Az elkövetéshez használt eszközök és a bűncselekményekből származó jövedelmek azonosítása és elkobzása

Az Európai Unió (EU) arra törekszik, hogy a szervezett bűnözés keretében elkövetett bűncselekmények visszaszorítása érdekében hatékonyabbá tegye az EU-tagállamok közötti együttműködést a bűncselekményekből származó jövedelmek azonosítása, felkutatása, zárolása és elkobzása terén.

JOGI AKTUS

A 98/699/IB együttes fellépés (1998. december 3.), amelyet a Tanács az Európai Uniót létrehozó szerződés K.3. cikke alapján fogadott el, a pénzmosásról, az elkövetéshez használt eszközök, valamint a bűncselekményekből származó jövedelmek azonosításáról, felkutatásáról, zárolásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról [lásd a módosító jogszabály(oka)t].

ÖSSZEFOGLALÓ

Ez az együttes fellépés annak érdekében, hogy erősítse a szervezett bűnözés leküzdésére irányuló, EU-tagállamok közötti együttműködést, az Európai Igazságügyi Hálózat működésének keretében olyan felhasználóbarát útmutatók összeállítását helyezi kilátásba, amelyek témája a bűncselekmények elkövetéséhez használt eszközök és a bűncselekményekből származó jövedelmek azonosítása, felkutatása, zárolása vagy lefoglalása, valamint elkobzása. Mindegyik tagállamnak biztosítania kell, hogy útmutatója naprakész adatokkal szolgáljon, valamint kiterjedjen a következőkre:

Az útmutatókat el kell küldeni a Tanács Főtitkárságához, amely lefordítja és továbbítja azokat az EU-tagállamoknak, az Európai Igazságügyi Hálózatnak és az Europolnak.

Az EU-tagállamok annak érdekében, hogy a hivatalos csatornák útján indokolatlan jogsegély iránti megkereséseket ne továbbítsanak, a rendelkezésre álló együttműködési megállapodások révén ösztönzik a közvetlen kapcsolatokat a nyomozók, a vizsgáló tisztviselők, valamint az ügyészek között.

Amennyiben formális megkeresésre van szükség, a megkereső EU-tagállamnak mindenekelőtt azonosítania kell a szükséges segítségnyújtás pontos jellegét. A megkeresést megfelelően elő kell készíteni, és annak meg kell felelnie a megkeresett EU-tagállam által ilyen kérelmekre vonatkozóan meghatározott valamennyi követelménynek. Amennyiben a megkeresést „sürgős” jelzéssel látják el, a sürgősséget a kérelmező országnak meg kell indokolnia. Amennyiben a megkeresett ország nem képes teljesíteni a jogsegély iránti megkeresést a megkereső állam által elvárt módon, a megkeresett állam konzultál a megkereső állammal, és törekszik arra, hogy más módon tegyen eleget annak.

Az EU-tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a bírók és ügyészek megismerjék a bűncselekmények elkövetéséhez használt eszközök és a belőlük származó jövedelmek azonosítása, felkutatása, zárolása vagy lefoglalása, valamint elkobzása terén alkalmazott nemzetközi együttműködés legjobb gyakorlatát, valamint hogy az e területhez kapcsolódó nemzetközi együttműködéssel foglalkozó valamennyi tisztviselő megfelelő képzésben részesüljön.

Hivatkozások

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

98/699/IB együttes fellépés

1998.12.9.

HL L 333., 1998.12.9.

Módosító jogszabályok

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

A Tanács 2001/500/IB kerethatározata

2001.7.5.

2002.12.31.

HL L 182., 2001.7.5.

A 98/699/IB együttes fellépés későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

A Tanács 2005/212/IB kerethatározata (2005. február 24.) a bűncselekményből származó jövedelmek, vagyon és az elkövetéshez használt eszközök elkobzásáról [Hivatalos Lap L 68., 2005.3.15.]. Ez a kerethatározat kiegészíti a pénzmosásról, valamint a bűncselekményhez felhasznált eszközök és az abból származó jövedelmek azonosításáról, felkutatásáról, befagyasztásáról, lefoglalásáról és elkobzásáról szóló 2001/500/IB kerethatározat rendelkezéseit. Kötelezi valamennyi EU-tagállamot a szükséges lépések megtételére annak érdekében, hogy képesek legyenek – akár egészben, akár részben – az egy évet meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmények elkövetési eszközeinek, illetőleg a bűncselekményekből származó jövedelmeknek vagy az ilyen jövedelmekkel megegyező értékű vagyonnak az elkobzására.

Az adóügyi bűncselekmények vonatkozásában a tagállamok a büntetőeljárástól eltérő más eljárásokat is alkalmazhatnak annak érdekében, hogy az elkövetőt megfosszák a bűncselekményből származó jövedelmektől. E kerethatározat célja annak biztosítása, hogy valamennyi EU-tagállam rendelkezzen a bűncselekményekből származó jövedelmek elkobzására vonatkozó hatékony szabályokkal, különösen a szervezett bűnözéssel kapcsolatos jogsértés miatt elítélt személyek által birtokolt eszközök eredetével kapcsolatos bizonyítási teher vonatkozásában.

Utolsó frissítés: 14.03.2011