EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos Sąjungos muitų tarifų lengvatų sistema besivystančioms šalims

Europos Sąjungos muitų tarifų lengvatų sistema besivystančioms šalims

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 978/2012, kuriuo taikoma bendrųjų muitų tarifų lengvatų sistema

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • 2012 m. Europos Sąjunga (ES) suderino naujas taisykles, kad perorientuotų sistemą, kuri buvo sukurta dar 1971 m. Šiomis taisyklėmis užtikrinamas sistemos didesnis skaidrumas ir nuspėjamumas lengvatomis besinaudojančioms šalims, visų pirma atsižvelgiant į per pastarąjį dešimtmetį pasikeitusius pasaulinės prekybos modelius. Dabar sistema yra sukoncentruota į šalis, kuriose padėtis blogiausia.
  • Šis reglamentas netaikomas šalims, kurios jau naudojasi lengvatomis pagal laisvosios prekybos sutartis su ES arba autonomiškus susitarimus su ES (paprastai tokie susitarimai yra laikini, kol laukiama išsamesnių ir ilgalaikių susitarimų su ES sudarymo).

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

ES bendrųjų muitų tarifų lengvatų sistema (BLS) sudaro galimybę besivystančioms šalims mokėti mažesnius muitų tarifus už jų eksportą į ES. Tai padeda stiprinti jų ekonomiką.

Trys sistemos kryptys

  • Įprastinė BLS. Iš besivystančios šalies importuotoms prekėms taikomi sumažinti muitų tarifai arba jie yra laikinai panaikinami. Išimtis. Ši sistema netaikoma, jei Pasaulio Bankas priskiria šalį prie dideles pajamas arba didesnes nei vidutines pajamas gaunančių šalių trejus metus iš eilės prieš ES atnaujinant lengvatomis besinaudojančių šalių sąrašą.
  • BLS+ (paskatų sistema). Šalims, kurios ratifikavo ir įgyvendina nurodytas 27 tarptautines konvencijas žmogaus ir darbo teisių, aplinkos apsaugos ir gero valdymo srityse, taikomi dar mažesni muitų tarifai.
  • „Viskas, išskyrus ginklus“ mažiausiai išsivysčiusioms šalims. Muitai ir kvotos netaikomi visų prekių, išskyrus ginklų, importui iš Jungtinių Tautų nustatytų mažiausiai išsivysčiusių šalių.

Šalių suspendavimas

ES gali laikinai nutraukti mažesnių muitų tarifų taikymą, pavyzdžiui:

  • dėl žmogaus ir darbo teisių konvencijų pagrindinių principų pažeidimų;
  • dėl nesąžiningos prekybos veiklos;
  • dėl rimtų muitinio tikrinimo trūkumų (pavyzdžiui, narkotikų eksporto ar tranzito);
  • jei į BLS+ lengvatomis besinaudojančios šalies nacionalinę teisę nebeįtrauktos atitinkamos konvencijos (arba ta teisė nėra veiksmingai įgyvendinama).

Lengvatų teikimo nutraukimas šalims vystantis

  • Kai kurios šalys gali būti neturtingos, tačiau vystyti labai konkurencingą eksporto pramonę. Taip nutikus, joms nebereikia lengvatų, kad galėtų sėkmingai įsilieti į ES rinkas.
  • BLS pagal gradacijos mechanizmą atšaukia lengvatas šalims, kurios turi tokius konkurencingus produktų sektorius.

Didesnis stabilumas ir nuspėjamumas

  • Naujoji BLS yra taikoma dešimt metų (anksčiau ji buvo taikoma trejus metus), todėl importuotojams ir eksportuotojams užtikrinamas didesnis stabilumas bei nuspėjamumas.
  • Eksportuotojai žino, kad pasikeitus lengvatomis besinaudojančių šalių sąrašui yra taikomas ne trumpesnis kaip vienerių metų pereinamasis laikotarpis. Dabar šalys žino, kad jos gali būti pašalintos iš lengvatomis besinaudojančių šalių sąrašo tik tokiu atveju, jei Jungtinės Tautos trejus metus iš eilės priskiria jas prie dideles pajamas arba didesnes nei vidutines pajamas gaunančių šalių.

Laikini importo apribojimai

ES gali taikyti apsaugos priemones (laikinus apribojimus), jei dėl prekių, importuojamų iš lengvatomis besinaudojančių šalių, kyla arba gali kilti rimtų sunkumų ES gamintojams. Ji taip pat gali taikyti priežiūros priemones žemės ūkio produktams. Nė viena iš šių priemonių dar nebuvo taikyta per visą sistemos gyvavimo istoriją.

Lengvatomis besinaudojančių šalių sąrašas

Reglamentas (ES) Nr. 978/2012 iš dalies keičiamas priimant įgyvendinimo ir deleguotuosius aktus, kuriais atnaujinamas šalių, kurioms pagal BLS+ taikomos tarifų lengvatos, sąrašas. Žr. naujausią konsoliduotą versiją.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2012 m. lapkričio 20 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 978/2012, kuriuo taikoma bendrųjų muitų tarifų lengvatų sistema ir panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 732/2008 (OL L 303, 2012 10 31, p. 1–82).

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 978/2012 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2012 m. gruodžio 18 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 155/2013, kuriuo nustatoma leidimo taikyti specialią darnaus vystymosi ir gero valdymo skatinamąją priemonę pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 978/2012, kuriuo taikoma bendrųjų muitų tarifų lengvatų sistema, procedūra (OL L 48, 2013 2 21, p. 5–7).

2013 m. rugpjūčio 28 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) Nr. 1083/2013, kuriuo nustatomos taisyklės, susijusios su laikino muitų tarifų lengvatų atšaukimo ir bendrųjų apsaugos priemonių priėmimo procedūra pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 978/2012, kuriuo taikoma bendrųjų muitų tarifų lengvatų sistema (OL L 293, 2013 11 5, p. 16–21).

2013 m. birželio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 607/2013, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 552/97, laikinai Mianmarui / Birmai neleidžiantis naudotis bendrosiomis tarifo privilegijomis (OL L 181, 2013 6 29, p. 13–14).

paskutinis atnaujinimas 03.02.2022

Top