EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolė (iki 2021 m. rugsėjo 8 d.)

Dvejopo naudojimo prekių eksporto kontrolė (iki 2021 m. rugsėjo 8 d.)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 428/2009, nustatantis ES dvejopo naudojimo prekių eksporto, persiuntimo, susijusių tarpininkavimo paslaugų ir tranzito kontrolės režimą

Pastaba. Reglamentas (EB) Nr. 428/2009 išdėstomas nauja redakcija ir panaikinamas Reglamentu (ES) 2021/821. Tačiau, kaip nustatyta Reglamento (ES) 2021/821 31 straipsnyje, eksporto leidimo paraiškoms, pateiktoms iki 2021 m. rugsėjo 9 d., ir toliau taikomos atitinkamos Reglamento (EB) Nr. 428/2009 nuostatos.

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu nustatoma Europos Sąjungos (ES) bendra dvejopo naudojimo prekių* eksporto, persiuntimo, tranzito ir tarpininkavimo* sistema. Šia sistema siekiama užtikrinti, kad laikomasi tarptautinių įsipareigojimų ir pareigų, ypač dėl platinimo (t. y. užkertamas kelias branduolinių ginklų plitimui).
  • Reglamente pateikiamas bendras ES kontrolės priemonių sąrašas ir jų įgyvendinimo taisyklės. Dvejopo naudojimo prekių eksportui iš ES į ES nepriklausančias šalis reikalingas eksporto leidimas.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Dvejopo naudojimo prekės yra prekės ir technologijos, kurios gali būti naudojamos ir civiliniams, ir kariniams tikslams, įskaitant prekes, kurios gali kokiu nors būdu būti susijusios su branduolinių ginklų ar kitokių branduolinių sprogstamųjų įtaisų gamyba.
  • Prekyba šiomis prekėmis sudaro nemažą ES išorės prekybos dalį. Naujausiais duomenimis, kontroliuojamų dvejopo naudojimo prekių eksporto iš ES apimtis išaugo iki 85 mlrd. eurų.

ES dvejopo naudojimo prekių sąrašas

  • Reglamento I priede pateikiamas dvejopo naudojimo prekių, kurioms reikalingas leidimas, sąrašas. Europos Komisijai priimant deleguotuosius aktus I priedas yra kasmet atnaujinamas, kad atitiktų tarptautines taisykles ir įsipareigojimus, susijusius su:
  • Tam tikrų I priede neišvardytų prekių, eksportui gali būti taikomas leidimas, jei yra pagrindo manyti, kad jas ketinama naudoti biologiniams, cheminiams, branduoliniams ginklams ar balistinių raketų programai arba kariniam naudojimui šalyse, kurioms taikomas ginklų embargas.
  • Išimtiniais atvejais ES valstybės narės neišvardytoms prekėms gali taikyti papildomas kontrolės priemones visuomenės saugumo arba žmogaus teisių apsaugos sumetimais.
  • Valstybės narės taip pat gali taikyti apribojimus su dvejopo naudojimo prekėmis susijusių tarpininkavimo paslaugų teikimui ir jų tranzitui per ES.
  • Dvejopo naudojimo prekėmis galima laisvai prekiauti ES, išskyrus kai kurias problemines prekes, išvardytas reglamento IV priede (kaip antai elektra įjungiamus sprogmenų detonatorius).

Eksporto leidimai

Eksporto leidimai skirstomi į keturias rūšis:

  • ES bendrieji eksporto leidimai, kurie leidžia eksportuoti tam tikras dvejopo naudojimo prekes į tam tikras šalis ir laikantis tam tikrų sąlygų (žr. reglamento II priedą). Be kita ko, jie taikomi:
    • kai kurių dvejopo naudojimo prekių eksportui į tam tikras šalis, kaip antai Australiją, Kanadą, Japoniją, Naująją Zelandiją, Norvegiją, Šveicariją ir Jungtines Amerikos Valstijas,
    • kai kurių dvejopo naudojimo prekių eksportui po remonto / pakeitimo,
    • laikinam kai kurių dvejopo naudojimo prekių eksportui į parodas / muges,
    • kai kurių telekomunikacijos prekių ir cheminių medžiagų eksportui į tam tikras šalis;
  • bendrieji nacionaliniai eksporto leidimai, kuriuos gali išduoti valstybės narės, jei jie yra suderinami su esamais ES bendraisiais eksporto leidimais ir neapima prekių, išvardytų reglamento II priede (pavyzdžiui, urano arba žmogaus ir gyvūnų patogenų, kaip antai tam tikrų virusų, įskaitant Ebolos);
  • visuotiniai leidimai, kuriuos išduoda nacionalinės institucijos konkrečiam eksportuotojui skirtingoms prekėms eksportuoti į skirtingas šalis ar skirtingiems galutiniams naudotojams;
  • atskirieji leidimai, kuriuos išduoda nacionalinės institucijos konkrečiam eksportuotojui vienai arba kelioms dvejopo naudojimo prekėms eksportuoti vienam galutiniam naudotojui ar gavėjui ES nepriklausančioje šalyje.

Eksporto kontrolės institucijų tinklas

Reglamentu nustatomas kompetentingų eksporto kontrolės institucijų tinklas, kurį koordinuoja Dvejopo naudojimo prekių koordinavimo grupė ir kuris keičiasi informacija apie eksporto kontrolę ir kuria jos įgyvendinimo priemones.

Eksporto kontrolės politikos peržiūra

  • Reglamente reikalaujama, kad Komisija atliktų ES eksporto kontrolės politikos peržiūrą. 2013 m. spalio mėn. Komisija Europos Parlamentui ir Europos Vadovų Tarybai pateikė įgyvendinimo ir poveikio vertinimo ataskaitą. Joje daroma išvada, kad nors esamas eksporto kontrolės režimas suteikia tvirtą teisinį ir institucinį pagrindą, jį reikėtų patobulinti, siekiant sukurti šiuolaikinius kontrolės pajėgumus, kurių ES prireiks ateityje.
  • 2014 m. balandžio mėn. buvo priimtas komunikatas, kuriame nustatyta ilgalaikė vizija dėl ES strateginių eksporto kontrolės priemonių ir įvardytos konkrečios politikos galimybės modernizuoti eksporto kontrolės sistemą. 2015 m. Komisija atliko poveikio vertinimą, o 2016 m. rugsėjo mėn. pristatytas naujas pasiūlymas dėl teisės akto modernizuoti ES eksporto kontrolę.

Reglamento (EB) Nr. 428/2009 panaikinimas

Nuo 2021 m. rugsėjo 9 d. Reglamentas (EB) Nr. 428/2009 išdėstomas nauja redakcija ir pakeičiamas Reglamentu (ES) 2021/821.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2009 m. rugpjūčio 27 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Dvejopo naudojimo prekių – prekės, kurios gali būti naudojamos ir civiliniams, ir kariniams tikslams, kaip antai uranas, kuris gali būti naudojamas ir elektros energijos gamybai, ir branduoliniams ginklams.
Tarpininkavimas – tarpininkų, kurie perka ir parduoda kitų vardu, paslaugos.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. gegužės 5 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 428/2009, nustatantis Bendrijos dvejopo naudojimo prekių eksporto, persiuntimo, susijusių tarpininkavimo paslaugų ir tranzito kontrolės režimą (OL L 134, 2009 5 29, p. 1–269)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 428/2009 pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/821, nustatantis Sąjungos dvejopo naudojimo prekių eksporto, persiuntimo, susijusių tarpininkavimo paslaugų, techninės pagalbos ir tranzito kontrolės režimą (nauja redakcija) (OL L 206, 2021 6 11, p. 1–461)

Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui „Eksporto kontrolės politikos peržiūra. Saugumo ir konkurencingumo užtikrinimas kintančiame pasaulyje“ (COM(2014) 244 final, 2014 4 24)

paskutinis atnaujinimas 22.10.2021

Top