EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konteinerių saugumas: ES ir JAV susitarimai

Konteinerių saugumas: ES ir JAV susitarimai

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Sprendimas 2004/634/EB dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės veiklos srityje išplėtimo, papildant susitarimą klausimais dėl bendradarbiavimo konteinerių saugumo ir su juo susijusiais reikalais

Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimas dėl muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės veiklos srityje išplėtimo, papildant susitarimą klausimais dėl bendradarbiavimo konteinerių saugumo ir su juo susijusiais reikalais

KOKS ŠIO SUSITARIMO IR ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

  • Šiuo susitarimu siekiama išplėsti 1997 m. susitarimą dėl muitinių bendradarbiavimo ir savitarpio pagalbos muitinės veiklos srityje (CMAA), kuris buvo skirtas užtikrinti kuo platesnį Europos bendrijos (dabartinės Europos Sąjungos) ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) muitinių bendradarbiavimą.
  • Siekdamos aprėpti transatlantinės prekybos tiekimo grandinės saugumą, pagal išplėstą susitarimą ES ir JAV siekia suaktyvinti muitinių bendradarbiavimą ir taip užtikrinti, kad bendroje muitinės kontrolėje būtų tinkamai atsižvelgiama į saugumo problemas.
  • Sprendimu patvirtinamas susitarimo sudarymas ES vardu.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

  • Susitarime numatoma skubiai išplėsti konteinerių saugumo iniciatyvą (KSI) visuose ES uostuose, kurie tenkina atitinkamus reikalavimus. Juo siekiama abipusiškai pagerinti krovinių saugumą, kartu užtikrinant vienodą požiūrį į JAV ir ES uostus bei operatorius. Jame taip pat nustatoma šių priemonių įgyvendinimo darbo programa:
    • rizikos valdymo metodų standartų kūrimas;
    • informacija, reikalinga nustatyti šalių importuotas didelės rizikos siuntas;
    • pramonės partnerystės programos.
  • Norint užtikrinti tiekimo grandinės saugumą ir garantuoti nuolatinį legalių konteineriais gabenamų prekių srautą, būtinas išorinis muitinės kontrolės standartų koordinavimas su JAV. Importuojančios šalies muitinės bendradarbiauja su muitinėmis, susijusiomis su ankstesnėmis tiekimo grandinės dalimis. Tai reiškia, kad reikia laiku naudoti informacijos ir tikrinimo technologijas, kad būtų galima nukreipti ir patikrinti didelės rizikos konteinerius prieš juos išsiunčiant iš jų uostų arba pakrovimo ar perkrovimo vietų atitinkamose šalyse. Labai svarbu užtikrinti, kad ES uostai galėtų dalyvauti KSI remiantis vienodais principais. JAV uostuose taip pat turėtų būti skatinamas panašių standartų priėmimas.
  • Siekiant išplėsti ir sustiprinti šalių muitinių bendradarbiavimą, buvo nustatyta konsultavimosi procedūra. ES šalys, kurios veda derybas su JAV dėl susitarimų tose srityse, kurioms taikomas išplėstas CMAA, turi iš anksto pasitarti su Europos Komisija ir kitomis ES šalimis, taip pat keistis informacija ir užtikrinti, kad suderėti susitarimai atitiktų ES sutartis bei politiką ir išplėstą CMAA. Jei Komisija mano, kad susitarimas, kurį ES šalis nori įtraukti į bendradarbiavimą su JAV, neatitinka reikalavimų, ji apie tai praneša atitinkamai šaliai. Panašiai, ta šalis informuojama, kai klausimas turi būti sprendžiamas pagal išplėstą CMAA.
  • ES ir JAV jungtiniam muitinių bendradarbiavimo komitetui pavedama rasti tinkamą dokumentų ir priemonių formą bei turinį, kad būtų galima toliau vykdyti intensyvesnį ir platesnį muitinių bendradarbiavimą pagal susitarimą.
  • Susitarimu sudaroma darbo grupė, kurią sudaro JAV muitinių atstovai, kuriems padeda suinteresuotos ES šalys. Ji reguliariai teikia ataskaitas Jungtiniam muitinių bendradarbiavimo komitetui, JAV muitinės ir sienų apsaugos tarnybai ir Komisijai. Jos užduotis – išnagrinėti ir pateikti rekomendacijas, kaip:
    • apibrėžti būtiniausius standartus ir rekomenduoti metodus, kuriais remiantis būtų galima įgyvendinti šiuos standartus;
    • nustatyti ir išplėsti geriausios praktikos taikymą tarptautinės prekybos saugumo kontrolei, visų pirma geriausią praktiką, parengtą pagal KSI;
    • nustatyti informacijos, reikalingos identifikuoti ir stebėti didelės rizikos siuntas, importuojamas į JAV ir ES, perkraunamas per jas ar gabenamas tranzitu per jas, standartus;
    • tobulinti ir nustatyti tokių didelės rizikos siuntų nukreipimo bei tikrinimo standartus ir sukurti būtiniausius tikrinimo technologijų ir tikrinimo metodikų standartus;
    • tobulinti ir nustatyti pramonės partnerystės programų standartus, siekiant pagerinti tiekimo grandinės saugumą ir palengvinti teisėtą prekybą;
    • nustatyti bet kokius norminius ar įstatyminius pakeitimus, būtinus jos rekomendacijoms įgyvendinti;
    • apsvarstyti dokumentų ir priemonių, skirtų toliau užtikrinti intensyvesnį ir platesnį muitinių bendradarbiavimą susitarimo priede nurodytais klausimais, rūšis.
  • 2004 m. ES ir JAV per Jungtinį muitinių bendradarbiavimo komitetą priėmė rekomendacijas dėl konteinerių gabenimo jūrų transportu saugumo stiprinimo pagal susitarimą.

ĮSIGALIOJIMO DATA

Susitarimas įsigaliojo 2004 m. balandžio 28 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2004 m. kovo 30 d. Tarybos sprendimas 2004/634/EB dėl Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimo dėl muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės veiklos srityje išplėtimo, papildant susitarimą klausimais dėl bendradarbiavimo konteinerių saugumo ir su juo susijusiais reikalais (OL L 304, 2004 9 30, p. 32–33)

Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimas dėl muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės veiklos srityje išplėtimo, papildant susitarimą klausimais dėl bendradarbiavimo konteinerių saugumo ir su juo susijusiais reikalais (OL L 304, 2004 9 30, p. 34–37)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

1997 m. gegužės 21 d. Tarybos sprendimas 97/541/EB dėl Susitarimo tarp Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų dėl muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio pagalbos muitinės reikaluose (OL L 222, 1997 8 12, p. 16)

Susitarimas tarp Europos bendrijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų dėl muitinių bendradarbiavimo ir tarpusavio administracinės pagalbos muitinių veiklos srityje (OL L 222, 1997 8 12, p. 17–24)

paskutinis atnaujinimas 01.04.2020

Top