Vállalkozásoknak nyújtott támogatás

Az európai vállalkozások gyarapodásának segítése érdekében az Európai Unió (EU) különféle speciális támogatást nyújtó szolgáltatásokat tesz hozzáférhetővé számukra. Ezek a szolgáltatások helyi szinten kínálnak hasznos információkat és tanácsokat kínálnak a vállalkozások számára, azok alapításakor, illetve fejlődésük különböző szakaszaiban. Ez a támogatás különösen az új vállalkozásoknak segíthet abban, hogy jobban megértsék az uniós jogszabályi keretrendszert, felfedezzék az EU-n belül bevált gyakorlatokat, valamint hogy sikeresen működjenek.

Enterprise Europe Network

Az Enterprise Europe Network (EN) információkat és személyre szabott szolgáltatásokat nyújt a vállalkozásoknak, így kézzelfoghatóan hozzájárul a vállalkozási kedv ösztönzéséhez és segíti a vállalkozások növekedését Európában.

A hálózat, amelynek Európában a legszélesebb a földrajzi lefedettsége és amely a szolgáltatások legszélesebb körét kínálja, „egyablakos” szolgáltatás keretében nyújt minden olyan információt, amely hasznos lehet az európai vállalkozások számára. A közelség elvén és a „bárhová fordulhat” (no wrong door) elven alapul. Más szóval a vállalkozások kapcsolatba léphetnek a hálózatban részt vevő bármely partnerrel, amely általában a legközelebbit jelenti, és személyre szabottan a legmegfelelőbb szolgáltatáshoz irányítják őket.

Bár a hálózat elsősorban a kis- és középvállalkozásokat (kkv-kat) célozza, nagyobb cégek is kaphatnak támogatást.

Az Enterprise Europe Network szolgáltatásai között megemlíthetjük a következőket:

A hálózat oda-vissza továbbítja az információkat, és a Bizottság felhasználja a rendszeresen érkező visszajelzéseket annak érdekében, hogy a politikai intézkedéseit és kezdeményezéseit az európai vállalkozások, különösen a kkv-k szükségleteihez igazítsa, az adminisztratív terhek növelése nélkül.

Az Enterprise Europe Network több mint 500 kapcsolattartási pontjának köszönhetően az EU egész területén és határain kívül egyaránt helyi szolgáltatást nyújt.

Az Enterprise Europe Network a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram (CIP) kulcsfontosságú eleme, egyesíti magában a korábbi Euro Info Központok (EIC-k) és az Innovációközvetítő Központok (IRC-k) szaktudását.

Az Ön Európája – Vállalkozások

Az Ön Európája – Vállalkozások” internetes oldal segítségével az európai vállalkozások közvetlenebb módon juthatnak a számukra lényeges információkhoz, különösen azáltal, hogy részletes adatokhoz jutnak nemcsak az Európai Unióban, hanem az egyes tagállamokban is hatályban lévő rendelkezésekről.

Európai kkv-portál

Az Európai kkv-portál a kkv-kra vonatkozó politikai intézkedések, jogszabályok, programok és kezdeményezések teljes köréről biztosít információkat.

SOLVIT

A SOLVIT online problémamegoldó hálózat. Az EU belső piaci szabályainak helytelen hatósági alkalmazásából fakadó problémákat gyakorlatiasan, tíz héten belül megoldja. A SOLVIT-központokhoz mind a vállalkozások, mind pedig az európai polgárok fordulhatnak problémáikkal.

EURES – Európai Foglalkoztatási Szolgálat

A Bizottság koordinálja az EURES szolgáltatásait, amelyek megkönnyítik a szabad munkaerő-áramlást az Európai Gazdasági Térség (EGT) területén belül. A hálózat tagjai állami foglalkoztatási szolgálatok, szakszervezetek, valamint munkaadói szervezetek. Az EURES a következő célok elérésére törekszik:

Az EURES a mobilitással és foglalkoztatással foglalkozó internetes oldalán kívül több mint 700 tanácsadóval rendelkezik az EGT területén.

Környezet és a kkv-k

A Környezet és a kkv-k (DE) (EN) (FR) internetes oldal tájékoztatást nyújt a fő környezetvédelmi jogszabályokról, a bevált gyakorlatokról, a képzési lehetőségekről, valamint tanácsadást és eszköztárakat biztosít a kkv-k számára, amelyek segítik őket abban, hogy tiszteletben tudják tartani a környezetet és fenntartható tevékenységeket folytathassanak. Míg a nagyvállalkozások nyilvánvalóan hatással vannak a környezetre, a kkv-k tevékenységei szintén jelentősen érintik azt.

Az energiatechnológiák terjesztésére irányuló szervezetek hálózata (The organizations for the promotion of energy technologies network – OPET)

Az Európai Bizottság által létrehozott OPET (EN) hálózat célja, hogy népszerűsítse az új energiatechnológiák lehetőségeit és felhívja a nyilvánosság, illetve különösen az üzleti közösség figyelmét a kérdéskörre. A hálózat terjeszti a legújabb fejleményekről szóló információkat, részt vesz az ismeretek továbbadásában, valamint támogatja az új technológiák piacra jutását. A hálózat tehát foglalkozik az építőiparral, a megújuló energiaforrásokkal, a kogenerálással, a fűtéssel és hűtéssel, valamint a szénhidrogénekkel, és a piaci értékesítéssel is.

Szellemi tulajdonjogok segélyvonala

A Szellemi tulajdonjogok segélyvonala (EN) általános információkat szolgáltat ezekről a jogokról, arról, hogyan védjük meg jogainkat, és ez miért hasznos;továbbá segítséget nyújt azokkal a problémákkal kapcsolatban, amelyekkel a vállalkozók ezen a területen szembesülhetnek. A segélyvonal főként azokat a vállalkozókat célozza, akik kutatási és technológiafejlesztési projektekben vesznek részt vagy kívánnak részt venni.

Európai fogyasztói központok hálózata

Az Európai fogyasztói központok hálózata (DE) (EN) (FR) az európai fogyasztóknak kíván segítséget nyújtani olyan esetekben, amikor másik EU-tagállamban vásárolt árucikkek vagy szolgáltatások kapcsán kérdéseik vagy nehézségeik adódnak.

Utolsó frissítés: 16.04.2008