A katonai műveletek finanszírozási mechanizmusa (Athena)

A 2004-ben létrehozott Athena célja az Európai Unió (EU) katonai vagy védelmi vonatkozású műveleteinek végrehajtásához szükséges közösségi költségek finanszírozásának kezelése.

JOGI AKTUS

A Tanács 2011/871/KKBP határozata (2011. december 19.) az Európai Unió katonai vagy védelmi vonatkozású műveletei közös költségei finanszírozása igazgatási mechanizmusának (Athena) létrehozásáról [Hivatalos Lap L 343., 2011.12.23.].

ÖSSZEFOGLALÓ

A közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) keretein belül a katonaság bevonásával járó vagy a katonai védelem területén végrehajtott műveleteket nem lehet az Európai Unió költségvetéséből - az EUSz 41. cikke szerint - finanszírozni. Ezeket a műveleteket a tagállamok hozzájárulásaiból finanszírozzák. Ez a határozat e műveletek közös költségei finanszírozásának az igazgatási mechanizmusát teremti meg. Az Athena nevű mechanizmus non-profit alapon működik és rendelkezik - többek között - szerződéskötéshez, perindítráshoz és perelhetőséghez szükséges jogképességgel.

Szervezeti felépítés

A különbizottság az Athena döntéshozó szerve. A különbizottságot a részt vevő tagállamok egy-egy képviselője alkotja. A Szerződésekhez csatolt, Dánia helyzetéről szóló 22. jegyzőkönyvvel összhangban Dánia nem vesz részt az Európai Unió védelmi vonatkozású határozatainak és intézkedéseinek kidolgozásában és végrehajtásában, azaz nem vesz részt ebben az Athénában. A hozzájáruló harmadik országok képviselői és a műveleti parancsnokok részt vehetnek a bizottság munkájában, de nem rendelkeznek szavazati joggal.

A különbizottság felelős az Athena katonai műveletei finanszírozásának vizsgálatáért. Ennek megfelelően egyhangúlag hagyja jóvá az Athena költségvetéseit és pénzügyi határozatait.

Továbbá, az Athena három igazgatási szervből áll, amelyek mindegyike a különbizottság felügyelete alatt áll:

Műveletek közös költségeinek finanszírozása

Az uniós katonai műveletek finanszírozása a kiadások szerző általi elosztása szerinti elv alapján történik. A határozat mindazonáltal a műveleti fázistól függően meghatározást nyújt az Athena közös finanszírozásának támogatható költségeiről.

A határozat I. melléklete felsorolja a keletkezésük időpontjától függetlenül az Athenát terhelő közös költségeket (bizonyos kiküldetési költségek, anyagok tárolási költségei stb.).

A határozat II. melléklete felsorolja azokat a közös költségeket, amelyek kizárólag a művelet előkészítési szakaszában terhelik az Athenát.

A határozat III. melléklete felsorolja azokat a közös költségeket, amelyek a művelet aktív szakasza során terhelhetik az Athenát (parancsnokságok létrehozása, helyi szállítási költségek, telepített személyzet bére stb.).

Ahatározat IV. melléklete felsorolja azokat a közös költségeket, amelyek a művelet felszámolási szakasza során terhelhetik az Athenát.

Ezenkívül egyes költségek adminisztratív kezelése továbbra, ami továbbra is a hozzájáruló tagállamok felelőssége marad, az Athenára ruházható. Ezek gyakran a személyzet tartózkodási költségeit, az áram- és vízellátás, vagy például a vízkezelés költségeit jelentik.

A költségvetés kidolgozása

Az ügyvezető minden évben (legkésőbb október 31-ig) a különbizottság elé terjeszti a költségvetési tervezetet. A költségvetésnek, amelynek közös műveleti költségek részét az ügyvezető a műveleti parancsnokok segítségével állítja össze, a következőket kell tartalmaznia:

Az EU katonai gyorsreagálási műveleteinek esetében az ügyvezető által meghatározott referenciaösszeg elérése érdekében a határozat rugalmas előfinanszírozási eljárásokat ír elő.

Háttér

2002-ben a Tanács elfogadta az EU válságkezelési műveleteinek finanszírozásáról szóló első dokumentumot. 2004. február 23-án a 2004/197/KKBP határozat létrehozta az Athena mechanizmust. A határozatot több alkalommal módosították, majd a 2008/975/KKBP határozat lépett a helyébe. A 2011/871/KKBP határozat hatályon kívül helyezi a 2008/975/KKBP határozatot, és annak helyébe lép.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2011/871/KKBP tanácsi határozat

2011.12.19.

-

HL L 343., 2011.12.23.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2012/768/KKBP határozata (2012. március 9.) az Európai Unió és Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság közötti, a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaságnak az Európai Unió válságkezelési műveleteiben való részvétele kereteinek meghatározásáról szóló megállapodás aláírásáról és megkötéséről [Hivatalos Lap L 338. 2012.12.12.].

A Tanács 2013/12/KKBP határozata (2012. október 25.) az Európai Unió és a Moldovai Köztársaság közötti, a Moldovai Köztársaságnak az Európai Unió válságkezelési műveleteiben való részvétele kereteinek létrehozásáról szóló megállapodás aláírásáról és megkötéséről [Hivatalos Lap L 8. 2013.1.12.].

A Tanács 2014/71/KKBP határozata (2013. november 8.) az Európai Unió és a Chilei Köztársaság közötti, a Chilei Köztársaságnak az Európai Unió válságkezelési műveleteiben való részvétele kereteinek meghatározásáról szóló megállapodás aláírásáról és megkötéséről [Hivatalos Lap L 40., 2014.2.11.].

A Tanács 2014/15/EU határozata az Európai Unió és Grúzia közötti, Grúziának az Európai Unió válságkezelési műveleteiben való részvétele kereteinek meghatározásáról szóló megállapodás aláírásáról és megkötéséről [Hivatalos Lap L 14., 2014.1.18.].

Utolsó frissítés: 21.04.2014