Belső piaci információs rendszer (IMI)

A belső piaci információs rendszer (IMI) egy olyan elektronikus eszköz, amelyet a tagállamok közigazgatási hatóságainak a belső piaci jogszabályok alkalmazása keretében való jobb kommunikációja és együttműködése érdekében alakítottak ki. A rendszer célja az egyes gyakorlati akadályok felszámolása, a terhek csökkentése és az igazgatási együttműködés hatékonyságának fokozása Európában.

JOGI AKTUS

A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2008. november 6.) – Az egységes piacban rejlő előnyök kamatoztatása az igazgatási együttműködés továbbfejlesztése révén [COM(2008) 703 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

ÖSSZEFOGLALÓ

A belső piaci információs rendszer (IMI) egy olyan elektronikus eszköz, amely a belső piaci jogszabályok területén támogatja az igazgatási együttműködést. Az IMI segíti a tagállamok illetékes hatóságait a gyakorlati akadályok – különösen az eltérő igazgatási kultúra, a nyelvi különbözőségek vagy a más tagállamokban működő partnerintézmények azonosítása kapcsán jelentkező problémák – leküzdésében.

Az IMI biztonságos internetes alkalmazás, amelyet az Európai Gazdasági Térséget (EGT) alkotó 30 ország mindegyikének közigazgatási rendszere igénybe vehet. A rendszer az Európai Unió valamennyi nyelvén elérhető.

Elvek

Az IMI három alapelven nyugszik:

Előnyök

A rendszernek számos előnye van azáltal, hogy segítségével a tagállamok a 29 másik országgal fenntartott kétoldalú kapcsolatok helyett kizárólag a hálózattal állnak kapcsolatban, a kommunikáció világos és közös megegyezésen alapuló munkamódszerre épül, csökkenthetők a nyelvi akadályok, erőforrás és idő takarítható meg, az átláthatóság és a kiszámíthatóság fokozódásának köszönhetően pedig javul a szolgáltatások színvonala.

Adatvédelem

Mivel az IMI-t személyes adatok cseréjére használják, a rendszerre teljes mértékben alkalmazandók az adatvédelmi jogszabályok. Emellett a Bizottság 2008/49/EK határozata rendelkezik az IMI felhasználóinak funkcióiról, jogairól és kötelezettségeiről.

Háttér

Az IMI létrehozását az indokolta, hogy – amint azt a lisszaboni stratégia megállapította – az igazgatási együttműködés jelentős szerepet játszik a dinamikus belső piac kialakításában. Az IMI emellett hozzájárul a közösségi jog nemzeti szintű alkalmazásának megerősítéséhez, és ezáltal a szabályozás javítására irányuló program megvalósításához. A rendszer emellett illeszkedik az i2010 eGovernment cselekvési terv keretébe is.

A szakmai képesítések elismeréséről szóló 2005/36/EK irányelv által érintett négy szakma tekintetében az első kísérleti projektet 2007 novemberében indították el. A rendszert fokozatosan kiterjesztik más szakmákra is.

2009 januárjában egy második kísérleti projektet is elindítottak a szolgáltatási irányelv alapján. E projekt várhatóan 2009. december 28-ig tart; eddig az időpontig az irányelvet is át kell ültetni a tagállamokban. A cél egy olyan operatív IMI rendszer kialakításának előkészítése, amely 2009-ig valamennyi szolgáltatási tevékenységet lefedi. A jövőben az IMI a belső piaci jogszabályok által szabályozott egyéb ágazatokban való igazgatási együttműködés erősítésére is alkalmas lesz.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Bizottság ajánlása (2009. március 26.) a belső piaci információs rendszerre (IMI) vonatkozó adatvédelmi iránymutatásokról [Hivatalos Lap L 100., 2009.4.18.] Ez az ajánlás felkéri a tagállamokat a mellékletben szereplő iránymutatások végrehajtására szolgáló intézkedések meghozatalára. Ezek az iránymutatások az adatvédelemre, a rendszerbe épített biztosítékokra és a rendszer használatából eredő lehetséges kockázatokra vonatkoznak.

Az IMI nemzeti koordinátorait szintén arra ösztönzik, hogy lépjenek kapcsolatba a nemzeti adatvédelmi hatóságokkal annak érdekében, hogy a nemzeti joggal összhangban végrehajtsák ezeket az iránymutatásokat.

Az Európai Bizottságot ezen ajánlás elfogadását követő legfeljebb kilenc hónapon belül értesíteni kell az említett iránymutatások végrehajtásáról.

See also

Utolsó frissítés: 12.10.2009