EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Statybos produktai

Statybos produktai

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 305/2011, kuriuo nustatomos suderintos statybos produktų rinkodaros sąlygos

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu siekiama, kad bendroji rinka veiktų geriau ir pagerėtų laisvas statybos produktų* judėjimas Europos Sąjungoje (ES), nustatant vienodas šių produktų rinkodaros taisykles ir pateikiant bendrą techninę kalbą statybos produktų eksploatacinėms savybėms* įvertinti.
  • Tokiu būdu reglamentu taip pat suteikiama galimybė ES valstybėms narėms užtikrinti statinių* saugą.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2019/1020 dar labiau sustiprinama rinkos priežiūra, siekiant užtikrinti, kad rinkai pateikti produktai būtų saugūs ir atitiktų ES teisės aktus.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Reglamentu išdėstomos statybos produktų rinkodaros sąlygos.
  • Jame pateikiami statybos produktų eksploatacinių savybių vertinimo ir išreiškimo metodai bei kriterijai, taip pat sąlygos dėl CE ženklo naudojimo.
  • Kita vertus, valstybės narės ir toliau yra atsakingos už priešgaisrinę saugą, mechaninį atsparumą ir stabilumą, aplinkosaugos, energetikos ir kitus reikalavimus, kurie taikomi pastatams ir statiniams.

Eksploatacinių savybinių deklaracija ir ženklinimas CE ženklu

  • Jei gamintojas nusprendžia statybos produktą pateikti rinkai ir tam produktui yra taikomas darnusis standartas arba išduodamas Europos techninis įvertinimas, gamintojas turi parengti eksploatacinių savybių deklaraciją, kurioje, be kitų dalykų, yra nurodyta ši informacija:
    • produkto tipas;
    • produkto eksploatacinių savybių pastovumo vertinimo ir tikrinimo sistemos;
    • taikomo darniojo standarto arba Europos techninio įvertinimo referencinis numeris;
    • produkto naudojimo paskirtis ar paskirtys;
    • deklaruotos eksploatacinės savybės, pagrįstos įvertinimu pagal taikomą darnųjį standartą arba Europos techninį įvertinimą.
  • Parengęs eksploatacinių savybių deklaraciją, gamintojas privalo produktą paženklinti CE ženklu.
  • CE ženklas rodo, kad produkto eksploatacinės savybės buvo įvertintos ir kad jos išlieka pastovios.
  • CE ženklas suteikia galimybę teisėtai pateikti statybos produktą rinkai bet kurioje valstybėje narėje, o po to juo prekiauti ES bendrojoje rinkoje.
  • Valstybės narės privalo paskirti statybos srities gaminių kontaktinius centrus, kurie teiktų informaciją apie statybos produktams taikomus reikalavimus.

Gamintojų, importuotojų ir platintojų pareigos

  • Gamintojai privalo:
    • parengti techninius dokumentus ir jų pagrindu parengti eksploatacinių savybių deklaraciją bei paženklinti produktą CE ženklu;
    • užtikrinti, kad produktas atitiktų eksploatacinių savybių deklaraciją. Jei gamintojai mano, kad produktas nebeatitinka eksploatacinių savybių deklaracijos, jie privalo nedelsdami imtis reikiamų taisomųjų priemonių arba pašalinti ar atšaukti produktą iš rinkos.
  • Importuotojai privalo:
    • užtikrinti, kad produktas būtų paženklintas CE ženklu ir prie jo būtų pridėti reikiami dokumentai;
    • vengti pateikti produktą rinkai, jei mano, kad jis neatitinka eksploatacinių savybių deklaracijos;
    • užtikrinti, kad produktas atitiktų eksploatacinių savybių deklaraciją ir kad jo transportavimas ar saugojimas nekeltų pavojaus jo eksploatacinėms savybėms. Jei produktas neatitinka eksploatacinių savybių deklaracijos, importuotojai privalo nedelsdami imtis reikiamų taisomųjų priemonių arba pašalinti ar atšaukti produktą iš rinkos.
  • Platintojai privalo:
    • užtikrinti, kad produktas būtų paženklintas CE ženklu ir prie jo būtų pridėti reikiami dokumentai;
    • neteikti produkto rinkai, jei mano, kad jis neatitinka eksploatacinių savybių deklaracijos, kol jis nebus suderintas arba kol nebus ištaisyta eksploatacinių savybių deklaracija;
    • užtikrinti, kad produkto transportavimas ar saugojimas nekeltų pavojaus jo eksploatacinėms savybėms. Jei produktas neatitinka eksploatacinių savybių deklaracijos, platintojai privalo užtikrinti, kad bus imtasi reikiamų taisomųjų priemonių arba kad produktas bus pašalintas ar atšauktas iš rinkos.

Darniosios techninės specifikacijos

  • Darniosios techninės specifikacijos apima darniuosius standartus ir Europos vertinimo dokumentus. Darniuosius standartus rengia Europos standartizacijos institucijos (Europos standartizacijos komitetas arba Europos elektrotechnikos standartizacijos komitetas), remdamosi Europos Komisijos prašymu. Darniuosiuose standartuose apibūdinami statybos produktų eksploatacinių savybių vertinimo metodai ir kriterijai.
  • Jei statybos produktui netaikomas ar taikomas ne visas darnusis standartas, gamintojai gali prašyti Europos techninio įvertinimo, kurį teikia viena iš techninio vertinimo įstaigų, remdamasi Europos vertinimo dokumentu, kurį parengė Europos techninio įvertinimo organizacija. Europos techninis įvertinimas yra dokumentuotas statybos produkto eksploatacinių savybių įvertinimas, atsižvelgiant į jo esmines charakteristikas.
  • Darnieji standartai ir Europos techniniai įvertinimai padeda sukurti bendrą techninę kalbą, kuri vartojama visame statybų sektoriuje, ir suteikia galimybę gamintojams parengti eksploatacinių savybių deklaraciją bei naudoti CE ženklą. Nuorodos į darniuosius standartus ir Europos vertinimo dokumentus skelbiamos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Rinkos priežiūra

  • Valstybių narių rinkos priežiūros institucijos turi užtikrinti, kad jų teritorijose būtų laikomasi šio reglamento.
  • Jeigu priežiūros institucijos nustato, kad produktas neatitinka šiame reglamente nustatytų reikalavimų (pavyzdžiui, produktas neatitinka nurodytų eksploatacinių savybių ir (arba) kelia pavojų), jos nedelsdamos pareikalauja, kad atitinkamas ekonominės veiklos vykdytojas imtųsi priemonių, kad produktas atitiktų deklaruotas eksploatacines savybes, būtų pašalintas iš rinkos arba susigrąžintas per pagrįstą laikotarpį, kuris nustatomas atsižvelgiant į pavojaus pobūdį. Atitinkami ekonominės veiklos vykdytojai prireikus turi bendradarbiauti su rinkos priežiūros institucijomis.

Įgyvendinimo ir deleguotieji aktai

Komisija priėmė keletą įgyvendinimo ir deleguotųjų aktų, susijusių su reglamentu. Jų sąrašas pateikiamas Komisijos svetainėje.

Panaikinimas

Reglamentu panaikinama Direktyva 89/106/EEB.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2013 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Reglamentas (ES) Nr. 305/2011 (dar vadinamas Statybos produktų reglamentu), kuriuo siekiama sukurti geriau veikiančią bendrąją statybos produktų rinką, skiriasi nuo bendrųjų principų, iš pradžių nustatytų naujojoje teisės aktų sistemoje. Pagrindiniai skirtumai yra šie:

  • įgaliojimų pasiskirstymas tarp ES ir valstybių narių. ES nustato tik patekimo į bendrąją rinką taisykles, o ne produktų eksploatacinių savybių reikalavimus. Kaip jau minėta, valstybės narės atsako už pastatams ir kitiems statiniams taikomus priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos, energetikos ir kitus reikalavimus;
  • suderintos prekybos sąlygos. Statybos produktų reglamente nėra suderinti statybos produktai arba jiems keliami reikalavimai, o tik sukurtos suderintos sąlygos, taikomos prekybai tokiais produktais;
  • darnieji standartai. Gamintojai, pateikdami savo statybos produktus rinkai, ir valstybių narių institucijos, nustatydamos tų produktų eksploatacinių savybių reikalavimus, privalo taikyti darniuosius standartus.

Komisijos pasiūlymas dėl naujo statybos produktų reglamento buvo paskelbtas 2022 m. kovo mėn. Pagrindiniai šio pasiūlymo tikslai – pagerinti statybos produktų vidaus rinkos veikimą, reaguoti į valstybių narių reguliavimo poreikius, nustatyti ekologiškesnių ir saugesnių statybos produktų reikalavimus, sudaryti sąlygas lengviau įgyvendinti darniuosius standartus ir pagerinti skaitmeninę informaciją apie produktus.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Statybos produktas. Produktas arba komplektas, kuris gaminamas ir pateikiamas į rinką, kad būtų nuolat įmontuotas į statinį arba jo dalis, ir kurio eksploatacinės savybės daro poveikį statinio eksploatacinėms savybėms, susijusioms su esminiais statinių reikalavimais.
Statybos produkto eksploatacinės savybės. Eksploatacinės savybės, susijusios su atitinkamomis esminėmis charakteristikomis, išreikštos lygiais, klasėmis ar aprašymais.
Statiniai. Pastatai ir inžineriniai statiniai.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 305/2011, kuriuo nustatomos suderintos statybos produktų rinkodaros sąlygos ir panaikinama Tarybos direktyva 89/106/EEB (OL L 88, 2011 4 4, p. 5-43).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 305/2011 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1020 dėl rinkos priežiūros ir gaminių atitikties, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2004/42/EB ir reglamentai (EB) Nr. 765/2008 ir (ES) Nr. 305/2011 (OL L 169, 2019 6 25, p. 1–44).

2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos, kuriuo iš dalies keičiamos Tarybos direktyvos 89/686/EEB ir 93/15/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 94/9/EB, 94/25/EB, 95/16/EB, 97/23/EB, 98/34/EB, 2004/22/EB, 2007/23/EB, 2009/23/EB ir 2009/105/EB ir panaikinamas Tarybos sprendimas 87/95/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1673/2006/EB (OL L 316, 2012 11 14, p. 12–33).

Žr. konsoliduotą versiją.

2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 768/2008/EB dėl bendrosios gaminių pardavimo sistemos ir panaikinantis Sprendimą 93/465/EEB (OL L 218, 2008 8 13, p. 82–128).

2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 765/2008, nustatantis su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus ir panaikinantis Reglamentą (EEB) Nr. 339/93 (OL L 218, 2008 8 13, p. 30–47).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 12.08.2022

Top