpnas valdymas, ginkluoti konfliktai ir apsaugos nuo diskriminacijos stoka.

Lyčių nelygybė išsamiau nagrinėjama II priede .

PAžANGA IR UžDAVINIAI

Europos Sąjunga ėmėsi svarbių veiksmų remti lyčių lygybę tiek Sąjungoje, tiek už jos ribų. Lyčių lygybė tampa pripažinta dialogo su vis daugiau valstybių partnerių dalimi, šis klausimas taip pat įtraukiamas į ES konsultacijas su pilietine visuomene. Dėl to pagerėjo mūsų vystymosi partnerių informuotumas apie lyčių lygybės ir galių suteikimo moterims svarbą bei buvo atkreiptas dėmesys į geresnės lyčių lygybės padėties ir mažėjančio skurdo sąryšį (17) . Šis procesas prisidėjo prie pastebimos pažangos šalies mastu – pagreitino lyčių lygybės įgyvendinimą vykdant įvairius Europos Komisijos ir ES valstybių narių remiamus projektus ir programas (18) . 10-ojo EPF programavimo metu EK pabrėžė lyčių lygybės klausimo svarbą šalių strategijose. Aiškios pažangos pasiekta stiprinant tiek valstybių narių, tiek Komisijos gebėjimus. (19)

Vis dėlto, nepaisant šios pažangos, dar lieka svarbių uždavinių. Pirmiausia, vis dar nepasiekti Tūkstantmečio vystymosi tikslai (TVT). Pirmasis su lyčių klausimu susijęs TVT terminas panaikinti skirtingą lyčių padėtį pradinio ugdymo ir vidurinio lavinimo lygmenimis iki 2005 m. praėjo šio tikslo neįgyvendinus. Besivystančiose šalyse mergaičių vidurinių mokyklų lankymo rodikliai yra žemesni nei berniukų ir sudaro apie 89 % berniukų atžvilgiu. Padorų darbą vis dar turi daugiau vyrų nei moterų, o trečdalis moterų bent kartą gyvenime patiria prievartą vienokia ar kitokia forma. Be to, TVT didžiausias dėmesys skiriamas į lyčių lygybę orientuotai sveikatos apsaugai ir švietimui, o į kitus daugialypius lyčių lygybės aspektus neatsižvelgiama (20) .

Antra, yra svarbių socialinių ir kultūrinių veiksnių, kliudančių lyčių lygybės pažangai. Tradicinėse socialinėse struktūrose, ypač ten, kur iš esmės yra suinteresuotumas išlaikyti status quo, nėra pakankamos paskatos keisti įprastą vyrų ir moterų valdžios pasidalijimą. Tai iš dalies paaiškina, kodėl konkretiems su lyčių lygybe susijusiems klausimams ne visada skiriamas pakankamas dėmesys ir kodėl daugelio šalių strategijose lyčių lygybės klausimas nėra pagrindinis (21) .

Nepaisant pasiektos pažangos, akivaizdu, kad į šalių strategijas arba į ES vystomąjį bendradarbiavimą dar nepavyko visiškai įtraukti lyčių lygybės aspekto. Nors Europos Komisija „Teminiame lyčių lygybės klausimų integravimo į EB vystomąjį bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis vertinime“ (2003 m.) pripažino atlikusi konstruktyvų darbą, vis dėlto priėjo išvadą, kad konkretūs lyčių lygybei iškelti politiniai tikslai įgyvendinti nepakankamai, o lyčių lygybės aspekto integracija į EB vystomąjį bendradarbiavimą – nepakankama. Be to, ataskaitoje pastebėta, kad finansiniai ištekliai, skirti remti būtent lyčių lygybės aspekto integravimą į vystomąjį bendradarbiavimą, buvo gerokai mažesni, palyginti su ištekliais, skirtais kitoms horizontaliosioms priemonėms. Tai rodo tas faktas, kad dauguma minėto vertinimo rekomendacijų tebegalioja – tiek Komisijai, tiek kai kurioms ES valstybėms narėms. (Žr. 9 svarbiausias ataskaitos rekomendacijas IV priede ). (22)

Vienas didžiausių privalumų, kuriais ES gali pasinaudoti skatindama lyčių lygybę išorės santykių srityje, yra Sąjungoje sukaupta geroji patirtis. Lyčių lygybė yra ES pripažinta pagrindinė žmogaus teisė ir būtina sąlyga siekti ES augimo, visiško užimtumo ir socialinės sanglaudos tikslų. Todėl ES daug investavo į lyčių lygybę – priimti atitinkami teisės aktai (23) , integruojamas lyčių aspektas, įgyvendinamos konkrečios moterų paaukštinimo pareigose priemonės, veiksmų programos, vyksta socialinis dialogas ir dialogas su pilietine visuomene.

Reikėtų sukurti autentišką Europos koncepciją, pagrįstą ilgamete patirtimi ir Europos – daugiakultūrės skirtingiausių šalių grupės, kurioje, nepaisant ryškių kultūros ir tradicijų skirtumų, visos šalys skiria didelį dėmesį vyrų ir moterų lygybei – unikalumu. Pagrindinis Europos tikslas turėtų būti ES parama trečiosioms šalims prisiimti tarptautinius įsipareigojimus, pvz., Pekino veiksmų programos, ir jų laikytis.

ES SPARTESNIO LYčIų LYGYBėS įGYVENDINIMO STRATEGIJA

Lyčių lygybės atžvilgiu vystomojo bendradarbiavimo srityje Europos Sąjungai dabar pokyčių metas. Bendra veiksmų programa ir politikos strategija sukurta, ir svarbiausias klausimas – kaip užtikrinti strategijų ir naujų pagalbos modelių taikymo praktikos veiksmingą įgyvendinimą, kad moterys pajustų realų rezultatą. Būtina aiškiai suprasti, kad priemonės lyčių lygybei didinti ne tik stiprina socialinę sanglaudą ir moterų žmogaus teisių apsaugą, bet ir daro žymų poveikį ekonominiam augimui, užimtumui ir skurdo mažinimui.

Tikslai

Naujojoje ES strategijoje turi būti nustatyti du tikslai : pirma, didesnis dėmesys lyčių aspektui; antra, imtis konkrečių veiksmų suteikti moterims galių valstybėse partnerėse. Norint pasiekti šiuos tikslus, lyčių lygybės ir galių suteikimo moterims bendradarbiavimo strategijos, pirmiausia parama biudžetui, turi būti pritaikytos prie naujų paramos būdų.

Veiksmingas lyčių aspekto integravimas

Siekiant veiksmingesnio lyčių lygybės aspekto integravimo ir galių suteikimo moterims, būtini pokyčiai šiose trijose srityse:

1. Politiniai veiksmai:

2. lyčių lygybės ir galių suteikimo moterims klausimas turi būti keliamas aukščiausio lygio susitikimuose su valstybėmis partnerėmis (24) ;

3. Vystomasis bendradarbiavimas:

4. rengiant ir įgyvendinant bendradarbiavimo strategijas būtina atsižvelgti į esminį moterų vaidmenį ekonominiam augimui ir vystymuisi; pvz., žemės ūkio ir maisto saugos strategijose būtina atidžiai spręsti problemas, su kuriomis susiduria kaime gyvenančios moterys, kadangi besivystančiose šalyse iki 80 % pagrindinių maisto produktų pagamina kaip tik jos (25) ;

5. veiksminga partnerystė, dialogas ir konsultacijos su atitinkamomis suinteresuotosiomis šalimis (įskaitant vyriausybes, mokslinių tyrimų centrus, universitetus, pilietinę visuomenę, tarptautines organizacijas) rengiant šalių strategijas ir pagalbos programas;

6. turi būti sukurti abipusės atskaitomybės mechanizmai, apimantys lyčių lygybę ir galių suteikimą moterims; reikia aiškiai apibrėžti skirtingų subjektų – vyriausybės, regioninių ekonominių bendrijų, plėtros agentūrų, tarptautinių institucijų, pilietinės bendruomenės, parlamento ir žiniasklaidos – atskaitomybę;

7. būtina sukurti ir naudoti veiksmingumo rodiklių sistemą lyčių lygybei vertinti;

8. teikiant paramą biudžetui atsižvelgti į lyčių lygybės klausimus – susieti iniciatyvos skatinimui skiriamas lėšas ir lyčių lygybės pažangos rodiklius, palaikyti kokybišką politinį dialogą.

9. Institucinių gebėjimų stiprinimas:

10. vertinimo ir įgyvendinimo etapuose tobulinti naujausias praktines priemones (26) ;

11. gerinti prieigą prie informacijos ir gerosios patirties, rengti mokymus valstybėms partnerėms ir personalui lyčių lygybės tema.

Konkretūs veiksmai skatinti galių suteikimą moterims

Remiantis 2 skirsnyje pateikta analize, nustatytas 41 konkretus veiksmas lyčių lygybei skatinti šiose srityse:

- valdymas (žmogaus teisės, politinių galių suteikimas moterims, rodiklių kūrimas, moterų vaidmuo konfliktinėse ir pokonfliktinėse situacijose);

- užimtumas ir ekonominė veikla (ekonominių ir socialinių galių suteikimas moterims, užimtumas, biudžeto analizė atsižvelgiant į lyčių lygybės aspektą, viešųjų finansų valdymas);

- švietimas (mokesčio už mokyklos mokslą panaikinimas, iniciatyvos, skirtos skatinti mergaites lankyti mokyklą, palankesnė mokyklos aplinka, suaugusiųjų raštingumas);

- sveikatos apsauga (socialinio draudimo sistemos, seksualinė ir reprodukcinė sveikata ir teisės);

- lytinė prievarta (teisės aktai, aukų apsauga, informacijos sklaida žiniasklaidoje, švietimas ir mokymas).

III priede pateikiamas orientacinis galimų pagalbinių veiksmų sąrašas. Šios priemonės skirtos padėti nustatyti tinkamą programų derinį kiekvienai konkrečiai šaliai ar regionui. Sprendimas dėl tinkamiausių priemonių kiekvienu atveju bus priimtas atlikus konkrečios situacijos analizę.

Atsakomybės principas ir nauji pagalbos modeliai

Pagrindinis Paryžiaus deklaracijos principas yra šalies gavėjos atsakomybė už vystomojo bendradarbiavimo iniciatyvas. Kalbant apie veiksmus, kuriais skatinama lyčių lygybė ir galių suteikimas moterims, pasirodė, kad yra svarbu, jog atsakomybę prisiimtų ne tik valstybių partnerių vyriausybės, bet ir pačios moterys, į kurias atitinkami projektai yra orientuoti. Paprastai tai reiškia pilietinės visuomenės organizacijų ir bendruomeninių organizacijų dalyvavimą (27) . Pilietinės visuomenės organizacijų parama ypač svarbi tuomet, kai vietos arba centrinės valdžios institucijose arba parlamente yra nedaug moterų. Todėl ES rems tokių pilietinės visuomenės organizacijų įsteigimą arba investuos į jau esančių organizacijų gebėjimų stiprinimą, jei joms reikia stiprinti šias sritis: lobistinę veiklą, propagavimą, lyčių lygybės analizę ir ekonominį raštingumą.

Palaikydama visapusį politinį dialogą su valstybių partnerių vyriausybėmis ir pagrindinėmis nevyriausybinėmis suinteresuotosiomis šalimis, ES sieks užtikrinti, kad pagalba vystymuisi, skirta remti atitinkamos šalies lyčių lygybės politiką, patektų ten, kur jos labiausiai reikia. Bus nagrinėjamos kiekvienos konkrečios šalies problemos ir poreikiai, kad tiek vyriausybės ir pilietinės visuomenės lygiu, tiek donorų bendruomenėje būtų įmanoma prisiimti atsakomybę.

Paryžiaus deklaracijai būdingos esminės permainos – pirmenybė teikiama naujiems pagalbos teikimo mechanizmams, t. y. paramai biudžetui ir sektorius apimantiems metodams, o ne individualių, atskirų projektų paramai. Paramos biudžetui naudojimas priklauso nuo tam tikrų sąlygų: pirmiausia reikalinga įgyvendinama nacionalinė arba sektorių vystymosi strategija, daugumos tarptautinių donorų (paprastai TVF) remiama makroekonominės reformos programa ir tvirtas įsipareigojimas vykdyti reformas.

Teikiant paramą biudžetui galima prisidėti prie lyčių lygybės įgyvendinimo, įvairias išmokas susiejant su geresniais rodikliais pagal lytį; stiprinant viešųjų finansų valdymo sistemas ir skatinant platesnį dialogą valstybių partnerių politinių prioritetų tema.

Europos Komisija ir valstybės narės rems rodiklių sistemos kūrimą ir prisidės prie svarbių duomenų, galinčių padėti nustatyti lyčių lygybės situacijos pokyčius ir duomenų, kuriuos galima susieti su skirtingo dydžio išmokų išmokėjimu, rinkimo.

Lyčių lygybės aspektas nacionalinėse strategijose

Rengiant skurdo mažinimo strategijos dokumentą, nacionalinį plėtros planą arba šalies strategijos dokumentą yra unikali proga išnagrinėti moterų padėtį vyrų atžvilgiu, apibrėžti su lyčių klausimu susijusias kliūtis vystymuisi ir augimui bei suformuluoti šalies politiką sprendžiant lyčių lygybės klausimus. Lyčių padėtį šalyje reikia nagrinėti įvairiuose sektoriuose, siekiant suprasti atitinkamos situacijos poveikį ekonominiam augimui ir skurdui. Tokiomis aplinkybėmis vykstantis ES politinis dialogas su valstybėmis partnerėmis bus naudojamas užtikrinti, kad lyčių lygybės klausimai būtų įtraukti į skurdą sukeliančių veiksnių analizę. Tokį politinį dialogą papildys ES parama, skirta stiprinti nacionalinių valdžios institucijų gebėjimus lyčių lygybės srityje. Svarbu, kad skurdas nebūtų apibrėžiamas tik kaip pajamų arba finansinių išteklių trūkumas, bet kad jo sąvoka taip pat apimtų nevienodą galimybę naudotis materialiniais ir nematerialiniais visuomenės privalumais ir jų kontrolę. Todėl į politinę darbotvarkę bus įtraukti tokie klausimai:

- užtikrinimas, kad skurdas būtų traktuojamas ne tik kaip pajamų trūkumas, bet kaip daugiamatis reiškinys, apimantis laiko stygių dėl rūpinimosi buitimi, skirtingą skurdo poveikį moterims ir vyrams bei su laiko stygiumi padedančių kovoti technologijų plėtrą.

- susitarimo, kad pilietinė visuomenė turėtų prisidėti prie politinio dialogo, prie skurdo mažinimo strategijos dokumento nuostatų formulavimo ir stebėsenos žvelgiant iš lyčių lygybės perspektyvos, ir susitarimo dėl tinkamų gebėjimų stiprinimo priemonių sudarymas.

Rodiklių lyčių lygybei vertinti poreikis

Reikalingi rodikliai lyčių lygybės aspekto integravimo ir konkrečių veiksmų lyčių lygybės srityje rezultatams vertinti (28) . Dauguma šiuo metu naudojamų rodiklių atspindi lyčių lygybės padėtį socialiniame sektoriuje. Daugelyje besivystančių šalių tėra keletas patikimų rodiklių vertinti, kaip kinta moterų užimtumo, neapmokamo darbo namuose, pilietinių teisių padėtis, smurto prieš moteris dažnumas (paplitimas), paveldėjimo teisės, nuosavybės teisės bei žemės naudojimo teisės padėtis, atstovavimas moterims ir moterų dalyvavimas priimant sprendimus.

Todėl ES rems su lyčių lygybės aspektu susijusių rodiklių sistemos kūrimą ir naudojimą bei didins pagrindinių statistinių duomenų patikimumą, kad būtų sąlygos daryti pažangą visose su lyčių lygybe ir galių suteikimu moterims susijusiose srityse (29) . VII priede pateiktas nebaigtinis galimų rodiklių sąrašas, kuriame atsižvelgiama į švietimą, sveikatos apsaugą, moterų įtraukimą į valdymą, galių suteikimą moterims, užimtumą ir ekonominę veiklą, laiko panaudojimą ir smurtą prieš moteris.

Į lyčių lygybės aspektą orientuoto biudžeto strategijos

Paramai biudžetui vis dažniau tampant pagrindine pagalbos teikimo priemone kyla klausimas, kaip skatinti lyčių lygybę taikant šią programą. Siekiant šio tikslo itin svarbu užtikrinti, kad valstybių partnerių biudžetas būtų orientuotas į lyčių lygybės aspektą. Dėl to būtina:

- nacionaliniu ir vietos lygiu didžiausią dėmesį skirti informacijos apie lyčių lygybę skleidimui ir lyčių lygybės aspekto integravimui į biudžeto procesą;

- perskirstyti išlaidas ir perorientuoti sektorių programas siekiant lyčių lygybės ir žmogaus vystymosi;

- vykdyti valstybės pajamų ir išlaidų stebėseną siekiant vienodinti moterų ir vyrų padėtį.

Koordinavimas ir derinimas su valstybėmis narėmis

Siekiant veiksmingai skatinti lyčių lygybės aspektą vystomojo bendradarbiavimo srityje, svarbiausias elementas yra koordinavimas, kurio tikslas – optimalus ES valstybių narių ir Komisijos programų papildomumas. Komisija ir toliau rengs reguliarius susitikimus su valstybių narių lyčių lygybės ekspertais ir kartu su valstybėmis narėmis sieks ne tik geresnio koordinavimo ES lygiu, bet ir priemonių lyčių lygybei skatinti vystomojo bendradarbiavimo srityje derinimo. Pirmenybė bus skiriama EK ir valstybių narių lyčių lygybės kompetencijai didinti nustatant gerąją patirtį ir ja keičiantis. Siekiant geresnio koordinavimo bei derinimo ir toliau didžiausias dėmesys bus skiriamas šalių strategijos dokumentų ir jungtinių pagalbos strategijų rengimui. Be to, EK delegacijos ir ES valstybių narių ambasados toliau taikys esamus koordinavimo mechanizmus, kurie padėtų spręsti lyčių lygybės klausimus.

ES tarptautiniai ir regioniniai veiksmai

Dvišalį bendradarbiavimą su valstybėmis partnerėmis lyčių lygybės srityje papildys ES tarptautiniai veiksmai. Bendros Europos nuomonės buvimas tarptautiniu lygiu dar labiau stiprina svarbų ES vaidmenį pasaulyje vystomojo bendradarbiavimo srityje. Komisija ir ES valstybės narės aktyviai rems lyčių lygybę ir galių suteikimą moterims atitinkamuose tarptautiniuose forumuose. Ypač svarbu, kad lyčių lygybės aspektas būtų integruotas ne tik į sveikatos apsaugos ir švietimo, bet ir į kitas, į trečią Tūkstantmečio vystymosi tikslą neįtrauktas sritis.

Regioninis ir tarpregioninis bendradarbiavimas paskatins regioninių organizacijų narių keitimąsi informacija apie konkrečias su lyčių lygybe susijusias priemones, duomenis, analitinę dokumentaciją ir mokymą. Todėl Komisija ir valstybės narės ir toliau skatins regioninį bendradarbiavimą lyčių lygybės srityje ir dalyvaus šios srities tarptautinių ir regioninių tinklų veikloje.

KONKRETūS EK VEIKSMAI LYčIų LYGYBEI SKATINTI

Įgyvendindama šią strategiją, Europos Komisija didžiausią dėmesį skirs šioms trims sritims:

Šalių programų rengimas

Europos Komisija labiausiai sieks užtikrinti, kad lyčių lygybės ir galių suteikimo moterims aspektai būtų įtraukti į visas būsimas šalių ir regionų strategijas (30) . Bus imamasi tokių veiksmų:

- tolesnis vidaus priemonių ir programų rengimo gairių vystymas;

- sistemingas lyčių lygybės aspekto vertinimas šalies ir regionų strategijose, įskaitant tokių strategijų laikotarpio vidurio ir galutines peržiūras.

- šalies strategijų koregavimas pagal pirmiau minėtų vertinimų rezultatus;

- partnerystė su atitinkamomis tarptautinėmis organizacijomis, turinčiomis didelę patirtį integruojant lyčių lygybės aspektą į projektus ir programas. (31)

Teminės programos ir kitos finansinės priemonės

Be nacionalinių arba regioninių programų, papildomų lėšų taip pat gaunama iš daugiamečių teminių programų, kurias Komisija numatė 2007–2013 m. finansinėje perspektyvoje. Teminėje programoje „Investavimas į žmones“ (32) pateikiamas finansinis paketas, skirtas finansuoti EK veiksmus lyčių lygybės ir galių suteikimo moterims skatinimo srityje. Dėl šios teminės programos EK finansavimas galės būti skiriamas šioms įvairioms sritims:

- politinė ir propaguojamoji veikla, skirta skatinti tarptautinių įsipareigojimų vykdymą;

- nevyriausybinių organizacijų ir asociacijų, skirtų gerinti lyčių lygybės ir moterų teisių padėtį, gebėjimų stiprinimas;

- valdžios statistinių gebėjimų stiprinimas.

Turimos lėšos bus skirstomos paskelbus kvietimą reikalavimus atitinkančioms organizacijoms teikti pasiūlymus ir sudarius tiesioginius susitarimus su pasirinktais partneriais.

Lyčių lygybė taip pat bus remiama įgyvendinant aplinkos (33) ir maisto saugos (34) temines programas bei pagal naująją Europos demokratijos ir žmogaus teisių rėmimo priemonę (EIDHR II) (35) ir stabilumo priemonę (36) .

Stebėsena ir tolesni veiksmai

Reikia stebėti šios naujosios ES strategijos praktinius rezultatus. Vėliau, siekdama įvertinti padarytą pažangą ir patobulinti strategiją bei pritaikyti ją prie tarptautinių pokyčių, Europos Komisija 2010 m. surengs antrą didelę tarptautinę konferenciją lyčių lygybės klausimais, kurioje turėtų dalyvauti visos pagrindinės suinteresuotosios šalys (37) . Be to, 2010 m. ir pasibaigus 10-ojo EPF ciklui išorės vertintojas atliks šios strategijos įgyvendinimo laikotarpio vidurio ir galutinį vertinimą. Šis vertinimas apims EK finansuojamų projektų ir programų biudžeto, įskaitant paramą bendrajam biudžetui mažiausiai dvylikoje atrinktų bandomųjų šalių, analizę lyčių lygybės aspektu.

Glaudžiai bendradarbiaudamos su valstybių narių ambasadomis, EK delegacijos ir toliau į savo metines ataskaitas įtrauks lyčių lygybės padėties valstybėje partnerėje vertinimą. Lyčių lygybei skirtame „Metinės ataskaitos apie Europos bendrijos vystymosi politiką ir išorės pagalbos įgyvendinimą“ skyriuje ir toliau bus skelbiama suvestinė informacija apie pažangą, padarytą siekiant lyčių lygybės. EK ir valstybės narės analizuos bendros ES metinės ataskaitų teikimo sistemos galimybę. Ši sistema galėtų apimti lyčių lygybės aspekto integravimo į ES vystomąjį bendradarbiavimą stebėseną.

IšVADA

Siekiant išnaikinti skurdą reikia, kad moterims ir vyrams būtų sudarytos vienodos ekonominės ir socialinės galimybės ir suteikta vienoda prieiga prie visuomenės išteklių ir jų kontrolė. Vis dėlto, norint, kad ES besivystančiose valstybėse partnerėse lyčių lygybės srityje būtų padaryta didesnė pažanga, ES reikia sistemingai spręsti šio tikslo siekti kliudančias problemas tiek pačiose besivystančiose šalyse, tiek ES vystomojo bendradarbiavimo mechanizmuose. Šie klausimai gali būti sprendžiami tik vykstant intensyviam politiniam dialogui, kurio metu akcentuojama lyčių lygybės tema ir ES sudaromos sąlygos aktyviai bendradarbiauti su pilietinės visuomenės organizacijomis ir kitomis organizacijomis, atitinkamoje šalyje veikiančiomis lyčių lygybės įgyvendinimo srityje.

Siekiant didesnės lyčių lygybės svarbiausia priemonė šiuo atžvilgiu yra lyčių lygybės aspekto integravimas – būtent šį aspektą reikia veiksmingiau praktiškai taikyti, jei siekiama teigiamų pokyčių. Antroji pagal svarbą priemonė yra konkretūs tiksliniai veiksmai , skirti stiprinti galių suteikimą moterims. Šiais veiksmais papildoma pirmoji priemonė ir sprendžiami strateginiai klausimai, darantys įtaką socialiai ypač pažeidžiamų grupių gerovei ir galimybėms. Abiejų priemonių taikymas turi priklausyti nuo kiekvienai ES besivystančiai valstybei partnerei būdingos socialinės ir kultūrinės padėties bei ją atspindėti. Norint įgyvendinti aptariamą lyčių lygybės koncepciją, privalu išplėsti bendradarbiavimo sritis, o ne apsiriboti sveikatos apsaugos ir švietimo sritimis.

Skatinant lyčių lygybės pažangą svarbu tinkamai derinti propagavimą, moterų grupių ir konkrečių veiksmų rėmimą, kad būtų galima pakeisti kultūrinius, socialinius ir politinius modelius bei perskirstyti politinius ir ekonominius vaidmenis. Žinoma, tai nelengva užduotis, tačiau ES yra pasiryžusi teikti paramą valstybėms partnerėms, kad jos įstengtų įveikti visas kliūtis šiame nelengvame kelyje.

Top