EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Užkrečiamosios spongiforminės encefalopatijos (USE)

Užkrečiamosios spongiforminės encefalopatijos (USE)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 999/2001, nustatantis tam tikrų užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo taisykles

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu nustatomos užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų (USE)* prevencijos, kontrolės ir likvidavimo Europos Sąjungoje (ES) taisyklės.
  • Jis taikomas gyvūnų auginimui, gyvūninių produktų gamybai ir pateikimui į rinką bei tam tikrais atvejais – eksportuojamoms prekėms.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Europos Komisija skirsto ES valstybes nares ar regionus į kategorijas pagal galvijų spongiforminių encefalopatijų (GSE) rizikos lygį:

  • 1 lygis – nedidelė rizika;
  • 2 lygis – kontroliuojama rizika;
  • 3 lygis – nenustatyta rizika.

Valstybės narės privalo įgyvendinti monitoringo programą su gyvūnų atrankine patikra, jei jie įtariami užsikrėtę GSE arba skrepi liga. Taip pat privaloma atlikti greitą pomirtinį tyrimą.

Įtariami ir kiti ūkyje esantys gyvūnai negali būti pervežami, kol nėra žinomi tyrimo rezultatai. Jei gyvūnai galėjo užsikrėsti kitur, gali būti stebimi kiti ūkiai.

Jei oficialiai patvirtinamas klasikinės GSE atvejis, taikomos šios priemonės:

  • atliekamas ligos kilmės ir visų galimai užkrėstų gyvūnų arba produktų tyrimas;
  • pradedama užkrėsto ūkio oficiali kontrolė. Ligai imlūs gyvūnai (arba gyvūniniai produktai) pervežami tik gavus leidimą;
  • įtariamų galvijų paskerdimas ir visiškas sunaikinimas. Avims ir ožkoms taikomos kitos taisyklės.

Praradus gyvūnus arba gyvūninius produktus nedelsiant sumokama kompensacija.

Rizikos mažinimo priemonės:

  • Draudžiama atrajotojus šerti gyvūniniais baltymais, išskyrus hidrolizuotus baltymus, gautus iš neatrajotojų arba atrajotojų kailio ir odos, iš neatrajotojų gautą želatiną ir kolageną bei kiaušinius, kiaušinių produktus, pieną, pieno produktus ir priešpienį.
  • Draudžiama ūkio gyvūnus (išskyrus mėsėdžius kailinius žvėrelius, tokius kaip audinės) šerti iš atrajotojų gautais perdirbtais gyvūniniais baltymais (PGB), želatina ar atrajotojų kraujo produktais.
  • Remiantis Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) 2015 m. pateikta palankia nuomone (dėl iš vabzdžių gautų PGB), 2018 m. nuomone (dėl iš kiaulių ir naminių paukščių gautų PGB) ir 2020 m. nuomone (dėl iš atrajotojų gauto kolageno ir želatinos), tam tikri nebepagrįsti draudimai buvo panaikinti 2021 m. rugpjūčio 17 d. Reglamentu (ES) 2021/1372. Nuo tada leidžiama:
    • ūkinius neatrajotojus (pavyzdžiui, kiaules ir naminius paukščius) šerti atrajotojų kilmės kolagenu ir želatina;
    • kiaules šerti iš naminių paukščių gautais PGB, o naminius paukščius – iš kiaulių gautais PGB;
    • kiaules ir naminius paukščius šerti iš vabzdžių gautais PGB.
  • Specifinės pavojingos medžiagos privalo būti pašalintos nuo skerdenų net tose vietovėse, kuriose GSE rizika yra nedidelė. Galvijų, avių arba ožkų mėsa negali būti mechaniškai atskiriama nuo kaulų kontroliuojamose arba nenustatytos rizikos vietovėse. Specifiniai metodai taikomi tam tikroms kūno dalims, kaip antai galvos mėsai ir liežuviui.
  • Eksportui arba importui skirti gyvūnai privalo turėti sveikatos sertifikatus. Panašios taisyklės taikomos importui iš ES nepriklausančių šalių, išskyrus tas, kuriose GSE rizika yra nedidelė.

Darbuotojai, susiję su gamyba ir tikrinimu, privalo turėti pagrindinių žinių apie USE.

Siekiant užtikrinti vienodą mokslinę analizę ir patikimus rezultatus, turi būti paskirtos nacionalinės ir Europos etaloninės laboratorijos.

Valstybės narės privalo užtikrinti, kad informacija apie gyvūnus, įtariamus užsikrėtus USE, būtų perduota valdžios institucijoms, ir reguliariai pranešti viena kitai bei Komisijai apie tokius atvejus. Jos taip pat privalo atlikti dažnus oficialius patikrinimus siekiant įsitikinti, kad laikomasi taisyklių.

Nuo šių taisyklių nukrypti leidžiančios nuostatos gali būti numatytos gavus naujos mokslinės informacijos.

Reglamento (EB) Nr. 999/2001 daliniai pakeitimai

  • Reglamentas buvo ne kartą iš dalies keičiamas, daugiausia siekiant pakoreguoti priedus. Šie pakeitimai buvo įtraukti į reglamento konsoliduotą versiją.
  • Iš dalies keičiančiu Reglamentu (ES) 2017/625 įtvirtinama labiau suderinta ir nuoseklesnė oficialios kontrolės bei vykdymo priemonių žemės ūkio maisto produktų grandinėje sistema ir sustiprinama rizika grindžiama kontrolė (žr. santrauką). Iš dalies keičiančiu reglamentu buvo išbraukti Reglamento (EB) Nr. 999/2001 19 straipsnis (dėl referencinių laboratorijų) ir 21 straipsnis (dėl patikrinimų vietoje), jo X priedo A ir B skyriai (dėl referencinių laboratorijų) bei nustatytos taisyklės dėl ES etaloninių laboratorijų ir etaloninių centrų skyrimo ir užduočių.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2001 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Užkrečiamosios spongiforminės encefalopatijos (USE) – mirtinos ligos, kai smegenų audinys nyksta, įgaudamas kempinės pavidalą.

Tarp jų yra:

  • Kreuzfeldo-Jakobo liga, kuria serga žmonės;
  • galvijų spongiforminė encefalopatija (GSE), kuria serga galvijai;
  • lėtinė išsekimo liga, kuria serga elniniai (elniai);
  • skrepi liga, kuria serga smulkieji atrajotojai, kaip antai avys ir ožkos.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2001 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 999/2001, nustatantis tam tikrų užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų prevencijos, kontrolės ir likvidavimo taisykles (OL L 147, 2001 5 31, p. 1–40)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 999/2001 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai „Antrasis kovos su USE veiksmų planas. 2010–2015 m. strategijos dokumentas dėl užkrečiamųjų spongiforminių encefalopatijų“ (KOM(2010) 384 galutinis, 2010 m. liepos 16 d.)

2007 m. birželio 29 d. Komisijos sprendimas 2007/453/EB, nustatantis valstybių narių ar trečiųjų šalių ar jų regionų būklę, atsižvelgiant į GSE, pagal jų GSE riziką (OL L 172, 2007 6 30, p. 84–86)

Žr. konsoliduotą versiją.

Komisijos komunikatas „USE programa“ (KOM(2005) 322 galutinis, 2005 m. liepos 15 d.)

2002 m. gruodžio 18 d. Komisijos sprendimas 2002/1003/EB, nustatantis avių veislių priono proteino genotipo tyrimui taikomus minimalius reikalavimus (OL L 349, 2002 12 24, p. 105–107)

paskutinis atnaujinimas 01.01.2023

Top