Segítségnyújtás a fejlődő országoknak a kereskedelemben rejlő lehetőségek kihasználásában

Az Európai Unió gyakorlati útmutatókat határoz meg annak érdekében, hogy javítsa a kereskedelemnek a fejlesztési stratégiákba való beépülését oly módon, hogy az hozzájáruljon a szegénység csökkentésének és a fenntartható fejlődésnek alapvető célkitűzéseihez.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament: Trade and development – Assisting developing countries to benefit from trade [COM(2002) 513 final – not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek: Kereskedelem és fejlődés – Segítségnyújtás a fejlődő országoknak a kereskedelemben rejlő lehetőségek kiaknázásában [COM(2002) 513 – a Hivatalos Lapban nem tették közzé]).

ÖSSZEFOGLALÓ

A PARTNERORSZÁGOKKAL VALÓ PÁRBESZÉD ÉLÉNKÍTÉSE

A kereskedelmi politika reformja a szegénység elleni küzdelemre vonatkozó stratégiákban

Az Európai Unió (EU) kötelezettséget vállal arra, hogy a fejlődő országokkal folytatott politikai párbeszédben kihangsúlyozza a kereskedelmi kérdéseket annak érdekében, hogy a kereskedelempolitikai kérdéseket jobban bevonja a szegénység elleni küzdelemi stratégiába. A kereskedelmi politikát olyan módon kell beépíteni, hogy az hozzájáruljon a a szegénység csökkentésének és a fenntartható fejlődés alapelveinek célkitűzéséhez. A kereskedelmi politikának támogatnia kell az igazságos növekedést, elő kell mozdítania az emberi fejlődést, valamint biztosítania kell a természeti erőforrások megfelelő kezelését és a környezetvédelmet.

Hogyan kell a kereskedelemhez kapcsolódó segítségnyújtást az egyes országok sajátosságaihoz szabni?

Ennek a célkitűzésnek az értelmében a Bizottságnak biztosítania kell, hogy a kereskedelemhez kapcsolódó támogatás finanszírozása, amely a 2000-ben meghatározott fejlesztési politika hat prioritásainak egyike, különösen a legkevésbé fejlett országok (LDC-országok) szükségleteihez igazodjék. A támogatás hozzáigazításának ideális esetben egy olyan nemzeti párbeszédből kell születnie, amely egyesíti a hatóságokat, a magánszektort, valamint munkavállalók és a civil társadalom képviselőit.

AZ UNIÓ SEGÍTSÉGÉNEK MEGNÖVEKEDETT HATÉKONYSÁGA

A nemzeti és regionális stratégiai dokumentumok teszik lehetővé a politikai párbeszédek konkrét támogatási programokká való lefordítását. A kereskedelmi kérdéseket és azok egyéb, a fenntartható fejlődés szempontjából jelentős szakpolitikákkal való kapcsolatát a stratégiai dokumentumok elkészítésének minden szakaszában figyelembe kell venni.

A Bizottság ezenkívül azt javasolja, hogy adott esetben és a partnerországgal/régióval történt konzultációval erősítsék az EU fejlesztési támogatásának programozási időszakában a kereskedelmi részt, belefoglalva a következő elemeket:

A Bizottság megvizsgálja azt is, hogyan lehetséges a fejlődő országok együttese számára jövedelmet hajtó kereskedelemhez kötődő támogatás horizontális kezdeményezéseinek a finanszírozása, különösen multilaterális ügynökségek segítségével. Jelenleg az EU-nak gyakorlatilag minden fejlesztési támogatását nemzeti/regionális alapon osztják ki. Ugyanakkor ezen a területen több mint szükséges a multilaterális kezdeményezések támogatása a nemzetközi intézményekkel együttműködve, anélkül, hogy az bármely meghatározott országra vagy régióra korlátozódna.

HOZZÁJÁRULÁS A NEMZETKÖZI CSELEKVÉS HATÉKONYSÁGÁHOZ

Maximális mértékben ki kell használni azokat a kapcsolatokat, amelyek a kereskedelem és a fenntartható fejlődés összes egyéb fontos területei között állnak fenn, és biztosítani kell, hogy az Unió külső dimenzióját képviselő különböző szakpolitikák összhangban legyenek.

Újra kell vizsgálni a már létező mechanizmusokat annak érdekében, hogy a tagállamokkal jobb legyen az összhang, valamint elő kell mozdítani a „bevált gyakorlatok” szélesebb körű cseréjét a Bizottság és a tagállamok között, illetve maguk az egyes tagállamok között.

Szorosabb együttműködés megvalósítása javasolt továbbá a kereskedelem és a kereskedelemmel kapcsolatos kérdések terén speciális hatáskörrel rendelkező nemzetközi intézményekkel.

Az EU-nak ösztönöznie kell ezenkívül a regionális fejlesztési bankokat (például az Afrikai Fejlesztési Bankot, az Ázsiai Fejlesztési Bankot és az Amerikaközi Fejlesztési Bankot), hogy nagyobb forrásokat szánjanak a kapacitások erősítésének programjaira a kereskedelem területén.

A közlemény ösztönzi az EU-t, hogy támogassa a WTO titkárságát a technikai segítségnyújtásban, és járuljon hozzá továbbra is a dohai fejlesztési menetrend (EN) (ES) (FR) vagyonkezelői alapjához.

Utolsó frissítés: 30.05.2007