EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007R0458

2007 m. balandžio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 458/2007 dėl Europos integruotos socialinės apsaugos statistikos sistemos (ESSPROS)( Tekstas svarbus EEE).

OJ L 113, 30.4.2007, p. 3–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 05 Volume 006 P. 182 - 187

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2007/458/oj

30.4.2007   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 113/3


EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 458/2007

2007 m. balandžio 25 d.

dėl Europos integruotos socialinės apsaugos statistikos sistemos (ESSPROS)

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 285 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę (1),

laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos (2),

kadangi:

(1)

Sutarties 2 straipsnyje aukšto lygio socialinės apsaugos skatinimas minimas kaip vienas iš Bendrijos uždavinių.

(2)

2000 m. kovo mėn. Lisabonos Europos Vadovų Taryba paskatino valstybių narių politikos apsikeitimo procesą socialinės apsaugos sistemų modernizavimo srityje.

(3)

Tarybos sprendimu 2004/689/EB (3) buvo įsteigtas Socialinės apsaugos komitetas, skirtas Europos Komisijos ir ES valstybių narių bendradarbiavimui užtikrinti modernizuojant ir tobulinant socialinės apsaugos sistemas.

(4)

2003 m. gegužės 27 d. Komunikatu Komisija apibrėžė strategiją atviro koordinavimo procesams socialinės politikos srityje supaprastinti, siekdama stiprinti socialinės apsaugos ir socialinės aprėpties poziciją Lisabonos strategijoje. Kaip susitarta 2003 m. spalio 20 d. Taryboje, supaprastinimas įsigalios nuo 2006 m. Atsižvelgiant į tai, metinė bendra ataskaita tapo svarbiausia ataskaitų teikimo priemone, kurios tikslas sujungti pagrindines analitines išvadas ir politinius pranešimus, susijusius tiek su Atviru koordinavimo metodu (AKM) įvairiose srityse, kuriose jis taikomas, tiek su bendraisiais socialinės apsaugos klausimais.

(5)

AKM iš naujo pabrėžė palyginamos, savalaikės ir patikimos statistikos socialinės politikos srityje poreikį. Pirmiausia metinėse bendrose ataskaitose bus naudojama palyginama socialinės apsaugos statistika.

(6)

Komisija (Eurostatas), remdamasi savanoriškumo principu, jau renka valstybių narių metinius socialinės apsaugos duomenis. Toks duomenų rinkimas tapo pripažinta praktika valstybėse narėse ir yra paremtas bendrais metodologiniais principais, sukurtais duomenų palyginamumui užtikrinti.

(7)

Konkrečių Bendrijos statistinių duomenų rengimas reglamentuojamas pagal 1997 m. vasario 17 d. Tarybos reglamentu (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos (4) nustatytas taisykles.

(8)

Šiam reglamentui įgyvendinti būtinos priemonės turėtų būti priimtos remiantis 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimu 1999/468/EB, nustatančiu Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką (5).

(9)

Ypač būtina suteikti įgaliojimus Komisijai nuspręsti, kada pirmaisiais metais turėtų būti renkami išsamūs duomenys, susiję su grynosiomis socialinės apsaugos išmokomis. Komisija taip pat turėtų būti įgaliota patvirtinti priemones, susijusias su išsamia kaupiamų duomenų klasifikacija, vartojamomis sąvokomis ir sklaidos tvarkos atnaujinimu. Kadangi tokios priemonės yra bendro pobūdžio ir skirtos neesminiams šio reglamento elementams naujais neesminiais elementais iš dalies pakeisti bei papildyti, jos turi būti priimamos vadovaujantis reguliavimo procedūra su tikrinimu, nurodyta Sprendimo 1999/468/EB 5a straipsnyje.

(10)

Kadangi valstybės narės negali deramai pasiekti šio reglamento tikslo, t. y. sukurti bendrų statistikos standartų, leidžiančių parengti suderintus duomenis, ir kadangi tų tikslų būtų geriau siekti Bendrijos lygiu, laikydamasi Sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Bendrija gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytam tikslui pasiekti.

(11)

Bendradarbiaujama su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija grynųjų socialinės apsaugos išmokų klausimais.

(12)

Pasikonsultavę su Statistikos programų komitetu, įsteigtu Tarybos sprendimu 89/382/EEB, Euratomas (6),

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Dalykas

Šio reglamento tikslas yra sukurti Europos integruotą socialinės apsaugos statistikos sistemą (toliau – ESSPROS), numatant:

a)

metodologinę sistemą, paremtą bendrais standartais, apibrėžimais, klasifikacijomis ir apskaitos taisyklėmis, skirtą naudoti palyginamiems statistiniams duomenims Bendrijos labui rinkti,

ir

b)

terminus pagal ESSPROS surinktiems statistiniams duomenims perduoti.

2 straipsnis

Sąvokų apibrėžimai

Šiame reglamente vartojami tokie sąvokų apibrėžimai:

a)

„Bendrijos statistiniai duomenys“ suprantami taip, kaip jie apibrėžti Reglamento (EB) Nr. 322/97 2 straipsnyje;

b)

„socialinė apsauga“ apima visas priemones, kurių imasi valstybės arba privačios institucijos, siekdamos palengvinti namų ūkiams ir asmenims tenkančią tam tikrų rizikos veiksnių arba poreikių naštą, jeigu ši apsauga nėra nulemta tarpusavio arba asmeninių sandorių. Konvencija nustatomas toks rizikos veiksnių arba poreikių, dėl kurių gali būti taikoma socialinė apsauga, sąrašas: liga ir (arba) sveikatos priežiūra; negalia; senatvė; našlystė; šeima ir (arba) vaikai; nedarbas; būstas; kitur nepriskirta socialinė atskirtis;

c)

socialinės apsaugos programa – tai išskirtinių teisės aktų visuma, palaikoma vienos ar kelių institucijų, vadovaujančių socialinės apsaugos išmokų teikimui ir finansavimui;

d)

socialinės apsaugos išmokos – tai socialinės apsaugos programų pervedimai namų ūkiams ir asmenims pinigais arba natūra, siekiant palengvinti jiems apibrėžtų rizikos veiksnių arba poreikių naštą;

e)

fiskalinės išmokos – tai socialinė apsauga, teikiama mokesčių lengvatų, kurios būtų apibrėžiamos kaip socialinės apsaugos išmokos, jeigu būtų mokamos pinigais, forma. Neįskaičiuojamos mokesčių lengvatos, skatinančios socialinės apsaugos teikimą arba privačiojo draudimo planus;

f)

grynosios socialinės apsaugos išmokos – tai socialinės apsaugos išmokų vertė atėmus mokesčius ir išmokų gavėjų sumokėtas socialines įmokas, pridėjus fiskalinių išmokų vertę.

3 straipsnis

Sistemos taikymo sritis

1.   Su pagrindine ESSPROS sistema susijusi statistika apima socialinės apsaugos išlaidų ir pajamų finansinius srautus.

Šie duomenys perduodami socialinės apsaugos programų lygmeniu. Kiekvienai programai pagal ESSPROS klasifikaciją pateikiami išsamūs išlaidų ir pajamų duomenys.

Kiekybinių duomenų pagal programas ir detalias išmokas atveju, duomenys, kurie turi būti perduodami pagal suvestinę klasifikaciją, ir tvarka dėl duomenų teikimo ir platinimo yra nustatyti I priedo 1 punkte. Kokybinės informacijos pagal programas ir detalias išmokas atveju, dalykas ir tvarka dėl duomenų teikimo ir platinimo yra nustatyti I priedo 2 punkte.

Pirmi metai, kuriais renkami duomenys, yra 2008 m.

2.   Be pagrindinės ESSPROS sistemos, pridedami moduliai, apimantys papildomą statistinę informaciją apie pensijų gavėjus ir grynąsias socialinės apsaugos išmokas.

4 straipsnis

Pensijų gavėjų modulis

1.   Pensijų gavėjų modulis pateikiamas pagrindinei sistemai nuo pirmųjų duomenų rinkimo metų pagal šį reglamentą. Objektai, apie kuriuos turi būti renkami duomenys, duomenų teikimo ir platinimo tvarka yra nustatyti II priede.

2.   Pirmi metai, kurių duomenys renkami, yra 2008 m.

5 straipsnis

Grynųjų socialinės apsaugos išmokų modulis

1.   Siekiant įdiegti grynųjų socialinės apsaugos išmokų modulį, iki 2008 m. pabaigos visose valstybėse narėse atliekamas bandomasis 2005 m. duomenų rinkimas. Objektai, apie kuriuos turi būti renkami duomenys, duomenų teikimas ir platinimas yra nustatyti III priede.

2.   Remiantis šio nacionalinio bandomojo duomenų rinkimo sinteze ir kadangi įprasta, kad dažniausiai šių bandomųjų tyrimų rezultatai yra teigiami, priemonės, skirtos pradėti išsamų duomenų rinkimą, atsižvelgiant į šį modulį, turi būti priimtos vadovaujantis reguliavimo procedūra su tikrinimu, nurodyta 8 straipsnio 3 dalyje. Toks išsamus duomenų rinkimas turi prasidėti ne anksčiau kaip 2010 m.

6 straipsnis

Duomenų šaltiniai

Socialinės apsaugos statistika yra paremta šiais duomenų šaltiniais, priklausomai nuo galimybės jais naudotis valstybėse narėse ir nacionalinių įstatymų bei praktikos:

a)

registrais ir kitais administraciniais šaltiniais;

b)

tyrimais;

c)

vertinimais.

7 straipsnis

Įgyvendinimo priemonės

1.   Šio reglamento įgyvendinimo priemonės nustatomos atsižvelgiant į ekonominės naudos analizės rezultatus ir yra susijusios su ESSPROS pagrindine sistema, kaip nustatyta I priede, pensijų gavėjų moduliu, kaip nustatyta II priede, ir grynųjų socialinės apsaugos išmokų moduliu, kaip nustatyta 5 straipsnyje.

2.   Priemonės, susijusios su duomenų perdavimo formatais, perduodamais rezultatais ir kokybės vertinimo kriterijais, priimamos pagal reguliavimo procedūrą, nurodytą 8 straipsnio 2 dalyje.

3.   Priemonės, skirtos nuspręsti, kada pirmaisiais metais bus pradėti rinkti išsamūs duomenys, ir priemonės, susijusios su išsamia kaupiamų duomenų klasifikacija, vartojamomis sąvokomis ir sklaidos tvarkos atnaujinimu, priimamos vadovaujantis reguliavimo procedūra su tikrinimu, nurodyta 8 straipsnio 3 dalyje. Šios priemonės yra skirtos iš dalies pakeisti neesminius reglamento elementus, inter alia, jį papildant.

8 straipsnis

Procedūra

1.   Komisijai padeda Statistikos programų komitetas, įsteigtas Sprendimu 89/382/EEB, Euratomas.

2.   Darant nuorodą į šią straipsnio dalį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 5 ir 7 straipsniai, atsižvelgiant į jo 8 straipsnio nuostatas.

Sprendimo 1999/468/EB 5 straipsnio 6 dalyje nustatytas laikotarpis yra trys mėnesiai.

3.   Darant nuorodą į šią dalį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 5a straipsnio 1–4 dalys ir 7 straipsnis, atsižvelgiant į 8 straipsnio nuostatas.

9 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Strasbūre, 2007 m. balandžio 25 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkas

H.-G. PÖTTERING

Tarybos vardu

Pirmininkas

G. GLOSER


(1)  OL C 309, 2006 12 16, p. 78.

(2)  2006 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2007 m. kovo 22 d. Tarybos sprendimas.

(3)  OL L 314, 2004 10 13, p. 8.

(4)  OL L 52, 1997 2 22, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1882/2003 (OL L 284, 2003 10 31, p. 1).

(5)  OL L 184, 1999 7 17, p. 23. Sprendimas su pakeitimais, padarytais Sprendimu 2006/512/EB (OL L 200, 2006 7 22, p. 11).

(6)  OL L 181, 1989 6 28, p. 47.


I PRIEDAS

PAGRINDINĖ ESSPROS SISTEMA

1.   Kiekybiniai duomenys pagal programas ir detalias išmokas

Perduodami duomenys

Atsižvelgiant į suvestinę klasifikaciją, perduodami duomenys apims:

Išlaidas

1.1.1.1.   Socialinės apsaugos išmokas, klasifikuojamas pagal:

a)

funkcijas (atitinkančias kiekvieną rizikos veiksnį arba poreikį),

ir

b)

kiekvienai funkcijai pagal dvejopą suskirstymą: išmokas patikrinus materialinę padėtį, palyginti su išmokomis netikrinant materialinės padėties ir išmokas pinigais (suskirstymas į periodines ir vienkartines), palyginti su išmokomis natūra.

1.1.1.2.   Administracines išlaidas

1.1.1.3.   Pervedimus kitoms programoms

1.1.1.4.   Kitas išlaidas

Pajamas

1.1.2.1.   Socialines įmokas

1.1.2.2.   Valdžios sektoriaus įmokas

1.1.2.3.   Pervedimus iš kitų programų

1.1.2.4.   Kitas pajamas

Renkami duomenys (pagal išsamią klasifikaciją) bus teikiami vadovaujantis reguliavimo procedūra su tikrinimu 8 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka.

1.2.   Duomenų teikimas

Statistiniai duomenys bus teikiami kasmet. Duomenys remsis kalendoriniais metais pagal nacionalinę praktiką. Duomenų perdavimo terminas N metams kartu su bet kuriais ankstesnių metų pakeitimais yra N + 2 metų birželio 30 d.

1.3.   Platinimas

Komisija (Eurostatas) paskelbs socialinės apsaugos programų suvestinius išlaidų duomenis N metams iki N + 2 metų spalio 31 d. Komisija (Eurostatas) tuo pat metu išplatins išsamius duomenis pagal programą konkretiems vartotojams (ESSPROS duomenis renkančioms nacionalinėms institucijoms, Komisijos departamentams ir tarptautinėms institucijoms). Šiems konkretiems vartotojams bus leidžiama skelbti informaciją tik apie programų grupes.

2.   Kokybinė informacija pagal programas ir detalias išmokas

2.1.   Objektas

Kiekvienos programos kokybinė informacija susideda iš bendro programos aprašymo, išsamaus išmokų aprašymo ir informacijos apie paskutinius pokyčius ir reformas.

2.2.   Duomenų teikimas ir kokybinės informacijos atnaujinimas

Pateiktos kokybinės informacijos rinkinys kasmet bus atnaujinamas atsižvelgiant tik į socialinės apsaugos sistemos pokyčius ir bus perduodamas kartu su kiekybiniais duomenimis.

2.3.   Platinimas

Komisija (Eurostatas) išplatins kokybinę informaciją sistemos lygmeniu iki N + 2 metų spalio 31 d.


II PRIEDAS

PENSIJŲ GAVĖJŲ MODULIS

1.   Suteikiamų išmokų kategorijos

Šį modulį sudaro duomenys apie pensijų gavėjus, kurie yra apibrėžiami kaip gaunantys vieną ar kelias toliau nurodytas periodines pinigines socialinės apsaugos programų išmokas:

a)

netekto darbingumo pensiją;

b)

priešlaikinio išėjimo į pensiją dėl sumažėjusio darbingumo išmoką;

c)

senatvės pensiją;

d)

išankstinę senatvės pensiją;

e)

dalinę pensiją;

f)

našlių ir našlaičių pensiją;

g)

priešlaikinę išėjimo į pensiją dėl padėties darbo rinkoje išmoką.

2.   Duomenų teikimas

Statistiniai duomenys bus teikiami kasmet. Duomenys pateikiami apie padėtį kalendorinių metų pabaigoje. Duomenų perdavimo terminas N metams yra N + 2 metų gegužės 31 d., juos suskirstant:

a)

pagal socialinės apsaugos programas;

b)

programų suvestinius duomenis pagal lytį.

3.   Platinimas

Komisija (Eurostatas) paskelbs programų suvestinius duomenis N metams iki N + 2 metų spalio 31 d. Komisija (Eurostatas) tuo pat metu išplatins išsamius duomenis pagal programas konkretiems vartotojams (ESSPROS duomenis renkančioms nacionalinėms institucijoms, Komisijos departamentams ir tarptautinėms institucijoms). Šiems konkretiems vartotojams bus galima skelbti duomenis tik pagal programų grupes.

Komisija (Eurostatas) paskelbs ir išplatins konkretiems vartotojams (ESSPROS duomenis rengiančioms nacionalinėms institucijoms, Komisijos departamentams ir tarptautinėms institucijoms) suvestinius kiekvienos iš septynių kategorijų duomenis iki N + 2 metų spalio 31 d., remdamasi N kalendorinių metų duomenimis.


III PRIEDAS

BANDOMASIS GRYNŲJŲ SOCIALINĖS APSAUGOS IŠMOKŲ DUOMENŲ RINKIMAS

1.   Objektas

Renkami duomenys apima „grynųjų socialinės apsaugos išmokų“ apskaičiavimą.

2.   Duomenų teikimas

Atitinkama 2005 m. fizinių asmenų pajamų mokesčio ir socialinių įmokų, mokamų už socialinės apsaugos išmokas, dalis turi būti nurodoma pagal skirtingas piniginių socialinės apsaugos išmokų rūšis, pageidautina toliau suskirstyta konkrečioms vienodai apmokestinamoms sistemų grupėms. Sudėtingais atvejais rezultatai gali būti pranešami pagal atitinkamas programų grupes, pvz., II priede išvardytų septynių pensijų kategorijų arba konkrečios funkcijos piniginių išmokų suvestinius duomenis. Kiekvienu atveju fiskalinės išmokos bus pateikiamos atskirai, naudojant negautų pajamų metodą.


Top