Az Európai Unió hozzájárulása a millenniumi fejlesztési célok (MFC) megvalósításához

A közlemény összefoglalja az Európai Uniónak a szegénység csökkentése területén elért eredményeit, valamint meghatározza a millenniumi fejlesztési célok (MFC) megvalósításának felgyorsításához szükséges intézkedéseket.

JOGI AKTUS

A Bizottság 2005. április 12-i közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak – A millenniumi fejlesztési célok megvalósítása felé való haladás felgyorsítása – Az Európai Unió hozzájárulása [COM(2005) 132 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

A 2000. évi millenniumi csúcstalálkozón a nemzetközi közösség elfogadta a millenniumi nyilatkozatot (EN) (FR), elkötelezve magát a különböző formában megjelenő mélyszegénység erőteljes csökkentésének világméretű terve mellett. A millenniumi nyilatkozat a következő millenniumi fejlesztési célokat fogalmazza meg:

Az Európai Unió (EU) konkrét kötelezettségvállalásokat tett e célkitűzések 2015-ig történő megvalósítására. A Bizottság hangsúlyozza, hogy a közösség és tagállamai már jelentős mértékben hozzájárultak a nemzetközi közösség erőfeszítéseihez, hiszen az Európai Unió a segélyek legbőkezűbb finanszírozója (55%-át biztosítja a világ hivatalos fejlesztési támogatásának). Mindemellett szükséges a millenniumi fejlesztési célok megvalósítása felé való haladás gyorsítása, mivel a jelenlegi politikák egyszerű továbbvitele nem elegendő elérésükhöz.

Az Európai Uniónak a 2005. szeptemberi ENSZ-csúcstalálkozóhoz való hozzájárulására történő felkészülés keretében a Tanács felkérte a Bizottságot, hogy tekintettel a 2015. évi határidőre, dolgozzon ki ambiciózus javaslatokat a millenniumi célok megvalósítása felé tett haladás gyorsítása érdekében, különösen a fejlesztési célú finanszírozás, a fejlesztési politikák koherenciája és az Afrikára való összpontosítás terén. A Bizottság javaslatai alapvetően a következőket célozzák:

Megnövekedett források

A Bizottság felkérte a tagállamokat, hogy a monterrey-i kötelezettségvállalásukat meghaladó mértékben növeljék a hivatalos fejlesztési támogatásokra (ODA) előirányzott költségvetésüket. A Bizottság azt javasolja, hogy az ODA/GNI arány tekintetében 2010-ig új, legalább 0,51%-os (az új tagállamok esetén 0,17%-os) egyéni célkitűzést szabjanak meg, ami 0,56%-ra emelné az Európai Unió kollektív erőfeszítését. Ez a kötelezettségvállalás 2010-ig évi 20 milliárd eurós évi növekedést jelentene, így 2015-ben elérhetővé válna az ENSZ által a GNI 0,7%-ában rögzített arány.

A hivatalos támogatás költségvetésén kívül fontolóra kell venni új, kiegészítő pénzügyi források bevonását, amelyeknek hosszú távon állandó és előrelátható jellegűeknek kell lenniük.

Jobb minőségű támogatás

A hatékonyságnövelés és a támogatás tranzakciós költségeinek csökkentése érdekében a nemzetközi támogatás összegének növelésén felül fokozni kell az adományozók közötti együttműködést és harmonizációt, és össze kell hangolni a partnerek stratégiáit. A harmonizáció hiánya ugyanis szükségtelen adminisztratív terheket és költségeket ró a partnerországokra.

A koherencia a fejlesztés szolgálatában

A fejlesztési együttműködés javítása önmagában nem elegendő a millenniumi célok kihívásainak teljesítéséhez. A támogatásokon kívül más intézkedéseknek is meghatározó szerepük lehet abban, hogy a fejlődő országok elérjék a millenniumi fejlesztési célokat. A fejlesztési politikák koherenciájáról szóló összefoglaló meghatározza azokat az intézkedéseket, amelyek egyértelműen hozzájárulhatnak a fejlődő országok erőfeszítéseihez.

Afrika a középpontban

Afrika számos szubszaharai területe a millenniumi célok elérése terén jelentősen elmaradt a világ többi részétől. A Bizottság erőfeszítéseit Afrikára kívánja összpontosítani és a földrész államait támogatni annak érdekében, hogy azok saját kezükbe vehessék a fejlődésüket.

E cél eléréséhez az Európai Unió a következő területekre kíván fókuszálni:

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A fejlesztésről szóló európai jelentés (2008. szeptember 19.): „Félúton a millenniumi fejlesztési célok felé: hogy állunk, és merre kell továbbmennünk? (EN)”. A jelentés értékeli a millenniumi fejlesztési célok megvalósulását 2015-ig. Annak ellenére, hogy néhány országban gazdasági növekedés figyelhető meg, és 2000 óta világszerte csökken a szegénység, a fejlődő országok előrehaladása nem egyenletes mértékű. Különösen nyugtalanító bizonyos országok lemaradása az egészségügy és az oktatás terén.

Az Európai Unió és a nemzetközi közösség kötelezettségvállalásaival összhangban a hivatalos fejlesztési támogatás szintjének gyorsan emelkednie kell. A támogatásban részesülő országoknak ezzel szemben kötelezettséget kell vállalniuk gazdasági és intézményi kormányzásuk javítására. Hozzá kell járulniuk a hivatalos támogatás minőségére és hatékonyságára irányuló Accrai Cselekvési Program megvalósításához (a közeljárások és a közbeszerzési szerződések odaítélési eljárásainak harmonizációja, a finanszírozó felek összehangolása, átláthatóság és kölcsönös felelősségvállalási mechanizmusok).

A pénzügyi támogatások kiegészítik és segítik a fejlesztési támogatási programokat. A millenniumi fejlesztési célok teljes körű megvalósításának tehát méltányos gazdasági növekedésre és fejlesztési ágazati politikákra épülő, koherens politikai keretben kell folynia. A nemzetközi politikák és programok összehangolása alapvető tényező a globális gazdasági kormányzás, a piacok nyitottsága, a bevándorlás, az éghajlatváltozás és a kockázatkezelés területén megfogalmazott célok elérése szempontjából.

A millenniumi fejlesztési célok megvalósítása szempontjából leginkább hátrányban lévő államok védelme, különösen a világgazdasági válságra való tekintettel, elsődleges fontosságú.

2008-ban az Európai Unió világszinten továbbra is igen jelentős szerepet játszik úgy elsődleges finanszírozóként, mint a békefenntartó műveletek fő partnereként, fejlesztési politikája pedig támogatja a kereskedelmi kapcsolatokon keresztül megvalósuló regionális integrációt.

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának – Az EU mint világszintű partner a fejlesztésért – A millenniumi fejlesztési célok elérése felé vezető fejlődés felgyorsítása [COM(2008) 177 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]. A közlemény feltárja a millenniumi fejlesztési célok felé való haladás gyorsítása érdekében megteendő lépéseket, amelyek érintik a fejlesztési támogatás mennyiségét és hatékonyságát, a kereskedelem számára nyújtott támogatást és a politikák koherenciáját. A közlemény a 2008 decemberében Dohában tartandó fejlesztési célú finanszírozásról szóló konferenciára és az ENSZ 2008 szeptemberében Accrában rendezendő magas szintű miniszteri fórumával kapcsolatos közösségi álláspont kialakításához is hozzá kíván járulni.

Utolsó frissítés: 19.02.2009