EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0023

Komisijos komunikatas Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui - Administracinės naštos mažinimo Europos Sąjungoje veiksmų programa

/* KOM/2007/0023 galutinis */

52007DC0023

Komisijos komunikatas Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui - Administracinės naštos mažinimo Europos Sąjungoje veiksmų programa


LT

Briuselis, 24.1.2007

KOM(2007) 23 galutinis

.

KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI, EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Administracinės naštos mažinimo Europos Sąjungoje veiksmų programa

{SEK(2007) 84}

{SEK(2007) 85}

KOMISIJOS KOMUNIKATAS TARYBAI, EUROPOS PARLAMENTUI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

Administracinės naštos mažinimo Europos Sąjungoje veiksmų programa

1. Įvadas

2006 m. lapkričio mėn. Komisija pasiūlė pradėti ambicingą ES galiojančių teisės aktų administracinės naštos mažinimo veiksmų programą. Vadovaudamasi šia programa, Komisija pasiūlė 2007 m. pavasario Europos Vadovų Tarybai nustatyti 25 % sumažinimo tikslą, kurį ES ir valstybės narės turėtų pasiekti iki 2012 m [1]. Šiuo tikslu dar kartą patvirtinamas Komisijos įsipareigojimas siekti geresnio reglamentavimo įgyvendinant augimo ir darbo vietų kūrimo strategiją.

Bendrą 25 % mažinimo tikslą galima pasiekti tik valstybėms narėms ir Europos Sąjungos institucijoms dalijantis atsakomybe ir suvienijant pastangas. Svarbu, kad visos šiame procese dalyvaujančos šalys imtųsi tinkamų ir greitų veiksmų, kad politinius tikslus būtų galima paversti veiksmingomis priemonėmis siekiant padėti verslo bendruomenei, visų pirma mažoms ir vidutinėms įmonėms, ir vartotojams.

Šia veiksmų programa nesiekiama mažesnio reguliavimo. Ja nesiekiama keisti nei Bendrijos teisės aktuose nustatytų politikos tikslų, nei galiojančiuose teisės aktuose užsibrėžto tikslo. Šioje programoje stengiamasi racionalizuoti ir palengvinti politikos tikslų įgyvendinimą, o tai yra svarbi reglamentavimo kokybės visais lygmenimis priemonė. Nereikalinga ir neproporcinga administracinė našta gali turėti rimtą poveikį ekonomikai. Ji trikdo ir trukdo verslui, todėl dažnai jos supaprastinimas laikomas prioritetine užduotimi. Komisija yra įsipareigojusi padėti šalinti šią nereikalingą naštą visais lygmenimis ir pabrėžia, kad tai yra bendra valstybių narių ir Europos Sąjungos institucijų atsakomybė.

Šia veiksmų programa išdėstomi Komisijos pasiūlymai dėl įsipareigojimų teikti informaciją nustatymo, įvertinimo ir sumažinimo. Pagal šią programą bus įvertintos administracinės išlaidos, nuspręsta, kurios iš šių išlaidų sudaro nereikalingą naštą ir sumažinta nereikalinga administracinė našta. Praktiškai, kai bus gauti vertinimo rezultatai, Komisija juos išanalizuos ir imsis reikalingos iniciatyvos šiai nereikalingai naštai sumažinti. Šiame komunikate pateikiama ambicinga strategija, todėl sėkmingas jos įgyvendinimas daugiausia priklauso nuo aktyvios valstybių narių ir kitų ES institucijų paramos ir bendradarbiavimo. Remiantis bandomuoju projektu ir ikišiol atliktais nacionaliniais vertinimais [2] patvirtinta, kad administracinės naštos mažinimas yra bendra Europos Parlamento, Tarybos, Komisijos ir valstybių narių atsakomybė.

1 lentelėje trumpai išdėstomos skirtingos veiksmų programos dalys ir išsamiau aptariami atskiri šio komunikato elementai.

1 lentelė ES administracinės naštos mažinimo veiksmų programos dalys |

| Išlaidų vertinimo metodika (2 skyriaus 2.1–2.2 skirsniai) ir naštos mažinimo principai (5 skyrius) |

| Prioritetinės sritys siekiant įvertinti ir sumažinti nereikalingą administracinę naštą, susijusią su atitinkamais EB teisės aktais ir išimtinai nacionaliniais bei regioniniais teisės aktais (2.3 skirsnis) |

| Siūloma organizacinė struktūra (2.4 skirsnis) |

| Administracinės naštos mažinimo tikslai (3 skyrius) |

| Pasiūlymai dėl neatidėliotinų veiksmų (4 skyrius) |

Veiksmų programoje dėmesys telkiamas į nebetinkamus, nereikalingus arba besikartojančius įsipareigojimus teikti informaciją, kuriuos reikėtų skirti nuo teisės aktų rengimui būdingų ypatumų, derinamų arba privalomų siekiant teisės aktais teikiamos naudos. Tokiu būdu siekiama sumažinti nereikalingą įmonėms tenkančią administracinę naštą. Tačiau vykdant šią programą taip pat turėtų gerokai pagerėti vartotojų padėtis, pvz., sumažinus kainas. Aišku, kad šios priemonės neturėtų kenkti pagrindiniam teisės aktų tikslui, todėl tam tikrais atvejais, inter alia, siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą, darbuotojų teises ar aplinką arba ginti Bendrijos finansinius interesus ir garantuoti patikimą finansų valdymą, įsipareigojimai teikti informaciją liks privalomi.

Iš tiesų siūloma, kad Komisija, padedant valstybėms narėms, įvertintų su Bendrijos teisės aktais ir perkėlimu į nacionalinę teisę susijusią administracinę naštą ir pateiktų atitinkamus pasiūlymus šiai naštai mažinti, o valstybės narės įvertintų ir mažintų administracinę naštą, atsirandančią tik taikant nacionalinius ir regioninius teisės aktus. Programa bus pradėta 2007 m. gegužės mėn., o jos tikslas – 2008 m. lapkričio mėn. pateikti administracinių išlaidų, patiriamų taikant atrinktus Bendrijos teisės aktus, vertinimą. Įmonėms nustatyta administracinė našta iki 2012 m. sumažės 25 %. Norėdamos pasiekti tokį ambicingą tikslą, valstybės narės ir Komisija turi veikti kartu, kad nustatytų, įvertintų ir sumažintų nereikalingą įmonėms tenkančią naštą.

Vykdant šią programą bus siekiama ilgalaikės ekonominės naudos, o akivaizdūs ir konkretūs rezultatai turėtų būti pasiekti per trumpą ir vidutinės trukmės laikotarpį. Programoje išskirtinis dėmesys skiriamas nereikalingos administracinės naštos konkrečiose prioritetinėse srityse mažinimui. Su ES teisės aktais susijusios prioritetinės sritys buvo nustatytos remiantis 2006 m. spalio mėn. užbaigto bandomojo projekto [3] išvadomis, suinteresuotųjų šalių pasiūlymais sudarant tęstinę supaprastinimo programą ir konsultacijų, predėtų 2006 m. lapkričio 14 d. Komisijai priėmus darbinį dokumentą, rezultatais. Atrinktos prioritetinės sritys apima teisės aktų, dėl kurių susidaro didžioji įmonėms tenkančių administracinių išlaidų dalis, reikalavimus tokiu būdu sudaromos sąlygos Komisijai ir atsakingiems įstatymų leidėjams telkti pastangas ir lėšas į tas sritis, kurios, gerinant įmonėms taikomą reguliavimo sistemą, turės didžiausią poveikį. Vis dėlto, atitinkamus pakeitimus reikėtų atlikti tik tuomet, jei jie netrukdytų teisės aktuose nurodytiems pagrindiniams tikslams pasiekti. Vėliau Komisija gali nuspręsti išplėsti programą, į ją įtraukdama kitas sritis, kurių šiuo metu nėra prioritetiniame sąraše.

Veiksmų programoje pateikiami ne tik naštos mažinimo tikslai ir prioritetinės sritys, bet ir paspartintų veiksmų, kuriuos reikėtų pradėti per Vokietijos pirmininkavimą, sąrašas (III priedas). Kadangi šiais veiksmais galima greitai pasiekti rezultatų ir jais pabrėžiama Komisijos administracinės naštos mažinimo strategijai teikiama reikšmė, šie veiksmai yra pirmasis įnašas naštos mažinimo tikslui pasiekti. Vykdant veiksmų programą ir toliau bus siekiama konkrečių rezultatų įmonių veiklai palengvinti.

1.1. Administracinė našta ir ES verslo aplinka

ES teisės aktais siekiama Sutartyse išdėstytų tikslų ir viešosios tvarkos tikslų, kurie pasiekiami geriau Bendrijos nei valstybių narių lygiu. Užtikrinti, kad veiksmingam vidaus rinkos veikimui būtų sudarytos tinkamos sąlygos, taip pat tinkamą saugumo, apsaugos ir socialinių standartų lygį. Svarbiausia abipusio pasitikėjimo vidaus rinkoje sąlyga – teikti informaciją ir ataskaitas, kadangi tai visiems užtikrina vienodas sąlygas. Tai taip pat svarbu sanglaudos politikos ir žemės ūkio sityse, kadangi ten tvarkomos naudos gavėjams skirtos valstybės lėšos. Tačiau tokių reikalavimų teikiamos naudos ir dėl jų patiriamos administracinės naštos pusiausvyrai išlaikyti reikia nuolatinio budrumo, ji laikui bėgant gali kisti – tam tikros taikomos procedūros atima daug laiko, yra per sudėtingos arba pasenusios, o kitais atvejais reikalingą informaciją galima gauti iš kitų šaltinių.

Administraciniai reikalavimai yra svarbus veiksnys verslo aplinkai, nes visos ES įmonės privalo skirti nemažai laiko formų pildymui ir ataskaitų įvairiausiais klausimais teikimui. Apskaičiuota, kad šios išlaidos ES šiuo metu siekia 3,5 % BVP. Pavyzdžiui, sumažinus nereikalingų reikalavimų teikti ataskaitas, įmonės darbuotojai galėtų skirti daugiau laiko pagrindinei įmonės veiklai, taip būtų galima mažinti gamybos išlaidas, atlikti papildomas investicijas ir įgyvendinti naujoves, o tai savo ruožtu turėtų didinti produktyvumą ir bendrą konkurencingumą.

Bendra užduotis – iki 2012 m. administracinę naštą sumažinti iki 25 % apima Bendrijos teisės aktus ir nacionalines reguliavimo priemones. Pasiekus šį tikslą ES BVP lygis per vidutinės trukmės laikotarpį galėtų padidėti iki 1,4 % arba 150 mlrd. EUR [4].

1.2. Administracinių išlaidų ir naštos apibrėžtys

Svarbu paaiškinti, kaip suprantame administracinių išlaidų ir naštos sąvokas – apibrėžtys pateikiamos toliau, remiantis tarptautiniame Standartinio išlaidų modelio vadove ir ES Standartinio išlaidų modelio metodologijoje pateiktomis apibrėžtimis [5].

Teisės aktų reikalavimų laikymosi išlaidos – visos su teisės aktų laikymusi susijusios išlaidos, išskyrus tiesiogines finansines išlaidas ir ilgalaikes struktūrines pasekmes. Pagal Standartinį išlaidų modelį išlaidos gali būti suskirstytos į „pagrindines su reikalavimų laikymusi susijusias išlaidas“ ir „ administracines išlaidas“.

Administracinės išlaidos – tai įmonių, visuomeninių organizacijų, valdžios institucijų ir piliečių patiriamos išlaidos, kai jie vykdo savo teisinius įsipareigojimus teikti informaciją apie savo veiklą arba gamybą valdžios institucijoms arba privatiems subjektams.

Informaciją reikėtų suprasti plačiąja prasme, t. y., įskaitant ženklinimo, ataskaitų rengimo, stebėsenos ir vertinimo, kurių reikia informacijai teikti ir registruoti, išlaidas. Kai kuriais atvejais informacija turi būti perduodama valdžios institucijoms arba privatiems subjektams. Kitais atvejais ji turi būti pateikiama pateikiama tik patikrinimui arba jos paprašius.

Svarbu skirti informaciją, kurią įmonės rinktų net ir nesant tam tikrų teisės aktų, nuo informacijos, kuri nebūtų renkama nesant tam tikrų teisės nuostatų. Dėl pirmiau nurodytos priežasties patirtos išlaidos vadinamos administracine našta. Tam tikra administracinė našta yra reikalinga pagrindiniams teisės aktų tikslams ir nustatytam apsaugos lygiui, kaip nurodyta Sutartyse, pasiekti, pvz., kai informacija yra reikalinga rinkos skaidrumui. Tačiau taip pat yra daug atvejų, kai naštą galima racionalizuoti ir sumažinti nedarant įtakos pagrindiniams tikslams, taigi pirmiau minėta našta akivaizdžiai yra nereikalinga.

Veiksmų programos tikslas – įvertinti administracines išlaidas, nustatyti ir sumažinti administracinę naštą netrukdant pasiekti pagrindinio teisės aktų tikslo [6].

2. Bendro ES administracinės naštos vertinimo kūrimas

2.1. ES standartinis išlaidų modelis (SIM)

2005 m. kovo 23 d. Europos Vadovų Taryba paprašė „Komisijos ir Tarybos apsvarstyti bendrą administracinės naštos vertinimo metodiką, dėl kurios būtų susitarta iki 2005 m. pabaigos“. Prie 2005 m. kovo 16 d. Komisijos komunikato dėl geresnio reglamentavimo augimui ir užimtumui Europos Sąjungoje skatinti buvo pridėtas Komisijos tarnybų darbinis dokumentas, kuriame išsamiai apibrėžti galimo „ES grynųjų administracinių išlaidų modelio“ [7], pagrįsto standartiniu išlaidų modeliu [8], metmenys.

Per 2005 m. balandžio–rugsėjo mėn. vykusį bandomąjį etapą ES grynųjų administracinių išlaidų modelio metmenys buvo iš dalies pakeisti ir patobulinti, tai paskatino Komisiją pateikti persvarstytą metodoligiją, pavadintą „ES standartinis išlaidų modelis“ [9]. Komisija sudarė galimų ES standartinio išlaidų modelio patobulinimų sąrašą ir paaiškino, kad toks tobulinimas nėra būtina šio modelio taikymo sąlyga. 2006 m. kovo 15 d. poveikio vertinimo gairės [10] buvo papildytos praktiniu modelio taikymo vadovu, kuris buvo išverstas į visas oficialias ES kalbas, siekiant supaprastinti metodologinę konvergenciją. ES standartinis išlaidų modelis buvo taikomas rengiant daugelį jau paskelbtų ar rengiamų poveikio vertinimų [11], siekiant užtikrinti, kad bet kokia taikant teisės aktus atsirandanti administracinė našta būtų pagrįsta ir sumažinta [12].

2.2. Vertinimas ES lygmeniu ir įsipareigojimų teikti informaciją nustatymas

Veiksmų programoje bus taikomas ES standartinis išlaidų modelis [13] siekiant nustatyti tuos įsipareigojimus teikti informaciją, dėl kurių tenka didžiausia našta, t. y. reikalavimus, taikomus teikiant informaciją (pvz., pateikti atitikties sertifikatą), susijusią su šiame komunikate pasiūlytomis prioritetinėmis sritimis, siekiant juos įvertinti ir nurodyti, kaip šią naštą būtų galima sumažinti.

Svarbiausia bandomojo projekto išvada yra ta, kad vertinimo programos pagrindą turi sudaryti nustatyti konkretūs įsipareigojimai teikti informaciją. Nors žinoma, kad įsipareigojimų teikti informaciją skaičius valstybėse narėsegerokai skiriasi [14], palyginti įsipareigojimus teikti informaciją yra lengviau negu visus valstybėse narėse besiskiriančius teisės aktus. Taigi pagrindiniai bet kurios administracinės naštos mažinimo programos elementai – tai įsipareigojimai teikti informaciją. Todėl tokie įsipareigojimai teikti informaciją turi būti aiškiai klasifikuojami pagrindiniuose teisės aktuose ir paskesnėse įgyvendinimo taisyklėse ES ir nacionaliniu lygmeniu. Taikant šią metodologiją visų pirma reikės aiškiai surašyti visus svarbesnius įsipareigojimus teikti informaciją, kurie yra privalomi pagal teisės aktus. Pirmiausia surašomi Bendrijos teisės aktuose nurodyti įsipareigojimai teikti informaciją, po to su Bendrijos teisės aktais susiję įsipareigojimai, kuriuos valstybės narės pridėjo į nacionalinę teisę perkeltuose teisės aktuose. Komisija ir valstybės narės glaudžiai bendradarbiaus, kad prieš vertinant išlaidas galėtų nustatyti įsipareigojimus teikti informaciją.

Valstybės narės, jau baigusios taikyti pradinius vertinimus, perėmė šiek tiek skirtingus pirminio standartinio išlaidų modelio variantus, todėl palyginti esamus įvairių valstybių duomenis yra sunku, ypač bandant sujungti rezultatus ir nustatyti įsipareigojimų teikti informaciją kilmę. Todėl reikės ir tam tikro techninio suderinimo (žr. I priedą).

2.3. Veiksmų programos aprėptis: vertintini teisės aktai

Remdamasi augimo ir užimtumo strategija ir konsultacijomis bei diskusijomis dėl darbinio dokumento [15], Komisija siūlo veiksmų programos aprėptį apriboti iki įmonėms skirtų įsipareigojimų [16].

Be to, pasibaigus konsultacijoms dėl Lapkričio mėn. darbinio dokumento, buvo susitarta, kad Komisija ir valstybės narės turėtų pirmiausia nustatyti įsipareigojimus teikti informaciją, įvertinti dėl jų kylančias išlaidas ir nustatyti priemones naštai mažinti [17]:

Valstybės narės ir Komisija:

· EB reglamentai ir direktyvos (įskaitant tarptautinės teisės nulemtus įsipareigojimus teikti informaciją) tose prioritetinėse srityse, kuriose esama didžiausios naštos ir (arba) manoma, kad joms tenka didžiausia našta (įmonės veiklai trukdanti našta)

ir

· su tais ES reglamentais ir direktyvomis susijusios perkėlimo į nacionalinę teisę ir įgyvendinimo priemonės

Valstybės narės:

· Tuo tarpu valstybės narės savo šalyse turėtų atlikti išsamius įsipareigojimų teikti informaciją pradinius vertinimus arba nustatyti prioritetines sritis siekiant įvertinti ir sumažinti išskirtinai nacionalinius ir regioninius įsipareigojimus teikti informaciją.

Komisiją paskatino tai, kad 2006 m. septyniolika valstybių narių, palyginti su vienuolika ankstesniais metais, nusprendė įvertinti ir sumažinti administracinę naštą, o dar dvi bando metodologiją. Veiksmų programoje rekėtų numatyti, kad iki 2009 m. visos valstybės narės užbaigs įsipareigojimų teikti informaciją vertinimą pagrindinėse nacionalinėse ir regioninėse prioritetinėse srityse. Be to, valstybėms narėms ir Komisijai reikės susitarti dėl pradinio „visiems vienodai“ taikomo metodo prioritetinėse srityse ir mažinimo tikslų, kurie būtų bendri Komisijai ir valstybėms narėms atsižvelgiant į administracinės naštos ištakas. Po diskusijų ir konsultacijų dėl lapkričio 14 d. darbinio dokumento, Komisija nustatė šias prioritetines sritis, kurias reikėtų aptarti, dėl Bendrijos teisės aktų:

1. Bendrovių teisė

2. Farmacijos srities teisės aktai

3. Darbo aplinka ir darbo santykiai

4. Mokesčių teisė (PVM)

5. Statistiniai duomenys

6. Žemės ūkis ir žemės ūkio subsidijos

7. Maisto sauga

8. Transportas

9. Žuvininkystė

10. Finansinės paslaugos

11. Aplinka

12. Sanglaudos politika

13. Viešieji pirkimai

II priede pateiktas prioritetinių sričių, atrinktų vertinimui, sąrašas ir su konkrečia sritimi susiję teisės aktai. Tose srityse, kuriose 2007 m. jau imtasi veiksmų siekiant nustatyti administarcines išlaidas arba įvertinti bendrą teisės aktų ekonominį poveikį (pvz., bendrovių teisės, žemės ūkio, viešųjų pirkimų ir sanglaudos politikos srityse), siekiant padidinti sąveiką bus užtikrintas glaudus koordinavimas. Jei atliekant tolesnę veiklą paaiškės, kad pernelyg apsunkinti teisės aktai ES lygiu nebuvo įtraukti į pridėtą sąrašą, juos reikės įtraukti į sąrašą. Prioritetinių sričių sąrašas ir konkretūs teisės aktai nedaro poveikio vėlesnei veiklai siekiant sumažinti administracinę naštą. Tam tikrais atvejais, įvertinus gali paaiškėti, kad visa teisės aktais nustatyta našta iš tiesų yra neišvengiama. Todėl akivaizdu, kad tokios prievolės nebus panaikintos.

2.4. Organizaciniai klausimai

Komisija siūlo pirmiau minėtą metodą plėtoti bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis. Komisija užtikrins šio metodo suderinamumą su ankstesniu įsipareigojimu laiku pateikti darbinėse programose išvardytus pasiūlymus.

2.4.1 Nepriklausomi konsultantai

Komisija dabartinį Bendrijos teisės aktų administracinių išlaidų vertinimą perduos nepriklausomiems konsultantams, kuriuos reikės pasirinkti 2007 m. pradžioje paskelbus konkursą. Konsultantai atliks vertinimus glaudžiai bendradarbiaudami su valstybėmis narėmis ir Komisija. pateiks ataskaitas dėl teisės aktų, kurie buvo atrinkti vertinimui, ir teiks Komisijai pasiūlymus dėl administracinės naštos sumažinimo visose politikos srityse. Jeigu bus nustatyta, kad yra papildomų įsipareigojimų teikti informaciją, kurių naštą reikėtų sumažinti, jie bus įtraukti į programą.

2.4.2 Valstybės narės ir Komisija

Projektą stebės iniciatyvinė grupė ir keli ekspertų pogrupiai, kurie bus paskirti vėliau.

Siūloma, kad valstybės narės dalyvautų Aukšto lygio nacionalinių geresnio reglamentavimo ekspertų grupėje. Ši grupė reguliariai peržvelgs pažangą, konsultuos Komisiją ir užtikrins, kad Komisijos tarnyboms ir jų rangovams būtų pateikti valstybių narių administracijų kontaktinių asmenų duomenys. Kitos Komisiją konsultuojančios ekspertų grupės veiks kaip kontaktiniai centrai konkrečiose prioritetinėse srityse.

Taip pat numatyta reguliariai keistis nuomonėmis su esamu Standartinio išlaidų modelio tinklo dalyviais ir skatinti jo narius dalyvauti sprendžiant galinčius atsirasti metodologinius klausimus. Be to, Komisija bendradarbiaus su valstybėmis narėmis, kad būtų galima nustatyti ir skleisti gerąją patirtį siekiant sumažinti įsipareigojimo teikti informaciją naštą nacionaliniu ir regioniniu lygiu.

Komisija ketina reguliariai teikti ataskaitas apie veiksmų programos pažangą Europos Parlamentui ir Tarybai.

2.4.3 Ryšys su kita vykdoma veikla

Bendrijos administracinės naštos mažinimo veiksmų programa vykdoma kartu su kita veikla, būtent Komisijos tęstine supaprastinimo programa, kurioje jau pateikti teisės aktai, įtraukti į šioje veiksmų programoje nurodytas prioretetines sritis. Administracinės naštos mažinimas – tai speciali supaprastinimo forma, o pagal veiksmų programą atlikta vertinimo ir mažinimo analizė apskritai bus naudinga Komisijos supaprastinimo programai.

Keli jau vykdomi arba planuojami administracinės naštos vertinimo konkrečiuose sektoriuose tyrimai taip pat bus labai svarbūs įgyvendinant veiksmų programą [18]. Pvz., vertinant Tarybos reglamento (EB) Nr. 1782/2003 nulemtą naštą 2006 m. gruodžio mėn. pradėtas tyrimas, kurio tikslas – įvertinti ūkininkams 2003 m. Bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformos sukeltą administracinę naštą.

2.4.4 Vertinimo rezultatai ir pasiūlymai dėl supaprastinimo

Vertinimas truks maždaug dvejus metus, tačiau ši veiksmų programa turėtų įkvėpti neatidėliotiniems veiksmams. Komisija nelauks projekto pabaigos pasiūlymams dėl administracinės naštos mažinimo teikti. Atliekant vertinimus, Komisija ir toliau sieks atrinkti tuos reikalavimus, kuriuos būtų galima supaprastinti, pašalinti ar pakeisti siekiant sumažinti nereikalingą administracinę naštą.

2.4.5 Suinteresuotųjų šalių dalyvavimas

Veiksmų programoje laikomasi skaidrumo, kuruo vadovaujantis bet kuriuo metu atsakoma į suinteresuotųjų šalių visoje Europoje pastabas [19]. Be to, Europos įmonės turės galimybę aktyviai dalyvauti atliekant vertinimą, pvz., rengiant išsamius pokalbius. Galiausiai, bus ištirta galimybė naudoti elektronines priemones sąveikai padidinti.

3. Administracinės naštos mažinimo tikslai

Komisija pasiūlė ambicingą strategiją – įvertinti ir sumažinti administracinę naštą ES. Užsibrėžus bendrą mažinimo tikslą užtikrinamas politinis postūmis ir skatinama atsakomybė visais lygiais. Nustačius tikslus, lengviau stebėti visą administracinės naštos mažinimo procesą [20]. Tai, ką galima įvertinti, galima ir įvykdyti.

Komisija pasiūlė bendrą tikslą Bendrijos, nacionaliniu ir regioniniu lygiu – iki 2012 m. administracinę naštą sumažinti 25 %. Tai atspindi nacionalinius tikslus tose valstybėse, kuriose jie yra iškelti [21].

3.1. Tikslų nustatymas keturiose valstybėse narėse

Nagrinėjant veiksmus, kurių imtasi keturiose valstybėse narėse, jau pradėjusiose įgyvendinti administracinės naštos vertinimo ir mažinimo programas, galima pasinaudoti šia patirtimi ES strategijai parengti.

Keturių valstybių narių, kurios jau atliko išsamius pradinius vertinimus, aprėpusius tiek Bendrijos, tiek valstybės narės lygmeniu atsirandančią naštą, gauti rezultatai rodo, kad 25 % sumažinimo tikslas gali būti įgyvendintas atnaujinant ir palengvinant abiejuose lygiuose keliamus reikalavimus teikti informaciją. Tai papildomai patvirtina daliniai vertinimai, kuriuos atskiruose sektoriuose atliko daugiau valstybių narių. Šie empiriniai rezultatai rodo, jog esama reikšminga administracinė našta, kurią galima sumažinti pasikliaujant tam tikrais toliau nustatytais išlaidų mažinimo metodais ir nepažeidžiant pagrindinių teisės aktų tikslų.

3.2. Į ką atsižvelgti, nustatant ES tikslus

3.2.1 Bendras 25 % mažinimo tikslas – programos pagrindas

Pirmiau apžvelgta valstybių narių patirtis rodo, kad bendrasis tikslas turėtų būti nustatytas ankstyvajame etape, kartu su pradedamu sutarta metodika pagrįstu vertinimu. Komisijos nuomone, Europos Vadovų Taryba šį bendrą tikslą turėtų nustatyti 2007 m. pavasarį. Administracinę naštą siūloma sumažinti 25 % visoje ES, šis tikslas turėtų tapti politiniu pagrindu veiksmams skatinti.

Be to, Komisijos nuomone, Europos Vadovų Taryba taip pat turėtų pritarti tam, kad ES teisės aktų ir jų perkėlimo bei įgyvendinimo priemonių našta būtų sumažinta 25 %. Europos Vadovų Taryba turėtų raginti valstybes nares panašius tikslus užsibrėžti ne vėliau kaip iki 2008 m. spalio mėn. nacionaliniu lygiu. Tik taikant šią bendrą strategiją įmonės turės apčiuopiamos naudos verslo aplinkoje.

3.2.2 Bendri ES ir valstybių narių veiksmai siekiant sumažinti administracinę naštą

Šioje veiksmų programoje Komisija išdėsto savo planus siekiant įvertinti ir sumažinti su Bendrijos teisės aktais ir jų perkėlimu į nacionalinę teisę susijusią administracinę naštą. Tačiau norint, kad 25 % mažinimo tikslas duotų visapusišką naudą, valstybės narės turi prisiimti panašius įsipareigojimus dėl vien tik nacionalinių ir regioninių priemononių ir teisės aktų perkėlimo.

Komisijai ir valstybėms narėms atliekant vertinimą dėmesys kreipiamas į naštą, atsirandančią šioje veiksmų programoje [22] išvardytose prioritetinėse sritys. Numatoma, kad 25 % tikslas bus pasiektas per penkerius metus. 2009 m. pavasarį siūloma įvertinti padėtį. Šie terminai yra ambicingi, atsižvelgiant į tai, kad tokio masto vertinimas neturi precedentų ir pareikalaus nemažai laiko, remiantis dabartiniais apskaičiavimais tai truks bent pusantrų metų. Komisija ir valstybės narės turės pateikti mažinimo pasiūlymus, paaiškindamos, kodėl įsiparegojimų teikti informaciją nebereikia. Galiausiai, taikant tarpinstitucinį procesą, Bendrijos lygmeniu reikės nustatyti būtinus pokyčius. Taigi šiems terminams įgyvendinti reikės tvirtų ES institucijų ir valstybių narių įsipareigojimų siekiant užtikrinti, kad teisės aktų leidimo procesas ES ir nacionaliniu lygiu būtų užbaigtas laiku, kad atitinkamos priemonės įsigaliotų iki 2012 m.

Siūloma, kad 2009 m. pavasario Europos Vadovų Taryba nustatytų konkretesnius dalinius tikslus, remdamasi vertinimų rezultatais pagal politikos sritis: politikos srityse, kuriose administracinė našta yra ypač didelė ir mažinimo apimtis gali būti reikšminga, būtų galima numatyti didesnius mažinimo tikslus. Apskritai reikėtų suprasti, kad 25 % yra bendras politinis tikslas. Bus numatomi ir kiti tikslai. Tam tikrais atvejais valstybių narių tikslai gali skirtis, atsižvelgiant į jų reguliavimo pobūdį, skirtingus sektorius ar net teisės aktus, priklausomai nuo reguliavimo intensyvumo ir administracinio supaprastinimo galimybių.

Tikslą siūloma nustatyti atsižvelgiant į administracinės naštos lygį 2004 m. ir taip užtikrinti, kad bus atsižvelgiama į jau atliktus Bendrijos ir valstybių narių veiksmus [23].

Atsižvelgiant į tai, kad pasiūlymai dėl administracinės naštos supaprastinimo ateityje nekeis nei konkrečių pasiūlymų politinių tikslų, nei Bendrijos politikos pagrindo, trims institucijoms rekomenduojama susitarti, kad tarpinstituciniame sprendimų priėmimo procese pasiūlymams dėl administracinės naštos mažinimo būtų teikiama pirmenybė [24].

4. Neatidėliotinų veiksmų strategija

Šie tikslai papildo ilgalaikę ambicingą pokyčių programą. Tačiau Komisija siūlo jau pirmąjį 2007 m. pusmetį pradėti įgyvendinti keletą pasiūlymų dėl administracinės naštos mažinimo Bendrijos lygiu. Komisija nustatė tam tikrus paspartintus veiksmus, kuriuos įvykdžius galima gauti daug naudos šiek tiek pakeitus pagrindinių teisės aktų nuostatas. Šie pakeitimai turėtų būti gana paprasti priimti ir įgyvendinti ir neturėtų prieštarauti bendrai teisės aktų paskirčiai. Pasiūlymai yra pagrįsti konsultacijomis su suinteresuotomis šalimis ir valstybių narių ir Komisijos ekspertų pasiūlymais. Kad šie daliniai pakeitimai atneštų tikrų rezultatų, reikia tvirto Tarybos ir Parlamento įsipareigojimo. Todėl Komisija prašo Europos Vadovų Tarybą paraginti Tarybą ir Europos Parlamentą suteikti pirmenybę III priede išdėstytoms priemonėms Komisijai pateikus atitinkamus pasiūlymus.

III priede pateikta 11 sričių, kuriose administracinę naštą būtų galima sumažinti maždaug 1,3 mlrd. EUR [25].

5. Bendrieji administracinės naštos mažinimo principai

Administracinių reikalavimų ES įvertinimas pats savaime nėra tikslas. Tikslas yra mažinti biurokratiją, su kuria susiduria įmonės Europoje. Svarstant, kaip mažinti šią naštą, Komisijos nuomone šie principai galėtų gerokai padėti administracinės naštos mažinimo procese:

· sumažinti reikalaujamų ataskaitų teikimo dažnumą iki minimalaus lygio, reikalingo pagrindiniams teisės aktų tikslams pasiekti ir, jei įmanoma, suvienodinti skirtingų susijusių teisės aktų ataskaitų teikimo dažnumą;

· patikrinti, ar tas pats įsipareigojimas teikti informaciją nėra nustatomas kelis kartus per skirtingus kanalus ir pašalinti sutapimus (pvz., keletas įsipareigojimų teikti informaciją aplinkosaugos klausimais šiuo metu nustatomi daugiau nei viename teisės akte);

· prašyti teikti ataskaitas elektroniniu būdu ir internetu vietoj šiuo metu privalomo spausdintos informacijos rinkimo, naudojant, jei įmanoma, pažangiuosius portalus;

· nustatyti reikalavimų teikti informaciją ribas, jei įmanoma, taikant jas tik mažoms ir vidutinėms įmonėms, arba pasikliauti atranka (gerai žinoma, kad MVĮ nuo administracinių išlaidų nukenčia labiausiai – į tai reikėtų atsižvelgti renkant duomenis informacijos tikslais);

· apsvarstyti galimybę pakeisti visoms įmonėms tam tikrame sektoriuje taikomus reikalavimus teikti informaciją rizika pagrįstu požiūriu, t. y. nustatyti reikalavimus teikti informaciją tiems ūkio subjektams, kurie vykdo didžiausią riziką keliančią veiklą;

· mažinti arba pašalinti reikalavimus teikti informaciją, jei šie reikalavimai yra susiję su esminiais reikalavimais, kurių, patvirtinus reikalavimą teikti informaciją, buvo atsisakyta arba kurie buvo pakeisti (pvz., kelių transporto srityje vis dar esama įsipareigojimų teikti informaciją, kurie buvo nustatyti, kai užsiimti tarptautiniu vežimu dar buvo reikalaujami leidimai);

· pateikti oficialų sudėtingų teisės aktų, dėl kurių gali būti apsunkinta įmonių veikla arba gali prireikti teisinio vertinimo, paaiškinimą.

6. Tolesnės priemonės

Savo Strateginėje geresnio reglamentavimo Europos Sąjungoje peržiūroje [26] Komisija numatė keletą priemonių. Tarp šių priemonių pateikima veiksmų programa, kurios tikslas – mažinti administracinę naštą ir kuri parengta remiantis šiuo Komisijos darbiniu dokumentu ir Strategine geresnio reglamentavimo peržiūra.

(...PICT...)

Vėliau Komisija, kitos ES institucijos ir valstybės narės turėtų pradėti vykdyti vertinimo programą ir imtis veiksmų tose srityse, kuriose galima greitai pasiekti rezultatų. Komisijos didelio masto EB teisės aktų ir susijusių perkėlimo priemonių vertinimo programa bus pradėta 2007 m. pavasarį, o ataskaita bus pateikta ketvirtąjį 2008 m. ketvirtį. Šie veiksmai bus stebimi pagal tęstinę paprastinimo programą, kurioje jau pateikta svarbių pasiūlymų dėl administracinės naštos mažinimo [27]. Nuolat teikiamos administracinės naštos mažinimo pažangos ataskaitos. Tuo tarpu valstybės narės šiuo laikotarpiu galėtų imtis panašių veiksmų ir mažinti naštą keisdamos nacionalinius ir (arba) regioninius teisės aktus. Valstybės narės turėtų teikti nacionalinių administracinės naštos mažinimo programų ataskaitas, savo pažangos ataskaitų, kurios teikiamos įgyvendinant „Augimo ir užimtumo“ strategiją, geresnio reglamentavimo skyriuje. Tokiu būdu Komisija galės savo metinėje pažangos ataskaitoje dėl augimo ir užimtumo strategijos kasmet teikti pažangos ataskaitą Bendrijos ir nacionaliniu lygmeniu ir padėti Europos Vadovų Tarybai nustatyti tolesnę šios programos įgyvendinimo kryptį. Kaip minėta pirmiau, 2009 m. pavasario Europos Vadovų Taryba bus svarbus veiksmų programos vidurio etapas, o 2008 m. Komisijos metinėje pažangos ataskaitoje pateiktas programos vidurio laikotarpio įvertinimas, prie kurio, jei reikia, pridedami pasiūlymai jai patobulinti.

Tikimasi, kad iki 2009 m. kovo mėn. visos valstybės narės baigs vertinimus, bent jau prioritetinėse srityse nacionaliniu lygiu, ir bus pasirengusios nustatyti konkrečius nacionalinius tikslus. Tai yra procesas, kuriame atsižvelgiama į tai, kada valstybėse narėse pradėti vertinimus. Tam tikrose valstybėse pradinis vertinimas jau atliktas ir jau vykdomos išlaidų mažinimo programos.

2012 m. pavasario Europos Vadovų Taryba galės įvertinti visą strateginę programą ir ją užbaigti tik tuo atveju, jeigu visi susiję dalyviai įsipareigos užduotį įvykdyti per nustatytą laiką.

7. Išvados

Šiame komunikate pateiktoje veiksmų programoje numatyta gerokai pagerinti verslo aplinką ES. Joje pateikiamas išsamus nereikalingos administracinės naštos ES vertinimo ir mažinimo planas tikslai, kuriais reikėtų vadovautis šiame procese.

Vykdant veiksmų programą reikia tvirto valstybių narių ir teisėkūros procese dalyvaujančių institucijų įsipareigojimo. Taigi 2007 m. pavasario Europos Vadovų Taryba turi:

(1) patvirtinti šiame komunikate išdėstytą Administracinės naštos mažinimo veiksmų programą, įskaitant pasirinktas prioritetines sritis, siūlomą metodologiją, naštos mažinimo principus, paspartintų veiksmų sąrašą ir organizacinę struktūrą;

(2) raginti valstybes nares padėti Komisijai atliekant su Bendrijos teisės aktais ir jų perkėlimu į nacionalinę teisę susijusios administracinės naštos vertinimą, kaip išdėstyta komunikate;

(3) nustatyti bendrą administracinės naštos, kurią lemią EB ir nacionaliniai teisės aktai, mažinimo tikslą –25 %, kuris turi būti pasiektas iki 2012 m. Kad būtų lengviau sudaryti palankias sąlygas šiam tikslui pasiekti, 25 % mažinimo tikslą reikėtų nustatyti būtent su EB teisės aktais ir jų perkėlimu susijusiai administracinei naštai. Vėliau šis tikslas bus skiriamas pagal prioritetines sritis, remiantis veiksmų programos rezultatais.

(4) paraginti valstybes nares administracinės naštos mažinimo tikslus nacionaliniu lygiu nustatyti ne vėliau kaip iki 2008 m. spalio mėn. ir nuo 2007 m. spalio mėn. nacionalinėse augimo ir užimtumo strategijos pažangos ataskaitose kasmet teikti administarcinės naštos vertinimo ir mažinimo ataskaitą.

(5) Raginti Tarybą ir Europos Parlamentą III priede išdėstytoms priemonės suteikti pirmenybę, Komisijai pateikus atitinkamus pasiūlymus siekiant kuo greičiau (2007 m.) juos priimti.

(1) I PRIEDAS: Minimalūs derinimo reikalavimai

Valstybės narės, jau atlikusios pradinius vertinimus, pasitelkė šiek tiek skirtingus pirminio standartinio išlaidų modelio variantus, todėl palyginti esamus įvairių valstybių duomenis yra sunku, ypač bandant sujungti rezultatus ir nustatyti įsipareigojimų teikti informaciją kilmę.

2006 m. spalio mėn. užbaigus bandomąjį projektą nustatyta, kad reikia nors minimaliai suderinti apibrėžtis, kad būtų galima patvirtinti ir palyginti šalių duomenis, gauti pagrįstus rezultatus RS lygiu ir nustatyti ad hoc mažinimo tikslus. Tai visų pirma yra:

· Klasifikacija pagal reikalavimų teikti informaciją kilmę;

· standartizuoti išlaidų koeficientai (pridėtinės išlaidos);

· susijusios administracinės veiklos rūšis ir susijusios grupės (sektorių, įmonių skaičiaus segmentacija);

· efektyvios įmonės apibrėžimas;

· susiję subjektai (pvz., namų ūkiai, įmonės, administracijos ir kt.).

Vadovaudamasi augimo ir užimtumo strategija Komisija siūlo veiksmų programos apimtį sumažinti iki įmonėms skirtų įsipareigojimų [28].

PRIEDAS II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations

No. | Area | EC Legislation |

1 | Company Law 1 | Fourth Council Directive 78/660/EEC of 25 July 1978 based on Article 54 (3) (g) of the Treaty on the annual accounts of certain types of companies. |

| | 3rd Council Directive of 9 October 1978 (78/855/EEC) |

| | 6th Council Directive of 17 December 1982 (82/891/EEC) |

| | Second Council Directive of 13 December 1976 on coordination of safeguards which, for the protection of the interests of members and others, are required by Member States of companies within the meaning of the second paragraph of Article 58 of the Treaty. |

2 | Pharmaceutical legislation | Directive 2001/83/EC of the European Parliament and of the Council of 6 November 2001 on the Community code relating to medicinal products for human use |

| | Directive 2001/20/EC on the approximation of laws, regulations and administrative provisions of the Member States relating to the implementation of good clinical practice in the conduct of clinical trials on medicinal products for human use |

3 | Working environment/ employment relations | Council Directive 89/391/EEC of 12 June 1989 on the introduction of measures to encourage improvements in the safety and health of workers at work |

| | Directive 92/57/EEC of 24 June 1992 on the implementation of minimum safety and health requirements at temporary or mobile construction sites |

4 | Tax law (VAT) | Sixth Council Directive 77/388/EEC of 17 May 1977 on the harmonization of the laws of the Member States relating to turnover taxes - Common system of value added tax: uniform basis of assessment |

5 | Statistics | Council Regulation (EEC) No 3330/91 on the statistics relating to the trading of goods between Member States |

| | Council Directive 2001/109/EC of the EP and Council on fruit trees; Council; Council Directive 93/23/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on pig production, Council Directive 93/24/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on bovine animals |

| | Council Regulation (EEC N) 3924/91of 19 December 1991 on the establishment of a Community survey of industrial production |

| | Council Regulation (EC, Euratom) No 58/97 of 20 December 1996 concerning structural business statistics |

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

No. | Area | EC Legislation |

6 | Agriculture and Agricultural Subsidies | Council Regulation (EC) 1782/2003 of 29 September 2003 establishing common rules for direct support schemes under the common agricultural policy and establishing certain support schemes for farmers 2. |

| | Commission Regulation (EC) No 1291/2000 of 9 June 2000 Laying down common detailed rules for the application of the system of import and export licences and advance fixing certificates for agricultural products. |

7 | Food Safety | Regulation (EC) No 1760/2000 of the European Parliament and of the Council of 17 July 2000 establishing a system for the identification and registration of bovine animals and regarding the labelling of beef and beef products and repealing Council Regulation (EC) No 820/97 |

| | Council Regulation (EC) No 21/2004 of 17 December 2003 establishing a system for the identification and registration of ovine and caprine animals and amending Regulation (EC) No 1782/2003 and Directives 92/102/EEC and 64/432/EEC. |

| | Directive 2000/13/EC of the European Parliament and of the Council of 20 March 2000 on the approximation of the laws of the Member States relating to the labelling, presentation and advertising of foodstuffs. |

| | Council Regulation (EC) 1/2005 - Protection of animals during transport and related operations. |

| | Regulation 1830/2003 GMOs - traceability rules require that operators have in place system to hold information for 5 years. |

| | Council Directive Plant health – legislation requires operators to keep plant passports (certificates confirming compliance with EC legislation in this area) for 1 year. |

| | Directive 98/6/EEC of the European Parliament and the Council of 16 February 1998 on consumer protection in the indication of the prices of products offered to consumers |

8 | Transport | Regulation (EC) No 561/2006 of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the harmonisation of certain social legislation relating to road transport and amending Council Regulations (EEC) No 3821/85 and (EC) No 2135/98 and repealing Council Regulation (EEC) No 3820/85 3 |

| | (Directive 2004/49/EC of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 on safety on the Community's railways and amending Council Directive 95/18/EC on the licensing of railway undertakings and Directive 2001/14/EC on the allocation of railway infrastructure capacity and the levying of charges for the use of railway infrastructure and safety certification (Railway Safety Directive);) |

9 | Fisheries | Council Regulation (EEC) No 2847/93 of 12 October 1993 establishing a control system applicable to the common fisheries policy |

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

No. | Area | EC Legislation |

10 | Financial Services | Directive 2006/48/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 relating to the taking up and pursuit of the business of credit institutions. |

| | Directive 2006/49/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on the capital adequacy of investment firms and credit institutions. |

| | Directive 2002/83/EC of the European Parliament and of the Council of 5 November 2002 concerning life insurance |

11 | Environment | Regulation (EC) No 1013/2006 of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on shipments of waste 4 |

| | Council Directive 96/61/EC of 24 September 1996 concerning integrated pollution prevention and control 5 |

| | Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Directive 2002/96/EC. |

| | Directive 2000/53/EC of the European Parliament and of the Council of 18 September 2000 on end-of life vehicles |

| | Directive 2003/105/EC of the European Parliament and of the Council of 16 December 2003 amending Council Directive 96/82/EC on the control of major-accident hazards involving dangerous substances |

12 | Cohesion policy | Council Regulation (EC) No 1105/2003 of 26 May 2003 amending Regulation (EC) No 1260/1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

| | Council Regulation (EC) No 1260/1999 of 21 June 1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

| | Commission Regulation (EC) No 621/2004 of 1 April 2004 laying down rules for implementing Council Regulation (EC) No 1164/94 as regards information and publicity measures concerning the activities of the Cohesion Fund. |

13 | Public Procurement 6 | Directive 2004/17/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 coordinating the procurement procedures of entities operating in the water, energy, transport and postal services sectors. |

| | Directive 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 on the coordination of procedures for the award of public work contracts, public supply contracts and public service contracts. |

| | Commission Regulation (EC) No 1564/2005 of 7 September 2005 establishing standard forms for the publication of notices in the framework of public procurement procedures pursuant to Directives 2004/17/EC and 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council (Text with EEA relevance). |

(1) A separate study to measure administrative cost stemming from company law is already in progress. |

(2) The administrative burden related to Council Regulation (EC) No 1782/2003 is measured in a separate study which is ongoing. The results of this study will be available in 2007 and will be taken into account when the regulation will be up for review in 2008. Any reduction in administrative burden resulting from this review will be taken into account for the 25% administrative burden target. |

(3) Measurement to focus on the benefits of the new act compared to the old legislation.4) The measurement for this piece of legislation will commence only in 2008 in order to provide an insight into the expected reductions made by the 2006 revision as compared to the 1993 regulation.(5) The Commission is completing a full review of the IPPC directive and will propose a legislative revision before the end of 2007. Administrative burdens have been taken into account as a part of this review and the work of the consultants will therefore primarily focus on identifying and measuring those burdens that exist as a result of Member States' application of the directive. |

(6) Measurements in the public procurement area shall be carried out as an integrated part of the overall intermediate evaluation of these relevant Directives currently scheduled to commence in 2008. |

Annex III: Items for fast track actions

Area | Company Law |

Description | Ease requirements regarding written reports to the stockholders in case of merger and division |

EC legislation | Third Council Directive 78/855/EEC of 9 October 1978 based on Article 54(3)(g) of the Treaty concerning mergers of public limited liability companies and Sixth Council Directive 82/891/EEC of 17 December 1982 based on Article 54(3)(g) of the Treaty, concerning the division of public limited liability companies |

Reduction measure | Make the requirements voluntary and give stockholders the opportunity to decide whether the document should be drawn up in a national merger or division to align with the provision of the tenth directive |

Area | Agriculture |

Description | Ease the obligations for farmers, collectors and/or processors of energy crops that have to be complied with in order for the farmers to receive support for the cultivation of energy crops |

EC legislation | Commission Regulation (EC) No 1973/2004 |

Reduction measure | Reduce the reporting obligation for the operators and make it possible to replace the obligatory lodging of a security by the operators by another system offering equivalent assurance for the good financial control of the system |

Area | Agriculture |

Description | Ease the requirements concerning the documentary proof to be delivered by operators in order to receive export refunds for exporting certain agricultural produce |

EC legislation | Commission Regulation (EC) No 800/1999 |

Reduction measure | Raise threshold. Article 16(1) requires exporters to deliver a copy of a customs document as proof of importation in a third country in order to get differentiated refunds paid. Under certain conditions the paper copy may be replaced by IT generated information. Article 17 gives Member States the option to waive the requirement of Article 16(1) for refunds up to certain thresholds, depending on the destination. In that case only a transport document is required. To the extent possible, an extension of the waiver in order to cover more situations will be considered |

Area | Statistics |

Description | Ease certain statistical obligations on farmers |

EC legislation | Council Directives 93/23/EEC; 93/24/EEC and 93/25/EEC |

Reduction measure | Reduce frequency of certain agricultural statistics to once a year by merging and simplifying the 3 Directives. More specifically frequencies will be reduced for surveys in Member States with pig populations smaller than 3 million head and cattle population smaller than 1.5 million heads. Furthermore, Member States will be allowed to use sources other than surveys (e.g. the system for the identification and registration of bovine animals) to make the required estimates, thus easing the response burden on farmers |

Area | Statistics |

Description | Ease certain statistical obligations regarding the information society |

EC legislation | Implementing regulation applying (EC) No 808/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 concerning Community statistics on the information society |

Reduction measure | Simplify the ordinary and sector questionnaire in the annual Commission Regulation that implements regulation 808/2004, thus easing the administrative burdens for respondents. The proposal aims at reducing the volume of statistical questions posed to businesses in the information society |

Area | Transport |

Description | Ease certain obligations to provide transport statistics |

EC legislation | EEC Council: Regulation No 11 concerning the abolition of discrimination in transport rates and conditions, in implementation of Article 79(3) of the Treaty establishing the European Economic Community |

Reduction measure | Remove the obligation to provide information on tariffs, agreements, price deals and transport. The proposal will remove outdated requirements (from 1960) for documentation on a series of issues when transporting goods across national borders within the EU |

Area | Transport |

Description | Ease information obligations in the transport sector |

EC legislation | Council Directive 96/26/EC of 29 April 1996 on admission to the occupation of road haulage operator and road passenger transport operator and mutual recognition of diplomas, certificates and other evidence of formal qualifications intended to facilitate for these operators the right to freedom of establishment in national and international transport operations |

Reduction measure | Introduce electronic register to enhance exchange of data and allow targeted checks, thereby reducing administrative burdens on businesses |

Area | Transport |

Description | Ease information obligations in the maritime sector |

EC legislation | Council Directive 96/35/EC of 3 June 1996 on the appointment and vocational qualification of safety advisers for the transport of dangerous goods by road, rail and inland waterway |

Reduction measure | Simplify the administrative procedures both for public authorities (EU or national) and for private bodies |

Area | Food hygiene |

Description | Exempt small businesses from certain HACCP requirements |

EC legislation | Regulation (EC) No 852/2004 |

Reduction measure | Exempt mall retailers (butchers, bakers etc.) from certain HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) requirements, thereby not imposing the same burdens on small butchers, bakers, etc. as on large supermarkets |

Area | Food hygiene |

Description | Simplify administrative requirements for small fishing vessels |

EC legislation | Regulation (EC) No 853/2004 |

Reduction measure | Remove unnecessary requirements for small fishing vessels |

[1] Komisijos darbinis dokumentas COM (2006) 691: „dėl administracinių išlaidų įvertinimo ir administracinės naštos Europos Sąjungoje mažinimo“ Komisijos komunikatas Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui COM(2006)689: „Geresnio reglamentavimo Europos Sąjungoje strateginė apžvalga“

[2] „Bandomasis administracinės naštos projektas“, Austrijos ekonominių tyrimų institutas (WIFO) ir Europos politikos studijų centras (CEPS), 2006 m. spalio mėn.

[3] „Bandomasis administracinės naštos projektas“, Austrijos ekonominių tyrimų institutas (WIFO) ir Europos politikos studijų centras (CEPS), 2006 m. spalio mėn.

[4] Gelauff, G.M.M. ir A.M. Lejour (2005). Five Lisbon highlights: The economic impact of reaching these targets. CPB Document 104. CPB, Haga.

[5] EU model – manual, 2006 m. kovo mėn., p. 1 (http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/

- sec_2005_0791_anx_10_en.pdf); International Standard Cost Model Manual – measuring and reducing administrative burdens for businesses, 2005 m. spalio mėn., p. 7 (http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf).

[6] „International SCM manual“ http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf

[7] Europos Komisijos tarnybų darbinis dokumentas, 2005 m. Komunikato dėl geresnio reglamentavimo augimui ir užimtumui Europos Sąjungoje skatinti priedas, teisės aktais nustatytų administracinių išlaidų mažinimas, išsamūs galimo ES grynųjų administracinių išlaidų modelio metmenys, SEC(2005)175, 2005 3 16.

[8] Nustatyta, kad taikant SIM padaryta didelė pažanga, kuri keliose valstybėse narėse sudarė sąlygas reglamentavimo reformai, akivaizdu, kad šioje veiksmų programoje pasitelkiama tokia patirtis. Šiuo metu SIM taiko 17 valstybių narių ir EBPO. http://www.administrative-burdens.com/

[9] Žr. tarnybų darbinį dokumentą, ES bendros metodologijos, skirtos apskaičiuoti ES teisės aktais nustatytas administracines išlaidas, rengimas – ataskaita apie bandomąjį etapą (2005 m. balandžio–rugsėjo mėn.), SEC (2005) 1329, pridedamą prie Komunikato dėl ES bendros metodologijos, skirtos apskaičiuoti teisės aktais nustatytas administracines išlaidas, COM (2005) 518, 2005 10 21.

[10] Žr. http://ec.europa.eu/governance/impact/docs_en.htm.

[11] Žr., pvz., dokumentą „Poveikis pašto paslaugoms“, SEC (2006) 1292, pridėtą prie COM (2006) 594.

[12] Nors jiems būdinga bendra metodologija, administracinės naštos mažinimo praktika skiriasi nuo įprastos poveikio vertinimo praktikos. Šiuo administracinės naštos mažinimu siekiama pateikti aiškų teisės aktų ex-post vertinimą visų teisės aktų lygių politikos srityje ir nustatyti tai, kas bus mažinama. Kita vertus, atliekant poveikio vertinimą nustatomos dėl įvairių politikos galimybių patiriamos išlaidos ir nauda, o administracinės naštos metodologija yra tik dalinė vertinimo priemonė, kurią reikia taikyti proporcingai ir tik vertinant siūlomų teisės aktų pakeitimų ex-ante poveikį (ribinis metodas).

[13] SEC (2005) 175.

[14] Jungtinėje Karalystėje nustatyta beveik 20 000 įsipareigojimų, Danijoje – 1 100, o Nyderlanduose – 3 000.

[15] Komisijos darbinis dokumentas COM (2006) 691: „dėl administracinių išlaidų įvertinimo ir administracinės naštos Europos Sąjungoje mažinimo“.

[16] Vis dėlto, Komisija analizuos administracinius reikalavimus, taikomus visiems paramos gavėjams pagal ES sanglaudos politiką. Be to, ši veiksmų programa netrukdo įgyvendinti kitų Komisijos iniciatyvų, kurių tikslas – mažinti piliečiams, viešosioms administracijoms ir (arba) visuomeninėms organizacijoms tenkančią administracinę naštą.

[17] Dėl papildomų techninių duomenų žr. EU Model - manual (http://ec.europa.eu/governance/impact/

- docs/sec_2005_0791_anx_10_en.pdf).

[18] COM (2006) 689, p. 10.

[19] Tai bus galima susisteminti vykdant 2007 m. biudžete pasiūlytą bandomąjį projeką (biudžeto eilutė: 26 01 08.

[20] World Bank Group Review of the Dutch Administrative Burden Reduction Program, 2006 m. lapkričio mėn.; Administrative Simplification In The Netherlands, OECD, 2006 m. lapkričio 24 d.

[21] Tam tikros šalys nustatė bendrą „politinį“ tikslą prieš gaudamos rezultatus (UK, SE) arba net prieš pradėdamos vertinimo etapą (NL, DK, CZ, AT). Visos šios šalys nustatė 25 % mažinimo tikslą, išskyrus Čekiją (20%).

[22] Su Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1782/2003 susijusi administracinė našta vertinama atskirame šiuo metu atliekamame tyrime. Šio tyrimo rezultatai bus pateikti 2007 m., į juos bus atsižvelgta 2008 m. persvarstant šį reglamentą. Bet koks po šios peržiūros nustatytas administracinės naštos sumažinimas bus susietas su 25 % administracinės naštos mažinimo tikslu.

[23] Vykdant tęstinę paprastinimo programą pasiekti rezultatai taip pat bus vertinami.

[24] Tarpinstitucinis susitarimas dėl geresnio reglamentavimo, 2003 m. gruodžio mėn. (OL C 321,2003 12 31, p. 1).

[25] Visa suma dar skaičuojama.

[26] COM (2006) 689, 2006 11 14.

[27] Žr. „First progress report on the Simplification Strategy To Improve The Regulatory Environment“, tarnybų darbinis dokumentas, 2006 m. spalio mėn. Pvz., šiose politikos srityse: aplinka: direktyvos dėl taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) ir kitų susijusių teisės aktų dėl pramonės išmetamų teršalų persvarstymas, siekiant didesnio aiškumo ir nuoseklumo (ypač dėl informacijos teikimo) ir reikalavimų racionalizavimo; Statybos produktų direktyva, kuria siekiama didesnio aiškumo ir administracinės naštos mažinimo, ypač MVĮ atžvilgiu, lanksčiau suformuluojant ir naudojant technines specifikacijas, supaprastinant sertifikavimo taisykles, pašalinant įgyvendinimo kliūtis, kurios iki šiol trukdė sukurti visavertę statybos produktų vidaus rinką; statistiniai duomenys: sumažinti ekonominių operacijų vykdytojams keliamus reikalavimus teikti statistinius duomenis, galbūt atleidžiant MVĮ nuo šios prievolės, atsižvelgus į šiuo metu įgyvendinamo administracinių išlaidų vertinimo ir mažinimo bandomojo projekto ir galimybių tyrimą, kurio tikslas – išanalizuoti, ar įmanoma turėti vienkartinio duomenų rinkimo sistemą, rezultatus.

[28] Vis dėlto Komisija analizuos administracinius reikalavimus, taikomus visiems pagal sanglaudos politikos fondus teikiamos paramos gavėjams. Tai bus bandomasis metodas. Be to, ši veiksmų programa netrukdo įgyvendinti kitų Komisijos iniciatyvų, kurių tikslas – mažinti piliečiams, viešosioms administracijoms ir (arba) savanoriškos veiklos sektoriui tenkančią administracinę naštą.

--------------------------------------------------

Top