Az Európai Unió és az Egyesült Nemzetek: A multilateralizmus választása

Az Európai Uniónak fokoznia kell az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) irányítási rendszerében és tevékenységeiben való részvételét. A nemzetközi közösségen belüli együttműködés valójában alapvető előfeltétele annak, hogy szembe tudjunk nézni az olyan globális kihívásokkal, mint a szegénység vagy az éghajlatváltozás elleni küzdelem.

JOGI AKTUS

Communication from the Commission to the Council and the European Parliament of 10 September 2003 - The European Union and the United Nations: the choice of multilateralism [COM(2003) 526 final - Not published in the Official Journal] (A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek (2003. szeptember 10.) – Az Európai Unió és az Egyesült Nemzetek: A multilateralizmus választása [COM(2003) 526 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]).

ÖSSZEFOGLALÓ

E közlemény megvizsgálja az Európai Unió rendelkezésére álló azon eszközöket, amelyekkel az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) irányítási rendszerén * keresztül hozzájárulhat a globális kormányzás folyamatos javításához.

Az Unió ezzel megerősíti a kiállását az ENSZ multilaterális irányítási rendszere * mint olyan eszköz mellett, amellyel globális szinten konkrét megoldások adhatók a fenntartható fejlődés, a szegénység csökkentése, a béke és a biztonság érdekében.

A multilaterális irányítás hatékonysága

A multilaterális politikák és eszközök elfogadása és alkalmazása érdekében az Uniónak növelnie kell a szerepét. Az Unió ugyanis döntő befolyást gyakorolhat a globális kötelezettségvállalásoknak a tagállamai és a harmadik partnerországok általi végrehajtásában.

Az Uniónak ezenfelül tevékenyebb szerepet kell vállalnia az ENSZ intézményi reformfolyamatában, hogy fokozza a rendszer hatékonyságát, a multilaterális kapcsolatok alakulásához igazítsa azt, és előmozdítsa a nemzetközi fejlesztési támogatási politikát.

Ezzel együtt a nemzetközi szintű koordináció és együttműködés javítása megkönnyíti a kötelezettségvállalások nyomon követését, és megerősíti a béke, a biztonság és az emberi jogok érdekében tett fellépéseket.

Az uniós külpolitika végül támogatja a fejlődő országok kapacitásépítését a nemzetközi kötelezettségvállalásaik végrehajtása érdekében. Az uniós külpolitikai programok így magukba foglalják a fenntartható fejlődés, a kereskedelemösztönző támogatások, a méltó munkakörülmények előmozdítása, valamint a terrorizmus, a kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni küzdelem célkitűzését.

Az együttműködés hatékonysága

A Bizottság egy sor iránymutatást terjeszt elő az Unió és az ENSZ közötti szélesebb körű partnerségért és a következők elérése érdekében:

A béke és a biztonság területén szintén mélyíteni kell a politikai és technikai együttműködést, legyen szó akár a konfliktusok megelőzéséről, a válságkezelésről vagy a válság utáni helyzetek kezeléséről. E partnerséget módszeresen ki kell terjeszteni az illetékes regionális szervezetekre (így az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetre [EBESZ] és az Európa Tanácsra).

Az Unió értékeinek és érdekeinek előmozdítása

Az Unió jelentős mértékben részt vesz az ENSZ-en belül elfogadott politikák kidolgozásában. Mindemellett azonban javítani kell a tagállami álláspontok közötti összhangot, biztosítani kell a közös kül- és biztonságpolitika (KKBP) célkitűzései és az ENSZ Biztonsági Tanácsának állásfoglalásai közötti koherenciát, valamint növelni kell az Unió ENSZ melletti küldöttségeinek szerepét.

Az ENSZ irányítási rendszerén belüli uniós befolyás növelése érdekében a Bizottság a következőket javasolja:

Kulcsfogalmak

See also

Utolsó frissítés: 08.09.2011