WTO: az árukereskedelemmel kapcsolatos megállapodás

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A Tanács 94/800/EK határozata a többoldalú tárgyalások uruguayi fordulóján (1986–1994) elért megállapodásoknak a Közösség nevében történő megkötéséről – az árukereskedelemmel kapcsolatos kérdések

A többoldalú tárgyalások uruguayi fordulója (1986–1994) – a Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó egyezmény

MI A HATÁROZAT ÉS AZ EGYEZMÉNY CÉLJA?

A határozat az Európai Közösség (mai nevén az Európai Unió) nevében jóváhagyja a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) létrehozásáról szóló egyezményt.

FŐBB PONTOK

Az árukereskedelemmel kapcsolatos többoldalú megállapodás az 1994. évi GATT-ot (Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény) és tizenhárom ágazati megállapodást foglal magába. Ezek az alábbi négy területet fedik le:

PIACRA JUTÁS

Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (GATT 1994)

A Marrakeshi Jegyzőkönyv

Az 1994. évi GATT-hoz mellékelt Marrakeshi Jegyzőkönyv beépíti az 1994. évi GATT-ba az uruguayi forduló alatt tárgyalt árukra vonatkozó engedmények és kötelezettségvállalások listáit, valamint megállapítja azok érvényességét és végrehajtásuk módozatait.

Ipari termékek

Mezőgazdasági termékek

Textil és ruházati termékek

Kereskedelmi vonzatú beruházási intézkedések (TRIM-ek)

A NEM VÁMJELLEGŰ INTÉZKEDÉSEKRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK

A kereskedelem technikai akadályai

Egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedések

VÁM- ÉS KERESKEDELMI IGAZGATÁS

Vámérték-megállapítás

Előzetes áruvizsgálat

Származási szabályok

Importengedélyezési eljárások

A kereskedelem megkönnyítése

A kereskedelem megkönnyítéséről szóló megállapodás célja az áruk – köztük a tranzitáruk – mozgásának, kiadásának és vámkezelésének megkönnyítése a kereskedelem megkönnyítésében részt vevő vám- és egyéb releváns hatóságok hatékony együttműködése által.

KERESKEDELMI VÉDŐINTÉZKEDÉSEK

Dömpingellenes intézkedések

Támogatások és kiegyenlítő intézkedések

Védintézkedések

TÖBBOLDALÚ MEGÁLLAPODÁSOK

MIKORTÓL HATÁLYOS E HATÁROZAT ÉS EZEN EGYEZMÉNY?

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre: Az EU és a WTO az Európai Bizottság honlapján.

* KULCSFOGALMAK

Dömpingellenes intézkedések: „dömpingelt termékek”, azaz az EU-ba a hazai árnál alacsonyabb áron kivitt termékeknek az EU-ba való behozatalára vonatkozó intézkedések, például egyedi vámok.
Szubvencióellenes intézkedések: olyan intézkedések, például kiegyenlítő vámok (a szubvenció negatív hatásait semlegesítő vámok), amelyeket az EU a támogatott és így az ugyanazon terméket előállító uniós iparágat sértő behozatalokra vet ki.
Védintézkedések: olyankor kerül sor ezen intézkedések bevezetésére, amikor az Európai Bizottság által folytatott vizsgálat arra a következtetésre jut, hogy a behozatalok száma olyan mértékben megnőtt, hogy az komoly kárt okoz az uniós termelőkre nézve (illetve ennek veszélye fennáll). A behozatalokra alkalmazott – kontingensekhez hasonló – ideiglenes intézkedésekről van szó, amelyek célja, hogy az uniós iparnak legyen ideje a szükséges változtatások foganatosítására.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 94/800/EK határozata (1994. december 22.) a többoldalú tárgyalások uruguayi fordulóján (1986–1994) elért megállapodásoknak a Közösség nevében a hatáskörébe tartozó ügyek tekintetében történő megkötéséről (HL L 336., 1994.12.23., 1–2. o.)

A Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó egyezmény (HL L 336., 1994.12.23., 3–10. o.)

utolsó frissítés 18.04.2017