EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Finansinių paslaugų sektoriaus atlyginimų nustatymo politika

Finansinių paslaugų sektoriaus atlyginimų nustatymo politika

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Rekomendacija 2009/384/EB dėl finansinių paslaugų sektoriaus atlyginimų nustatymo politikos

KOKS ŠIOS REKOMENDACIJOS TIKSLAS?

Ja siekiama nustatyti bendruosius principus, taikomus atlyginimų nustatymo praktikai finansinių paslaugų sektoriuje, kuriais siekiama išvengti pernelyg didelės šio sektoriaus ir visų pirma bankų bei investicinių įmonių prisiimtos rizikos.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Rekomendacija taikoma:

  • finansų įmonėms, kurių registruotoji arba pagrindinė buveinė yra ES valstybės teritorijoje;
  • nustatant tų kategorijų darbuotojų, kurių profesinė veikla daro reikšmingą įtaką finansų įmonės rizikos pobūdžiui, atlyginimus.

Ši rekomendacija netaikoma tarpininkų ir išorės paslaugų teikėjų, kai tam tikra veikla patikima trečiosioms šalims, gaunamiems mokesčiams ir komisiniam atlygiui.

Atlyginimų nustatymo politika

  • Atlyginimų nustatymo politika turėtų atitikti finansų įmonės verslo strategiją, tikslus, vertybes ir ilgalaikius interesus, kaip antai tvaraus augimo perspektyvos arba klientų ir investuotojų apsauga teikiant paslaugas.
  • Atlyginimų nustatymo politika turėtų būti suformuota remiantis tinkama fiksuotųjų ir kintamųjų atlyginimo dalių pusiausvyra. Fiksuotoji atlyginimo dalis turėtų sudaryti pakankamai didelę viso atlyginimo proporciją, kad finansų įmonė galėtų vykdyti visiškai lanksčią premijų politiką.
  • Atlyginimų nustatymo politikos struktūra turėtų būti reguliariai atnaujinama siekiant užtikrinti, kad ji atitinka įmonės vystymąsi.
  • Kai atlyginimas susietas su veiklos rezultatais, jis turėtų būti vertinamas atsižvelgiant į dabartinę ar būsimą riziką, taip pat reikia atsižvelgti į naudojamo kapitalo sąnaudas ir reikiamą likvidumą.
  • Taikomos procedūros turėtų būti aiškios, pagrįstos dokumentais ir skaidrios įmonės vidaus požiūriu.
  • Stebėtojų taryba turėtų nustatyti bendruosius finansų įmonės atlyginimų nustatymo politikos principus ir atsakyti už jos įgyvendinimą.
  • Kuriant atlyginimų nustatymo politiką turėtų dalyvauti kontrolės funkcijų padaliniai, žmogiškųjų išteklių padaliniai ir išorės ekspertai.
  • Kontrolės funkcijų padaliniai bent kartą per metus turėtų atlikti atlyginimų nustatymo politikos įgyvendinimo centralizuotą ir nepriklausomą vidaus patikrinimą dėl atitikties stebėtojų tarybos apibrėžtai politikai ir tvarkai.

Informacijos atskleidimas

Įmonė turėtų atskleisti informaciją apie atlyginimų nustatymo politiką atskirame pranešime arba periodiškai atskleidžiamoje informacijoje ir ten turėtų būti nurodoma:

  • informacija, susijusi su sprendimų priėmimo procesu nustatant atlyginimų nustatymo politiką;
  • informacija apie atlyginimo ir veiklos rezultatų ryšį;
  • veiklos rezultatų vertinimo kriterijai;
  • veiklos rezultatų vertinimo kriterijai, kuriais grindžiama teisė į akcijas, pasirinkimo sandorius ar kintamąsias atlyginimo dalis;
  • pagrindiniai metinių premijų sistemos ir bet kokios kitos negrynaisiais pinigais gaunamos naudos kriterijai ir priežastys.

Priežiūra

Kompetentingos institucijos turėtų vykdyti priežiūros veiklą, atsižvelgdamos į:

  • įmonės dydį;
  • jos veiklos pobūdį;
  • jos veiklos sudėtingumą.

Be to, finansų įmonės turėtų pateikti kompetentingoms institucijoms pranešimą, kuriame nurodoma, kokiu lygiu laikomasi pirmiau nustatytų principų dėl atlyginimų nustatymo politikos.

KONTEKSTAS

Finansinių paslaugų sektoriaus, visų pirma bankų bei investicinių įmonių, atlyginimų nustatymo politikos praktika paskatino prisiimti pernelyg didelę riziką. Ši praktika tam tikru mastu nulėmė didelius pagrindinių finansinių įmonių patirtus nuostolius ir iš dalies dėl šios praktikos kilo 2008 m. spalio mėn. finansų krizė. Komunikate „Europos ekonomikos atkūrimo skatinimas“, kurį Europos Komisija paskelbė 2009 m. pavasarį, buvo pateiktas planas, kuriuo siekiama atkurti ir išlaikyti stabilią ir patikimą finansų sistemą. Ši rekomendacija dėl atlyginimų nustatymo politikos buvo plane pasiūlytos strategijos dalis.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. balandžio 30 d. Komisijos rekomendacija 2009/384/EB dėl finansinių paslaugų sektoriaus atlyginimų nustatymo politikos (OL L 120, 2009 5 15, p. 22–27)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL L 176, 2013 6 27, p. 1–337)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 575/2013 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/36/ES dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2002/87/EB ir panaikinamos direktyvos 2006/48/EB bei 2006/49/EB (OL L 176, 2013 6 27, p. 338–436)

Žr. konsoliduotą versiją.

Pranešimas pavasario Europos Vadovų Tarybai „Europos ekonomikos atkūrimo skatinimas – 1 tomas“ (KOM(2009) 114 galutinis, 2009 3 4)

paskutinis atnaujinimas 31.07.2018

Top