Joghatóság, valamint a határozatok elismerése és végrehajtása házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban (Brüsszel IIa.)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2201/2003/EK rendelet a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

A „Brüsszel IIa rendeletként” ismert 2201/2003/EK rendelet egységes jogi eszköz, amelynek célja, hogy segítse a nemzetközi párokat a válásukkal és a gyermekeik felügyeleti jogával kapcsolatos, több országot érintő jogviták rendezésében.

A rendelet a következőket határozza meg:

A rendelet nem foglalkozik a családjog anyagi jogi szabályainak kérdéseivel. Ezek az egyes tagállamok hatáskörébe tartoznak.

FŐBB PONTOK

A rendelet hatálya a több országot érintő, alábbiakkal kapcsolatos polgári jogi ügyekre terjed ki:

A rendelet egyik fő célkitűzése a gyermekek azon jogának biztosítása, hogy kapcsolatot tarthasson mindkét szülőjével, még akkor is, ha azok külön vagy eltérő tagállamban élnek.

A rendelet nem vonatkozik az alábbiakkal kapcsolatos ügyekre:

Házassági ügyek

Házassági ügyekben a joghatóság tekintetében nincs általánosan alkalmazandó szabály. Annak megállapítására, hogy egy adott ügyben mely tagállam bíróságai rendelkeznek joghatósággal, a rendelet a házastársak nemzetisége vagy szokásos tartózkodási helye alapján a joghatóságot megalapozó hét alternatívát határoz meg.

Szülői felelősség

A következőkre terjed ki:

Ezek az ügyek általában a gyermek szokásos tartózkodási helye szerinti tagállam bíróságainak joghatósága alá tartoznak. Amennyiben nem lehetséges meghatározni a gyermek szokásos tartózkodási helyét (ami például menekültek esetén fordul elő), akkor automatikusan az a tagállam vállalja a joghatóságot, amelynek területén a gyermek jelen van.

A gyermek jogellenes elvitele

A rendelet meghatározza a gyermekek jogellenes elvitelével vagy visszatartásával kapcsolatos ügyek rendezésére vonatkozó szabályokat is.

Annak a tagállamnak a bíróságai, ahol a gyermek közvetlenül a jogellenes elvitelt megelőzően szokásos tartózkodási hellyel rendelkezett, mindaddig megtartják joghatóságukat, amíg egy másik tagállam nem válik a gyermek fő tartózkodási helyévé.

Elismerés

A rendelet értelmében valamennyi tagállam köteles automatikusan elismerni a másik tagállamban a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozóan hozott határozatokat. A határozatok elismerése megtagadható, például a következő esetekben:

A szülői felelősséggel kapcsolatos ügyekben hozott határozatok elismerése elutasítható továbbá:

Végrehajtás

A szülői felelősség gyakorlásáról egy adott tagállamban hozott végrehajtható határozat más uniós országban akkor kerülhet végrehajtásra, ha bármely érdekelt fél kérelmére ott végrehajthatóvá nyilvánították. Nincs szükség végrehajthatóvá nyilvánításra azon láthatási jogot biztosító vagy gyermek visszavitelét elrendelő határozatok esetén, amelyeket az eredetileg eljáró bíróság a rendelettel összhangban igazolt.

Együttműködés a központi hatóságok között a szülői felelősségre vonatkozó ügyekben

Mindegyik tagállam kijelöl egy (vagy több) központi hatóságot a következő feladatok ellátására:

A központi hatóságok a polgári és kereskedelmi ügyekben illetékes Európai Igazságügyi Hálózat tagjaként rendszeresen találkoznak.

Meglévő megállapodások

A rendelet főszabályként felváltja a fennálló, két vagy több tagállam között, azonos ügyekkel kapcsolatban kötött egyezményeket. A tagállamok közötti kapcsolatokban e rendelet elsőbbséget élvez az alábbi többoldalú egyezményekkel szemben:

A szülői felelősségről és a gyermekek védelmét szolgáló intézkedésekről szóló, 1996. október 19-én kelt Hágai Egyezményhez való viszonyt illetően ez a rendelet teljes körűen alkalmazandó (lásd az összefoglalót), amennyiben a gyermek valamely uniós ország területén rendelkezik szokásos tartózkodási hellyel.

Mentességek és külön szabályok

Dánia nem részese a rendeletnek, ezért a rendelet alkalmazása rá nem vonatkozik.

Külön szabályok vonatkoznak a következőkre:

Hatályon kívül helyezés

A Brüsszel IIa rendeletet az (EU) 2019/1111 rendelettel (Brüsszel IIa átdolgozott rendelet) felülvizsgálták, amely 2022. augusztus 1-jétől alkalmazandó (lásd az összefoglalót).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2005. március 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2201/2003/EK rendelete (2003. november 27.) a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, illetve az 1347/2000/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 338., 2003.12.23., 1–29. o.).

Az 2201/2003/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2010/405/EU határozata (2010. július 12.) a házasság felbontására és a különválásra alkalmazandó jog területén létrehozandó megerősített együttműködésre való felhatalmazásról (HL L 189., 2010.7.22., 12–13. o.).

A Tanács 1259/2010/EU rendelete (2010. december 20.) a házasság felbontására és a különválásra alkalmazandó jog területén létrehozandó megerősített együttműködés végrehajtásáról (HL L 343., 2010.12.29., 10–16. o.).

A Bizottság 2012/714/EU határozata (2012. november 21.) a házasság felbontására és a különválásra alkalmazandó jog területén folytatott megerősített együttműködésben Litvánia részvételének megerősítéséről (HL L 323., 2012.11.22., 18–19. o.).

A Bizottság 2014/39/EU határozata (2014. január 27.) a házasság felbontására és a különválásra alkalmazandó jog területén folytatott megerősített együttműködésben Görögország részvételének megerősítéséről (HL L 23., 2014.1.28., 41–42. o.).

utolsó frissítés 03.09.2021