EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009G1219(01)

2009 m. lapkričio 27 d. Tarybos rezoliucija dėl Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje atnaujintos sistemos (2010–2018 m.)

OJ C 311, 19.12.2009, p. 1–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

19.12.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 311/1


TARYBOS REZOLIUCIJA

2009 m. lapkričio 27 d.

dėl Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje atnaujintos sistemos (2010–2018 m.)

2009/C 311/01

EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

 

PRIMINDAMA,

2002 m. birželio 27 d. Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų rezoliuciją, nustatančią Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje sistemą (1), kurioje numatyta taikyti atvirąjį koordinavimo metodą bei integruoti jaunimo reikalus į kitas politikos sritis, ir 2005 m. kovo mėn. Europos Vadovų Tarybos susitikime priimtą Europos jaunimo paktą (2), kuris yra viena iš priemonių, padedančių siekti Lisabonos strategijoje numatytų ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo tikslų;

atnaujintą socialinę darbotvarkę, kurioje vienas iš pagrindinių prioritetų teikiamas jaunimo ir vaikų reikalams (3);

 

ir PRIPAŽINDAMA

2009 m. gegužės 11 d. Tarybos ir Taryboje posėdžiavusių valstybių narių vyriausybių atstovų išvadas dėl dabartinės Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje sistemos įvertinimo ir dėl atnaujintos sistemos ateities perspektyvos (4),

PALANKIAI VERTINA

Komisijos komunikatą Tarybai, Europos Parlamentui, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „ES jaunimo strategija. Investicijos ir galimybių suteikimas. Atnaujintas atvirasis koordinavimo metodas, taikomas sprendžiant jaunimo problemas ir suteikiant jiems daugiau galimybių“ (5);

PRIPAŽĮSTA, kad

1.

Jaunoms moterims ir jauniems vyrams tenka vienas iš esminių vaidmenų sprendžiant daugelį socialinių bei ekonominių, demografinių, kultūrinių, aplinkosaugos ir technologinių problemų, su kuriomis susiduria ir artimiausiais metais susidurs Europos Sąjunga bei jos piliečiai, bei pasinaudojant galimybėmis, kurios atsiranda ES bei jos piliečiams. Jaunų moterų ir jaunų vyrų socialinės bei profesinės integracijos propagavimas, kaip ir asmeninio pasitenkinimo, socialinės sanglaudos bei aktyvaus pilietiškumo skatinimas, yra viena iš svarbių priemonių siekiant Europos Lisabonos strategijos ekonomikos augimui ir darbo vietų kūrimui tikslų.

2.

2009 m. ES jaunimo reikalų ataskaita (6) parodė, kad nors daugumos šiandienos jaunų europiečių gyvenimo sąlygos yra geros, vis dar esama spręstinų problemų, pavyzdžiui, jaunimo nedarbas, jaunų žmonių nedalyvavimas švietimo ir mokymo sistemoje, jaunimo skurdas, mažas jaunimo dalyvavimo ir atstovavimo jaunimui demokratijos procese mastas bei įvairios sveikatos problemos. Dėl ekonomikos nuosmukių, pavyzdžiui, 2008 m. prasidėjusio nuosmukio, gali būti daromas stiprus neigiamas poveikis jauniems žmonėms ir to poveikio pasekmės gali būti ilgalaikės.

3.

Paaiškėjo, kad dabartinė Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje sistema yra naudinga platforma, kurią valstybės narės naudoja su jaunimu susijusiems klausimams spręsti, ir kad taikant atvirąjį koordinavimo metodą, jaunimo klausimus integruojant į kitas politikos sritis ir įgyvendinant iniciatyvas, pavyzdžiui, Europos jaunimo paktą (7), buvo sudarytos palankesnės sąlygos laikytis lankstesnio jaunimo reikalų sričiai pritaikyto požiūrio tinkamai atsižvelgiant į valstybių narių kompetenciją ir subsidiarumo principą.

4.

Taikant atnaujintą sistemą, kurioje išdėstyta Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje kitą dešimtmetį strategija, būtų toliau gerinamas tokio bendradarbiavimo efektyvumas bei veiksmingumas ir teikiama daugiau naudos jaunimui Europos Sąjungoje, ypač įgyvendinant Lisabonos strategiją po 2010 m., kartu remiantis iki šiol padaryta pažanga ir įgyta patirtimi bei toliau atsižvelgiant į valstybių narių atsakomybę už jaunimo politikos vykdymą.

5.

Labai svarbu sudaryti sąlygas visoms jaunoms moterims ir jauniems vyrams kuo geriau panaudoti savo potencialą. Tai reiškia ne tik investicijas į jaunimą, skiriant daugiau išteklių politikos sritims, kurios turi įtakos kasdieniam jaunimo gyvenimui ir gerina jų gerovę, plėtoti, bet ir galimybių jaunimui suteikimą skatinant jo savarankiškumą ir jaunimo potencialą prisidėti prie visuomenės tvaraus vystymosi ir prie Europos vertybių puoselėjimo ir tikslų įgyvendinimo. Todėl taip pat būtinas intensyvesnis bendradarbiavimas tarp jaunimo politikos ir susijusių politikos sričių, visų pirma, švietimo, užimtumo, socialinės aprėpties, kultūros ir sveikatos sričių.

TODĖL SUSITARIA, kad

1.

Laikotarpiu iki 2018 m. imtinai Europoje bendradarbiaujant jaunimo reikalų srityje turėtų būti siekiama šių bendrų tikslų:

i)

sukurti daugiau galimybių ir užtikrinti lygias galimybes visiems jaunuoliams švietimo srityje ir darbo rinkoje bei

ii)

skatinti visų jaunuolių aktyvų pilietiškumą, socialinę aprėptį ir solidarumą.

2.

Pagrindinės veiklos sritys, kuriose turėtų būti imamasi iniciatyvų, išvardijamos toliau ir išsamiau apibūdinamos šio dokumento I priede:

Švietimas ir mokymas

Užimtumas ir verslumas

Sveikata ir gerovė

Dalyvavimas

Savanoriška veikla

Socialinė aprėptis

Jaunimas ir pasaulis

Kūrybiškumas ir kultūra

3.

Visapusiškai atsižvelgiant į valstybių narių atsakomybę už jaunimo politiką ir į Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje savanorišką pobūdį, siekiant šių dviejų tarpusavyje susijusių bendrųjų tikslų taikomas dvejopas požiūris, kurio laikantis plėtojamos ir skatinamos tiek:

i)

konkrečios iniciatyvos jaunimo reikalų srityje, t. y. konkrečiai jaunimui skirta politika ir veiksmai, pavyzdžiui, neformaliojo švietimo, dalyvavimo, savanoriškos veiklos, darbo su jaunimu, judumo ir informavimo srityse;

tiek

ii)

iniciatyvų integravimas, t. y. integruojamos iniciatyvos, kuriomis sudaromos sąlygos laikytis įvairias sritis apimančio požiūrio, kai formuluojant, įgyvendinant ir vertinant politiką bei veiksmus kitose politikos srityse, kurie turi svarios reikšmės jaunimo gyvenimui, turi būti tinkamai atsižvelgiama į jaunimo klausimus. Remiantis Europos jaunimo pakto pavyzdžiu, jaunimo aspektas turėtų būti ir toliau integruojamas į Lisabonos strategiją po 2010 m. ir atnaujintą socialinę darbotvarkę bei į atitinkamas ES strategijas ir programas, pavyzdžiui, į naują Europos bendradarbiavimo švietimo ir mokymo srityje strateginę programą, užimtumo gaires, sveikatos strategiją ir kultūros darbotvarkę.

PABRĖŽIA, kad

1.

Europos bendradarbiavimas jaunimo politikos srityje turėtų būti tvirtai susietas su tarptautine žmogaus teisių sistema. Vykdant visą su jaunimu susijusią politiką ir veiksmus turėtų būti laikomasi tam tikrų pagrindinių principų, tai yra, jog svarbu:

a)

propaguoti lyčių lygybės principą bei kovoti su visų rūšių diskriminacija, gerbiant teises bei laikantis principų, pripažintų, inter alia, Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 21 ir 23 straipsniuose;

b)

atsižvelgti į galimus jaunimo gyvenimo sąlygų, poreikių, siekių, interesų ir požiūrių skirtumus, atsirandančius dėl įvairių veiksnių, ypatingą dėmesį skiriant tiems asmenims, kurie dėl įvairių priežasčių gali turėti mažiau galimybių;

c)

pripažinti, kad visas jaunimas yra visuomenės turtas, ir remti jaunimo teisę dalyvauti formuojant jiems įtakos turinčią politiką, palaikant nuolatinį struktūrinį dialogą su jaunimu bei jaunimo organizacijomis.

TOLIAU PRITARIA TAM, kad

1.

Laikotarpiu iki 2018 m. vykdant Europos bendradarbiavimą jaunimo reikalų srityje turėtų būti taikomas atnaujintas atvirasis koordinavimo metodas ir turėtų būti remiamasi bendrais tikslais, laikomasi dvejopo požiūrio ir bendradarbiaujama pirmiau išvardytose pagrindinėse veiklos srityse.

2.

Europos bendradarbiavimas jaunimo reikalų srityje turėtų būti grindžiamas įrodymais, tikslingas ir konkretus. Jį vykdant turėtų būti pasiekti akivaizdūs ir apčiuopiami rezultatai, kurie turėtų būti reguliariai ir struktūrizuotai pateikiami, peržiūrimi ir skleidžiami, tokiu būdu sukuriant pagrindą nuolatiniam vertinimui ir plėtojimui.

3.

Atvirojo koordinavimo metodo taikymo jaunimo reikalų srityje sėkmė priklauso nuo valstybių narių politinio įsipareigojimo ir veiksmingų darbo metodų taikymo nacionaliniu ir ES lygiais. Todėl vykdant Europos bendradarbiavimą taikomi darbo metodai turėtų būti grindžiami:

i)

Darbo ciklais: laikotarpis iki 2018 m. bus suskirstytas į 3 metų trukmės ciklus; pirmasis ciklas apims 2010–2012 m. laikotarpį.

ii)

Prioritetais: kiekviename iš šių ciklų bus išrinkti keli Europos bendradarbiavimo prioritetai, kuriais bus prisidedama prie veiklos sričių, nustatytų pagal šią sistemą. Tuos prioritetus patvirtins Taryba, remdamasi toliau nurodyta atitinkama bendra Tarybos ir Komisijos ataskaita ir bendradarbiaudama su dviejų atitinkamo darbo ciklo metu pirmininkaujančių valstybių narių trejetų atstovais. Bus nustatyti tokie Europos bendradarbiavimo prioritetai, kad būtų sudarytos sąlygos visų valstybių narių bendradarbiavimui arba glaudesniam mažesnio valstybių narių skaičiaus (grupių) bendradarbiavimui, atsižvelgiant į nacionalinius prioritetus. Pagal šią naują sistemą įgyvendinamo pirmojo darbo ciklo pirmos dalies prioritetai išdėstyti šio dokumento II priede. Šio ciklo antros dalies prioritetai bus pateikti ir priimti Taryboje vėliau.

iii)

Įgyvendinamosiomis priemonėmis: siekiant, kad bendradarbiavimo sistema būtų veiksmingai įgyvendinta, reikia patvirtinti priemones, tiek konkrečiai jaunimo reikalų srityje, tiek kitose susijusiose politikos srityse.

Priemonės konkrečiai jaunimo reikalų srityje išdėstytos a–g punktuose. Šios priemonės turėtų būti naudojamos dvejopam požiūriui remti, t. y. konkrečioms iniciatyvoms jaunimo reikalų srityje įgyvendinti, įvairias sritis apimančio požiūrio laikymuisi skatinti, kad būtų padedama jaunimo reikalų aspektus integruoti į kitas susijusias politikos sritis.Integruojant jaunimo reikalų aspektus, šios priemonės turėtų tapti dialogo su kitomis politikos sritims pagrindu ir remti šį dialogą, kad į šias politikos sritis prireikus atitinkamais atvejais būtų integruotas jaunimo reikalų aspektas.

a)

Žinių gilinimas ir įrodymais grindžiama jaunimo politika. Jaunimo politika turėtų būti grindžiama įrodymais. Turi būti surinkta daugiau žinių ir labiau gilinamasi į jaunų moterų ir jaunų vyrų gyvenimo sąlygas, vertybes ir požiūrius; šios žinios turi būti panaudotos ir kitose susijusiose politikos srityse, kad būtų sudarytos sąlygos laiku imtis tinkamų priemonių. Šios žinios gali būti propaguojamos, inter alia, remiant Europos jaunimo politikos žinių centrą ir jo korespondentus, ES informacijos analizės tarnybą (Eurydice), jaunimo mokslinius tyrimus, studijas, specializuotus tyrimus Europos jaunimo reikalų srityje bei pasitelkiant mokslinių tyrimų darbuotojų tinklus. ES jaunimo reikalų ataskaita taip pat taps viena iš svarbiausių priemonių formuojant įrodymais pagrįstą politiką. Turėtų būti skatinamas atitinkamų valdžios institucijų, jaunimo reikalų srityje dirbančių mokslinių tyrimų darbuotojų, jaunimo ir jaunimo organizacijų bei su jaunimu dirbančių asmenų bendradarbiavimas.

b)

Tarpusavio mokymasis. Tarpusavio mokymasis yra pagrindinis šios bendradarbiavimo sistemos elementas. Jis suteikia galimybę nustatyti geriausios praktikos pavyzdžius įvairiose valstybėse narėse ir iš jų mokytis. Tarpusavio mokymasis vyks, pavyzdžiui, vykdant tarpusavio mokymosi veiklą, rengiant konferencijas ir seminarus, pasitelkiant aukšto lygio forumus ar ekspertų grupes, taip pat atliekant studijas ir analizes, naudojant internetinius tinklus, dalyvaujant atitinkamiems suinteresuotiesiems subjektams. Šios veiklos turinys turėtų būti glaudžiai susietas su atitinkamų trejų metų darbo ciklų prioritetais. Visos šios iniciatyvos turėtų būti rengiamos nustatant aiškius tikslus ir remiantis aiškiais įgaliojimais, tvarkaraščiais bei numatytais rezultatais, kuriuos pasiūlo Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis.

Turėtų būti tęsiamas politinis dialogas su trečiosiomis valstybėmis ir bendradarbiavimas su tarptautinėmis organizacijomis, pavyzdžiui, Europos Taryba, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (OECD) (8) ir Jungtinėmis Tautomis, tokiu būdu užtikrinant informacijos ir įkvėpimo šaltinį.

c)

Pažangos ataskaitų teikimas. Kiekvieno darbo ciklo pabaigoje, o pagal naują sistemą nustatyto pirmojo ciklo atveju – 2012 m., Komisija turėtų parengti Europos Sąjungos jaunimo reikalų ataskaitą. ES jaunimo reikalų ataskaitą sudarys dvi dalys: bendra Tarybos ir Komisijos ataskaita (politinė dalis) bei patvirtinamieji dokumentai (statistikos ir analizės dalis). ES jaunimo reikalų ataskaitoje bus įvertinta pažanga, padaryta siekiant bendrų sistemos tikslų, ir pažanga, susijusi su naujausiame darbo cikle nustatytais prioritetais, bei nurodyti geriausios praktikos pavyzdžiai. ES jaunimo reikalų ataskaita turėtų būti grindžiama valstybių narių parengtomis nacionalinėmis ataskaitomis jaunimo reikalų ir kitose susijusiose politikos srityse bei kita turima informacija ir statistiniais duomenimis. Turėtų būti vengiama ataskaitų teikimo prievolių dubliavimo. ES jaunimo reikalų ataskaita taip pat turėtų būti remiamasi nustatant kito darbo ciklo prioritetus.

d)

Rezultatų skleidimas. Siekiant didinti bendradarbiavimo pagal šią sistemą žinomumą ir poveikį vietos, regionų, nacionaliniu bei Europos lygiais, bendradarbiavimo rezultatai turėtų būti plačiai skleidžiami visiems atitinkamiems suinteresuotiesiems subjektams, o tam tikrais atvejais – svarstomi generalinių direktorių ar ministrų lygiu.

e)

Proceso stebėsena. Siekiant skatinti siekti rezultatų taikant atvirąjį koordinavimo metodą ir išlaikant savarankišką metodo taikymą tiek nacionaliniu, tiek ES lygiais, valstybės narės ir Komisija glaudžiai bendradarbiaus valdydamos, įgyvendindamos ir vertindamos procesą bei jo rezultatus. Šioje srityje darbas turėtų būti atliekamas remiantis galiojančiais rodikliais, kurie apibūdina jaunimo padėtį, pavyzdžiui, švietimo, užimtumo, sveikatos ir socialinės aprėpties srityse, ir atitinkamais atvejais turėtų būti rengiami pasiūlymai dėl galimų naujų rodiklių, kuriuos svarstytų Taryba.

f)

Konsultacijos ir struktūrinis dialogas su jaunimu ir jaunimo organizacijomis. Turėtų būti tęsiamas ir plėtojamas struktūrinis dialogas su jaunimu ir jaunimo organizacijomis, kurio metu nuolat būtų bendrai apžvelgiami prioritetai, Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje įgyvendinimas ir tolesnė veikla.

Dialogo temos turėtų būti derinamos su bendrais ES bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje tikslais ir kiekvieno darbo ciklo prioritetais. Turėtų būti nustatyti kiekvieno dialogo ciklo aiškūs tikslai ir realios procedūros, kad būtų užtikrintas tęstinumas ir tolesnė veikla. Dialogas turėtų būti kuo visapusiškesnis, jis turėtų būti plėtojamas vietos, regionų, nacionaliniu ir ES lygiais, ir jame turėtų dalyvauti jaunimo reikalų srityje dirbantys mokslinių tyrimų darbuotojai bei su jaunimu dirbantys asmenys. Be to, turėtų būti remiamas struktūrinis dialogas su jaunimu ir jaunimo organizacijomis kitose politikos srityse. Struktūrinio dialogo įgyvendinimas išsamiau išdėstytas III priede.

g)

ES programų ir fondų panaudojimas. Turėtų būti veiksmingai naudojami turimi ES fondai, pavyzdžiui, struktūriniai fondai, ir atitinkamos programos, pavyzdžiui, programa „Veiklus jaunimas“, Mokymosi visą gyvenimą programa, programa Kultūra, programa PROGRESS, programa Media, Erasmus programa jauniesiems verslininkams, Konkurencingumo bei Inovacijų programos, taip pat išorės santykių ir vystomojo bendradarbiavimo sričių atitinkamos ES programos ir fondai.

4.

Kiekvieno trejų metų ciklo metu turėtų būti kiek įmanoma naudojamos priemonės, kad būtų įgyvendinti nustatyti prioritetai.

5.

Pagal šią bendradarbiavimo sistemą darbo su jaunimu rėmimas ir plėtojimas turėtų būti laikomas įvairias sritis apimančiais klausimais. Darbas su jaunimu yra plati sąvoka, apimanti labai įvairią jaunimo, su jaunimu vykdomą ir jam skirtą socialinio, kultūrinio, šviečiamojo ar politinio pobūdžio veiklą. Tokia veikla taip pat vis daugiau apima sportą ir jaunimui skirtas paslaugas. Darbas su jaunimu priklauso nemokyklinio ugdymo, taip pat specialios užimtumo laisvalaikiu veiklos, kurią organizuoja darbo su jaunimu profesionalai arba savanoriai ir jaunimo lyderiai, sričiai ir yra grindžiamas neformaliojo mokymosi procesais bei savanorišku dalyvavimu. Pagal šią bendradarbiavimo sistemą turėtų būti toliau nagrinėjami ir svarstomi būdai, kaip darbas su jaunimu galėtų padėti siekti pirmiau nurodytų bendrų tikslų ir būti remiamas, o jo pridėtinė vertė dėl tokio darbo ekonominio ir socialinio įnašo pripažinta. Kiti klausimai, kuriuos reikia svarstyti, yra: tinkamas su jaunimu dirbančių asmenų ir lyderių mokymas, jų gebėjimų pripažinimas taikant tinkamas Europos priemones, su jaunimu dirbančių asmenų ir lyderių judumo rėmimas ir novatoriškų darbo su jaunimu paslaugų bei metodų skatinimas.

6.

Atnaujinta Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje sistema gali būti peržiūrėta, o Taryba, atsižvelgdama į visus svarbiausius naujus pokyčius Europoje, ypač į priimtus sprendimus dėl Lisabonos strategijos po 2010 m., gali daryti būtinus jos patikslinimus.

TODĖL PRAŠO VALSTYBIŲ NARIŲ

1.

Remiant Komisijai ir taikant atvirąjį koordinavimo metodą dirbti kartu, kaip numatyta šioje rezoliucijoje, kad būtų intensyvinamas ES bendradarbiavimas jaunimo reikalų srityje laikotarpiu iki 2018 m., remiantis pirmiau išdėstytais bendrais tikslais, veiklos sritimis, dvejopu požiūriu, principais ir įgyvendinamosiomis priemonėmis, taip pat kiekvieno darbo ciklo prioritetais, dėl kurių susitarta.

2.

Remiantis nacionaliniais prioritetais nacionaliniu lygiu patvirtinti priemones, kurios galėtų padėti siekti atnaujintoje sistemoje nustatytų bendrų tikslų, taip pat svarstyti, ar formuojant nacionalinę politiką jaunimo reikalų srityje ir kitų susijusių sričių politiką galima remtis tarpusavio mokymusi ES lygiu.

PRAŠO KOMISIJOS

1.

Laikotarpiu iki 2018 m. dirbti kartu su valstybėmis narėmis ir teikti joms paramą bendradarbiaujant pagal šią sistemą, remiantis pirmiau išdėstytais bendrais tikslais, veiklos sritimis, dvejopu požiūriu, principais bei įgyvendinamosiomis priemonėmis ir kiekvieno darbo ciklo prioritetais, dėl kurių susitarta.

2.

Visų pirma ES jaunimo reikalų ataskaitoje įvertinti pažangą, padarytą siekiant šioje sistemoje nustatytų bendrų tikslų. Todėl Komisijos prašoma sudaryti darbo grupę, kuri, užtikrindama sąsajas su atitinkamomis politikos sritimis, svarstytų turimus duomenis apie jaunimo padėtį ir galimą poreikį parengti rodiklius tose srityse, kuriose jų nėra ar į kurias neįtrauktas jaunimo reikalų aspektas. Šio darbo rezultatai ir pasiūlymai dėl potencialių naujų rodiklių turėtų būti pateikti Tarybai svarstyti ne vėliau kaip 2010 m. gruodžio mėn.

3.

Pasiūlyti lanksčią tarpusavio mokymosi veiklos sistemą ir pradėti vykdyti tyrimus, susietus su bendrais tikslais ir prioritetais, taip pat reguliariai teikti Tarybai ataskaitas dėl šių įvairių veiklos rūšių.

4.

Kartu su valstybėmis narėmis 2017 m. parengti galutinę šios bendradarbiavimo sistemos įvertinimo ataskaitą. 2018 m. Taryba turėtų apsvarstyti galutinę įvertinimo ataskaitą.


(1)  OL C 168, 2002 7 13, p. 2–5.

(2)  Dok. 7619/1/05.

(3)  Dok. 11517/08.

(4)  Dok. 9169/09.

(5)  Dok. 9008/09.

(6)  Dok. 9008/09 ADD 4.

(7)  Dok. 7619/05: 2005 m. kovo 22–23 d. Europos Vadovų Tarybos išvadų I priedas.

(8)  Visoms valstybėms narėms turėtų būti užtikrinta teisė dalyvauti tokiame darbe.


I PRIEDAS

SU JAUNIMU SUSIJĘ TIKSLAI IR GALIMOS VALSTYBIŲ NARIŲ IR KOMISIJOS INICIATYVOS

Daugelyje veiklos sričių, nurodytų skirsnio „TODĖL SUSITARIA“ 2 punkte ir išsamiai išdėstytų toliau, yra aiškiai nustatyti bendri tikslai ir prioritetai; jos išdėstytos atskirose bendradarbiavimo sistemose bei strategijose joms taikant atitinkamus atvirojo koordinavimo metodus. Tačiau reikia dėti pastangas, kad būtų užtikrinta, jog kiekvienoje srityje būtų tinkamai išlaikytas jaunimo reikalų aspektas. Siekiant šio tikslo, šio priedo A skirsnyje pateikiamos tam tikros iniciatyvos visose srityse, o B skirsnyje išdėstyti konkretūs su jaunimu susiję tikslai, kuriais siekiama kiekvienoje iš nurodytų veiklos sričių paaiškinti jaunimo reikalų aspektą, taip pat negalutinis galimų iniciatyvų, kurių gali imtis valstybės narės ir (arba) Komisija atitinkamose savo kompetencijos srityse bei tinkamai atsižvelgdamos į subsidiarumo principą, sąrašas.

a)   Bendro pobūdžio iniciatyvos

Turėtų būti apsvarstytos šios bendro pobūdžio iniciatyvos visose nurodytose veiklos srityse:

atitinkamose veiklos srityse bei jaunimo politiką formuojančių asmenų bendradarbiavimo plėtojimas ir stiprinimas, inter alia, gerinant dialogą ir keičiantis žiniomis bei patirtimi,

jaunimo ir jaunimo organizacijų įtraukimo ir dalyvavimo formuojant politiką, ją įgyvendinant ir vykdant tolesnę veiklą skatinimas ir rėmimas,

galimybių gauti kokybiškas orientavimo bei konsultavimo paslaugas sudarymas,

galimybių gauti kokybišką su jaunimu susijusią informaciją gerinimas ir informacijos skleidimas visais įmanomais kanalais vietos, regioniniu ir nacionaliniu lygiu, taip pat per europinio masto organizacijas, pavyzdžiui Eurodesk, Europos jaunimo informacijos ir konsultacijų agentūrą (ERYICA), Europos jaunimo kortelių asociaciją (EYCA) ir kitus Europos tinklus,

bendradarbiavimo su vietos ir regioninės valdžios institucijomis stiprinimas,

geresnio jaunimo padėties supratimo rėmimas, pavyzdžiui, remiant mokslinius tyrimus jaunimo reikalų srityje, mokslinių tyrimų tinklus, specializuotus tyrimus ir t. t.,

darbo su jaunimu plėtojimo bei jo naudingumo pripažinimo rėmimas,

veiksmingas turimų ES fondų ir programų panaudojimas ir galimybės jais pasinaudoti jaunimui sudarymas,

parama eksperimentinių projektų ir programų, skirtų naujų ir novatoriškų pasiūlymų išbandymui bei keitimuisi geriausios praktikos pavyzdžiais, rengimas,

dvišalio ir daugiašalio bendradarbiavimo naudingumo Europos bendradarbiavimui jaunimo politikos srityje pripažinimas,

vaikų politikos aspektų, atsižvelgiant į jų teises ir apsaugą, įtraukimas atitinkamais atvejais, atsižvelgiant į tai, kad jaunų žmonių gyvenimas ir ateities perspektyvos ypač priklauso nuo vaikystėje suteiktų galimybių, paramos ir apsaugos.

b)   Su jaunimu susiję tikslai ir galimos iniciatyvos kiekvienoje veiklos srityje

ŠVIETIMAS IR MOKYMAS

Tikslas. Reikėtų siekti, kad visuose lygiuose būtų sudarytos lygios galimybės jaunimui naudotis kokybišku švietimu bei gauti kokybišką mokymą ir būtų plečiamos mokymosi visą gyvenimą galimybės. Be formaliojo švietimo reikėtų propaguoti ir pripažinti neformalųjį jaunimo mokymąsi, taip pat intensyvinti formaliojo švietimo ir neformaliojo mokymosi sąsajas. Reikėtų sudaryti palankesnes sąlygas jaunuoliams pereiti iš švietimo ir mokymo sistemos į darbo rinką ir tokį perėjimą remti, taip pat mažinti mokyklos nebaigusių asmenų skaičių.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Siekti, kad būtų plėtojamos darbo su jaunimu ir kitos neformaliojo mokymosi galimybės, nes tai yra vienas iš mokyklos nebaigusių asmenų skaičiaus mažinimo būdų.

Visapusiškai panaudoti ES lygiu patvirtintas priemones gebėjimų skaidrumui užtikrinti ir gebėjimų patvirtinimui bei kvalifikacijų pripažinimui (1).

Skatinti visų besimokančių jaunuolių judumą.

Pasitelkiant formalųjį švietimą ir neformalųjį mokymąsi spręsti lyčių ir kitų stereotipų problemas.

Skatinti įvairių grupių sanglaudą ir supratimą, propaguoti vienodas galimybes ir mažinti skirtumus pasiekimų srityje pasitelkiant formalųjį švietimą ir neformalųjį mokymąsi.

Plėtoti aktyvaus dalyvavimo struktūras švietimo srityje ir mokyklų, šeimų bei vietos bendruomenių bendradarbiavimą.

Skatinti formaliojo švietimo ir neformaliojo mokymosi paramą jaunimo inovacijoms, kūrybiškumui ir verslumui.

Plačiąją visuomenę supažindinti su neformaliojo mokymosi rezultatų naudingumu.

Komisija toliau tobulins Europasą, kaip europinę priemonę gebėjimų skaidrumui užtikrinti, įskaitant savo gebėjimų įvertinimo ir trečiųjų šalių, pavyzdžiui Mobilumo Europaso populiarinimo organizacijų, vykdomo kompetencijos registravimo priemones.

UŽIMTUMAS IR VERSLUMAS

Tikslas. Reikėtų remti jaunuolių integravimą į darbo rinką tiek siekiant įsidarbinti, tiek užsiimti verslu. Reikėtų sudaryti palankesnes sąlygas perėjimui iš švietimo ir mokymo sistemos arba po nedarbo ar neveiklumo laikotarpio į darbo rinką ir tokį perėjimą remti. Reikėtų suteikti daugiau galimybių derinti profesinę veiklą ir šeimos gyvenimą. Reikia užtikrinti jaunimo reikalų aspektą Lisabonos strategijoje po 2010 m. ir reikia tęsti darbą siekiant bendrų Europos jaunimo pakte nustatytų tikslų.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Didinti ir gerinti investicijas į tinkamų ir darbo rinkoje paklausių gebėjimų ugdymą, užtikrinant geresnį reikalingų gebėjimų ir paklausos derinimą trumpuoju laikotarpiu ir geresnį jų numatymą ilguoju laikotarpiu.

Rengiant darbo rinkos lankstumo ir užimtumo garantijų pusiausvyros strategijas atsižvelgti į konkrečią jaunimo padėtį.

Skatinti sudaryti jaunimui karjeros siekimo ir profesinio rengimo galimybes kitose valstybėse narėse.

Ekonomikos atgaivinimo planuose numatyti trumpalaikes priemones, skirtas jaunimo integravimui į darbo rinką skatinti, ir struktūrines priemones atsižvelgiant į jaunimo reikalus.

Plėtoti profesinio orientavimo ir konsultavimo paslaugas.

Mažinti laisvo darbuotojų judėjimo ES kliūtis.

Remti kokybiškas stažuočių ir praktikos programas, siekiant sudaryti palankesnes sąlygas patekti į darbo rinką ir joje siekti karjeros.

Sudaryti geresnes vaikų priežiūros sąlygas ir skatinti atsakomybės dalijimąsi tarp partnerių, kad būtų sudarytos palankesnės sąlygos geriau derinti tiek jaunų moterų, tiek jaunų vyrų profesinę veiklą ir asmeninį gyvenimą.

Remti jaunimo verslumą pasitelkiant, inter alia, švietimą verslumo srityje, teikti paramą naujų įmonių steigimui skirtiems fondams ir kuravimo programoms bei skatinti jaunimo įsteigtų bendrovių pripažinimą.

Remti Europos tinklų ir struktūrų kūrimą siekiant skatinti jaunimo verslumą.

Skatinti verslumą tvaraus vystymosi srityje.

SVEIKATA IR GEROVĖ

Tikslas. Reikėtų remti jaunimo sveikatos apsaugą ir gerovę ypatingą dėmesį skiriant psichinei ir lytinei sveikatai, sportui, fiziniam aktyvumui ir sveikai gyvensenai, taip pat sužalojimų, valgymo sutrikimų, priklausomybės ligų ir piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotikais bei kitomis medžiagomis prevencijai ir gydymui.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Vykdyti veiklą, susijusią su Tarybos rezoliucija dėl jaunimo sveikatos ir gerovės (2) bei skatinti jaunimo gerą fizinę būklę ir fizinį aktyvumą taikant ES fizinio aktyvumo gaires (3).

Vykdant veiklą, kuria siekiama skatinti jaunimo sveikatą ir gerovę, atsižvelgti į tai, kad sveikata yra visiškos fizinės, protinės ir socialinės gerovės būsena, o ne tik ligos arba negalios nebuvimas.

Skatinti sveiką jaunimo gyvenseną pasitelkiant fizinį lavinimą, švietimą mitybos klausimais, fizinį aktyvumą bei mokyklų, su jaunimu dirbančių asmenų, sveikatos specialistų ir sporto organizacijų bendradarbiavimą.

Pabrėžti, kad sporto vaidmuo – skatinti komandinį darbą, tarpkultūrinį mokymąsi, garbingos kovos principus ir atsakomybę.

Didinti su jaunimu dirbančių asmenų ir jaunimo lyderių žinias ir sąmoningumą sveikatos klausimais.

Vietos lygiu sutelkti visus suinteresuotuosius subjektus siekiant nustatyti jaunimo rizikos grupes ir padėti tokiam jaunimui bei prireikus nukreipti jį į kitas tarnybas.

Skatinti tarpusavio švietimą sveikatos klausimais.

Skatinti vaikų ir jaunimo apsaugą, visų pirma susijusią su kompetencija naujų žiniasklaidos priemonių srityje, ir jų apsaugą nuo tam tikrų pavojų, kylančių naudojantis naujomis žiniasklaidos priemonėmis, kartu taip pat pripažįstant naudą ir galimybes, kurias naujosios žiniasklaidos priemonės gali teikti jaunimui, pavyzdžiui, vykdant veiklą, susijusią su 2008 m. gegužės 21 d. ir 2009 m. lapkričio 27 d. Tarybos išvadomis dėl žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumo skaitmeninėje aplinkoje.

Sudaryti palankesnes sąlygas naudotis paslaugomis, kurias teikia veikiančios sveikatos priežiūros įstaigos, jas geriau pritaikant prie jaunimo poreikių.

DALYVAVIMAS

Tikslas. Reikėtų remti jaunimo dalyvavimą atstovaujamosios demokratijos ir pilietinės visuomenės veikloje visais lygiais bei apskritai visuomeninėje veikloje.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Kurti dialogo su jaunimu ir jaunimo dalyvavimo rengiant nacionalinę jaunimo politiką mechanizmus.

Skatinti vadovautis esamomis jaunimo dalyvavimo, informavimo ir konsultavimo gairėmis arba jas rengti siekiant užtikrinti šios veiklos kokybę.

Politiškai ir finansiškai remti jaunimo organizacijas bei vietos ir nacionalines jaunimo tarybas, taip pat remti jų svarbaus vaidmens demokratinėje visuomenėje pripažinimą.

Siekti, kad atstovaujamosios demokratijos, jaunimo organizacijų ir kitų pilietinės visuomenės organizacijų veikloje dalyvautų kuo daugiau ir įvairesnių grupių jaunuolių.

Veiksmingai naudotis informacinėmis ir ryšių technologijomis siekiant užtikrinti platesnį ir aktyvesnį jaunimo dalyvavimą.

Nuo mažens remti įvairių formų „mokymąsi dalyvauti“ pasitelkiant formalųjį švietimą ir neformalųjį mokymąsi.

Sudaryti daugiau galimybių valstybinėms institucijoms ir jaunimui diskutuoti.

Komisija patikslins Europos jaunimo portalą ir skatins labiau įtraukti jaunimą.

SAVANORIŠKA VEIKLA

Tikslas. Jaunimo savanoriška veikla turėtų būti remiama ir labiau pripažįstama kaip svarbi neformaliojo mokymosi forma. Reikėtų panaikinti kliūtis jaunimui dalyvauti savanoriškoje veikloje ir remti tarpvalstybinį jaunimo judumą.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Remti gebėjimų, įgytų savanoriškoje veikloje, pripažinimą taikant tokias priemones kaip Europasas ir Jaunimo pasas bei valstybių narių finansuojamas priemones.

Įgyvendinti Tarybos rekomendaciją dėl jaunųjų savanorių judumo Europoje (4).

Didinti informuotumą apie savanoriškos veiklos naudą, be kita ko, pasitelkiant tarpusavio mokymosi procesą.

Skatinti jaunųjų savanorių apsaugą ir savanoriškos veiklos kokybę.

Įtraukti jaunimą ir jaunimo organizacijas į būsimų Europos savanoriškos veiklos, kuria skatinamas aktyvus pilietiškumas, metų (2011 m.) planavimo, įgyvendinimo ir vertinimo veiklą.

Skatinti kartų solidarumą pasitelkiant savanorišką veiklą.

SOCIALINĖ APRĖPTIS

Tikslas. Reikėtų užkirsti kelią jaunimo socialinei atskirčiai ir skurdui, taip pat tokių problemų perdavimui iš kartos į kartą, bei stiprinti visuomenės ir jaunimo tarpusavio solidarumą. Reikėtų remti lygias galimybes visiems ir kovoti su visų formų diskriminacija.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Panaudoti visą darbo su jaunimu ir jaunimo centrų, kaip aprėpties priemonių, potencialą.

Vykdant veiklą, kuria siekiama stiprinti visuomenės sanglaudą ir solidarumą bei mažinti jaunimo socialinę atskirtį, taikyti požiūrį, apimantį įvairias sritis, pvz., jaunimo švietimo, darbo ir socialinės aprėpties tarpusavio sąsajas.

Skatinti ir plėtoti viso jaunimo tarpkultūrinį sąmoningumą ir kompetenciją bei kovoti su prietarais.

Remti jaunimo informavimo ir švietimo jaunimo teisių srityje veiklą.

Spręsti benamystės, aprūpinimo būstu ir finansinės atskirties problemas.

Sudaryti galimybes naudotis kokybiškomis paslaugomis (pvz., transporto, e. aprėpties, sveikatos apsaugos, socialinėmis paslaugomis).

Siekti, kad būtų skiriama speciali parama jaunoms šeimoms.

Įtraukti jaunimą ir jaunimo organizacijas į Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metų (2010 m.) planavimo, įgyvendinimo ir vertinimo veiklą.

JAUNIMAS IR PASAULIS

Tikslas. Reikėtų skatinti jaunimą dalyvauti visuose politikos formavimo, įgyvendinimo ir tolesnės veiklos procesuose (pvz., kovos su klimato kaita, JT Tūkstantmečio vystymosi tikslų, žmogaus teisių ir kt. klausimais) bei prie jų prisidėti, taip pat jaunimo bendradarbiavimą su regionais už Europos ribų.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Ugdyti jaunimo sąmoningumą pasaulinės reikšmės klausimais, pvz., tvaraus vystymosi ir žmogaus teisių klausimais.

Suteikti galimybę jaunimui keistis nuomonėmis su politiką formuojančiais asmenimis pasaulinės reikšmės klausimais (pavyzdžiui, dalyvaujant tarptautiniuose susitikimuose, virtualiose platformose/forumuose ir t. t.).

Skatinti viso pasaulio jaunimo tarpusavio supratimą palaikant dialogą ir imantis rėmimo veiksmų, pavyzdžiui, organizuojant mokymo kursus, mainus ir susitikimus.

Skatinti jaunimą dalyvauti „savanoriškoje ekologinėje veikloje“ ir rinktis ekologiškus vartojimo ir gamybos modelius (pvz., perdirbimą, energijos tausojimą, hibridines transporto priemones ir kt.).

Remti verslumą, užimtumą, švietimą ir savanoriškos veiklos galimybes bendradarbiaujant su regionais už Europos ribų.

Skatinti su jaunimu dirbančių asmenų iš skirtingų žemynų bendradarbiavimą ir mainus.

Skatinti jaunimą dalyvauti vystomojo bendradarbiavimo veikloje, vykdomoje jų šalyje arba užsienyje.

KŪRYBIŠKUMAS IR KULTŪRA

Tikslas. Reikėtų remti jaunimo kūrybiškumą ir inovacinius gebėjimus suteikiant geresnių galimybių nuo ankstyvo amžiaus kokybiškai susipažinti su kultūra ir kultūrine raiška bei dalyvauti šioje veikloje, tokiu būdu remiant asmeninį tobulėjimą, mokymosi gebėjimų gerinimą, tarpkultūrinius gebėjimus, kultūrų įvairovės pažinimą ir pagarbą jai, taip pat naujų ir lengvai pritaikomų gebėjimų ugdymą atsižvelgiant į būsimas darbo galimybes.

Valstybių narių ir Komisijos iniciatyvos jų atitinkamose kompetencijos srityse

Remti jaunimo kūrybiškumo plėtojimą vykdant veiklą, susijusią su Tarybos išvadomis dėl kūrybiškos kartos ugdymo: ugdyti vaikų ir jaunuolių kūrybiškumą bei inovacinius gebėjimus per kultūrinę raišką ir didesnes kultūros pažinimo galimybes (5).

Sudaryti daugiau galimybių kokybiškai susipažinti su kultūra ir naudotis kūrybinėmis priemonėmis, ypač susijusiomis su naujosiomis technologijomis, ir plėsti jaunimo galimybes praktiškai susipažinti su kultūra ir išreikšti bei tobulinti savo kūrybiškumą mokykloje ar už jos ribų.

Sudaryti sąlygas jaunimui naudotis naujomis technologijomis kūrybiškumui ir inovaciniams gebėjimams ugdyti bei domėjimuisi kultūra, menu ir mokslu skatinti.

Sudaryti galimybes patekti į tokią aplinką, kurioje jaunimas gali ugdyti savo kūrybiškumą ir prasmingai praleisti laisvalaikį.

Sudaryti palankesnes sąlygas politikos ir programų ilgalaikėms sąsajoms plėtoti kultūros, švietimo, sveikatos, socialinės aprėpties, žiniasklaidos, darbo ir jaunimo srityse siekiant skatinti jaunimo kūrybiškumą ir inovacinius gebėjimus.

Skatinti jaunų darbuotojų specializuotą mokymą kultūros, naujų žiniasklaidos priemonių ir tarpkultūrinės kompetencijos srityse.

Skatinti kultūros bei kūrybinio sektorių ir jaunimo organizacijų bei su jaunimu dirbančių asmenų partnerystes.

Sudaryti palankesnes sąlygas jaunimo talento ir verslumo gebėjimų puoselėjimui, taip pat jį remti, siekiant padidinti jaunimo galimybes įsidarbinti ir pasinaudoti būsimomis darbo galimybėmis.

Skatinti, kad jaunimas susipažintų su įvairių ES valstybių narių kultūra ir kultūriniu paveldu, be kita ko, naudodamasis naujosiomis technologijomis.


(1)  Europasu, Europos kvalifikacijų sąranga (EKS) arba Europos profesinio mokymo kreditų sistema (ECVET), o pripažinimas – Direktyva 2005/36/EB.

(2)  OL C 319, 2008 12 13, p. 1.

(3)  Rekomenduojami politiniai veiksmai remiant sveikatą gerinantį fizinį aktyvumą, 2008 m.

(4)  OL C 319, 2008 12 13, p. 8.

(5)  Dok. 14453/09.


II PRIEDAS

EUROPOS BENDRADARBIAVIMO JAUNIMO REIKALŲ SRITYJE PRIORITETAI LAIKOTARPIU NUO 2010 M. SAUSIO 1 D. IKI 2011 M. BIRŽELIO 30 D.

Bendras prioritetas – jaunimo užimtumas

2010 m. sausio 1 d.–2011 m. birželio 30 d. laikotarpiu Europos bendradarbiavimo jaunimo reikalų srityje bendra prioritetinė teminė sritis bus jaunimo užimtumas. Per tuos 18 mėnesių ši tema bus struktūrinio dialogo diskusijų objektas. Konkretūs prioritetai turėtų visiškai arba iš dalies prisidėti prie bendros prioritetinės teminės srities.

2010 m. sausio 1 d.–2010 m. birželio 30 d. – socialinė aprėptis

Per pirmąjį 2010 metų pusmetį daug dėmesio bus skirta šiems klausimams:

Europos jaunimo pakto stiprinimas atsižvelgiant į Lisabonos strategiją po 2010 m.

Mažiau galimybių turinčio jaunimo socialinė aprėptis.

Vietos ir regioninių valdžios institucijų vaidmuo jaunimo politikoje.

Bendradarbiavimas su Lotynų Amerikos šalimis.

2010 m. liepos 1 d.–2010 m. gruodžio 31 d. – darbas su jaunimu

Per antrąjį 2010 metų pusmetį daug dėmesio bus skirta šiems klausimams:

Darbas su jaunimu ir jo prieinamumas bei veikla neturtingiausiems vaikams ir jaunimui.

Jaunimo kultūrinės galimybės.

2011 m. sausio 1 d.–2011 m. birželio 30 d. – dalyvavimas

Per pirmąjį 2011 metų pusmetį daug dėmesio bus skirta šiems klausimams:

Jaunimo pilietiškumas ir dalyvavimas daug dėmesio skiriant dalyvavimui socialinėje, ekonominėje, kultūrinėje ir politinėje veikloje bei žmogaus teisėms.

Jaunimo savanoriška veikla ir jos įnašas į vietinių bendruomenių vystymąsi.


III PRIEDAS

STRUKTŪRINIO DIALOGO ĮGYVENDINIMAS

Bendri principai, kuriais vadovaujantis palaikomas struktūrinis dialogas su jaunimu ir jaunimo organizacijomis, pateikti skirsnio, prasidedančio žodžiais TAIP PAT SUSITARIA, 3 dalies iii punkto f papunktyje. Šiame priede išsamiau aiškinamas struktūrinio dialogo įgyvendinimas nacionaliniu ir ES lygiu.

Struktūrinis dialogas turėtų vykti 18 mėnesių trukmės darbo ciklais, skirtais vienai bendrai temai, atitinkančiai bendrus Europos bendradarbiavimo prioritetus, nustatytus atitinkamam 18 mėnesių laikotarpiui. Kiekviena pirmininkaujanti valstybė narė savo kadencijos laikotarpiu taip pat gali pasirinkti vieną konkrečią prioritetinę temą, susijusią su bendra tema.

Struktūrinis dialogas turėtų apimti konsultacijas su jaunimu ir jaunimo organizacijomis visais lygiais valstybėse narėse ir pirmininkaujančių valstybių narių rengiamose ES jaunimo konferencijose bei Europos jaunimo savaitės metu.

Siekiant, kad struktūrinis dialogas būtų geriau įgyvendinamas pagal jų atitinkamą kompetenciją ir deramai atsižvelgiant į subsidiarumo principą:

Kiekvienam 18 mėnesių laikotarpiui aptarti Komisijos prašoma sušaukti Europos iniciatyvinį komitetą, kurį sudarytų, inter alia, trijų pirmininkausiančių valstybių narių, jaunimo reikalų ministerijų, nacionalinių jaunimo tarybų ir programos „Veiklus jaunimas“ nacionalinių agentūrų, taip pat Europos Komisijos ir Europos jaunimo forumo atstovai. Atitinkamais atvejais bus konsultuojamasi su jaunimo reikalų srityje dirbančiais mokslinių tyrimų darbuotojais ir su asmenimis, dirbančiais su jaunimu. Europos iniciatyvinis komitetas yra atsakingas už bendrą struktūrinio dialogo koordinavimą. Iniciatyvinis komitetas sukuria paramos struktūrą, apimančią instruktorius ir metodistus, kurie gali teikti metodinę paramą ir užtikrinti struktūrinio dialogo palaikymo ES lygiu tęstinumą.

Valstybių narių prašoma remti mažų nacionalinių darbo grupių sukūrimą. Tokios grupės gali naudotis esamomis struktūromis ir jas gali sudaryti, inter alia, jaunimo reikalų ministerijų, nacionalinių jaunimo tarybų, vietos ir regionų jaunimo tarybų, jaunimo organizacijų atstovai, su jaunimu dirbantys asmenys, įvairūs jauni asmenys ir jaunimo reikalų srityje dirbantys mokslinių tyrimų darbuotojai. Valstybes narės skatinamos, esant galimybei, tokiose grupėse nacionalinėms jaunimo taryboms suteikti vadovaujamąjį vaidmenį. Nacionalinių darbo grupių uždavinys būtų užtikrinti dalyvaujamąjį procesą valstybėse narėse.

Komisijos ir valstybių narių prašoma, bendradarbiaujant su visais susijusiais subjektais, nuolat stebėti struktūrinį dialogą ir rinkti bei skleisti geros praktikos pavyzdžius.


Top