Az EU tengereinek a biztonsága: hajófelügyeleti szabályok és tengerészeti hatósági tevékenységek

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2009/15/EK irányelv a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetek, valamint a tengerészeti hatóságok vonatkozó tevékenységeinek közös szabályairól és szabványairól

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Megállapítja azokat a szabályokat és feltételeket, amelyek teljesülése esetén az Európai Unió (EU) valamely országa – mint lobogó szerinti állam – felhatalmazást adhat egy elismert szervezetnek* arra, hogy a jogszabályban előírt felügyeletet és a bizonyítványok kiállítását a nevében elvégezze.

FŐBB PONTOK

Elismert szervezetek felhatalmazása

Az uniós országok kötelesek biztosítani, hogy közigazgatási szerveik végrehajtják a nemzetközi egyezményeket,* amelyek a lobogójuk alatt közlekedő hajók vizsgálatát és bizonyítványaik kiállítását szabályozzák.

A hajók jogszabályban előírt bizonyítványainak* a kiállítására vagy megújítására vonatkozó felügyeletek és vizsgálatok teljes körű vagy részleges lefolytatására az uniós országok szervezeteket hatalmazhatnak fel. E feladatokkal kizárólag elismert szervezeteket bízhatnak meg.

A teherhajó-biztonsági rádióbizonyítványok kiállításával összefüggő feladatok a megfelelő szakértelemmel és szakképzett személyzettel rendelkező jóváhagyott magánszervezetekre is átruházhatók.

Az uniós ország nem tagadhatja meg egy elismert szervezet felhatalmazását. Dönthet azonban úgy, hogy objektív és megkülönböztetésmentes kritériumok alapján korlátozza a felhatalmazandó szervezetek számát.

A nem uniós országokban működő szervezetek elismerése uniós szinten történhet meg, ezt követi az uniós országok közigazgatásai általi felhatalmazás. Ilyen esetben kölcsönös felhatalmazási megállapodások kötésére lehet szükség.

Munkakapcsolatok

Amikor valamely uniós ország felhatalmaz egy elismert szervezetet, azzal „munkakapcsolatot” hoz létre. A munkakapcsolatot megállapodás szabályozza, amely többek között a következőkre vonatkozó záradékokat tartalmaz: pénzügyi felelősség, a feladatok időszakos ellenőrzése, a hajók véletlenszerű és részletekbe menő felügyelete, valamint az osztályra vonatkozó információk kötelező jelentése (a „hajóosztály” az ugyanolyan felépítésű hajók csoportját jelenti). Az elismert szervezetek számára előírhatják, hogy helyi képviselettel kell rendelkezniük az adott országban.

Az uniós országoknak tájékoztatniuk kell az Európai Bizottságot a létrejött munkakapcsolatokról.

Az uniós országok felfüggeszthetik vagy visszavonhatják egy elismert szervezet felhatalmazását, ha úgy vélik, hogy a szervezet már nem felel meg a feladatai ellátásához szükséges feltételeknek.

Ellenőrzés

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy a nevükben eljáró elismert szervezetek hatékonyan hatják végre feladataikat. Kétévente ellenőrizniük kell őket, az uniós országokat és a Bizottságot pedig tájékoztatniuk kell ezen ellenőrző tevékenységek eredményeiről.

Az uniós ország – mint kikötő szerinti állam – általi hajóellenőrzés során az adott uniós ország köteles értesíteni a Bizottságot és más uniós országokat, ha:

Az uniós országoknak csak a biztonságra, valamint a biztonságra és a környezetre súlyos fenyegetést jelentő hajókat kell jelenteniük, továbbá azokat az eseteket, ahol különösen gondatlan magatartás bizonyítható az elismert szervezet részéről. A szervezeteket folyamatosan tájékoztatni kell annak érdekében, hogy meg tudják tenni a szükséges korrekciós intézkedéseket.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2009. június 17. óta hatályos, az uniós országok nemzeti jogába pedig 2011. június 17-ig kellett átültetni.

HÁTTÉR

Az irányelvet a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetek közös szabályairól és szabványairól szóló 391/2009/EK rendelettel egyidejűleg fogadták el. E jogi aktusok hatályon kívül helyezik a 94/57/EK irányelvet. A rendelet uniós szintű engedélyezési rendszert hoz létre, amely előfeltétele bármely szervezet valamely uniós ország által a 2009/15/EK irányelv szerint történő felhatalmazásának.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Elismert szervezet: a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetek közös szabályairól és szabványairól szóló 391/2009/EK rendelettel összhangban elismert szervezet (lásd a Háttér című részt).
Nemzetközi egyezmények: az Életbiztonság a tengeren tárgyú nemzetközi egyezmény (1974. november 1.) a Melléklet XI/2. fejezete kivételével; a merülésvonalakról szóló nemzetközi egyezmény ( 1966. április 5.); a Nemzetközi egyezmény a hajókról történő szennyezés megelőzéséről (1973. november 2. ) (MARPOL); annak jegyzőkönyveivel és módosításaival együtt, valamint az uniós országok mindegyikében kötelező kapcsolódó szabályzatok legnaprakészebb változata, az IMO-jogeszközök végrehajtási szabályzata 2. részének a 16.1., 18.1. és 19. bekezdése és az elismert szervezetek IMO-jogeszközei 2. részének az 1.1., 1.3., 3.9.3.1., 3.9.3.2. és 3.9.3.3. szakasza kivételével.
Jogszabályban előírt bizonyítvány: valamely lobogó szerinti állam által vagy nevében a nemzetközi egyezményekkel összhangban kibocsátott bizonyítvány.
Osztályozási bizonyítvány: olyan okmány, amely igazolja, hogy a hajó megfelel a meghatározott célú használatára vagy meghatározott működési területre vonatkozó, az elismert szervezet által kialakított szabályoknak és eljárásoknak.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/15/EK irányelve (2009. április 23.) a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetek, valamint a tengerészeti hatóságok vonatkozó tevékenységeinek közös szabályairól és szabványairól (HL L 131., 2009.5.28., 47–56. o.)

A 2009/15/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 391/2009/EK rendelete (2009. április 23.) a hajófelügyeleti és hajóvizsgáló szervezetek közös szabályairól és szabványairól (HL L 131., 2009.5.28., 11–23. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 19.02.2021