EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0511

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai 2003–2004 m. vykdyti Visuomenės sveikatos programos projektai

/* KOM/2005/0511 galutinis */

52005DC0511

Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai 2003–2004 m. vykdyti Visuomenės sveikatos programos projektai /* KOM/2005/0511 galutinis */


[pic] | EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA |

Briuselis, 24.10.2005

KOM(2005) 511 galutinis

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

2003–2004 m. vykdyti Visuomenės sveikatos programos projektai

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI IR TARYBAI

2003–2004 m. vykdyti Visuomenės sveikatos programos projektai

(Tekstas svarbus EEE)

1. ĮŽANGA

1.1. Visuomenės sveikatos politika ir jos indėlis įgyvendinant Bendrijos sveikatos strategiją

Sprendimo dėl Visuomenės sveikatos programos[1] 12 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad kiekvienais metais Europos Parlamentui ir Tarybai turi būti pateikiamos šios programos veiklos ataskaitos. Šiuo tikslu buvo parengta ši ataskaita.

2003 m. sausio 1 d. pradėta vykdyti programa yra pagrindinė veiksmų pagal bendrą sveikatos strategijoje pateiktą politiką[2] finansinio įgyvendinimo priemonė.

Remiantis aštuonių atskirų sveikatos programų patirtimi[3], pagrindinis šios programos tikslas buvo suformuoti išsamų ir suderintą požiūrį į visuomenės sveikatą, daugiausia dėmesio skiriant trims pagrindiniams prioritetams: informacijai apie sveikatą, pavojams sveikatai ir sveikatos veiksniams. Šios trys veiklos kryptys daug prisidėjo siekiant aukšto fizinės ir psichinės sveikatos lygio ir gerovės ES. Šia veikla buvo siekiama sukurti savarankiškus mechanizmus, kad valstybės narės galėtų koordinuoti su sveikatos apsauga susijusią veiklą.

Minėtos veiklos kryptys atsispindėjo vėlesniuose visuomenės sveikatos darbo planuose. Viena iš svarbiausių priemonių, padėjusių įgyvendinti 2003–2004 m. visuomenės sveikatos darbo planus, buvo metiniai kvietimai teikti paraiškas. Taip pat vykdyta kita svarbi veikla: tyrimai ir ataskaitos sveikatos srityje, bandomieji projektai, padėję rengiant teisės aktus, sudarant duomenų bazes, nustatant bendrus rodiklius ir kuriant informacines sistemas.

Atsižvelgiant į 2004 m. plėtrą priėmus 10 naujų valstybių narių, pradinis programai skirtas 312 mln. eurų biudžetas buvo padidintas iki 354 mln. eurų.

1.2. Plėtra

Šalys kandidatės nuo pat Visuomenės sveikatos programos pradžios dalyvavo su įvairiais programos aspektais susijusioje veikloje. Su visomis stojančiosiomis šalimis ir šalimis kandidatėmis buvo pasirašyti susitarimo memorandumai. Stebėtojų teisėmis jos dalyvavo programos komiteto susitikimuose ir teikė paraiškas pagal 2003 m. kvietimą. Buvo daug dirbta siekiant informuoti šias šalis apie finansavimo galimybes ir skatinti jas dalyvauti su įvairiais Visuomenės sveikatos programos aspektais susijusioje veikloje. 2004 m. priimtos naujosios valstybės narės visapusiškai dalyvavo programoje.

Programa taip pat yra atvira ELPA/EEE šalims[4] ir Bulgarijai, Rumunijai ir Turkijai[5], kurios prisideda prie programos finansavimo. 2003 m. EEE šalių įnašas siekė 1,1 mln. eurų, o šalių kandidačių (įskaitant 10 stojančiųjų šalių) – 3,6 mln. eurų. 2004 m. ši suma EEE šalių atveju buvo 1,1 mln. eurų, o trijų šalių kandidačių – 1,3 mln. eurų.

1.3. Ankstesnės(-ių) ir šiuo metu vykdomos(-ų) programos(-ų) poveikis – ankstesnių projektų ir politikos krypčių palikimas

Buvo atliktas galutinis aštuonių 1996–2002 m. veiksmų programų visuomenės sveikatos srityje vertinimas[6]. Atsižvelgiant į visuomenės sveikatos programą, patvirtintą 1993 m., ir sprendimus dėl programos, buvo apsvarstytas kiekvienos programos veiksmingumas, efektyvumas, naudingumas ir tvarumas. Šiuo pagrindu buvo pateiktos rekomendacijos, kuriomis galima pasinaudoti administruojant, įgyvendinant ir toliau plėtojant Visuomenės sveikatos programą.

2. 2003 M. VEIKLOS APŽVALGA

2.1. 2003 m. darbo plano priėmimas

2003 m. darbo planas[7], taisyklės, kriterijai ir tvarka, taikoma veiksmų pagal naująją programą atrinkimui ir finansavimui[8], bei 2003 m. kvietimas teikti paraiškas[9] buvo paskelbti Oficialiajame leidinyje 2003 m. kovo 15 d.

Pagal 2003 m. darbo planą paskelbtas kvietimas teikti paraiškas galiojo du mėnesius iki 2003 m. gegužės 16 d.

2.2. Informacija apie kvietimą teikti paraiškas

Įgyvendinant 2003 m. darbo planą, buvo organizuota informacinė kampanija galimiems pareiškėjams. 2003 03 18 Briuselyje buvo surengtas oficialus pristatymas, kuriame dalyvavo Komisijos narys Byrne ir Europos Parlamento narys Trakatellis, EP pranešėjas sprendimo dėl programos klausimais. 2003 03 13 Liuksemburge organizuota plataus masto informacijos diena, kurioje apsilankė maždaug 300 galimų programos dalyvių. Buvo teikiama parama siekiant paskatinti būtent stojančiųjų šalių ir šalių kandidačių dalyvavimą. Parengta nauja visuomenės sveikatos tinklavietė.

2.3. Vertinimo tvarka

Iš viso buvo gauti 427 projektai, kuriems finansuoti prašoma daugiau nei 500 milijonų eurų lėšų, t. y. dešimt kartų daugiau, nei turima suma. Paraiškas vertino pareigūnai, turintys žinių atitinkamų paraiškų srityje. Tam tikrais atvejais paraiškas taip pat vertino kitų GD pareigūnai, siekiant užtikrinti, kad nebūtų dubliavimosi ar sutapimo su kitais vykdomais projektais. Iš viso atrinkti 58 finansuotini projektai, 12 projektų įtraukta į rezervo sąrašą A, 55 – į rezervo sąrašą B. Likusieji 302 projektai buvo pripažinti netinkamais ir atmesti.

Vertintojai stengėsi laikytis nuoseklaus požiūrio ir taikyti bendrus vertinimo standartus. Vadovaujantis finansavimo taisyklėmis, buvo įkurta vertinimo komisija. Skiriamos subsidijos sudarė daugiausia 60 % visų reikalavimus atitinkančių išlaidų. Novatoriškų projektų atveju, kuriuose svarbus vaidmuo tenka dalyvaujančioms šalims kandidatėms, gali būti finansuojama iki 80 % visų reikalavimus atitinkančių išlaidų.

2003 m. liepos 16–17 d. vykusiame susitikime Programos komitetas vienbalsiai priėmė palankią nuomonę dėl vertinimo metu atrinktų paraiškų finansavimo. Komitetas pakeitė dviejų projektų eiliškumą rezervo sąraše sukeisdamas juos vietomis.

2.4. Atrinktų projektų sąrašo patvirtinimas

Pradinis darbo planas buvo iš dalies pakeistas 2003 12 17[10] atsižvelgiant į padidėjusį programos biudžetą pasirašius susitarimo memorandumus su stojančiosiomis šalimis ir šalimis kandidatėmis. Todėl derybų procedūros siekiant su atrinktų projektų rengėjais sudaryti finansavimo susitarimus buvo atidėtos. Persvarstytas darbo planas buvo pateiktas Programos komitetui 2003 m. spalio 9 d. vykusiame šio komiteto susitikime, kad komitetas pareikštų savo nuomonę. 2003 m. gruodžio 19 d., patvirtinus naują darbo planą, įgaliojimus suteikiantis pareigūnas nusprendė finansuoti 70 projektų ir pritarė dar 55 projektų įrašymui į rezervo sąrašus, kaip nustatė Programos komitetas. Bendra projektams finansuoti skirta suma buvo 50,4 mln. eurų. Likusieji 302 projektai buvo atmesti.

Iš 2003 m. biudžeto lėšų iš viso buvo finansuoti 72 projektai. 10 projektų buvo panaikinta: 4 iš patvirtintų paraiškų sąrašo ir 6 iš rezervo sąrašo. Finansavimas skirtas 12 rezervo sąraše įrašytų projektų, laikantis projektų eiliškumo.

2.5. Rezultatų sklaidos ir panaudojimo metodai

Išsamų finansuotų projektų santraukų sąrašą galima rasti internete adresu http://europa.eu.int/comm/health/ph_projects/project_en.htm. Šiose santraukose pateikiama administracinė informacija apie pagrindinį paramos gavėją, finansinė informacija, susijusių paramos gavėjų sąrašas ir projekto aprašymas nurodant jo rezultatus ir taikytus metodus.

3. 2004 M. VEIKLOS APŽVALGA

3.1. 2004 m. darbo plano priėmimas

Visuomenės sveikatos programos 2004 m. darbo planas buvo paskelbtas 2004 m. vasario 27 d.[11] Kvietimas teikti paraiškas[12] pagal 2004 m. darbo planą buvo paskelbtas tą pačią dieną ir galiojo du mėnesius.

3.2. Informacija apie kvietimą teikti paraiškas

2004 m. kovo 22 d. Liuksemburge buvo surengta informacijos diena, kurios tikslas – informuoti galimus projektų teikėjus, kaip parengti paraiškas Visuomenės sveikatos programai. Renginyje apsilankė apie 300 dalyvių iš ES, šalių kandidačių ir EEE/ELPA šalių.

Visuomenės sveikatos programos tinklavietėje buvo nurodyta visa paraiškoms pateikti reikalinga informacija, pavyzdžiui, pranešimas apie kvietimo paskelbimą, 2004 m. darbo planas, paraiškų formos, vadovas pareiškėjams, vertinimo kriterijai ir finansavimo susitarimo pavyzdys.

Buvo įkurta pagalbos tarnyba, kuri gavo daugiau nei 500 informacijos arba pagalbos prašymų.

3.3. Vertinimo tvarka

Pateikta 231 paraiška, kuriose iš viso prašoma 180,8 milijonų eurų ES pagalbos. Nors gauta mažiau paraiškų, nei 2003 m., jų kokybė iš esmės pagerėjo. Kiekvieną paraišką vertino pareigūnas ir vienas iš 20 nepriklausomų išorės ekspertų. Nesutapus dviejų vertintojų nuomonėms, bendra nuomone paremtą vertinimo ataskaitą rengė trečias vidaus ar išorės vertintojas. Kad būtų išvengta dubliavimosi ar sutapimo su kitais vykdomais projektais, vertinimo komisijos sprendimas buvo pateiktas kitiems GD oficialioms konsultacijoms.

Vertinimo kriterijų pagrindą sudarė dokumentas „Bendrieji principai, kriterijai ir tvarka Visuomenės sveikatos programos veiksmų atrankai ir finansavimui“[13].

Rekomenduota finansuoti 79 projektus, 12 iš kurių buvo įrašyti rezervo sąraše. Rezervo sąrašas buvo žymiai sutrumpintas palyginti su 2003 m., siekiant pasiūlyti labiau realistiškas finansavimo galimybes. 139 projektai buvo atmesti, o 9 pripažinti neatitinkančiais reikalavimų. 4 paraiškas atsisakyta priimti dėl pateikimo termino nesilaikymo.

Pagal 2004 m. kvietimą teikti paraiškas gauti projektai buvo pateikti Programos komitetui šio komiteto susitikime 2004 m. liepos 8 d. Buvo manoma, kad projektai iš esmės yra naujoviški ir labai kokybiški.

Komitetas pasiūlė keletą nedidelių pakeitimų: pakoregavo vieno projekto biudžetą ir pratęsė dviejų projektų terminus. Kaip ir 2003 m., du projektai rezervo sąraše buvo sukeisti vietomis. Komitetas pateikė vieningą palankią nuomonę dėl atnaujinto patvirtintų paraiškų sąrašo ir rezervo sąrašo.

3.4. Atrinktų projektų sąrašo patvirtinimas

Po Programos komiteto susitikimo įgaliojimus suteikiantis pareigūnas patvirtino 67 finansuoti rekomenduotų projektų sąrašą ir 12 rezervo sąraše įrašytų projektų eiliškumą, kaip patvirtino Programos komitetas. Likusieji 152 projektai buvo atmesti. Bendra patvirtintoms paraiškoms finansuoti skirta suma buvo 48,8 mln. eurų.

2004 m. gruodžio 15 d., atsižvelgdamas į turimas papildomas lėšas, įgaliojimus suteikiantis pareigūnas skyrė dar 6,6 mln. eurų pagal 2004 m. kvietimą teikti paraiškas pateiktiems projektams finansuoti, todėl buvo finansavimas buvo suteiktas visiems 12 rezervo sąraše įrašytų projektų.

3.5. Rezultatų sklaidos ir panaudojimo metodai

Išsamus finansuoti atrinktų projektų pavadinimų sąrašas ir trumpi aprašymai pateikiami Europos Visuomenės sveikatos programos tinklavietėje http://europa.eu.int/comm/health/ph_projects/project_en.htm.

Pasirašius visus susitarimus, bus pateikta išsamesnė administracinė informacija apie pagrindinį pagalbos gavėją, susijusius pagalbos gavėjus, finansinė informacija, projektų aprašymai, jų rezultatai ir taikyti metodai.

4. PAGRINDINIAI VEIKSMAI PAGAL 2003 M. IR 2004 M. DARBO PLANUS

4.1. Bendrosios temos

Strateginės svarbos veiksmai, apimantys keletą programos tikslų, 2003 m. buvo sugrupuoti pagal bendrąsias temas. Pagrindiniai projektai buvo susiję su sveikatos srityje dirbančių NVO tinklų kūrimu, veiklos ir tinklų kūrimo strategijomis, kurių tikslas – sumažinti sveikatos priežiūros srityje egzistuojančius skirtumus, ir daugelį sričių apimančio narkotikų prevencijos kalėjimuose tinklo kūrimu visos Europos mastu.

Valstybių narių sveikatos tarnybų bendradarbiavimo tema buvo parengti trys projektai, susiję su širdies ir kraujagyslių ligų prevencija, sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo planavimu ir visuomenės sveikatos įvertinimu Europos pasienio regionuose.

2004 m. bendrosios temos buvo sujungtos į tris programos kryptis.

4.2. Informacija apie sveikatą

2003 m. programos tikslas buvo integruoti pagal ankstesnes aštuonias programas Bendrijos visuomenės sveikatos srityje vykdomą veiklą. Ši veikla apėmė tokias pagrindines sritis: i) sveikatos rodiklių projektai, kurių tikslas – sukurti ES bendrą sąrašą (ECHI) ir nustatyti rodiklius tokiose srityje kaip, pavyzdžiui ligos, sveikatos apsaugos sistemos, medikamentai, psichinė sveikata, gyvenimo būdas ir kt.; ii) projektai, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama įprastinių ir tvarių duomenų kaupimui (pvz. sužeidimų duomenų bazė, vėžio duomenų bazės); iii) projektai, skirti ataskaitų sveikatos apsaugos srityje mechanizmams tobulinti (apklausų sveikatos klausimais projektai, ligoninės duomenų projektai); ir iv) projektai, kuriais siekiama tobulinti ar sukurti geriausią klinikinę ir kodifikavimo praktiką.

Ypatingas dėmesys buvo skiriamas suderinamumui su Bendrijos statistikos programa[14]. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EPBO) yra susijusios su daugeliu ES projektų šioje srityje.

Šiuo metu kuriama tvari sveikatos stebėsenos sistema, kurios tikslas – parengti palyginamąją informaciją apie gyventojų sveikatą ir su sveikata susijusią elgseną, taip pat ligas ir sveikatos apsaugos sistemas. Šios sistemos statistiniai elementai toliau plėtojami, prireikus pasinaudojant Bendrijos statistikos programa. Sistema grindžiama Europos mastu priimtais rodikliais ir instrumentais, atsižvelgiant į jų apibrėžimus, duomenų rinkimo bei naudojimo metodus. Ankstesnį darbą sveikatos stebėsenos srityje perėmė septynios bendrą tinklą sudarančios darbo grupės, kurios daugiausia dėmesio skiria rodiklių ir duomenų kaupimui.

Taip pat buvo dirbama siekiant pirmuoju etapu sudaryti trumpąjį Bendrijos sveikatos rodiklių sąrašą, kurį ateityje ketinama išplėsti, taip pat sukurti priemones, kurios kartu su Bendrijos statistikos programa padėtų kaupti palyginamąją informaciją, ir parengti ataskaitas apie sveikatos padėtį Europoje, kuriose būtų pateikti tyrimai ir informacija, skirta politikos formuotojams, specifinei auditorijai arba plačiajai visuomenei.

Bendradarbiavimas sveikatos apsaugos sistemų srityje buvo skatinamas teikiant paramą veiklai sveikatos įrodymų srityje ir sveikatos paslaugų prieinamumo planavimo srityje.

Siekiant spręsti klausimus, susijusius su esamomis ir planuojamomis nacionalinėmis, ES ir PSO politikos kryptimis dėl alkoholio, gauti rekomendacijų ir nustatyti potencialias ES alkoholio politikos ar strategijos galimybes, buvo paskelbtas konkursas dėl alkoholio poveikio sveikatai, taip pat socialinio ir ekonominio poveikio ataskaitų ir analizės. Taip pat buvo paskelbtas konkursas dėl visuomenės sveikatos rodiklių parengimo farmacijos sektoriuje, siekiant patikrinti, kiek veikla farmacijos sektoriuje atitinka visuomenės sveikatos ir kitus socialinio pobūdžio tikslus.

2004 m. buvo tęsiamas darbas informacijos ir jos sklaidos srityje, taip pat sveikatos apsaugos sistemų, pagrindinių ir chroniškų ligų klausimais, sužeidimų duomenų bazės, psichinės sveikatos ir retų ligų srityse. Informacijos ir rezultatų sklaidos srityje veikla buvo sutelkta į būsimos Europos Sąjungos sveikatos informacijos ir žinių sistemos koncepcijos ir atskirų elementų kūrimą, informacijos apie ES veiklą sveikatos apsaugos srityje skleidimo visuomenei sistemos (Sveikatos portalo) kūrimą ir trumpojo Bendrijos sveikatos rodiklių sąrašo platinimą, taip pat panašių trumpųjų sąrašų platinimo regionų lygmeniu platformos kūrimą; sveikatos informacijos transliavimo platformą ir visuomenės sveikatos ataskaitų politinį poveikį.

Sveikatos apsaugos sistemų srityje buvo sukurtas valdžios institucijų ir farmacijos srityje dirbančių įstaigų tinklas, kurio tikslas – keitimasis informacija apie medikamentų kainų nustatymą ir kompensavimą. Ligoninių duomenų projekto dėka galima geriau palyginti išrašymo iš ligoninės ir chirurginių procedūrų registravimo metodus, padidinti duomenų rinkimo apimtis ir išplėsti šią veiklą į naująsias valstybes nares. Taip pat numatomas laisvas paslaugų ir specialistų judėjimas, ES mastu įgyvendinant bendrą pacientų saugos metodiką sveikatos priežiūros įstaigose.

Siekiant pagerinti informacijos apie svarbiausias ir chroniškas ligas tinklų kokybę ir tvarumą, buvo suteikta parama Europos vėžio atvejų registravimo sistemoms ir duomenų bazėms, taip pat keletui projektų, kaupiančių informaciją apie sergamumo priežastis, ir projektams, kuriais siekiama sukurti atitinkamas stebėsenos ir rodiklių sistemas bei informacijos apie keletą ligų grupių (astma ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, skeleto raumenų ligos ir kt.) rinkimo metodus.

Informacijos apie retas ligas srityje buvo suteikta parama konferencijai, kurioje buvo nagrinėjami būdai, kaip padidinti informuotumą apie retas ligas, taip pat paskatinti bendradarbiavimą ir keitimąsi žiniomis ES lygiu, kad būtų sudarytos geresnės sąlygos naudotis informacija, diagnozavimo, sveikatos priežiūros paslaugomis, vaistais ir pagalba. Buvo sukurta veikianti įgimtų anomalijų stebėjimo sistema, ketinama sukurti retai pasitaikančios ir įgimtos anemijos sistemą, taip pat pradės darbą retų ligų specialiosios paskirties grupės sekretoriatas.

Keletas iniciatyvų buvo skirta psichinės sveikatos klausimams, pavyzdžiui, sveikatos rodiklių nustatymas žmonėms su protine negalia, psichikos ligonių gydymas kalėjimuose ir ekonominiai psichinės sveikatos aspektai. Išsamios psichinės sveikatos strategijos įgyvendinimui buvo parengta psichinės sveikatos stiprinimo ir psichikos ligų prevencijos praktinė programa.

Kita 2004 m. veikla apėmė tokias sritis: aplinka ir sveikata, sveikatos tyrimai, mirtingumas, poveikio sveikatai įvertinimas, sužeidimai ir nelaimingi atsitikimai, e.sveikata ir gyvenimo būdas.

4.3. Pavojai sveikatai

Vykdyta veikla, siekiant sustiprinti ir plėsti stebėjimo pajėgumus, susijusius su patogeninėmis žarnyno bakterijomis, gripu, Creutzfeldt-Jakob liga ir su kelionėmis susijusia legionierių liga. Ankstyvojo perspėjimo ir reagavimo srityje buvo įkurta leidybos tarnyba, kad būtų keičiamasi peržiūrėta moksline informacija. Pradėta veikla, kuria siekiama pagerinti užkrečiamųjų ligų kontrolę ir bendradarbiavimą šioje srityje.

Sveikatos apsaugos ir pasirengimo srityje buvo dedamos pastangos kovoti su tyčiniu biologinių medžiagų ir kitų natūralių epidemijas sukeliančių medžiagų, galinčių turėti plataus masto poveikį, išplatinimu; įkurtas užkrečiamų ligų gydytojų tinklas; ir parengta bandomoji įspėjimo apie pavojų sistema teroristams panaudojus chemines medžiagas.

Ankstesni pagrindiniai projektai, skirti retoms ligoms, buvo susieti su naujais veiksmais. Audinių ir ląstelių srityje buvo pasiūlyti metodai, kurių dėka galima keisti audinių kokybę ir saugumą audinių transplantacijos ir saugojimo tikslais. Duotas impulsas nustatyti standartus, tikrinti ir akredituoti sveikatos apsaugos institucijas ir įrengimus, susijusius su hemotopoetinių kamieninių ląstelių rinkimu, apdorojimu ir transplantacija.

Pradėtas kurti laboratorijų tinklas, kuris sudarys galimybes greitai, efektyviai ir koordinuotai reaguoti į pavojus sveikatai, kylančius dėl natūralių infekcijų, taip pat pradėta kurti norovirusų protrūkių nustatymo programa. Skatinama stiprinti gebėjimus, kurie padėtų gerinti užkrečiamųjų ligų priežiūrą ir kontrolę.

2004 m. ir toliau buvo pabrėžiama priežiūros svarba, ypač tų ligų, nuo kurių galima apsisaugoti naudojant vakcinas, taip pat būtinybė mažinti hospitalinių infekcijų pavojų ir skleisti informaciją apie ŽIV visoje ES ir šalyse kandidatėse. Pagerėjo tuberkuliozės priežiūra, pavyzdžiui, Europoje stiprinant gebėjimą nustatyti ir stebėti ES dominančius tuberkuliozės atvejus. Taip pat atkreiptas dėmesys į lytiškai plintančių ligų ir kitų infekcinių ligų priežiūrą.

Bendradarbiaujant su Rusijos mokslininkais, sveikatos apsaugos ir pasirengimo srityje buvo tobulinami ES diagnozavimo pajėgumai. 2004 m. vykdyta veikla taip pat apima įspėjimo sistemą, sveikatos priežiūros sistemos kūrimo kriterijus ir mokymo programas, kaip elgtis teroristams tyčia paskleidus chemines medžiagas. Siekiant įvertinti ir pagerinti pasirengimą visuomenės sveikatos krizėms tyčinio biologinių ir cheminių medžiagų panaudojimo atveju ir visuotinių gripo epidemijų atveju, buvo paskelbtas kvietimas dalyvauti konkurse.

Didesnio kraujo, audinių ir organų saugumo tikslais buvo patvirtinta Europos kraujo saugos kokybės vadybos sistema. Siekiant tobulinti saugius Europos integruotus negiminingų kraujodaros kamieninių ląstelių, naudojamų transplantacijai, donorų tinklus, buvo svarstomi teisiniai, etiniai ir socialiniai tokios srities aspektai.

Buvo remiamas laboratorijų bendradarbiavimas įvežtinių virusinių ligų, pavyzdžiui SŪRS, atvejais ir atsparumo mikrobams tipizavimo srityje hospitalinių infekcijų Europoje atveju. Skatinama stiprinti mokymo pajėgumus sveikatos priežiūros specialistams greito reagavimo į pavojus sveikatai srityje ir intervencinės epidemiologijos įspėjimo ir reagavimo srityje.

4.4. Sveikatos veiksniai

2003 m. ir 2004 m. buvo pabrėžiama sklandaus perėjimo nuo aštuonių atskirų programų visuomenės sveikatos srityje prie naujosios Visuomenės sveikatos programos svarba. Buvo suformuotas koordinuotas požiūris į veiklą, susijusią su sveikatos veiksniais, daugiausia dėmesio skiriant strateginiams metodams.

Sukurtos nuoseklios strategijos mitybos ir fizinio aktyvumo, taip pat vaikų nutukimo prevencijos srityje. Toliau skatinamos pastangos didinti rūkymo prevencijai visuomenėje skirtų veiksmų ekonominį efektyvumą ir veiksmingumą, pavyzdžiui, pasitelkus programas, skatinančias paauglius mesti rūkyti, taip pat draudimą rūkyti ligoninėse ir Airijos tabako kontrolės įstatymo[15] poveikio įvertinimą. Tabako srityje taip pat pradėtos dvi kovos su rūkymu kampanijos ir paskelbtas kvietimas dalyvauti konkurse dėl tabako kontrolės.

Su priklausomybe nuo narkotikų susijusios žalos sveikatai prevencijos ir mažinimo klausimai buvo sprendžiami paskelbiant kvietimą dalyvauti konkurse. Veiksmai, susiję su narkotikais kalėjimuose ir narkotikų prevencija miestuose, buvo įgyvendinami pagal 2003 m. ir 2004 m. kvietimus teikti paraiškas.

Pradėtas piktnaudžiavimo teisėtais vaistais įvertinimas. Buvo atrinkti projektai, kurių tikslas – jaunimo seksualinės sveikatos gerinimas ir AIDS/ŽIV prevencija tarp migruojančio ir mobilaus jaunimo. Ši veikla tapo dar intensyvesnė 2004 m., įtraukus tokias sritis, kaip migruojančių prostitučių problematika, seksualinė ir reprodukcinė ŽIV užsikrėtusių žmonių sveikata ir geriausia seksualinės sveikatos praktika naujosiose valstybėse narėse, daugiausia dėmesio skiriant ŽIV (AIDS).

Aplinkos srityje projektai yra susiję su aplinka ir informacija apie sveikatą, triukšmo poveikiu vaikų sveikatai, mokymu aplinkosaugos ir saugos temomis. Pradėtas Direktyvos 2002/49/EEB[16] įgyvendinimas, susijęs su kylančiomis naujomis grėsmėmis dėl padidėjusio oro ir geležinkelių eismo naktį.

Ligų prevencijos srityje daugiausia dėmesio skirta diabeto ir vėžio prevencijai. Diabeto prevencija buvo vykdoma skatinant sveiką gyvenimo būdą, mitybą ir fizinį aktyvumą. Vykdant antrinę vėžio prevenciją taikyta geriausia praktika.

Numatyta politikos formavimo struktūra elektromagnetinių laukų srityje, taip pat į mokyklų mokymo programą įtrauktas sveikos gyvensenos ugdymas. Europos visuomenės sveikatos magistro studijos turėtų suteikti antrosios pakopos studijoms europinę dimensiją.

Pastangos sumažinti sveikatos priežiūros skirtumus romų bendruomenėje priskiriamos socialinių ekonominių faktorių sričiai. Buvo sukurta geriausios praktikos sistema sveikatos ir socialinės integracijos požiūriu pažeidžiamoms grupėms. Taip pat sukurta sveikatos darbo vietoje skatinimo sistema, kurios tikslas – geros praktikos skleidimas, lavinimas ir mokymai stojančiosiose šalyse. Taip pat pabrėžiama švietimo visuomenės sveikatos srityje svarba naujosiose valstybėse narėse.

5. IŠVADOS

Per pirmuosius dvejus Visuomenės sveikatos programos įgyvendinimo metus pasiekta svarbių rezultatų, kurie sukėlė didelį Europos sveikatos apsaugos srityje veikiančių institucijų susidomėjimą. Per pirmuosius dvejus metus pagal šią programą gauta daugybė paraiškų, apimančių daugelį 2003 m. ir 2004 m. darbo planuose numatytų veiklos sričių ir didžiulę geografinę teritoriją.

Tačiau tuo pat metu tapo aišku, kad siekiant užtikrinti veiksmingą ir efektyvų šios ambicingos ir sudėtingos programos įgyvendinimą, reikalinga įkurti vykdomąją agentūrą, kaip numatyta sprendime dėl programos. Tokios agentūros įkūrimas buvo atidėtas dėl bendro pobūdžio vėlavimų, susijusių su teisine ir procedūrų sistema, reglamentuojančia vykdomųjų agentūrų įkūrimą. Dėl šios priežasties nebuvo skirta papildomų išteklių, reikalingų optimaliam programos įgyvendinimui. Agentūra buvo įkurta 2004 m. gruodžio mėn.[17] ir pradėjo darbą 2005 m.

Pagal Visuomenės sveikatos programą pradėta aktyviau bendradarbiauti su tarptautinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, PSO, Pasaulio banku, Europos Taryba ir Europos sveikatos priežiūros sistemų ir politikos observatorija.

Komisijos teikiamą svarbą visuomenės sveikatai ES politikos krypčių kontekste atspindi pastangos užtikrinti visuotinę nuoseklią ES sveikatos strategiją, taip pat glaudžią sąveiką tarp visuomenės sveikatos priemonių ir iniciatyvų, susijusių su sveikatos apsauga, kitose politikos srityse. Tokia sąveika skatinama pasitelkus naujus mechanizmus ir priemones, pavyzdžiui, kitų politikos krypčių poveikio sveikatai vertinimą, bendras priemones ir veiklos kryptis bei mechanizmus, kuriais stiprinamas su sveikatos priežiūra susijusios veiklos koordinavimas.

2004 m. spalio 15 d. Komisijos narys Byrne pradėjo ES visuomenės sveikatos politikos svarstymo procesą, kurio tikslas – padėti suformuoti būsimą ES sveikatos strategiją. Prie šio proceso noriai prisidėjo nacionalinės ir regioninės valdžios institucijos, NVO, universitetai, atskiri piliečiai ir įmonės. Procesas sukėlė visuotinius debatus visoje ES ir už jos ribų.

Pagal šią programą buvo vykdoma įvairius aspektus apimanti teisėkūros veikla. Iš priimtų teisės aktų galima paminėti Direktyvą 2003/33/EB[18] dėl valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių tabako produktų reklamą ir rėmimą, suderinimo. Taryba ir Europos Parlamentas priėmė direktyvą, nustatančią žmogaus audinių ir ląstelių tvarkymo standartus[19]. Buvo sukurtas tarptautinis užkrečiamųjų ligų epidemiologinės priežiūros ir kontrolės tinklas ir pradėtas darbas siekiant Stokholme įkurti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrą[20]. Centras darbą pradėjo 2005 m. gegužės mėn.

PRIEDAS

Skirtų lėšų panaudojimas (milijonais eurų) |

2003 m. | 2004 m. |

Administravimo išlaidos | 1,975 | 3,739 |

Veiklos išlaidos: | 50,018 | 55,898[21] |

Kvietimas dalyvauti konkursuose | 0,190 | 2,255 |

Kvietimas teikti paraiškas (biudžetas tolygiai paskirstytas trims veiklos kryptims) | 49,649 | 55,286 |

[1] OL L 271, 2002 10 9, p. 1. 2002 m. rugsėjo 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas 1786/2002/EB.

[2] Taip pat žr. http://europa.eu.int/comm/health/index_en.htm

[3] Sprendimas 645/96/EB, OL L 95, 1996 4 16, p. 1; Sprendimas 646/96/EB, OL L 95, 1999 4 16, p. 9; Sprendimas 647/96/EB, OL L 95, 1996 4 16, p. 16; Sprendimas 102/97/EB, OL L 19, 1997 1 22, p. 25; Sprendimas 1400/97/EB, OL L 193, 1997 7 22, p. 1; Sprendimas 372/1999/EB, OL L 46, 1999 2 20, p. 1; Sprendimas 1295/1999/EB, OL L 155, 1999 6 22, p. 1; Sprendimas 1296/1999/EB, OL L 155, 1999 6 22, p. 7, iš dalies pakeistas Sprendimu 521/2001/EB.

[4] Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas.

[5] Kroatija negalėjo dalyvauti 2003 m. ir 2004 m, nes neatitiko reikalavimų.

[6] Daugiau informacijos pateikiama adresu: http://europa.eu.int/comm/health/ph_programme/evaluation_en.htm

[7] OL C 62, 2003 3 15, p. 21.

[8] OL C 62, 2003 3 15, p. 14.

[9] OL C 62, 2003 3 15, p. 7.

[10] Komisijos sprendimas C/2003/4701.

[11] OL L 60, 2004 2 27, p. 58.

[12] OL C 52, 2004 2 27, p. 22.

[13] OL C 62, 2003 3 15, p. 14.

[14] OL L 358, 2002 12 31, p.1.

[15] S.I. Nr. 481, 2003 m.

[16] OL L 189, 2002 7 18, p. 12.

[17] Komisijos sprendimas 2004/858/EB, OL L 369, 2004 12 16, p. 73.

[18] OL L 152, 2003 6 20, p. 16.

[19] 2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/23/EB, OL L 102, 2004 4 7, p. 48.

[20] 2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 851/2004, OL L 142, 2004 4 30, p. 1.

[21] 2004 m. sumos yra orientacinės ir priklauso nuo atrinktų projektų finansavimo sėkmingai baigus derybų procedūras ir pasirašius finansavimo susitarimus.

Top