EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Afrikinio kiaulių maro prevencija ir kontrolė

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'ES gyvūnų sveikatos teisės aktas' for an updated information about the subject.

Afrikinio kiaulių maro prevencija ir kontrolė

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 2002/60/EB, nustatanti konkrečias nuostatas dėl afrikinio kiaulių maro kontrolės

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Ja nustatomos Afrikinio kiaulių maro, paprastai mirtinos infekcinės kiaulių ir šernų ligos, kuri sukelia rimtas socialines ir ekonomines pasekmes, prevencijos, kontrolės ir likvidavimo priemonės.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • ES šalys užtikrina, kad apie įtariamą afrikinio kiaulių maro atsiradimą būtų nedelsiant pranešta nacionalinėms kompetentingoms institucijoms. Jei afrikinis kiaulių maras yra patvirtintas, tyrimų rezultatai turi būti perduoti Europos Komisijai ir kitoms ES šalims.
  • Jeigu ūkyje esančio afrikinio kiaulių maro paneigti neįmanoma, ūkiui skiriama oficiali priežiūra ir apribojamas kiaulių, kiaulienos produktų, medžiagų ar atliekų, per kuriuos galima perduoti šią ligą, bei asmenų ir transporto priemonių judėjimas.
  • Oficialiai patvirtinus šią ligą, visos ūkyje esančios kiaulės turi būti nužudytos, o jų skerdenos – perdirbtos oficialiai prižiūrint perdirbimą. Visa mėsa, medžiagos ar atliekos, kurios gali būti užterštos, turi būti sunaikintos, perdirbtos arba apdorotos siekiant užtikrinti, kad virusas bus sunaikintas pagal valstybinio veterinarijos gydytojo nurodymus. Aplink ligos protrūkio vietą nustatoma ne mažesnė kaip trijų kilometrų zona, įeinanti į dešimties kilometrų priežiūros zoną.
  • Įtarusios, kad šia liga yra užsikrėtę šernai, ES šalys privalo informuoti apie tai kiaulių savininkus bei medžiotojus ir ištirti visus nušautus ar rastus nugaišusius šernus. Būtina nustatyti užkrėstą rajoną, šiame rajone esantiems kiaulių ūkiams skirti oficialią priežiūrą ir, jei tinkama, uždrausti medžioklę.
  • Dokumente SANCO/7138/2013 pateikiamos šernų afrikinio kiaulių maro priežiūros ir kontrolės gairės.
  • Atitinkamos ES šalys Komisijai turi pateikti ligos likvidavimo planą.
  • ES šalys, atsižvelgdamos į vietos veiksnius, galinčius turėti įtakos viruso plitimui, tokius kaip kiaulių skaičius, parengia neatidėliotinų priemonių planus.
  • Siekiant užtikrinti vienodą šios direktyvos taikymą, Komisijos ekspertai gali atlikti patikrinimus vietoje.

Įgyvendinimo akto priėmimas

2014 m. Komisija priėmė įgyvendinimo aktą (Sprendimą 2014/709/ES), kuriuo nustatomos išsamios gyvūnų sveikatos kontrolės priemonės, kurių reikia imtis, kai afrikinis kiaulių maras išplinta ES šalyse (arba tų šalių regionuose). Šioms priemonėms priskirtinas draudimas siųsti gyvas kiaules, kiaulieną ir kiaulienos produktus, kuilių spermą, kiaušialąstes ir embrionus.

Nuolat atnaujinamas sprendimo priedas yra suskirstytas į keturias dalis. Atitinkamų ES šalių sritys yra išvardytos ir apibrėžtos priedo I–IV dalyse, jas suskirstant pagal rizikos lygį, pagrįstą epidemiologine padėtimi kalbant apie afrikinį kiaulių marą.

Panaikinimas

Nuo 2021 m. balandžio 21 d. ši direktyva panaikinama Reglamentu (ES) 2016/429.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

Direktyva taikoma nuo 2002 m. rugpjūčio 9 d. ES šalys turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2003 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2002 m. birželio 27 d. Tarybos direktyva 2002/60/EB, nustatanti konkrečias nuostatas dėl afrikinio kiaulių maro kontrolės ir iš dalies pakeičianti Direktyvos 92/119/EEB nuostatas dėl Tešeno ligos ir afrikinio kiaulių maro (OL L 192, 2002 7 20, p. 27–46)

Paskesni Direktyvos 2002/60/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2016 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/429 dėl užkrečiamųjų gyvūnų ligų, kuriuo iš dalies keičiami ir panaikinami tam tikri gyvūnų sveikatos srities aktai („Gyvūnų sveikatos teisės aktas“) (OL L 84, 2016 3 31, p. 1–208)

Žr. konsoliduotą versiją.

2014 m. spalio 9 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas 2014/709/ES dėl gyvūnų sveikatos kontrolės priemonių, susijusių su afrikiniu kiaulių maru tam tikrose valstybėse narėse, ir kuriuo panaikinamas Įgyvendinimo sprendimas 2014/178/ES (OL L 295, 2014 10 11, p. 63–78)

Žr. konsoliduotą versiją.

2003 m. gegužės 26 d. Komisijos sprendimas 2003/422/EB, patvirtinantis afrikinio kiaulių maro diagnostikos vadovą (OL L 143, 2003 6 11, p. 35–49)

paskutinis atnaujinimas 18.09.2019

Top